Evde Bakım Hizmeti Nedir? Kimler Faydalanabilir?

Herhangi bir yaralanma ya da hastalık sonucunda kısa süreli veya uzun süreli olarak kişinin kendi bakımını sağlamak zor olabilir. Hastanede kaldığı süre boyunca yemeği hazır, ilaç saatleri düzenli ve diğer bakım ihtiyaçları da ilgili kişiler tarafından karşılanır. Yine de hastalar her zaman için hastanede kalmak yerine kendi evlerine gitmeyi tercih edebilir. Ancak bakıma ihtiyaç duyan biri için bu biraz zordur. Çünkü sürekli olarak yanında bir kişinin durması gerekir. Aileniz size bu konuda yardımcı olmaya çalışsa da herkesin durumu buna uygun olmayabilir. Bu durumda evde bakım hizmeti devreye girer.

Evde bakım hizmeti herhangi bir yaralanma veya hastalık durumunda kendi bakımını sağlayamayan kişilere evlerinde yardımcı olmayı kapsar. Kronik hastalık, yaşlılık, ameliyat sonrası iyileşme sürecinde olmak, kanser hastası olmak veya özel bakıma ihtiyaç duyan grupta olmak, evde bakıma ihtiyaç duymaya neden olabilir. Evde bakım tedavi sürecinde yan etkilerin daha iyi yönetilmesine katkı sağlayabilir. Evde sağlık bakımı ile genellikle karıştırılır. İkisi de benzer olsa da bazı farklılıkları bulunur. Evde sağlık hizmeti daha çok tıbbi bakım odaklıdır. Evde bakım hizmetleri ise ev işlerini de kapsayan hastaya bir hastalık veya yaralanma sürecinde yardımcı olmayı içerir.

Birden fazla evde bakım tipi bulunur. Bunlardan biri evde sağlık bakımıdır. Evde sağlık bakımı lisanslı sağlık profesyonelleri tarafından uygulanır. Hemşire ziyaretleri ile ilaçlar düzenlenir, uygulanması gereken iğneler yapılır ve genel durumunuz kontrol edilir.

Birçoğu için ödeme yapmanız gerekmektedir ancak bazı bakım türleri ve toplum hizmetleri ücretsizdir. Bazen devlet programları veya sağlık sigortanız belirli evde bakım hizmetlerinin maliyetini karşılamaya yardımcı olur. Bunun yanı sıra bir takım mesleki terapi seçeneklerini de kapsayabilir. Bir diğer tip olan kişisel bakım hizmetleri ise evinizde ihtiyacınız olan hemen hemen her hizmeti kapsar. Sadece sağlık durumunuz ve giyinme, banyo yapmada yardımların yanı sıra evin genel temizlik durumu, günlük hayatınızda size yardımcı olmayı hedefleyen işleri de kapsamaktadır.

Evde bakıma ihtiyaç duyanlar için sağlık ekibimiz hangi tür bakımın sizin için en iyisi olduğunu belirlememizde yardımcı olacaktır. Bakım planı oluşturulurken sizin için hangi personelin uygun olduğuna, hizmetlere ne sıklıkla ihtiyaç duyulduğuna ve özel ekipmana gerek olup olmadığına dikkat edilmelidir. Evde bakım hizmetinin bazı seçenekleri sigortanız tarafından karşılanabilir. Daha sonrasında bir sorun yaşamamak için ödeme konusunun baştan konuşulması ve süreç ile ilgili ne bekleyeceğini hizmet alacak kişinin bilmesi önemlidir. Ücretlendirmeler ve sigortanın ne kadarını karşıladığı ile ilgili detaylı bilgi için sağlık kuruluşunuz ile iletişime geçmeniz sizin için en faydalısı olacaktır.

Evde Bakım Hizmeti Neleri Kapsar?

