Genital Siğil ve Tedavisi

Bulaşıcı hastalıkların neden olduğu parazitler, virüsler, bakteriler ve enfeksiyonlar vücutta deri yüzeyinden beyne kadar çeşitli yerlerde belirti gösterebilir.

Bulaşıcı hastalıkların neden olduğu parazitler, virüsler, bakteriler ve enfeksiyonlar vücutta deri yüzeyinden beyne kadar çeşitli yerlerde belirti gösterebilir. Genital bölgede oluşan enfeksiyonlar da bireyin yaşam koşullarını ve sağlığını etkileyen önemli sorunlardandır. Bu bölgede virüs kaynaklı oluşan enfeksiyonlardan olan genital siğiller, kadın erkek iki cinsiyette de görülebilir. Genital organ ve çevresinde, makat bölgesinde genital siğiller, kaşınma, irritasyon ve bazen kanama ile kendini gösterebilir. Genital enfeksiyonlardan siğil yapan etken “Human Papilloma Virus” denen HPV etkenidir. HPV, cinsel yola bulaşan virüs enfeksiyonları arasında önemli bir prevalans değerine sahiptir.

Genital Siğil Nedir?

Human Herpes Virus, kadın ve erkeklerde genital bölgede yerleşimli olan ve bulunduğu yere göre isim alan, en sık bilinen etmeni HPV 6 ve 11 olan bir çeşit patojendir. Yaptığı hastalık condyloma akimulatum olarak adlandırılır. Kadınlarda vulva çevresi, makat, kasık etrafı, rahim ağzında; erkeklerde testis, skrotum, kasık çevresi, makatta görülür. Kahverengi, kırmızı renkte et benlerine benzeyen kabarıklıklar, bazen gözle görülmeyecek derecede küçük kızarık deri lezyonları olarak enfekte ettiği bölgeye yerleşir. Hastalar gözle görülmediği evrelerde bu virüsleri fark etmeyerek erken tedavi konusunda aksiyon alamayabilirler. Genital siğil nedeni olan bir başka virüs ise poxvirüs olarak bilinen çiçek virüsüdür. Çiçek virüsü nadiren genital alana yerleşir ve tedaviye kısa sürede cevap verir. Ancak HPV kaynaklı genital siğiller daha ciddi olan klinik tablolar gösterir. HPV nedenli siğillerde tam olarak iyileşme beklenmese de tedavi yapılıp siğil ataklarının kontrol altına alınması hedeflenir. Genital siğiller cinsel yolla ya da siğilleri olan bir hastanın genital bölgesine dokunulması sonucu deri temasıyla bulaşır.

Genital Siğil Nedenleri ve Risk Faktörleri

Genital siğil enfeksiyonu nedenleri kişiden kişiye değişmekle birlikte birden fazla etmen, virüs enfeksiyonu için gerekçe olabilir. Bunlar arasında en fazla karşılaşılan neden HPV türleridir. Genital siğillere neden olan HPV tipleri sadece cilt yüzeyinde siğil oluşturan ya da kanserleşen olarak ikiye ayrılır. Kanserleşen HPV türlerinden en sık görülenler 16 ve 18, kanserleşmeyip ciltte siğil enfeksiyonu oluşturanlar ise HPV 6 ve 11’dir. HPV genelde erken yaşlarda ortaya çıkar. Kadınlarda daha erken yaşlarda ve ciddi seyirli olarak kendini gösterir. Genital siğil nedeni olan risk faktörleri şöyle sıralanabilir:

