Hemen Arayın

Memede kitle nasıl belli olur?

okuyabilirsiniz.

Memenin diğer kısımlarına veya diğer memenin aynı bölgesindeki göğüs dokusuna göre farklı hissedilen şişlik, kabarıklık, sertlik ya da yumruya memede kitle denir. Memede kitle oluşumunun farklı nedenleri vardır. Çoğu kitle kanser değildir ve kanser için herhangi bir risk oluşturmaz.

Memede kitle nasıl belli olur?

Memede Kitle Nedenleri Nelerdir?

Nedenleri arasında enfeksiyon, travma, fibroadenom, meme kisti, yağ nekrozu veya fibrokistik hastalık bulunur. Göğüste kitle hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilir ancak kadınlarda çok daha yaygındır. Fibroadenom meme dokusunda 30 yaşın altındaki kadınlarda yaygın olarak gelişen kanserli olmayan bir tümöral oluşumdur. Meme kisti kanser olmayan içi sıvı dolu keseciklerden oluşan kitlesel yapılara denir.

Regl öncesi döneminde ağrı ve sıkıntıyla birlikte baş gösteren göğüste kist oluşumu durumu, fibrokistik hastalık olarak bilinir. Hastalık, göğüslerde çoklu kistlerin varlığıyla karakterizedir. Henüz menopoza girmemiş kadınların %30’unda bu hastalığa rastlanır. Hastalığın kesin nedeni belli olmasa da, vücuttaki fazla östrojen seviyelerine bağlı olarak görüldüğü yönünde bulgular vardır. Memede ele gelen kitleler iyi huylu olabileceği gibi meme kanserine ait bir bulgu da olabilir. Bu nedenle meme kanseri belirtileri iyi bilinmeli ve göğüste farklılık hissedildiğinde derhal bir genel cerrahi kliniğine başvurulmalıdır.

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

  • Sağ veya sol memede kitle. Ağrısız, sert, zamanla büyüme seyri gösterebilen kitle ve şişlikler
  • Memenin büyüklüğü ve şeklindeki değişmeler
  • Meme üzerinde morarma, kızarma, damar genişlemeleri, çöküntüler
  • Meme ucunda ve etrafında rengin değişmesi, meme başının şeklindeki değişmeler
  • Meme başından akıntı veya kan gelmesi
  • Koltuk altında oluşan ağrılı veya ağrısız şişlikler
  • Koltuk altı ya da memede sertlik

Memede Kitle Nasıl Belli Olur?

Kendi kendine meme muayenesi, doktor muayenesi, ultrasonografi ve mamografi kitlelerin tespiti için kullanılabilecek yöntemlerdir. Kendi kendinize düzenli meme muayenesi yapmak istiyorsanız doktorundan bunun nasıl yapılacağı konusunda bilgi alabilirsiniz. Regl döneminde meme dokusu değişiklikleri olabileceği için muayene bu dönemden birkaç gün sonra yapılmalıdır.

Kendi kendine meme muayenesi için hafif basınç uygulayarak yüzeye yakın kitlelerin olup olmadığını kontrol edilir. Daha derin yapılar için biraz daha baskı uygulamanız gereklidir. Eğer olağan olmayan bir yapıdan şüphelenirseniz doktora başvurmanız gerekir. Doktorunuz ayrıntılı fizik muayene yaparak ve gerekliyse USG, mamografi tetkikleriyle herhangi bir kitle varlığını araştıracaktır. Yapılan incelemelerde kitle saptanması durumunda, değişikliğin olduğu dokudan parça alınarak göğüs kanseri araştırması için patoloji bölümünde biyopsi incelemesi yapılması gerekebilir.

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.