Evde bakım hizmeti şunları içerebilir:

 • Banyo yapma, giyinme, tuvaleti kullanma gibi kişisel bakıma yardımcı olma
 • Herhangi bir yere giderken transfer süreçlerine yardımcı olmak (yataktan tekerlekli sandalyeye gibi)
 • Bahçe işi, temizlik, çamaşır, yemek hazırlama gibi ev işlerinde yardımcı olma
 • Faturaları ödeme, form doldurma gibi para yönetimini sağlama
 • İlaçlarınızı düzenli almanıza yardımcı olma
 • Randevulara eşlik etme veya sizinle vakit geçirme gibi duygusal destek
 • Demans veya Alzheimer gibi hastalıklarda sıkı gözetim
 • Beslenme tüpü, kateter bakımı veya hayati değerlerin izlenmesi gibi tıbbi destekler

Evde bakım hizmeti genel olarak evde ihtiyaç duyduğunuz ama kendi başınıza yapamadığınız her konuda yardımcı olmayı kapsar.

Evde Bakım Hizmeti Avantajları Nelerdir?

Evde bakım hizmetinin bazı avantajları şunlardır;

 • Evde bakımın ilk amacı kişinin biraz destek ile kendi evinde yaşamaya devam etmesidir. Bu da kişinin hala bağımsız ve hayatı hakkında yetkili kişi olmasını sağlar.
 • Ne kadar ihtiyaç duyduğundan bağımsız olarak ihtiyaç duyan bir kişiye evde bakım sağlamak genel sağlık durumunda iyileşmelere neden olacaktır.
 • Kişinin yaşam tarzını sürdürmesine imkan sağlar.
 • Nitelikli bir bakım hizmeti ile hastanın başına gelebilecek riskler önceden belirlenir ve önlenir. Bu da hastaya daha güvenli bir çevre sunar.
 • Evde bakıma muhtaç kişilerin en çok zorlandıkları konulardan biri de yalnızlıktır. Evde bakım hizmeti ile birinin yanınızda bulunması, arkadaşlık etmesi hastanın istediği duygusal desteği almasına imkan sunar.

Evde Bakım Hizmetinden Kimler Faydalanabilir?

Evde bakım hizmetlerinden yararlanabilecek kişiler için çok keskin sınırlar yoktur. Genel olarak günlük işlerini yapmada zorlanan veya hiç yapamayan kişiler evde bakım hizmetinden yararlanmak isteyebilir. Başlangıçta hastaneden taburcu olup eve geçen kişiler ev temizliği, yemek yapma gibi basit gündelik işler için bir bakım hizmeti istese de bu ilerleyen zamanlarda kişisel bakım, ayak işlerini halletme ve genel olarak bir refakatçi olarak yanlarında bir kişinin olmasını isteyebilir. Bu durum 7/24 yatılı olarak bir evde bakım hizmetine dönebilir. Evde bakım hizmetinden 18 yaşından büyük ve ihtiyaç duyan herkes yararlanabilir. Başlıca evde bakım hizmetine ihtiyaç duyan gruplar şunlardır:

 • Kendi işlerini halledemeyecek kadar yaşı ilerlemiş kişiler
 • Herhangi bir engeli bulunan kişiler
 • Herhangi bir ameliyat sonrası iyileşme süreci evde devam eden kişiler
 • Alzheimer gibi hastalığı bulunan yaşlılar
 • Enjeksiyon veya hemşire gerektiren tedavilerin olması
 • Tedavisi olmayan bir hastalığın son aşamasında bakım ve duygusal desteğe ihtiyaç duymak

Evde bakım hizmeti süreklilik isteyen bir durum olabileceği gibi sadece iyileşene kadar ihtiyaç duyduğunuz bir hizmet de olabilir.

