Enfeksiyon Hastalıkları

Enfeksiyon Hastalıkları

Anadolu Sağlık Merkezi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü’nde; bakteri, virüs, mantar ve parazitler gibi mikrorganizmaların vücutta meydana getirdiği hastalıkların tanı, tetkik ve tedavileri konusunda hizmet veriliyor.

Bölümde hangi hastalıkların tanı ve tedavisi yapılıyor?

 • Üst solunum yolu enfeksiyonları

 • Influenza enfeksiyonu

 • Alt solunum yolu enfeksiyonları

 • İdrar yolu enfeksiyonları

 • Selülit ve diğer cilt enfeksiyonları

 • Osteomyelit ve spondilodiskitler

 • Bruselloz

 • Hepatitler

 • Paraziter hastalıklar

 • İshaller

 • Cinsel yolla bulaşan hastalıkların tedavisi ve kuşkulu ilişki sonrası tarama

 • Seyahat danışmanlığı

 • Ekstrapulmoner tüberküloz

 • Erişkin aşılama

 • Diğer bölümlerden refere hastalar

 • Nedeni bilinmeyen ateş

Hastanede yatış gerektiren enfeksiyon hastalıkları:

 • Akut gastroenteritler

 • Pnömoniler (Zatürre)

 • Piyelonefrit ve akut prostatit

 • Selülit, erizipel

 • Akut hepatitler

 • Menenjitler

 • Nedeni bilinmeyen ateş

 • Hastane enfeksiyonları

İlgi Alanları

Brusella Nedir? Brusella Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Brusella enfeksiyonu, brusella cinsi bakterileri neden oldu bulaşıcı bir hastalık olup dünya genelinde insanları ve hayvanları etkileyen önemli bir sağlık sorunudur. Bu mikroorganizmalar başta sığır, koyun, keçi, domuz ve köpekler olmak üzere çeşitli memeli hayvanlarda bulunur ve insanlara temas yoluyla bulaşır. İnsan sağlığı için ciddi bir tehdit oluşturan bu enfeksiyon karşısında gerekli önlemler alınmalı ve riski azaltılmalıdır.

Beşinci Hastalık (Parvovirüs B19) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Beşinci hastalık, çoğu çocuğun hızlı bir şekilde iyileştiği viral bir hastalıktır. Özellikle 5 - 15 yaş arası çocuklarda yaygın olarak görülür.

Salmonella Nedir?

Salmonella ishal, ateş ve karın ağrısı gibi belirtileri olan, salmonella virüsünün neden olduğu bir enfeksiyondur. Salmonella bakterisi hayvan ve insan bağırsaklarında yaşar. Dışkı yolu ile yayılır. Salmonella genellikle birkaç gün içinde kendi kendine iyileşir. Vücutta çok fazla sıvı kaybına neden olabilir bu yüzden bol bol sıvı tüketilmelidir. Özellikle tuvalet kullanımından sonra ve hayvanlarla temastan sonra el su ve sabunla yıkanmalıdır.

Eris Varyantı Nedir, Belirtileri, Bulaşıcılığı ve Tedavisi

Eris varyantı, COVID-19 virüsünün Güney Afrika'da ortaya çıkan çeşitlerinden birisidir. Bu varyant, diğer COVID-19 varyantlarından farklı bir genetik mutasyonlara sahiptir ve daha bulaşıcı olma ihtimali söz konusudur. Eris varyantının belirtileri diğer varyantlarla benzerlik gösterirken, bulaşıcılığı daha yüksek olabilir. Tedavisi ise diğer COVID-19 varyantlarıyla aynıdır, semptomatik tedavi ve destekleyici önlemler uygulanır. Bu yazıda eris varyantı ile ilgili merak edilen sorulara yer verilecektir.

Domuz gribi (H1N1 İnfluenza A) Belirtileri ve Tedavisinde İlk 48 Saatin Önemi

“Domuz gribi” olarak bilinen H1N1 Influenza A, son günlerde yeniden etkisini göstermeye başladı. Birçok insanın domuz gribiyle karşılaştığında ne yapacağını bilemediğini ve belirtilerin ani olarak ortaya çıktığını belirten Anadolu Sağlık Merkezi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Elif Hakko, “H1N1 Influenza A daha çok birbiri ile yakın ilişkideki kişiler ve kapalı alanlarda bulunan insan grupları arasında görülüyor. Son dönemde görülen vakaların büyük bir kısmını H1N1 Influenza A vakaları oluşturuyor” dedi.

Tetanoz: Nedir, Belirtileri, Tedavisi ve Tetanoz Aşısı

Tetanoz önemli sağlık sorunlarına neden olabilen, acil tanı ve tedavi gerektiren ciddi bir enfeksiyon hastalığıdır. Bu hastalık Clostridium tetani bakterisinin ürettiği toksinlerin sinir sistemi üzerindeki etkileriyle kendini gösterir. Tetanoz en basit bir yaralanmanın sonucunda bile meydana gelebilir ve kaslarda ciddi ve acı verici kasılmalar, çene kilitlenmesi, yutma güçlüğü ve solunum problemleri gibi semptomlara yol açabilir. Ancak tetanozun önlenebilir bir hastalık olduğu söylenebilir. Tetanoz aşısı hastalığın ciddi sonuçlarından korunmanın en etkili yoludur. Aşı, bağışıklık sistemini tetanoz bakterisine karşı güçlendirir ve enfeksiyonla başa çıkmaya yardımcı olur.

