Gebze
Arslan Bozdağ
Op. Dr.

Arslan Bozdağ

Aralık 2020 tarihinden bu yana Anadolu Sağlık Merkezi’nde göz hastalıkları uzmanı olarak görevini sürdürüyor.

Uzmanlık

 • Glokom
 • Refraksiyon (Ayrıntılı Gözlük Muayenesi)
 • Şaşılık
 • Excimer Lazer (Lasik- Lasek-PRK)

Eğitim

 • Üniversite, Hacettepe Tıp Fakültesi-1980  
 • Uzmanlık Eğitimi, S.B. Ankara Numune Hastanesi -1986

Çalıştığı Kurumlar

 • 1986-2006: Devlet Hastaneleri  
 • 2006: Kamudan Emekli
 • 1989 -2009: Özel Muayenehane hekimliği
 • 2009-2015: Ankara Maya Göz Merkezi
 • 2015-2017: Sancaktepe Bölge Hastanesi
 • 2017-2018: Dünya Göz Altunizade Hastanesi
 • 2019-2020: Lifemed Tıp Merkezi
 • 2020- Halen: Anadolu Sağlık Merkezi
 • İstanbul Tabip Odası
 • İstanbul Oftalmololoji Derneği

Çok sayıda ulusal ve kongreler ve aylık bilimsel toplantılar

İlgi Alanları

Gece Körlüğü Nedir, Belirtileri, Teşhis, Tedavisi

Gece körlüğü tıp literatüründeki ismi ile niktalopi, geceleri ya da restoran, sinema salonu gibi zayıf veya loş ışık koşullarında iyi görememe rahatsızlığıdır. Çoğunlukla iyi aydınlatılmış bir ortamdan az aydınlatılmış bir ortama geçişte görme kabiliyetinin hızlı bir şekilde uyum sağlayamama durumu ile kendini gösterir. Gece körlüğü olan kişiler açık bir gecede yıldızları görmekte veya sinema salonu gibi karanlık bir odada yürümekte zorluk çekebilirler. Bu durum tek başına bir hastalık olmayıp, çoğunlukla retina problemlerinden kaynaklı altta yatan göz rahatsızlığının belirtisidir. Gece körlüğü, genetik faktörlere, retina hastalıklarına veya beslenme eksikliklerine bağlı olarak gelişebilir. Bu sorunlar, görsel bilgi işleme sürecinde aksaklıklara yol açar ve gece görme yeteneğini olumsuz etkiler. Tedavi, genellikle altta yatan nedenin belirlenmesine dayanır.

Katarakt nedir? Belirtisi ve tedavisi nedir?

Gözde bulunan ve ışığı odaklayan kısım olan mercekte bulanıklaşma olması katarakt olarak adlandırılır. Görme kaybına kadar neden olabilen bu durum, görmede bulanıklaşmaya yol açar. Ayrıca görmede matlaşmaya sebep olabilir.

Astigmat hastalığı

Gözün kornea tabakasının oval şekil almasıyla bulanık ve dalgalı görme şeklinde kendini gösteren görme sorunudur. Sözcük anlamı itibariyle "noktasızlık" demektir.

Kornea Nakli Nedir? Hangi Durumlarda Yapılır?

Kornea nakli(keratoplasti) gözün saydamlığını ve netliğini geri kazandırmak için kullanılan bir cerrahi işlem olup kornea hastalıkları nedeniyle görme kaybı yaşayan bireylerde kullanılır. Kornea hastalıkları kornea tabakasının hasar gördüğü durumları ifade eder ve tedavi edilmezse kalıcı görme sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle kornea nakli, hastaların yaşam kalitesini artırmak ve göz sağlığını yeniden kazandırmak için önemli bir seçenek olarak kabul edilir.

Göz Nezlesi Nedir, Nedenleri, Belirtisi ve Tedavisi

Mevsim değişikliklerinin sebep olduğu problemlerden biri de göz nezlesidir.

Konjonktivit: Nedir, Belirtileri, Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Gözlerin sklera adı verilen beyaz kısmı ile göz kapaklarının iç yüzünü örten şeffaf doku, konjonktiva olarak adlandırılır. Konjonktiva tabakasında çeşitli nedenlerle oluşabilen enfeksiyonlar ise konjonktivit olarak adlandırılır. Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde en yaygın görülen göz hastalıklarından biri olan konjonktivit, halk arasında kırmızı veya pembe göz hastalığı olarak da adlandırılır. Göz içerisinde enfeksiyon kaynaklı meydana gelen kanlanma, gözlerin pembeleşmesi veya kızarmasının nedenidir. Tedavi edilmeyen konjonktivitler şiddetlenerek gözde kalıcı hasarlara yol açabilir. Bu nedenle gözlerde kızarıklık, kaşıntı gibi sorunlar söz konusu ise göz doktorlarına başvurularak muayeneden geçilmelidir.

Hipermetrop: Nedir, Belirtileri, Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Hipermetrop bir görme bozukluğudur ve gözleriniz uzaktaki nesnelere kıyasla, yakındaki nesnelere daha az odaklanır.

Göz Seğirmesi Neden Olur?

Halk arasında pek çok farklı anlama yorulan göz seğirmesi, çoğu zaman bir rahatsızlık olarak kabul edilmez. Göz seğirmesi genellikle stres, uykusuzluk ve fiziksel yorgunluk gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıksa da bazı durumlarda farklı göz hastalıklarının ve diğer sağlık problemlerinin belirtisi olarak da görülebilir. Göz kapağının bir süre boyunca istemsiz olarak kasılması ile karakterize olan göz seğirmesinin uzun süre boyunca devam etmesi, kişiyi rahatsız edecek boyutta olması, tekrarlayıcı nitelikte olması, durumunda biraz daha dikkatli olunmalıdır. Bu tür şikayetlerin varlığında kişinin mutlaka hekime başvurarak sağlık taramalarını yaptırması önerilir.

Marfan Sendromu Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Marfan sendromu, çoğunlukla genetik nedenlerle meydana gelen ve bağ dokusunu etkileyen nadir bir hastalıktır. Bağ dokusu, vücuttaki destek dokusunu oluşturan ve organları bir arada tutan önemli bir yapıdır. Marfan sendromu, fibrillin-1 adlı proteini kodlayan FBN1 genindeki bir mutasyon sonucu ortaya çıkar. Bu mutasyon, bağ dokusunun esnekliğini ve dayanıklılığını etkileyerek bir dizi sistemik soruna neden olabilir. Marfan sendromu olan bireyler genellikle uzun boylu, ince yapılı ve uzun uzuvlara sahiptirler. En yaygın etkilenen bölgelerden biri kalp ve damar sistemidir; anevrizma ve kalp kapaklarındaki sorunlar sık görülür. Ayrıca, göz, iskelet ve ciltte de belirgin özellikler gösterebilir. Marfan sendromu tedavisi, birçok branşın görüşü alınarak hazırlanır ve tedavide amaç hastanın yaşam kalitesini artırmak ve semptomları kontrol altına almaktır.