Evde Doktor ve Hemşirelik Hizmeti

Evde bakım hizmetini alırken nelere ihtiyaç duyduğunuza göre size atanan kişi değişiklik gösterebilir. Örneğin kişisel bakımınızda ve genel ev düzenini sağlamada yardımcı olması için istediğiniz kişi ile beslenme tüpü ile beslenen bir kişinin beslenmesini düzenleyecek kişi aynı sağlık personeli olmayabilir. Evde sağlık bakımı için kayıtlı bir hemşire veya lisanslı bir hemşire eşlik edebilir. Kayıtlı hemşire evinize gelip sizin ve ailenizin ihtiyaç ve isteklerini inceleyerek doktor ile birlikte bir bakım planı oluşturur. Bakım planınız ağrı veya diğer semptomların yönetilmesinin yanı sıra duygusal desteği de içerebilir. Bakım planı hazırlanırken hastanın ihtiyaçları kadar ailenin ihtiyaçları da dikkate alınır.

Doğum Sonrası Bebek Bakımı

Doğumdan sonraki ilk 42 gün hem anne hem de bebek için önemlidir. Bu aşamada savunmasız olan anne ve bebek gerekli bakım sağlanamadığında ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Doğum sonrasında hastanede görevli hemşireler tarafından anneye emzirme, ten tene temasın önemi ve genel hijyen kuralları hakkında bilgiler verilir. Bu bilgiler doğrultusunda bebeğinizin bakımına evinizde devam edersiniz. Ancak bir süre daha yanınızda bir yardıma ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu durumda evde bakım hizmetinin doğum sonrası bebek bakımı ihtiyaç duyduğunuz şey olabilir. Bu bakım ile sadece bebeğin bakımı değil doğum sonrası mental durumunuz, aile koşulları ve evinizin uygunluk durumu da değerlendirilir.

Ameliyat Sonrası Evde Bakım

Ameliyat sonrası evde bakım geçirilen herhangi bir cerrahi işlem sonrasında evde iyileşme sürecinde verilen bakımdır. Alacağınız bakım geçirdiğiniz ameliyat türüne göre değişiklik gösterebilir. Ameliyat sonrası evde bakım hastaneden taburcu olduğunuz gün başlar ve siz iyileşene kadar devam eder. Genellikle yara bakımı, ağrı yönetimi ve evde ihtiyaç duyduğunuz alanları kapsar. Ameliyatı yaptırmadan önce doktorunuz sizi nasıl bir süreç beklediği ile ilgili bilgilendirecektir. Bu bilgiler doğrultusunda evde bakım hizmetini önceden organize etmenizde fayda vardır.

Sağlık Merkezi
Anadolu Sağlık Merkezi

Acil Tıp

Acil Tıp

Bölüm Doktorları

Tıbbi Birimi İncele
Gebze

Acil Tıp

Uzm. Dr. Özlem Bayrak Başakçı

Gebze

Acil Tıp

Uzm. Dr. Yeşim Erçetin Özgürel

Gebze Ataşehir

Acil Tıp

Dr. Kürşat Salgar

Gebze

Acil Tıp

Uzm. Dr. Özlem Bayrak Başakçı

Gebze

Acil Tıp

Uzm. Dr. Yeşim Erçetin Özgürel

Gebze Ataşehir

Acil Tıp

Dr. Kürşat Salgar

Tümünü göster

Önerilen Sağlık Yazıları

Heimlich Manevrası Nedir, Nasıl Uygulanır?

Heimlich Manevrası Nedir, Nasıl Uygulanır?

Böcek ısırması ne zaman tehlikelidir?

Böcek ısırması ne zaman tehlikelidir?

Arı Sokması: Nedir, Ne İyi Gelir, Korunma Yolları Nelerdir?

Arı Sokması: Nedir, Ne İyi Gelir, Korunma Yolları Nelerdir?

Robot simülatörü Anadolu Sağlık Merkezi’nde

Robot simülatörü Anadolu Sağlık Merkezi’nde

Gebe Okulu ilgi gördü

Gebe Okulu ilgi gördü

Bi-Fikir Festivali’nden Anadolu Sağlık Merkezi’ne 2 ödül!

Bi-Fikir Festivali’nden Anadolu Sağlık Merkezi’ne 2 ödül!

