Gebze
Ömer Faruk Inanç
Op. Dr.

Ömer Faruk Inanç

2022 yılından bu yana Anadolu Sağlık Merkezi’nde genel cerrahi uzmanı olarak görevini sürdürüyor.

Uzmanlık

 • Genel cerrahi
 • Kolorektal Cerrahi

Eğitim

 • Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi (2002 – 2009)
 • Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği (2014-2019)

Çalıştığı Kurumlar

 • Sakarya Yenikent Devlet Hastanesi 
 • Kütahya Altıntaş İlçe Devlet Hastanesi 
 • Şırnak Asker Hastanesi 
 • Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü 
 • Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi 
 • Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Sancaktepe Eğ. ve Araşt. Hastanesi 
 • Anadolu Sağlık Merkezi

16. Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Kongresi Bilgi Yarışması Birincilik Ödülü

 • Türk Cerrahi Derneği  
 • Türk Kolon ve Rektum Cerrahi Derneği
 • İstanbul Tabip Odası
 • 22. Selim Anorektal Hastalıklar Kursu (Türk Cerrahi Derneği, 2018)
 • TCD Yeterlilik Board Okulu (Türk Cerrahi Derneği, 2018)
 • Travma ve Acil Cerrahi – Uygulama Teknikleri Kursu (Türk cerrahi Derneği, 2018)
 • Tiroid ve Meme – Kolorektal Cerrahisi Kadavra Kursu (Türk Cerrahi Derneği, 2019)

1- The İmpacts of The COVID-19 Outbreak on Emergency Department Visits of Surgical Patients, Ulus Travma Acil Cerrahi Derg. 2020 Sep; 26(5): 685-692. Doi: 10.14744/ etd.2020.67927

2- Comparison of Short-Term Results of Open and Laparoscoic Surgery in Gastric Cancer at a New Regional Hospital: A Single Surgeon Experience, J Health Sci Med. Doi: 10.32322/jhsm.977204

Kitap Bölümü:

1- İnanç Ö F. (2020), Covid-19 ve Pandemi Hastanesine Dönüşüm, Nurettin Yiyit (Ed.), Pandemide Genel Cerrahi Klinik Yönetimi (s.225-230), Galenos Yayınevi, İstanbul. 

2- İnanç Ö F. (2021), Hiperlipidemi ve Yönetimi, M. Akif Öztürk (Ed.), Hiperlipidemilere Cerrahi Yaklaşımın Etkileri (s. 105-117), Akademisyen Yayınevi, Ankara

 Sözlü Bildiriler:

1- Nejdet Bildik, Metin Kement, Ali Emre Atıcı, Kenan Çetin, Yunus Emre Altuntaş, Nuri Emrah Göret, Aytaç Emre Kocaoğlu, Selçuk Kaya, Ömer Faruk İnanç, Erkan Çelik, Selahattin Vural (2015). Sigmoid Volvulus: Mortaliteye Etkili Olabilecek Faktörlerin Araştırılması, 10. Ulusal Travma ve Acil Kongresi 28 Ekim – 1 Kasım 2015, Antalya.

2- Mehmet Karahan, Ömer Faruk İnanç, Önder Altın, Selçuk Kaya, Yunus Emre Altuntaş, Ahmet Feran Ağaçhan (2015). Travmatik Pankreas Yaralanmaları, 10. Ulusal Travma ve Acil Kongresi 28 Ekim – 1 Kasım 2015, Antalya.

3- Kemal Eyvaz, Metin Kement, Hakan Acar, Nuri Emrah Göret, Ömer Faruk İnanç, Ferhat Yıldız, Murat Beyatlı, Abdulkadir Deniz, Nejdet Bildik (2015). Elektrik Yanıklı Hastalarda Negatif Basınçlı Yara Tedavisi Kullanımının Değerlendirilmesi, 10. Ulusal Travma ve Acil Kongresi 28 Ekim – 1 Kasım 2015, Antalya.

4- Ömer Faruk İnanç, Cem Batuhan Ofluoğlu, Nuri Emrah Göret, Hasan Ediz Sıkar, Önder Altın, Selçuk Kaya, Yunus Emre Altuntaş, Ahmet Feran Ağaçhan (2016), Rektosel tedavisinde cerrahi seçim ne olmalı?, 20. Ulusal Cerrahi Kongresi 13-17 Nisan 2017, Antalya.

5- Ömer Faruk İnanç, Cem Batuhan Ofluoğlu, Nuri Emrah Göret, Önder Altın, Selçuk Kaya, Hasan Ediz Sıkar, Nejdet Bildik, Ahmet Feran Ağaçhan, Rektovajinal Fistül, 20. Ulusal Cerrahi Kongresi 13-17 Nisan 2017, Antalya.

6- Çetin K, Kündeş M F, Sıkar H E, İnanç Ö F, Ofluoğlu C B, Bildik N, Kement M, Eser M. Patolojik Meme Başı Akıntısında Mikroduktektomi İle Major Duktus Eksizyonunun Malignite Saptamadaki Etkinliğinin Karşılaştırılması, 20. Ulusal Cerrahi Kongresi 13-17 Nisan 2017, Antalya.

