Hemen Arayın

Sabah ağrıları ve sabah ağrılarının nedenleri

okuyabilirsiniz.

Sabah kalktığınızda vücudunuzda ağrı ya da tutukluk mu hissediyorsunuz? Ağrılarınız yarım saatten fazla mı sürüyor? Uzmanlar, yarım saatten uzun süren tutukluk hissinin ve gece yarısı uykudan uyandıran ağrıların, önemli bir hastalığın ilk belirtilerinden biri olabileceğine dikkat çekiyor. Anadolu Sağlık Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Semih Akı, sabahları yaşanan vücut ağrıları ve nedenleri ile ilgili bilgiler veriyor.

Sabah ağrıları ve sabah ağrılarının nedenleri

Sabah ağrılı uyanmak


Kişi sabahları sırt ve bel ağrısıyla uyanıyorsa öncelikle şunun iyi ayırt edilmesi gerekiyor: Sabahları kalktığında hissedilen ağrı mı yoksa tutukluk mu? Hastalar çoğunlukla bu ikisini birbirine karıştırıyor. Aradaki fark çok önemli çünkü hasta kalktığında tutukluktan bahsediyorsa bunun altında yatan bir hastalığı düşünmek gerekiyor. Yatak yapısının ya da fiziksel ortamla ilgili bir etki ya da etkenlerin dışında bir hastalığın tutukluğa neden olma ihtimalinin oldukça yüksek olduğu kabul ediliyor.   Tutukluğun süresi de önemli bir kriter olarak kabul ediliyor. Eğer tutukluk yarım saatten fazla sürüyorsa bir hastalığa işaret edebiliyor. Böyle bir durumda mutlaka herhangi bir romatizmal hastalığın araştırılması gerekiyor.  

Tutukluk nedir?


Tutukluk; hareket kısıtlılığıdır. Tutuklukta; kişi yataktan kalkıp yüzünü yıkayana kadar eklemleri çok iyi çalışmaz, hareketlerini bir miktar kısıtlanmış gibi hisseder. Sağlıklı kişilerde tutukluk hissi çok kısa sürede geçer. Daha çok boyun, bel ve sırt bölgesinin yanı sıra ellerde oluşur.   Öte yandan gece yarısı uykudan ağrıyla uyanmak da romatizmal hastalıkların habercisi olabilir. Hasta uyuduktan kısa bir süre sonra ağrıyla uyanıyorsa bunun altında bir enfeksiyon hastalığı, kanser ya da bir kireçlenme yatabiliyor olabilir. Bu üçünün mutlaka araştırılması gerekir.  

Ağrılar nasıl ayırt edilir?


Ağrıları ayırıcı basit bir tanım vardır. Eğer mekanik nedenler ya da fiziksel zorlamalar  nedeniyle ağrı ortaya çıkıyorsa bu genellikle hareketle artan, istirahatle azalan bir ağrıdır. Ciddi hastalıklardan kaynaklanan ağrı ise uykudan uyandırıcıdır ve istirahatte artar.   Uykudan uyandıran bir ağrı varsa ve uyandıktan sonra vücutta oluşan tutukluluk hissi yarım saatten fazla sürüyorsa mutlaka bir hekime başvurulması gerekir.  


Sağlıklı uykunun en önemli kriterleri

  • Vücut şeklini almayan yatak
  • Uygun sertlik ve yükseklikte yastık   

Yorgun uyanmanın en önemli sebeplerinden biri uyku kalitesinin iyi olmamasıdır. Uyku kalitesinin iyi olmamasının en önemli sebeplerinden biri de yatağın vücuda uygun olmamasıdır. Eğer kişinin vücudu, yattığı zaman yatağa gömülmüyorsa yani yatak hastanın vücudunun şeklini almıyorsa bu ideal bir sertliktir.  Vücuttaki basıncı dağıtması açısından son yıllarda kullanılan silikon yataklar da sağlıklıdır ancak bu yataklardan herkes memnun kalmayabilir.  

Yastık seçiminde de en önemli kriterler uygun sertlik ve yüksekliktir. Yastığın sertliği kişiden kişiye değişebilir, o nedenle çok belirgin bir şey söylemek mümkün değildir. Kişi, rahat ettiği sertlikteki yastığı kullanabilir.     

Yükseklik açısından da; hasta yan yattığı zaman omuzla boyun bölgesi arasındaki boşluğu doldurabilecek yükseklik, ideal bir yüksekliktir ama bu sağlıklı kişiler için geçerlidir. Boynundan rahatsızlığı olan kişilere belli kalıptaki yastıklar önerilir.   

Paylaş WhatsApp
Randevu Al 44 44 276
Prof. Dr. Semih Akı
Doktorun Biyografisini Gör

Prof. Dr. Semih Akı, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi, Istanbul  Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı’nda 1994 yılında uzmanlık eğitimini tamamlayan Prof.Dr.Semih Akı, Anabilim Dalında 1998 yılında doçent, 2005 yılında profesörlük  ünvanını alarak 2013 yılına kadar bu görevini sürdürdü. 2005 yılında Anadolu Sağlık Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünü kurarak,halen bu bölümde  görevini sürdürmektedir.  2019 yılından beri Kayropraktist olarak hizmet vermektedir.


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.