Hemen Arayın

Osteoporoz nedir? Nasıl tedavi edilir?

okuyabilirsiniz.

Toplumda en sık görülen metabolik kemik hastalığı olan osteoporoz yaşam süresini kısaltması nedeniyle önemli bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Genellikle 45 yaş sonrası kadınlarda meydana gelen hastalık 50-60 yaş arası kadınlarda %50-55, 60-70 yaş arası %70-80 ve 70 yaş üzerinde ise %85-90 oranında görülür. 50 yaş üstü erkeklerde osteoporoz görülme oranı %13’tür. Kadın anatomik yapısındaki kemik yoğunluğunun erkeklere göre daha az olması kadınlarda osteoporoz görülme riskini artırır.

Osteoporoz nedir? Nasıl tedavi edilir?

Osteoporoz nedir?

Kemik; büyüyen, yaşayan ve kendini sürekli yenileme özelliğine sahip bir dokudur. Hayat boyunca belirli dönemlerde vücut eskimiş kemik dokusunu yol ederken yerine yeni kemik dokusu üretir. 30 yaşına kadar kemikler sürekli kendini yeniler. Bu yaş döneminde yapım ve yıkım dönemi dengede kalır. İlerleyen yıllarda kemiğin yıkım işlemi ağır basmaya başlar ve kemik mineral yoğunluğu azalır. Kemik kütlesinde azalma ve kemik yapısında zayıflaması ile birlikte kemik kırılganlığında ve kırık olasılığında artış gözlenir. Kemik kitlesindeki azalma yaklaşık %25’ten fazla ise bir iskelet hastalığı olan osteoporoz söz konusudur. Osteoporoz hastalığında kemik dokusundaki gözenekler büyüyerek süngerimsi bir hal alır ve kemik direnci azalır.

Osteoporoz belirtileri nelerdir?

Sinsi bir hastalık olan osteoporoz kırık oluşana kadar bir belirti göstermeyebilir. Kemik erimesi olarak da adlandırılan osteoporozda en sık rastlanılan şikâyet sırt ağrısıdır. Sırt omurlarında meydana gelen küçük kemik kırılmalarından dolayı oluşan sırt ağrısına bu kırık sayılarının artışına bağlı olarak omurlarda oluşan çökme eşlik eder. Osteoporoz hastalığında sırta kamburluk oluşur ve boyda kısalma gerçekleşir. Sırtta meydana gelen kamburluk göğüs ve karın boşluğunda daralmalara neden olarak karnın öne doğru çıkmasına yol açar. Ağır fiziksel aktivitelerde nefes darlığı oluşması da osteoporoz belirtileri arasında yer alır. Osteoporoz hastalığında ön kol ve kalça kemiklerinde de kırık görülme sıklığı yüksektir. Hareketsiz bir yaşama sahip olan, erken menopoza giren, ailesinde osteoporoz öyküsü olan, zayıf ve açık renkli insanlarda osteoporoz riski daha yüksektir. Buna ek olarak düşük kalsiyumlu beslenme programına sahip olanlar, sigara, alkol ve kafein tüketenler ile tiroid ve kortizon hormonları alanlarda osteoporoz gelişimi daha hızlıdır.  

Kemik erimesine ne iyi gelir?

Kemik erimesi hastalığının tanısı için kemik mineral yoğunluğuna bakılır. Kısa süreli ve ağrısız b,r ölçüm olan kemik dansimetresi sonucuna göre osteoporoz tanısı konulur. Kemik erimesi tedavisi için en etkin yöntem hastanın bilinçlendirilmesidir. Hastalığın ağrılı döneminde ağrı kesiciler kullanılabilir ve yatak istirahatı önerilir.  Kemik yıkımını azaltan ve kemik yapımını arttıran kalsiyum ve d vitamini içerikli kemik erimesi ilaçları hastalığın tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Duruş eğitimi, kas ve kemik geliştirici egzersizler yapılması kemik erimesine iyi gelir. Hafif ve orta tempolu yürüyüşler, ağırlık çalışmaları, merdiven çıkma, tenis ve aerobik egzersizler önerilir. Duruş bozukluğunu önlemek amacıyla hastalar korse kullanmaya yönlendirilebilir.

Paylaş WhatsApp
Randevu Al 44 44 276
Prof. Dr. Semih Akı
Doktorun Biyografisini Gör

Prof. Dr. Semih Akı, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi, Istanbul  Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı’nda 1994 yılında uzmanlık eğitimini tamamlayan Prof.Dr.Semih Akı, Anabilim Dalında 1998 yılında doçent, 2005 yılında profesörlük  ünvanını alarak 2013 yılına kadar bu görevini sürdürdü. 2005 yılında Anadolu Sağlık Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünü kurarak,halen bu bölümde  görevini sürdürmektedir.  2019 yılından beri Kayropraktist olarak hizmet vermektedir.


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.