7- İnanç Ö F, Tosun Y, Altundağ İ. (2018), Yaşlı Hastalarda Akut Appendisit: Alvarado Skoru ve Bilgisayaralı Tomografinin Tanısal Değerinin İncelenmesi, 21. Ulusal Cerrahi Kongresi 11-15 Nisan 2018. Antalya.

8- İnanç Ö F. (2019), İnguinal Herni Onarımında Klasik Yöntemler (Bassini ve Shouldice) ile Modern Yöntemlerin (TEP ve Linchtenstein) Karşılaştırılması, 14. Ulusal Laparoskopik Endoskopik Cerrahi Kongresi 19-23 Nisan 2019. Bafra, Kıbrıs.

9- İnanç Ö F. (2019), 569 Hastalık Laparoskopik Kasık Fıtığı Tecrübemiz, 14. Ulusal Laparoskopik Endoskopik Cerrahi Kongresi 19-23 Nisan 2019. Bafra, Kıbrıs.

10- İnanç Ö F. (2021), Nadir Bir Anorektal Ağrı Nedeni Olarak Anorektal Tutulumlu Sifilis, 6. Uluslar arası Hipokrat Tıp ve Sağlık Bilimleri Kongresi 30 Nisan – 1 Mayıs 2021, (Presentation ID:356, pp: 567)

11- İnanç Ö F. (2021), Serum İnflamatuar Parametreleri ve Preoperatif  Bilgisayarlı Tomografi (BT) Görüntülemesinin Appendektomi Sonrası Komplikasyonları Öngörmedeki Rolü, 13. Ulusal Travma ve Acil Kongresi 11-12 Aralık 2021. Sanal Kongre.

İlgi Alanları

Tiroid Kanseri Nedir? Tiroid Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Tiroid kanseri, tiroid bezinde başlayan kontrolsüz hücre büyümeleridir ve birçok türü vardır. Çoğu tür yavaş büyüse de bazı türler agresif olabilir. Bu kanser türü başlangıç aşamasında herhangi bir belirtiye neden olmayabilir, ancak kanserli doku büyüdükçe boyunda şişlik, ses değişiklikleri ve yutma güçlüğü gibi belirtilere neden olabilir. Tiroid kanserleri, tüm kanser içerisinde yaklaşık olarak %1 oranında görülür [1]. Özellikle son yıllarda kadın nüfusunda gelişme sıklığı artış göstermiştir. Tanı aşamasında görüntüleme yöntemlerine başvurulabilir. Tiroid kanserlerinin çoğu çeşitli prosedürlerle tedavi edilebilir ve tedavilere en iyi yanıt veren kanser türleri başlangıç aşamasındaki küçük tümörlerdir.

Meme Kanseri Belirtileri, Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri

Meme kanseri kadın kanserleri arasında en yaygın olan ve en sık ölüm nedeni olan kanserdir. Tüm kadın kanserlerinin %24'ünü ve kanserden ölümlerin %15,5'ini oluşturmaktadır. Her 8 kadından birinin hayatının belirli bir zamanında meme kanserine yakalanacağı bildirilmektedir. Nadir olarak erkeklerde de meme kanseri görülmektedir. Her 100 kadına karşılık 1 erkek meme kanseri tanısı almaktadır. Meme kanseri görülme sıklığının her yıl arttığı saptanmıştır.

Yağ Bezesi: Belirtisi, Nedenleri, Tedavisi

Deri vücudu ısı, ışık, mikroorganizmalar, yaralanma vb. dış faktörlere karşı koruyan bir organdır. Organlar için hayati bir bariyer görevi taşıyan deri, vücut ısısını sağlamaya, çevreden çeşitli sinyaller almaya ve bağışıklık sistemi savunmasını sağlamaya yardımcıdır. Deri kalınlığı ve dokusu herkeste aynı olmayabilir. Bununla birlikte tüm insanlarda deri üç katmandan oluşur. Cildin en dış katmanı epidermistir ve cilde rengini veren melanositleri içerir. Epidermisin altında yer alan dermis yağ bezleri, kıl kökleri, sinir uçları ve ter bezlerini barındırır. En alt katman olan hipodermis yağlı bir doku olup vücut yağının depolandığı katmandır. Her katmanın farklı fonksiyonları bulunabilir. Dermiste bulunan yağ bezleri kıl köklerini kaplayarak kırılganlığı azaltmaya yardımcı olan küçük bezlerdir. Bu yağ dokusundaki hücrelerin aşırı şekilde büyümeleri sonucu oluşan yumrulara yağ bezesi denir. Yağ hücrelerinin bulunduğu her bölgede oluşabilen yağ bezesi iyi huylu ve genellikle zararsızdır. “Lipom” olarak bilinen yağ bezeleri ağrısız, hareketli ve yağlı yumrular şeklindedir. Genellikle 40-60 yaş yetişkinlerde görülebilir. Kanserli lipom oluşması nadirdir ve “liposarkom” olarak adlandırılır (1, 2).

