Doğum Sonrası Estetiği

Düz ve iyi tonuslu bir karın, çoğumuzun egzersiz ve kilo kontrolü ile sahip olmaya çalıştığımız bir görüntü. Ancak çabalara rağmen bu yöntemler her zaman hedeflere ulaşamayabilir. Normal kiloda ve orantıda olan kişilerde bile öne çıkık ya da gevşek ve sarkık bir karın ortaya çıkabilir. Bunun en önemli sebepleri arasında kalıtım, birden fazla hamilelik, önceki ameliyatlar, kilodaki dalgalanmalar veya duruşu etkileyen doğuştan (konjenital) omurga anormallikleridir. Eğer daha diri, daha düz bir karın istiyorsanız, bir karın germe ameliyatı hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir. Genelde, karın germe fazla deri ve yağları alır ve bazı durumlarda, zayıflamış veya ayrılmış kasları onarır. Bu da daha düz ve sıkı bir karın profili oluşturarak, vücudunuza bakışınızı ve kendinize güveninizi arttırır. Bu bilgilendirme, karın germe prosedürlerine genel bir bakış sunar. Karın germe aracılığıyla vücut şekillendirmenin kişisel hedeflerinizi gerçekleştirmenize nasıl yardım edebileceğini öğrenmenin en iyi yolu, bir plastik cerraha danışmaktır. Plastik cerrahiyi düşünürken, aşağıdaki konulardan emin olunuz:

Karın germe nedir?

Karın germe veya abdominoplasti, çıkık veya gevşek, sarkık bir karnı düzeltmek için yapılan cerrahi prosedürün genel adıdır. Tedavi edilecek bölgeler arasında karnın ortası bulunabilir veya alt göğüs kafesinden kasık kemiğine, hatta yanlardan sırta kadar uzanabilir.

Karın şekillendirme, çeşitli teknikler kullanılarak gerçekleştirilebilir. Sebep lokalleşmiş yağsa, karın kontürü ameliyatı sadece yağ alma teknikleri kullanılarak yapılabilir. Fazla yağ gevşek, sarkık deri ve dokuyla birleşmişse, karın germe istenmeyen yağları, dokuları ve deriyi eksizyon ile alır. Diyastaz olarak adlandırılan zayıflamış veya ayrılmış karın kasları da bir karın germe ile düzeltilebilir.

Karın germe, uygun bir egzersiz programının yerine geçmez. Karın germenin sonuçları teknik açıdan kalıcı olsa da, olumlu sonuçlar kilodaki önemli dalgalanmalarla büyük ölçüde azalabilir. Bu sebeple, büyük miktarda kilo vermeyi planlayan kişilerin veya ileride hamile kalmayı planlayan kadınların, karın germeyi ileri bir tarihe ertelemeleri tavsiye edilir.

Karın germe, sağlıkları iyi, kiloları vücut tipleri ve yapıları için ideal olan kiloya yakın, zinde ve genel olarak iyi bir kas tonusuna sahip her yaştan yetişkin için uygun olabilir. Uygun adaylar aşağıdaki gibidir:

Ek olarak, daha önce geçirilmiş olan karın ameliyatları, karın germenin olası sonuçlarını sınırlayabilir. Sezaryen geçirmiş kadınlarda, mevcut yara izlerine yeni kesiler eklenebilir veya bunların üzerinden ilerlenilir.

Nereden başlamalıyım?

Plastik cerrahınızla yapacağınız konsültasyon, karın kontürü ameliyatının veya karın germenin vücut görüntünüzü ve karın kontürlerinizi nasıl geliştireceğini öğrenmenin ilk adımıdır. Konsültasyon, sizi karın germe hakkında baskı içermeyen bir ortamda tamamen eğitmek üzere tasarlanmıştır ve aşağıdakileri içerir:

Plastik cerrahınız, ayrıca sorularınızı da yanıtlayacaktır.