 • Bağışıklık sisteminin sağlıklı bir bireye göre normal çalışmaması ya da baskılanması: Bağışıklık sistemi, vücuda giren virüsler ve diğer patojenlerle savaş veren en önemli sistem olduğu için normal çalışmaması durumunda enfeksiyon riski artar.
 • Genital siğili olan biriyle temas: Siğil enfeksiyonuna sahip biri ile anal, oral ya da vajinal ilişki, kişi için risk oluşturur. Ayrıca direkt cinsel ilişki olmasa da enfekte bireyin genital bölgesine dokunulmuş bir cilt yüzeyi ile sağlıklı bireyin genital organına temas olması da risktir.
 • Korunmasız cinsel ilişki: İlişki sırasında kondom kullanmak, enfeksiyon riskini azaltır. Ancak enfeksiyon riski %100 engellenmiş demek doğru değildir. Çünkü genital bölgede açıkta kalan enfekte alanlarla cilt teması da cinsel ilişki sırasında tavsiye edilmeyen bir durumdur.
 • Birden fazla partner: Kişilerin birden fazla partnerle bulunduğu cinsel ilişki, enfeksiyonu kapma ve taşıma konusunda önemli bir kaynaktır. Bir bireyde virüs bulgusu olsa da belirti göstermeyebilir. Ancak aynı kişiyle temas eden diğer birey, bağışıklık sisteminin virüsü baskılayamaması üzerine enfeksiyon için kısa sürede belirti gösterip diğer bireyden daha ciddi bir tablo gösterebilir.
 • Genç yaşta aktif cinsel yaşam: Erken yaşta cinsel hayatın başlaması, ilerleyen yaşlarda genital siğil enfeksiyonunun fark edilmemesi ya da tedavi edilmemesi üzerine rahim ağzı kanseri gibi daha ciddi vakalara kaynak olabilir. Ayrıca genital siğil enfeksiyonu özellikle kadınlarda 18-24 yaş aralığında daha sık teşhis edilmesiyle spesifiktir. Erkeklerde biraz daha ileri yaşlarda başlasa da her iki cinsiyette de erken yaşta teşhis, daha fazla kayda geçmiştir.

Genital Siğil Belirtileri Nelerdir?

Virüs enfeksiyonlarının belirtilerinde, oluşma nedenlerinde, tedavisinde ve hastalığın tüm basamaklarında bireylerin bağışıklık sistemlerindeki farklılık önemli rol oynar. Bazı bireylerde siğiller sadece kızarık ve hafif kabartılı deri lezyonları olarak belirti gösterir. Bu nedenle bir sağlık kuruluşuna başvurmak ve tedavide hemen harekete geçmek konusunda gecikme olabilir. Bazı vakalarda da kabarık, karnabahar tipinde, kahverengi ya da deri renginden daha açık renkte siğiller oluşabilir. Genelde iki durumda da ağrı ve acı eşlik etmez. Bu durum da yine genital siğilden şüphelenmek ve hemen tedavi almak konusunda kişiyi alıkoyabilir. Siğiller genital bölgenin yanı sıra ağız ve dudaklarda, yutakta, el ve ayaklarda, kasıkta, karın bölgesinde de görülür. Hastalığın cinsel yolla bulaşması nedeniyle genital organlar ilk lezyon görülen yerlerdir. Ayrıca siğil enfeksiyonu olan birey ile yapılan oral ilişki nedeniyle ağız çevresinde, anal ilişki nedeniyle makat çevresinde, diğer cilt teması nedeniyle de uzuvlarda görülmesi olasıdır. Genital siğiller belirti vermeden ilerlediği gibi belirti vererek ve sayıca çoğalarak da ilerleyebilir. Kadınlarda özellikle vajen çevresinde oluşan genital siğiller, vajinanın gerilmesi ile kanamaya neden olabilir. Özellikle genital siğili olan ve hamile kadınlarda bebeğe rahim ağzından bulaşan virüsler, bebeğin boğazında siğil oluşmasına neden olup bebekte solunum zorluğu oluşturabilir. Yani annede ortaya çıkan HPV enfeksiyonu bebeğe de prenatal dönemde geçebilir. HPV enfeksiyonu olan bir bireyle temas sonrası 2-6 ay arasında süren kuluçka dönemi sonrası enfeksiyon gelişir. Ancak bazı temaslar sonrasında enfeksiyon hiç gelişmeyebilir.

Genital Siğil Nasıl Teşhis Edilir?