Meme kanserinde tarama yöntemleri

Meme kanserinin sık görülmesi, sıklığın giderek artması, erken evrede tedavi edilebilir olması ve erken evrede tanı koymanın günümüz koşullarında olanaklı olması meme kanserinde tarama yöntemlerinin önemini arttırmaktadır.

Yutulabilir Mide Balonu Nedir? Nasıl Yapılır?

Başta yanlış beslenme alışkanlıkları olmak üzere çeşitli faktörlerin etkisiyle her geçen gün dünya genelinde obez insanların sayısında artış yaşanmıştır. Bu durum obezite tedavisinde yenilikleri ve gelişmeleri beraberinde getirmiştir. Obezitenin ameliyatsız tedavi seçeneklerinden bir tanesi de yeni nesil mide balonlarıdır. Yutulabilir mide balonu nedir? Kimlere uygulanır? Avantajları nelerdir? gibi soruların cevaplarını almak isterseniz yazının devamını okuyabilirsiniz.

Obezite Cerrahisi: Nedir, Hangi Hastalıklara Bakar, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Günümüzde obezite, toplum sağlığını tehdit eden bir hastalık haline gelmiştir. Başta çocuklar olmak üzere tüm yaş gruplarında obezite görülme sıklığı artmış, bu artışa bağlı olarak da obezite ilişkili hastalıklar daha sık görülür hale gelmiştir. Obezite özellikle kalp damar sağlığını ciddi ölçüde tehdit eden bir durumdur. Obeziteyle ilgili hastalıkların önüne geçebilmek için obezitenin mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Kıl Dönmesi ve Tedavisi

Kıl dönmesi, genellikle kuyruk sokumu bölgesinde görülen ve kılların deri altında toplanıp kistik bir durum oluşturmasıdır.

Kasık Fıtığı Belirtileri ve Kasık Fıtığı Ameliyatı

Fıtık vücudun değişik bölgelerinde görülen, yaşam konforunu bozan ve ciddi sağlık problemlerine yol açabilen bir rahatsızlıktır.

Hemoroid (Basur) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Halk arasında basur ya da mayasıl olarak bilinen hemoroid, makat çevresindeki toplardamarların gevşemesi ve dışa doğru sarkmasıyla oluşan bir hastalıktır.

Göbek fıtığı neden olur, nasıl tedavi edilir

Toplumda görülme oranı %2-4 olan fıtık, yaşam kalitesini düşüren, iş kaybına sebep olan hatta bazen hayati tehlike nedeni olan ciddi bir hastalıktır.

Pankreas Kanseri Nedir ve Tedavi Sürecindeki "Whipple Ameliyatı" Nasıl Uygulanır?

Pankreas kanseri yaygın görülen kanser türlerinden biri. Pankreas kanseri nedir, belirtileri neler, tedavide ne yapılır? Genel cerrahi branşının en zor ameliyatlarından olan “whipple tekniği” nasıl uygulanır.

Yoğun Meme Dokusu (Dens Meme)

Memeler dokusu süt üreten lobüllerle, sütü meme başına ileten kanallardan (duktuslardan) ve destek dokusu olarak yağ dokusu ile fibröz bağ dokusundan oluşur. Lobüller ve süt kanalları memenin yapısını oluşturur ve süt üretiminden sorumludur. Yağ ve fibröz dokular memeye şeklini verir. Yağ ve fibröz doku birleşimine “grandüler” yapı adı verilir.

Rektum Kanseri Nedir? Rektum Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Rektum kalın bağırsak denilen kaslı kanalın son 15 cm‘lik önemli bir sindirim sistemi parçasıdır. Bu 15 cm’lik alanda oluşum gösteren tümör hücreleri belli bir sayıya ulaştıktan sonra rektum kanserini oluşturabilir. Ölüm oranı yüksek bir kanser türüdür, bu nedenle erken teşhis ve tedavi kritik bir öneme sahiptir. Rektum kanseri bazı durumlarda semptom göstermeden gelişebilir. Hastaların bir kısmında rektal kanama, ishal, kabızlık ve açıklanamayan kilo kaybı gibi belirtiler gözlenebilir. Ailede bulunan rektum kanseri öyküsü ve kalıtsal bazı bozukluklar rektum kanseri riskini artırabilir. Tedavi prosedürleri kanserin seviyesine göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak uygulanan tedaviler ise ameliyat, kemoterapi, radyasyon tedavisi ve hedefe yönelik tedavi şeklindedir.

Pankreas Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Pankreas kanseri, karın bölgesinde bulunan ve sindirime yardımcı bir organ olan pankreası etkileyen bir rahatsızlıktır. Belirtiler arasında bulantı, şişkinlik, yorgunluk, sarılık ve iştahsız bulunabilir. Tedavi ameliyat, kemoterapi ve radyasyon gibi yöntemleri içerir. Hastalığın erken evrelerde tespit edilmesi zor olduğundan ciddi komplikasyonlar içerebilir.