Değerlendirme

Genel sağlık ve kişisel bakış açısı, karın germe ameliyatının sonuçlarını büyük ölçüde etkileyebilir. Bunlar, plastik cerrahınızla yapacağınız konsültasyonda dikkatle değerlendirilecektir. Prosedürünüzün başarısı, güvenlik ve genel memnuniyet için aşağıdakileri yerine getirmelisiniz:

Karın germe prosedürünüz, aşağıdakileri içerebilecek özel durumunuza göre belirlenecektir:

Bu durumlardan biri veya hepsi mevcut bulunabilir ve cerrahi yoldan karın germe ile düzeltilebilir. Karın germe, gerilme çatlaklarını düzeltmez, ancak eğer alınacak fazla deri bölgelerinde, özellikle göbek deliğinin altındaki bölgelerde bulunuyorlarsa alınabilir veya biraz düzeltilebilirler.

Fazla yağların ve derinin cerrahi yoldan alınması, karın germe sırasında yapılacak bir yağ alma prosedürü ile birleştirilebilir. Karın germe ameliyatının çeşitleri mevcuttur; seçilen teknik, daha düz bir profil ve daha diri, sert bir karın elde etmek için gereken düzeltme derecesine bağlıdır. Kesi uzunluğu ve görüntüsü, alınacak fazla derinin miktarı ve yerinin yanı sıra, kişisel tercihlere ve cerrahi değerlendirmelere de bağlıdır.

Karın germe ile birlikte, lokalleşmiş fazla yağ birikimlerini alarak vücudun başka bölgelerini şekillendirmek için yağ alma (liposuction) da uygulanabilir. Ayrı olarak veya karın germe ile aynı cerrahi prosedürde başka vücut şekillendirme prosedürleri de gerçekleştirilebilir. Ancak, bütün hastalar kombine ameliyatlara uygun adaylar olmazlar. Sizin durumunuz, size uygun olarak değerlendirilmelidir.

Tam bir karın germe, kasık tüyleri çizgisi ile göbek arasındaki bölgede bir yatay kesi gerektirir. Kesinin şekli ve uzunluğu, gerekli düzeltme derecesine bağlıdır. Bu kesi aracılığıyla, zayıflamış karın kasları onarılır ve fazla yağlar, deri ve dokular alınır. Üst karın bölgesindeki fazla yağın alınması için, göbek etrafında ikinci bir kesi gerekebilir.

Kesi büyüklüğü, büyük ölçüde alınacak fazla deri miktarına bağlıdır. Düzeltmenin sadece göbek deliği altındaki bölgeye odaklanması durumunda, kasık kemiğinde daha kısa bir kesi ile bir sınırlı veya mini karın germe tavsiye edilebilir. Yağ alma, bir mini karın germe ile gerçekleştirilebilir ve tek faktörün fazla yağlar olduğu durumda, yağ alma (liposuction) tek başına istenilen sonuçları verebilir.

Karın germe, sonuçlarını neredeyse hemen, vücut tipinize ve kilonuza orantılı daha düz, daha sıkı bir karın hattı ile ortaya koyar. Nihai sonuçlar, ilk başta şişliklerden ve iç iyileşme gerçekleşene kadar dik durmamanızdan dolayı başka fark edilmeyebilir. Bir veya iki hafta içerisinde, dik durmaya ve yeni, daha ince profiliniz sayesinde kendinize güveninizi kazanmaya başlayabilirsiniz.

Ameliyata hazırlık

Plastik cerrahınız, karın germe prosedürünüzü özenle açıklayacaktır. Ameliyattan önce, size aşağıdaki bilgileri içeren özel talimatlar verilecektir:
 

Ameliyat sonrası bakım ve takip

Ek olarak, plastik cerrahınıza gireceğiniz prosedürü ve olası riskler ve komplikasyonları tamamen anladığınız konusunda güvence vermek amacıyla bir onay formu imzalamanız istenecektir.

Karın germenin olası riskleri arasında kan pıhtıları, deri altında kan toplanması (hematom), sıvı birikmesi, enfeksiyon veya kesi yerlerin kötü iyileşmesi bulunur. Bütün ameliyatlar, anestezi ile ilişkili riskler içerir. Bunlar ve ek riskler, onayınızdan önce açıklanacaktır.

