Böbrek Ağrısı Nedir?

Böbrek ağrısı, böbreklerin bulunduğu bölge çevresindeki ağrı şeklinde hissedilir. Böbrekler, sırtta kaburganın altında iki tarafta bulunur.

Böbrek ağrısı, böbreklerin bulunduğu bölge çevresindeki ağrı şeklinde hissedilir. Böbrekler, sırtta kaburganın altında iki tarafta bulunur. Bu nedenle böbrek ağrısı, genellikle sırt ağrısı ile karıştırılabilir. Böbrek ağrısını sırt ağrısından ayırt etmek mümkündür. Böbrek ağrısı; sırtta olabileceği gibi vücudun yanlarına, alt karın ve kasık gibi bölgelere de yayılabilir. Bu iki ağrıyı ayırt etmeyi sağlayan bir diğer fark ise; sırt ağrısının bel kısmında, böbrek ağrısının ise kaburgaların altında daha derinde hissedilmesidir. Böbrek ağrısına benzeyen ağrıların hepsi her zaman böbrek ile ilgili olmayabilir. Ayrıca böbrek sorunlarını işaret eden ağrılarda; ateş, kusma, ağrılı idrar benzeri ek belirtiler görülebilir.

Böbrek ağrınız olduğundan şüphe ediyorsanız, en yakın sağlık kuruluşuna başvurmayı düşünebilirsiniz.

Böbrek Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Böbrek ağrısı, farklı böbrek hastalıklarında farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Ancak genel olarak nasıl belirtilerle kendini gösterdiğini söylemek gerekirse:

 • Genelde sabit, donuk hissedilen bir ağrı,
 • Göğüs kafesinin altında veya karın bölgesinde hissedilen ağrı,
 • Genelde sadece bir tarafta görülen yan ağrısı, bazen her iki tarafta da hissedilebilir,
 • Dalgalar halinde gelen keskin veya şiddetli ağrı,
 • Kasık veya karın bölgesine yayılabilen ağrı,
 • Böbrek ağrısı ile ortaya çıkabilecek diğer semptomlar şeklinde sıralanabilir.
   

Böbrek ağrısı ile seyreden semptomlar, böbrek ile ilgili sorunlara işaret ediyor olabilirler. Bu nedenle dikkat edilmesi gerekir. Böbrek ağrısına eşlik edebilecek semptomlar şu şekildedir:

 • Ateş,
 • Kusma,
 • İdrar yaparken ağrı olması,
 • Bulanık görünen idrar,
 • İdrarda kan görülmesi.
   

Böbrekler, idrarın oluşumunda görevlidir. İdrarın iletilmesi üreterler, depolanması ve atılması ile mesane aracılığı ile mümkündür. Böbrekler bu karmaşık boşaltım sisteminin bir parçasıdır. Bu nedenle böbreklerdeki bir ağrı bu sistem ile ilgili bir sorunu da işaret edebilir. Sorun olup olmadığını anlamak için öncelikle böbrek ağrısının nedeni araştırılmalıdır. Böbrek ağrısının ortaya çıkışı pek çok nedenle olabilir. Hangi nedenle ortaya çıktığına bağlı olarak böbrek ağrısı farklı şekillerde görülebilir ve farklı semptomlar böbrek ağrısına eşlik ediyor olabilir. Örnek vermek gerekirse:

 • Böbrek Taşı: Böbrekte ani, bıçak saplanır tarzda bir ağrı olması böbrek taşı olabileceği anlamına gelir. Böbrek taşı, boşaltım sisteminin yolu olarak görev yapan üreterleri tıkayacak büyüklüklere ulaşabilen mineral birikintileridir. Böbrek taşı, vücuttan çıkmaya çalışırken, dalgalar halinde ağrı hissine neden olabilir. Ayrıca kasıklara yayılan, sırtta ve yanlarda keskin bir şekilde hissedilen ağrı hissi de görülebilir.
 • Böbrek Enfeksiyonu: Pyelonefrit adı verilen bu enfeksiyon türü, her iki böbreği tutabilir, ancak genelde tek böbrekte görülür. Sırtta ve yanlarda kaburgaların altında ağrı hissine yol açar. Ateş ve İdrar yolu enfeksiyonları ile birlikte de seyredebilir.
 • Hidronefroz: Böbreklerin normalden daha büyük hale gelmesi, şişmesi şeklinde görülen hastalıktır. İdrar yolunu tıkayan herhangi bir sebep Hidronefroza yol açabilir. İdrarın vücuttan atılamaması sonucu, böbrekte göllenmesi ile meydana gelen hasar sonucu her iki böbrekte ya da tek taraflı olarak görülebilir.
 • Böbrek Kistleri: Böbrek kistleri belli bir büyüklüğe ulaşana kadar belirti vermeyebilir. Yeterince büyüdüğü zaman; sırtta, yanlarda ve karnın üst kısmında hafif ağrıya neden olabilir.
 • Polikistik Böbrek Hastalığı: Böbreklerde kistlerin oluşumuna yol açan genetik bir hastalıktır. Yan ve sırt ağrısına neden olabilir.
 • Böbrek Kanseri: Erken dönemde olmasa da böbrek kanseri ilerledikçe inatçı ve sabit; yan, sırt ya da karın bölgesi ağrıları görülebilir.
 • İyi Huylu Böbrek Tümörü: Böbrekte ortaya çıkabilecek kitle her zaman kanseröz olmak zorunda değildir. İyi huylu böbrek tümörleri; yanlarda, kaburgaların arasında ya da kalçanın yanında ağrı hissi ve vücudun tek tarafında bel ağrısı varmış hissine yol açabilir.
 • Renal Ven Trombozu: Böbrek damarlarından birinde pıhtı oluşması ile ortaya çıkan tablodur. Yanlarda; şiddetli, aralıklarla spazmlara yol açan ağrıya neden olur. Etkilenen böbreğin etrafındaki alanda da ağrı hissedilebilir.
 • Böbrek Travması: Şiddetli spor aktiviteleri veya kazalar sonucu ortaya çıkabilecek böbrek yaralanmalarıdır. Böbrek hasarı riski vardır.
   

Böbrek ağrısına yol açabilecek pek çok sorun olabilir. Bu sorunların ortaya çıkma şekilleri olguların yaşına, sağlık durumlarına bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle emin olunmayan durumlarda uzman bir hekime başvurmak muhtemelen daha iyi olabilir. Özellikle ateş, vücut ağrıları ve yorgunluk atlanmaması gereken semptomlardandır. Ayrıca sık tekrarlayan İdrar Yolları Enfeksiyonu (İYE) gibi bir durumunuz varsa, bu da altta yatan bir boşaltım sistemi sorununa işaret ediyor olabilir. Doktorunuza başvurmayı düşünebilirsiniz.

Böbrek Ağrısı Nasıl Teşhis Edilir?

Böbrek ağrısına neden olan tıbbi durumun tanısını koyma işini, ancak bir hekim yapabilir. Başvurduğunuz sağlık kuruluşunda önce rahatsızlığınızın hikayesi alınarak, böbrek ağrısına sahip olup olmadığınız anlaşılır. Sonrasında bir fizik muayene ile belirli ön tanılar konulur. Bu işlemlerden sonra doğru tanıya ulaşmak için;

 • Kan testi,
 • İdrar testi,
 • Ultrason görüntüleme ya da
 • Bilgisayarlı Tomografi (BT) istenebilir.
   

Geçmişte böbrek taşı tanısı aldıysanız, hastayı radyasyona maruz bıraktığı için, Hekiminiz Bilgisayarlı Tomografi (BT)’den kaçınabilir. Hangi testlerin, tanı konulması için en uygun olduğuna karar verirken, hekiminizin fikrini almayı düşünebilirsiniz.

Böbrek Ağrısı Tedavi Yöntemleri?

Böbrek ağrısını tedavi etmek tek başına tavsiye edilen bir durum değildir. Böbrek ağrısı, neredeyse her zaman altta yatan bir soruna işaret ettiği için; ağrıdan kurtulmak da ancak sorunu ortadan kaldırmak ile mümkündür. Bu sırada ağrı kesici içmek gibi hızlı çözümlere yönelmek isteyebilirsiniz; ancak böbrek ağrısı konusunda hekiminize danışmadan ilaç almak pek de sağlıklı olmayabilir.

