Kıl Kökü İltihabı

Cilt enfeksiyonları yaşamın herhangi bir döneminde ortaya çıkabilen ve sık görülen rahatsızlıklardır. Bazı enfektif durumlar kendini sınırlayıcı bir seyir izleyerek gerileme gösterirken bazı enfeksiyonlarda ise medikal müdahale gerekli olabilir. Bakteriyel kaynaklı kıl kökü iltihapları genellikle kendine özgü isimler ile tanımlanırlar. Halk arasında bu isimler apse veya çıban olarak bilinir. Kıl kökü iltihapları ile ilgili merak ettiğiniz diğer konular için yazının devamını takip edebilirsiniz.

Kıl Kökü İltihabı Nedir?

Folikülit olarak tanımlanan kıl kökü iltihabı, ciltte yer alan bir veya daha fazla kıl kökünün enfekte olmasını ifade eder. Kıl kökü folikülleri, kıl köklerinin yer aldığı küçük boşluklardır. Vücudun kıl bulunan herhangi bir bölgesinde gelişebilen kıl kökü iltihabı genellikle uyluk, kalça, boyun ve koltuk altı gibi tahrişe açık bölümlerinde meydana gelir. İlk oluşan kıl kökü iltihabı genellikle küçük kızarık bir kabarıklık şeklinde oluşur.

Sivilce veya cilt döküntüsü gibi ortaya çıkan kıl kökü iltihabı tek bir kıl kökünde izole şekilde meydana gelebileceği gibi, çevredeki kıl köklerini etkileyerek birçok kökün etkilenmesi şeklinde de oluşabilir. Kıl kökü iltihapları aniden (akut) olarak gelişen enfeksiyonlar olabileceği gibi bazı durumlarda uzun süreli (kronik) hadiselerin sonucunda da oluşabilir.

Kıl kökü iltihabı oldukça sık görülen bir sağlık problemidir. Özellikle obez bireyler kıl kökü iltihabına yakalanma açısından risk altındadırlar ve bu duruma karşı daha dikkatli olmaları önerilir.

Kıl Kökü İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Kıl kökünde meydana gelen iltihabi değişiklikler, bu köklerin cildin epidermis tabakasında yer alan boşluklarının enfekte olması ile gerçekleşir. Epidermis normalde kılların büyümesini sürdürdüğü katmandır. Kıl kökleri dudak, avuç içi ve ayak tabanı gibi vücut bölgeleri haricinde geri kalan her vücut kısmında mevcuttur.

Kıl kökü iltihabının başlangıç aşamasında enfekte olan kök bir cilt döküntüsü veya ucu beyaz bir kızarık kabarıklık şeklinde kendisini gösterir. Meydana geldiği cilt bölgesinde kızarıklık veya pembe renk değişikliği oluşturabilir. Daha koyu renkli ten rengine sahip bireylerde kıl kökü iltihabının geliştiği bölgenin çevresi kırmızı veya mor tonlara sahip olabilir.

Tek bir kökte başlayan kıl kökü iltihabı zaman içerisinde çevresinde bulunan kıl köklerine doğru ilerleyebilir. Büyük bir sivilce görünümüne sahip olan bu durum akne gibi cilt rahatsızlıklarından ayrılarak tedavi edilmelidir. Bu durumlar dışında kıl kökü iltihabı gelişmesi halinde bireyde meydana gelebilecek çeşitli belirtiler şu şekilde özetlenebilir:

 • Kabarıklık üzerinde kaşınma veya hassasiyet
 • İçi iltihap dolu yara gelişimi
 • Üzeri kurutlu yara gelişimi
 • Ciltte inflamasyon bulguları
 • Geliştiği cilt bölgesinde ağrı

Kıl kökü iltihabı tek bir folikül ya da birçok kıl kökünü aynı anda etkileyebilen bir durumdur. Bu rahatsızlığın kronik bir seyir izlemesi halinde oluşan şikayetlerin şiddetinde de birtakım artış meydana gelebileceği için bilinçli olunması önerilir.

Kıl Kökü İltihabı Çeşitleri Nelerdir?