Bütün sorularınızın yanıtlanması önemlidir ve ameliyat konusunda biraz heyecan duymanız doğaldır. Bu duyguları, plastik cerrahınızla konuşunuz.
 

Neler beklenmeli?

Karın germe ameliyatı, meme küçültme ameliyatı, plastik cerrahınız tarafından bir hastane bünyesinde ameliyathane şartlarında yapılacaktır. Anestezi tipi, size özel prosedürün koşullarına ve hasta ile cerrahın tercihine bağlı olacaktır.

Plastik cerrahınız ve yardımcı personel, rahatınız ve güvenliğinizi tamamen sağlamak için ellerinden geleni yapacaklardır.
 

Ameliyatın ardından...

Prosedürünüz tamamlandıktan sonra, kesilerinize pansuman veya bandaj yapılabilir ve siz iyileşirken şişmenin en aza indirgenmesi ve karnınızın desteklenmesi amacıyla elastik bir bandajla veya toplayıcı bir giysiyle sarılabilir. Toplanabilecek fazla kanı emmek üzere, geçici olarak deri altına ufak, ince tüpler yerleştirilebilir. Taburcu olmadan önce, size ve refakatçi aile üyenize, arkadaşınıza veya bakıcınıza aşağıdakileri içeren özel talimatlar verilecektir:

Sonuçlar ve görünüm
 

Karın germenin sonuçları, neredeyse derhal fark edilebilir; ancak nihai sonuçların tamamen ortaya çıkması birkaç ay sürebilir. Cilt yüzeyindeki hissizlik ve sertlik hissi zaman içinde yok olur. Kesi izlerinin incelmesi ve bir nebze solması bir yıl veya daha uzun sürebilir. Kalıcı oldukları halde, bu çizgiler çoğu giysi ve mayo ile saklanabilir.

Sıkı ve düz karınlı yeni profiliniz kararlı bir kiloyu ve genel sağlığınızı korumanız kaydıyla uzun vadelidir.  Vücudunuz yaşlandıkça, karnınızın diriliğinde biraz kayıp olması normaldir. Ancak bu durum, yeni tonuslu karnınızı elde etmek için düzeltilen ilk durumunuzda karşılaştığında, minimumdur.

Sağlık Merkezi
Anadolu Sağlık Merkezi

Deri Hastalıkları

Deri Hastalıkları

Bölüm Doktorları

Tıbbi Birimi İncele
Ataşehir

Deri Hastalıkları

Uzm. Dr. Eylem Emel Arıkan

Ataşehir

Deri Hastalıkları

Uzm. Dr. Hazal Sönmezler Selek

Gebze

Deri Hastalıkları

Uzm. Dr. Hülya Süslü

Gebze

Deri Hastalıkları

Uzm. Dr. Mehmet Coşkun Acay

Ataşehir

Deri Hastalıkları

Uzm. Dr. Tülin Uygur

Ataşehir

Deri Hastalıkları

Uzm. Dr. Eylem Emel Arıkan

Ataşehir

Deri Hastalıkları

Uzm. Dr. Hazal Sönmezler Selek

Gebze

Deri Hastalıkları

Uzm. Dr. Hülya Süslü

Gebze

Deri Hastalıkları

Uzm. Dr. Mehmet Coşkun Acay

Ataşehir

Deri Hastalıkları

Uzm. Dr. Tülin Uygur

Tümünü göster

Önerilen Sağlık Yazıları

Ergenlikte lazer epilasyon yapılmalı mı?

Ergenlikte lazer epilasyon yapılmalı mı?

Vücuttaki kahverengi lekeler nasıl geçirilir?

Vücuttaki kahverengi lekeler nasıl geçirilir?