Strep A Enfeksiyonu Nedir?

Strep A Enfeksiyonu; Grup A Streptokok adı verilen bakterilerin (kısaca GAS da denilir) sebep olduğu hastalıklardır. Bu hastalıklar çok çeşitlidir; bazıları hafif ve kolay tedavi edilebilirken diğerleri ise daha ciddi olabilir. Her hastalıkta olduğu gibi Strep A enfeksiyonlarında da bulaş olmadan önlem alarak hastalıktan korunmak, hastalığı tedavi etmekten daha kolaydır.

Maymun Çiçeği Virüsü Hakkında Her Şey

Maymun çiçeği, bir virüsün neden olduğu, nadir görülen bir hastalıktır. Ateş, lenf düğümlerinde şişme ve yaygın döküntü ile kendini gösterir. Kızarıklıkla yüzde ve el ve ayaklarda lezyonlara neden olur.

Kuduz Hastalığı: Belirtileri, Nedenleri, Aşısı ve Tedavisi

Kuduz hastalığı, dünyanın her yerinde görülebilen ve tedavi edilmemesi halinde ölüme sebebiyet verebilen ciddi bir hastalıktır. Özellikle insanlar da dahil olmak üzere memeli hayvanları etkileyen kuduz hastalığı sık görülür. Araştırmalarda dünya üzerinde on çocuktan dördünün ölüm nedeninin kuduz virüsü olduğu tespit edilmiştir. Kuduz hastalığına yönelik bilincin artması ve şüpheli durumlarda tıbbi müdahalelere başvurulması kuduza bağlı gelişen ölüm oranını azaltacaktır. Özellikle, 1970’li yıllardan itibaren kuduz hastalığı görülme sıklığı azalsa da, kuduz virüsü günümüzde hala ciddi vakalara neden olabilir. Özellikle, kuduz virüsü hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan Güney Afrika ve Asya gibi bölgelerde kuduz görülme oranı günümüzde de hala yüksektir. Dünya genelinde kuduza bağlı gelişen ölümlerin %95’i Güney Afrika ve Asya’da gerçekleşir. Gelişmiş şehirlerde yaşayan kişiler için de kuduz virüsü tehdit oluşturabilir. Bundan dolayı hastalık ile ilgili detaylı bilgiye sahip olunması önem taşır.

Kolera : Nedir, Belirtileri, Bulaşıcılığı ve Tedavisi

Kolera genellikle kirli su yoluyla bulaş gösteren bir bakteri kaynaklı hastalıktır. Bu hastalık sonucunda şiddetli ishal ve dehidrasyon ortaya çıkabilir. Tedavi edilmeyen kolera hastalığı hayati tehdit oluşturabilir. Bu nedenle kolera hastalığının erken dönemde teşhis edilmesi ve tedaviye erken dönemde başlanması oldukça önemlidir.

HPV (İnsan Papilloma Virüsü) Nedir, Belirtileri Nelerdir ve HPV Aşısı Neden Önemlidir?

Rahim ağzı kanseri kadınlarda meme kanserinden sonra en sık görülen ikinci kanser türüdür ve her yıl yaklaşık 250.000 kadının ölümüne neden olur. Son derece ciddi seyreden bu kanser türünün neredeyse tamamı Human Papilloma Virus (İnsan Papilloma Virüsü) olarak adlandırılan HPV virüslerinden kaynaklanır. Papillomaviridae ailesinde yer alan HPV virüsü canlı kalabilmek için insan epitel hücrelerini enfekte eder ve çoğalabilmek için yine epitel hücre mekanizmasını kullanır. Rahim ağzı kanseri ile doğrudan ilişkisi olan bu virüs bunun yanı sıra yaşamı tehdit eden daha pek çok hastalığa yol açabilir. Dolayısıyla hem dünya genelinde rahim ağzı kanseri ile mücadele edebilmek hem de kişisel sağlığı sürdürebilmek için HPV’yi doğru şekilde tanımak, bulaşma yolları ve korunma yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir.

HIV (AIDS): Nedir, Belirtileri, Tanı ve Tedavisi

HIV, insan bağışıklık sistemini etkileyen bir virüstür. Bu virüs, vücuda girdiğinde bağışıklığı zayıflatarak kişinin hastalıklara daha yatkın olmasına neden olur ve hayati tehlike oluşturur. Virüsü vücuttan uzaklaştıran bir tedavi seçeneği olmamakla birlikte çeşitli yöntemler ile kişi sağlıklı bir şekilde hayatına olağan şekilde uzun bir süre devam edebilir.