Robot simülatörü ilgi gördü

Robot simülatörü ilgi gördü

Gece Poliklinikleri Hizmetinizde

Gece Poliklinikleri Hizmetinizde

Anadolu Sağlık Merkezi Web ve Tıbbi Yayın Kurulu

Anadolu Sağlık Merkezi Web ve Tıbbi Yayın Kurulu

Onkoloji bölümleri cumartesi günleri de hizmet veriyor

Onkoloji bölümleri cumartesi günleri de hizmet veriyor

Anadolu Sağlık Merkezi bu yıl da “En beğenilenler” arasında!

Anadolu Sağlık Merkezi bu yıl da “En beğenilenler” arasında!

Hava atışı Demet Özdemir’den

Hava atışı Demet Özdemir’den

Anadolu Sağlık Merkezi "En iyiler" arasında

Anadolu Sağlık Merkezi "En iyiler" arasında

En önemlisi sağlığınız. Her koşulda yanınızdayız!

En önemlisi sağlığınız. Her koşulda yanınızdayız!

Girişimsel Onkolojide önemli başarı

Girişimsel Onkolojide önemli başarı

Online hasta buluşmaları devam ediyor

Online hasta buluşmaları devam ediyor

Evde Bakım Hizmeti Nedir?

Evde Bakım Hizmeti Nedir?

Anadolu Sağlık Merkezi’nde hastalarımız güvende!

Anadolu Sağlık Merkezi’nde hastalarımız güvende!

Online hasta buluşmasıyla sorular yanıtlandı

Online hasta buluşmasıyla sorular yanıtlandı

Doktorunuzla 3 Dakika

Doktorunuzla 3 Dakika

Onkoloji Buluşma Günleri’nin ilkinde “Psikoonkoloji”yi konuştuk

Onkoloji Buluşma Günleri’nin ilkinde “Psikoonkoloji”yi konuştuk

Meme kanseri hasta ve yakınları ile “Birlikte Güzel Günlere” dedik

Meme kanseri hasta ve yakınları ile “Birlikte Güzel Günlere” dedik

5. Onkolojik Bilimler Sempozyumu’na büyük ilgi

5. Onkolojik Bilimler Sempozyumu’na büyük ilgi

Altın Örümcek Web Ödülleri Halk Oylaması

Altın Örümcek Web Ödülleri Halk Oylaması

Anadolu Sağlık Merkezi, Uluslararası Meme Merkezleri Ağı’na üye oldu

Anadolu Sağlık Merkezi, Uluslararası Meme Merkezleri Ağı’na üye oldu

Anadolu Sağlık Merkezi dünyada “Girişimsel Onkoloji” alanındaki standartları belirleyecek

Anadolu Sağlık Merkezi dünyada “Girişimsel Onkoloji” alanındaki standartları belirleyecek

Girişimsel Onkoloji Hizmetleri Akreditasyon Sistemi

Girişimsel Onkoloji Hizmetleri Akreditasyon Sistemi

Anadolu Sağlık Merkezi, sağlık turizminde dünyanın en iyi ikinci hastanesi seçildi

Anadolu Sağlık Merkezi, sağlık turizminde dünyanın en iyi ikinci hastanesi seçildi

Hemşirelik Haftası, çeşitli etkinliklerle kutlandı

Hemşirelik Haftası, çeşitli etkinliklerle kutlandı

Anadolu Sağlık Merkezi'ne bir ESMO daha

Anadolu Sağlık Merkezi'ne bir ESMO daha

Anadolu Sağlık Merkezi’ne ikinci kez altın akreditasyon

Anadolu Sağlık Merkezi’ne ikinci kez altın akreditasyon

Meme kanseriyle mücadele için Pembe Top beşinci kez sahada

Meme kanseriyle mücadele için Pembe Top beşinci kez sahada

77 Hemşire Seviye 2 olarak atandı

77 Hemşire Seviye 2 olarak atandı

Türkiye’de bir ilk: OECI Akreditasyonu aldık!