Ayak Mantarı: Nedir, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Ayak Mantarı: Nedir, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Cilt Çatlağı

Cilt Çatlağı

Egzama: Belirtileri, Tedavisi ve Nedenleri

Egzama: Belirtileri, Tedavisi ve Nedenleri

Güneş Alerjisi Nedir: Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Güneş Alerjisi Nedir: Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Kurdeşen: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Kurdeşen: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Lazer Epilasyon Nedir? Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Lazer Epilasyon Nedir? Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Liken Planus Nedir: Belirtileri, Teşhis ve Tedavisi

Liken Planus Nedir: Belirtileri, Teşhis ve Tedavisi

Mantar enfeksiyonunun önüne geçme yolları

Mantar enfeksiyonunun önüne geçme yolları

Pişik nasıl oluşur, nasıl geçer?

Pişik nasıl oluşur, nasıl geçer?

Rozase Hastalığı: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Rozase Hastalığı: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Seboreik Dermatit: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Seboreik Dermatit: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Sedef Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sedef Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tırnak Mantarı : Nedir, Belirtileri, Teşhis ve Tedavisi

Tırnak Mantarı : Nedir, Belirtileri, Teşhis ve Tedavisi

Uyuz: Nedir, Belirtileri, Tedavisi

Uyuz: Nedir, Belirtileri, Tedavisi

Vitiligo: Türleri, Belirtileri, Nedenleri, Tedavi Yöntemleri

Vitiligo: Türleri, Belirtileri, Nedenleri, Tedavi Yöntemleri

Vücutta Kaşıntı: Nedir, Teşhis ve Tedavisi

Vücutta Kaşıntı: Nedir, Teşhis ve Tedavisi

Zona: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Zona: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Akne Tedavisi

Akne Tedavisi

Altın İğne (İğneli Radyofrekans)

Altın İğne (İğneli Radyofrekans)

Bölgesel İncelme ve Selülit Tedavisi

Bölgesel İncelme ve Selülit Tedavisi

Botoks

Botoks

BTL Exilis Elite (Saten Yüz Germe)

BTL Exilis Elite (Saten Yüz Germe)

BTL Vanquish Me (Temassız Estetik)

BTL Vanquish Me (Temassız Estetik)

Cilt Bakımında Hydrafacial MD Power ve Aquapeel Cilt Bakımı

Cilt Bakımında Hydrafacial MD Power ve Aquapeel Cilt Bakımı

Dolgu

Dolgu

DUAL (HIFU)

DUAL (HIFU)

Exilis Elite Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Exilis Elite Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Fraksiyonel Karbondioksit Lazer

Fraksiyonel Karbondioksit Lazer

Göz Çevresi (Light Eyes)

Göz Çevresi (Light Eyes)

Hydrafacial Cilt Bakımı

Hydrafacial Cilt Bakımı

Kalıcı Makyaj

Kalıcı Makyaj

Kimyasal Peeling

Kimyasal Peeling

Lazer Epilasyon ve Lazerle Kılcal Damar Tedavisi

Lazer Epilasyon ve Lazerle Kılcal Damar Tedavisi

Lazer Liposuction

Lazer Liposuction

Leke Tedavisi

Leke Tedavisi

Mezolift

Mezolift

PRP ile Yüz Gençleştirme

PRP ile Yüz Gençleştirme

Saç Dökülmesi ve Saç Canlandırma Tedavileri

Saç Dökülmesi ve Saç Canlandırma Tedavileri

Saç Ekimi

Saç Ekimi

Somon DNA Aşısı

Somon DNA Aşısı

Yaz aylarında aşırı terleme ve tedavisi

Yaz aylarında aşırı terleme ve tedavisi

Yüz PRP

Yüz PRP

Yüz ve Dudak Dolgusu

Yüz ve Dudak Dolgusu

Ayaklarda sık görülen 4 cilt hastalığı

Ayaklarda sık görülen 4 cilt hastalığı

Kıl Kökü İltihabı

Kıl Kökü İltihabı

Cüzzam Hastalığı

Cüzzam Hastalığı

Anti-Aging | Mezolifting / Yüz Mezoterapisi

Anti-Aging | Mezolifting / Yüz Mezoterapisi

Tümünü göster