Genital siğillerin belirtilerinin ciddiyet tablosu kişiden kişiye değiştiği için doğru tanı ve tedavi oldukça önemlidir. Çünkü erken yaşta görülen genital siğiller, tedavi edilmediği durumlarda kanserleşebilir. Kadınlarda rahim ağzı kanseri, erkeklerde penis kanseri gibi özel bölge karsinomlarına dönüşebileceği gibi her iki cinsiyette de oral alanda, boğaz çevresinde de kanser dokular oluşabilir. Genital siğil tanısı birkaç farklı yöntemle yapılır:

 • Spekulum ile yapılan vajen muayenesi
 • Pap smear testi yardımıyla sürüntü alınması
 • Kolposkopi ile siğillerin direkt görüntülenmesi
 • Biyopsi ve kan testi

Ayırıcı tanı ile yapılan testler ve tetkikler sonucunda genital siğil teşhisi alan hastalar enfeksiyonun durumuna ve vücuttaki virüs yüküne göre tedavi alır.

Genital Siğil Nasıl Tedavi Edilir?

Genital siğil nedeni olan HPV tedavisinde, tamamen iyileşmeden bahsetmek yerine ciltteki lezyonları tamamen temizlemekten söz edilir. Çünkü belirtileri ve şikayetleri giderici tedavi uygulansa da virüs vücutta bulunduğu sürece siğiller tekrarlayabilir. Hastanın siğil ataklarını azaltmanın ve tamamen durdurmanın hedeflendiği tedavi yöntemleri çeşitlidir:

 • Kriyoterapi ile dondurma
 • Koter ya da lazer ışınları ile lezyonları yakma
 • Cerrahi işlem ile büyüklüğü artan lezyonları kesi yoluyla alma
 • Bağışıklık sistemini modüle eden kremler ile siğillere dermatolojik tedavi uygulama
 • Radyofrekans ile yakma işlemine benzer yöntemle lezyonları yok etme

Tedavi sonrası siğillerin olduğu alanın iyileşmesi için temastan ve cinsel ilişkiden bir süre kaçınmak tavsiye edilir. Ayrıca tedavide bağışıklık sistemini düzenleyen ve güçlendiren ilaçlarla hastanın vücut fonksiyon değerlerini normal aralıkta tutmak amaçlanır. Kişisel hijyene, beslenmeye, birden fazla partnerle yapılan korunmasız ilişkiden kaçınmaya dikkat edilmesi hastaya önerilir. Hasta tedavi sonrası doktor tavsiyelerine uyduğu sürece etkin bir iyileşme süreci gözlenir.


 

Sağlık Merkezi
Anadolu Sağlık Merkezi

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Bölüm Doktorları

Tıbbi Birimi İncele
Gebze

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Prof. Dr. Mustafa Ulubay

Gebze Ataşehir

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Op. Dr. Meltem Emine Çam

Gebze Ataşehir

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Op. Dr. Nuri Ceydeli

Gebze

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Op. Dr. Zeynep Yılmaz

Gebze

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Prof. Dr. Mustafa Ulubay

Gebze Ataşehir

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Op. Dr. Meltem Emine Çam

Gebze Ataşehir

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Op. Dr. Nuri Ceydeli

Gebze

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Op. Dr. Zeynep Yılmaz

Tümünü göster

Önerilen Sağlık Yazıları

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonlarını önlemenin 10 yolu

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonlarını önlemenin 10 yolu

10 soruda Menopoz ve Menopoz Tedavisi

10 soruda Menopoz ve Menopoz Tedavisi

Adeti Ertelemek Ne Kadar Doğru?

Adeti Ertelemek Ne Kadar Doğru?

Mamografi nedir? Ne zaman çekilir?

Mamografi nedir? Ne zaman çekilir?

Adet Düzensizliği Neden Olur? Adet Düzensizliği Nasıl Geçer?

Adet Düzensizliği Neden Olur? Adet Düzensizliği Nasıl Geçer?

Adet Gecikmesi: Nedir, Belirtileri Nedir, Neden Olur?

Adet Gecikmesi: Nedir, Belirtileri Nedir, Neden Olur?