Türkiye’de bir ilk: OECI Akreditasyonu aldık!

Robotik Kalp Cerrahisi Sempozyumu

Robotik Kalp Cerrahisi Sempozyumu

Hava atışı Elçin Sangu’dan

Hava atışı Elçin Sangu’dan

Anadolu Sağlık Merkezi Hemşireleri bilimselliğe damgasını vurdu

Anadolu Sağlık Merkezi Hemşireleri bilimselliğe damgasını vurdu

Anadolu Sağlık Merkezi Planetree Akreditasyonu alan ilk hastane oldu

Anadolu Sağlık Merkezi Planetree Akreditasyonu alan ilk hastane oldu

“Yaşama Tutunanlar”ın sevinci

“Yaşama Tutunanlar”ın sevinci

Tokyo’da Türkiye’yi Anadolu Sağlık Merkezi temsil etti

Tokyo’da Türkiye’yi Anadolu Sağlık Merkezi temsil etti

Johns Hopkins Medicine’den Anadolu Sağlık Merkezi’ne tam not!

Johns Hopkins Medicine’den Anadolu Sağlık Merkezi’ne tam not!

Bergüzar Korel’den meme kanserine “Pembe Top”lu destek

Bergüzar Korel’den meme kanserine “Pembe Top”lu destek

Merkezimizde SİZ varsınız!

Merkezimizde SİZ varsınız!

Anadolu Sağlık Merkezi’nin kalitesi 6. kez tescillendi

Anadolu Sağlık Merkezi’nin kalitesi 6. kez tescillendi

Klinik basamaklandırma ile hemşireler kariyer basamaklarını çıkıyor!

Klinik basamaklandırma ile hemşireler kariyer basamaklarını çıkıyor!

Meme kanserine karşı “Pembe Top Sahada”

Meme kanserine karşı “Pembe Top Sahada”

Yaşama Tutunanlar, kemik iliği tedavisi görenlere umut olacak!

Yaşama Tutunanlar, kemik iliği tedavisi görenlere umut olacak!

Hasta ve hekim iletişimi nasıl olmalı?

Hasta ve hekim iletişimi nasıl olmalı?

Malign Yumuşak Doku Tümörlerine Güncel Yaklaşım Konferansı’nda üçüncü buluşma

Malign Yumuşak Doku Tümörlerine Güncel Yaklaşım Konferansı’nda üçüncü buluşma

Dünya liginde Anadolu Sağlık Merkezi yer aldı!

Dünya liginde Anadolu Sağlık Merkezi yer aldı!

Anadolu Sağlık Merkezi’nden huzurevi sakinlerine sigarayı bırakma semineri

Anadolu Sağlık Merkezi’nden huzurevi sakinlerine sigarayı bırakma semineri

Rektum kanserindeki araştırmalar tanı ve tedaviyi yeniden şekillendirecek

Rektum kanserindeki araştırmalar tanı ve tedaviyi yeniden şekillendirecek

Anadolu Vakfı ve Anadolu Sağlık Merkezi İlk Yardım Tırı Van’da Yaraları Sardı

Anadolu Vakfı ve Anadolu Sağlık Merkezi İlk Yardım Tırı Van’da Yaraları Sardı

Kene Isırması

Kene Isırması

Sağlık turizmindeki başarımız yine bir ödülle taçlandı

Sağlık turizmindeki başarımız yine bir ödülle taçlandı

Elektrik Çarpmasında İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Elektrik Çarpmasında İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Anadolu Sağlık Merkezi “En beğenilen Şirketler” arasında

Anadolu Sağlık Merkezi “En beğenilen Şirketler” arasında

Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi’ne ikinci kez altın akreditasyon

Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi’ne ikinci kez altın akreditasyon

Hipotermi Nedir? Hipotermi Belirtileri ve Tedavisi

Hipotermi Nedir? Hipotermi Belirtileri ve Tedavisi

Tümünü göster