Böbrek ağrısını tedavi etmek için, altta yatan hastalığı tedavi etmek gerekir. Bu da tanı konulması ve hastalığa özgü olan tedavinin uygulanması ve hastanın takip edilmesi ile mümkündür. Ancak tüm bunlar ortaya çıkmadan önce böbrek sağlığını koruyarak da böbrek ağrısından kaçınılabilir. Böbrek sağlığını korumak için bilmeniz gereken şeyler şu şekildedir:

 • Bol su tüketmek, böbrek sağlığı için oldukça faydalıdır.
 • Şeker oranı yüksek içecekler, böbrek zararına yol açan şeker hastalığına neden olabilir.
 • Çok fazla tuz tüketimi veya çok fazla kafein içeren içeceklerin tüketimi dehidrasyona (yani vücutta su kaybına) sebep olur ve uzun vadede böbrek hasarına yol açabilir.
 • Ayrıca böbrek enfeksiyonlarından korunmak da böbrekte ağrı oluşmasının önüne geçecektir.
   

Böbrek enfeksiyonlarından korunmak için ilk olarak böbrek sağlığını korumak ve sonrasında boşaltım sisteminin dış ögelerinin temizliğine önem vermek atılacak ilk adımlar olarak sayılabilir. İhtiyaç duyulduğu anda tuvalete giderek ihtiyacını gidermek, böbreklere binebilecek bir yükün oluşmasının önüne geçecektir. Tuvalette temizliği önden arkaya olacak şekilde yapmak da sağlıklı bir temizlik alışkanlığıdır. Cinsel organların temizliğine özen göstermek ve seksten sonra tuvalete gitmek, idrar yollarının sağlığını koruduğu için; uzun vadede böbrek sağlığı açısından da önemlidir. Kimi araştırmalara göre; kabızlık yaşıyorsanız, kabızlığı en kısa sürede tedavi etmek de idrar yolu enfeksiyonunun önüne geçebilir.

Böbrekler, boşaltım sisteminin en önemli organlarından biridir. Vücuttan zararlı maddelerin uzaklaştırılmasını sağlar. Bu nedenle böbreklerin ve boşaltım sisteminin sağlığını korumak, vücudun genel sağlığı için de oldukça önemlidir. Böbrek ağrısından muzdaripseniz, en yakın sağlık kuruluşuna başvurmayı düşünebilirsiniz.

Sağlık Merkezi
Anadolu Sağlık Merkezi

Nefroloji

Nefroloji

Bölüm Doktorları

Tıbbi Birimi İncele
Gebze

Nefroloji

Doç. Dr. Enes M. Atasoyu

Gebze

Nefroloji

Doç. Dr. Enes M. Atasoyu

Tümünü göster

Önerilen Sağlık Yazıları

Propolis: Nedir, Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Propolis: Nedir, Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

6 soruda ıspanak zehirlenmesi

6 soruda ıspanak zehirlenmesi

Melatonin Nedir? Faydaları Nelerdir?

Melatonin Nedir? Faydaları Nelerdir?

Addison Hastalığı: Nedir, Belirtileri, Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Addison Hastalığı: Nedir, Belirtileri, Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Böbrek İltihabı (Piyelonefrit) Nedir, Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

Böbrek İltihabı (Piyelonefrit) Nedir, Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

CRP Yüksekliği: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

CRP Yüksekliği: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

K Vitamini: Nedir, Nelerde Bulunur, Eksikliği Neye Yol Açar ve Ne İşe Yarar?

K Vitamini: Nedir, Nelerde Bulunur, Eksikliği Neye Yol Açar ve Ne İşe Yarar?

Lökopeni (Beyaz Kan Eksikliği): Nedir, Belirtileri, Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Lökopeni (Beyaz Kan Eksikliği): Nedir, Belirtileri, Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Lupus: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Lupus: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Ödem Nedir? Nasıl Atılır?

Ödem Nedir? Nasıl Atılır?

Ramazan’da Böbrekleri Susuzluktan Korumanın Yolları

Ramazan’da Böbrekleri Susuzluktan Korumanın Yolları

Tümünü göster