Adet Öncesi Sendrom (PMS) ve Tedavisi

Adet Öncesi Sendrom (PMS) ve Tedavisi

Adet Söktürücü: Nedir, Ne İşe Yarar?

Adet Söktürücü: Nedir, Ne İşe Yarar?

Akıntı Nedir? Neden Olur?

Akıntı Nedir? Neden Olur?

Beta HCG: Nedir, Değeri Kaç Olmalıdır?

Beta HCG: Nedir, Değeri Kaç Olmalıdır?

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar: Nedir, Türleri, Belirtileri, Tedavisi ve Önleme Yolları

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar: Nedir, Türleri, Belirtileri, Tedavisi ve Önleme Yolları

Doğum Kontrol Hapı: Nedir, Avantajları ve Dezavantajları, Kullanım Şekli, Yan Etkileri

Doğum Kontrol Hapı: Nedir, Avantajları ve Dezavantajları, Kullanım Şekli, Yan Etkileri

Ertesi Gün Hapı: Nedir, Ne Zaman, Nasıl Kullanılır?

Ertesi Gün Hapı: Nedir, Ne Zaman, Nasıl Kullanılır?

HPV Aşısı: Nedir, Kimlere, Ne Zaman Yapılabilir?

HPV Aşısı: Nedir, Kimlere, Ne Zaman Yapılabilir?

Spiral Nedir? Spiral Ne Zaman ve Nasıl Takılır?

Spiral Nedir? Spiral Ne Zaman ve Nasıl Takılır?

Vajinal Mantar: Nedir, Belirtileri Nelerdir, Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Vajinal Mantar: Nedir, Belirtileri Nelerdir, Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Vajinismus Nedir? Vajinismus Tedavisi Nasıl Olur?

Vajinismus Nedir? Vajinismus Tedavisi Nasıl Olur?

Yerleşme Kanaması: Nedir, Nasıl, Ne Zaman Olur?

Yerleşme Kanaması: Nedir, Nasıl, Ne Zaman Olur?

Yumurtalık Kisti Nedir?

Yumurtalık Kisti Nedir?

Regl Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur?

Regl Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur?

Yumurtlama Dönemi: Nedir, Belirtileri, Hesaplama Yöntemi

Yumurtlama Dönemi: Nedir, Belirtileri, Hesaplama Yöntemi

Boş Gebelik Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Boş Gebelik Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Genital Bölge Temizliği

Genital Bölge Temizliği

Hamilelikte (Gebelikte) Cinsellik Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte (Gebelikte) Cinsellik Nasıl Olmalıdır?

Herpes Virüsü Nedir, Belirtileri, Bulaşıcılığı ve Tedavisi

Herpes Virüsü Nedir, Belirtileri, Bulaşıcılığı ve Tedavisi

Çikolata kisti neden olur? Belirtileri nelerdir?

Çikolata kisti neden olur? Belirtileri nelerdir?

Doğumsal Anomaliler

Doğumsal Anomaliler

Prenses Doğum (Epidural Normal Doğum) Nedir?

Prenses Doğum (Epidural Normal Doğum) Nedir?

Servikal Serklaj Nedir?

Servikal Serklaj Nedir?

Vajina Kaşıntısına Ne İyi Gelir? Vajina Kaşıntısı Neden Olur?

Vajina Kaşıntısına Ne İyi Gelir? Vajina Kaşıntısı Neden Olur?

Menopoz Nedir? Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Menopoz Nedir? Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Hamilelikte Mide Yanması Neden Olur? Nasıl Geçer?

Hamilelikte Mide Yanması Neden Olur? Nasıl Geçer?

Östrojen Nedir? Östrojen Hormonu Nasıl Arttırılır?

Östrojen Nedir? Östrojen Hormonu Nasıl Arttırılır?

Rahim Kanseri Nedir? Rahim Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Rahim Kanseri Nedir? Rahim Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Jinelolojik Kanserlerde Erken Tanının Önemi

Jinelolojik Kanserlerde Erken Tanının Önemi

Tümünü göster