Hepatit B Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Önemli bir karaciğer hastalığı olan Hepatit B, dünya çapında yaygın olarak görülen iltihabi bir hastalıktır. Hastalığın etkeni, Hepatit B virüsüdür (HBV). Bulaşıcı olan Hepatit B hastalığı yalnızca insanlarda hastalığa yol açar. Virüs, vücuda girdiğinde sadece karaciğer hücrelerine yerleşir. Hepatit B virüsü, içinde bulundurduğu proteinleri sağlıklı hücrelere bırakarak bağışıklık sisteminin bu protein moleküllerine saldırmasını sağlar. Sonuç olarak karaciğer hücreleri hasar görür ve yangı başlar.

Coronavirus (Koronavirus) Belirtileri Nelerdir?

Çin’in Wuhan kentinde 2019 yılının son aylarında ortaya çıkan, başta sağlık otoriteleri olmak üzere pek çok insanı endişelendiren yeni tip Coronavirus pek çok insanın sağlığını etkileyen bir virüstür. Yeni tip Coronavirus’e Covid-19 adı verilmiştir. Ortaya çıktığı ilk andan itibaren yoğun çalışmalar sürdürülmektedir. İki yıldır pek çok insanın hayatını kaybetmesine sebep olan Covid-19’a karşı günümüzde çeşitli yöntemler kullanılarak geliştirilen farklı aşı türleri mevcuttur. Ancak virüsler de diğer canlılar gibi hayatta kalmaya çalışırlar. Covid-19 virüsünde de ilk günlerden bu yana pek çok mutasyon ortaya çıktı ve mutasyonlar aşıların etkinliğinin azalmasına neden oldu. Omicron ve Delta gibi yeni varyantlar ve aşıların varyantlar karşısında etkinliği konusunda detaylı bilgi yazımızda açıklanmıştır.

Kene Isırması

Keneler, kuş insan gibi memelilerin kanıyla beslenen örümceğe benzeyen parazitlerdir.

Gebze

Enfeksiyon Hastalıkları

Doç. Dr. Elif Hakko Sakaoğlu

Gebze

Enfeksiyon Hastalıkları

Doç. Dr. Elif Hakko Sakaoğlu

Bölüm Yazıları

Tüm yazılar
X Hastalığı (X Virüsü) Nedir?

X Hastalığı (X Virüsü) Nedir?

Deniz ve Havuzda Bulaşabilecek Hastalıklardan Nasıl Korunmalı?

Deniz ve Havuzda Bulaşabilecek Hastalıklardan Nasıl Korunmalı?

Grip ve COVID-19 arasındaki fark ne?

Grip ve COVID-19 arasındaki fark ne?

Domuz gribi mi oldunuz? Panik yapmayın, hızlı hareket edin.

Domuz gribi mi oldunuz? Panik yapmayın, hızlı hareket edin.

Daha fazla göster
1.09.2023

Grip Nedir? Grip Belirtileri Nelerdir?

Video Thumbnail
1.09.2023

Grip Nedir? Grip Belirtileri Nelerdir?

Video Thumbnail
1.09.2023

Coronavirüs'ten Korunmak İçin Neler Tüketmeliyiz?

Video Thumbnail
1.09.2023

Corona Virüs Nedir? Corona Virüs Belirtileri Nelerdir?

Video Thumbnail
31.08.2023

Yeni Corona Virüs'ten Korunmak İçin Ellerimizi Nasıl Yıkamalıyız? Maske Takmak Bizi Korur Mu?

Video Thumbnail
31.08.2023

Corona Virüs Şüphesi Taşıyan Kişi Ne Yapmalı? Evde Karantina Koşulları (Corona Virüs Belirtileri)

Video Thumbnail
31.08.2023

Corona Virüs'ün İnsan Psikolojisine Etkileri Nelerdir?

Video Thumbnail
31.08.2023

Corona Virüs Çocuk Psikolojisini Etkiler Mi?

Video Thumbnail
31.08.2023

Yeni Corona Virus (COVID-19) Testi Nedir? Yeni Corona Virüs Testi Nerede Yapılır?

Video Thumbnail
31.08.2023

Corona Virüs Nasıl Bir Hastalıktır? Kimler Risk Altında?

Hızlı Erişim Formları

Sizi Dinliyoruz
Sizi Dinliyoruz

Hizmet kalitemizi daha da yükseltmek için görüşlerinize, önerilerinize kulak veriyoruz.

Formu doldur
Evde Bakım ve Sağlık Formu
Evde Bakım ve Sağlık Formu

İhtiyaç duyduğunuz sağlık hizmeti evinize geliyor. Evde sağlık hizmeti için formu doldurabilirsiniz.

Formu doldur
Tıbbi İkinci Görüş Formu
Tıbbi İkinci Görüş Formu

Tetkiklerinizin sonuçları, hastalığınızın teşhisi ve size sunduğumuz tedavi seçenekleri gibi konularda ikinci bir doktor görüşü için formu doldurabilirsiniz.

Formu doldur
Fiyat Talep Formu
Fiyat Talep Formu

Özel tedavi ve hizmetler için fiyat talep edebilirsiniz.

Formu doldur