Folikülit olarak isimlendirilen kıl kökü iltihabı genel olarak kendi içerisinde yüzeyel ve derin folikülit olarak iki alt başlıkta incelenir. Yüzeyel tipteki kıl kökü iltihabında folikülin bir kısmında enfeksiyon tespit edilirken derin tipteki kıl kökü iltihabında tüm folikül enfeksiyon etkisi altındadır ve genellikle daha ciddi bir seyir izleme eğilimindedir. Bu temel sınıflamaya ek olarak en sık olarak tespit edilen kıl kökü iltihabı çeşitleri şu şekildedir:

 • Bakteriyel folikülit: Sık görülen bakteriyel folikülit ciltte içi iltihap dolu kaşıntılı döküntü şeklinde kendisini gösterir. Genellikle stafilokok bakterisi kaynaklı bu kıl kökü iltihabı çeşitli kesiler nedeniyle ciltte bulunan bu bakterinin cilt altı dokusuna geçmesi ile meydana gelir.
 • Jakuzi Döküntüsü (Pseudomonas Foliküliti): Jakuzi veya diğer ortak su alanları kullanımı sonrasında da kıl kökü iltihabı meydana gelebilir. Bu durumda enfeksiyon kaynağı bakteri pseudomonas bakterisidir. Bu ortak alanların kullanımını takiben 1-2 gün içerisinde gelişen kıl kökü iltihabından korunmak için klorsuz veya doğru olmayan asitlik derecesine sahip ortak su alanlarının kullanımından kaçınılması önerilir.
 • Tıraş Sonrası Kabarıklık (Sakalın Yalancı Foliküliti): Kıl dönmesi olarak bilinen bu durum, çok sert tıraş olan erkek bireylerde veya bikini bölgesine yapılan ağda sonrası kadın bireylerde ortaya çıkabilir.
 • Pityrosporum Foliküliti: Bir mantar enfeksiyonu sonrası gelişen bu kıl kökü iltihabı dipi özellikle sırt ve göğüs bölgesinde ortaya çıkar.
 • Gram Negatif Folikülitler: Ağız ve burun çevresinde gelişen folikülitlerde etken genellikle gram negatif bakterilerdir. Bu bakterilere karşı yatkınlık özellikle akne gibi cilt enfeksiyonları nedeniyle uzun süreli antibiyotik tedavisi olan kişilerde tespit edilebilir.
 • Eozinofolik Folikülitler: Eozinofilik kıl kökü iltihabı başta AIDS olmak üzere çeşitli nedenlerle bağışıklık sistemi etkilenmiş kişilerde tespit edilen bir kıl kökü iltihabıdır.
 • Fronkül ve Karbonkül: Stafilokok bakterisinin enfeksiyonunun daha derinlere ilerlemesi halinde ağrılı büyük yumrular meydana gelebilir. Kıl kökü iltihabının derinleşmesi ile oluşan fronkül ilerlemeye devam etmesi ve çevresinde de benzer iltihaplanmalar meydana getirmesi halinde karbonkül olarak isimlendirilir.

Kıl Kökü İltihabı Neden Olur?

Kıl kökü iltihabı genellikle çeşitli nedenlerle zarar görmüş kıl köklerinin enfekte olması ile gelişir. Özellikle stafilokok bakterisi, maya mantarları ve bazı virüsler, kıl kökü iltihabı gelişiminden sorumlu ajanlar olarak kabul edilirler. Bu enfeksiyon etkenleri dışında kıl kökü iltihabı gelişimi ile sonuçlabilecek çeşitli durumlar şu şekilde özetlenebilir:

 • Ciltte tahriş meydana gelmesi
 • Folikülin çeşitli nedenlerle tıkanması
 • Cilde uygulanan steroid içerikli ürünler
 • Akne veya dermatit gibi çeşitli dermatolojik problemler
 • Bazı ilaçların kullanımı
 • Tahriş edici özellikteki kimyasallara maruziyet
 • Bağışıklık sistemini baskılayabilen tedavi görülmesi

Kıl Kökü İltihabı Nasıl Geçer?

Hafif ve orta düzeydeki küçük kıl kökü iltihaplanmaları doğru hijyenik yaklaşım ve uygun yara bakımı ile kendiliğinden gerileyebilir. İlerleme göstermiş ve fronkül veya karbonkül gelişmiş kıl kökü iltihaplanmalarında ise çeşitli antibiyotik ajanların kullanımı gerekli olabilir. Kıl kökü iltihabının yayıldığı bölgede yoğun irin dolu şişlik veya sert bir yumru gibi değişiklikler gelişmesi halinde bu enfektif alanların cerrahi yaklaşımla boşaltılması ve yara bölgesinin içeriden dışarıya doğru iyileşmesi sağlanması gerekli olabilir.

Kıl Kökü İltihabı Tedavisi

Kıl kökü iltihabı tedavisi mevcut durumun tipine, ciddiyetine ve kişinin bu durum ile ilgili hangi tedavi yöntemlerine başvurduğuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Reçetelendirilmeden kullanılan çeşitli ürünlere rağmen devam eden kıl kökü iltihaplarında sağlık kuruluşlarına başvurarak destek alınması oldukça önemlidir. Özellikle dermatoloji hekimlerinin yönlendirmesi mevcut kıl kökü iltihabı doğru şekilde değerlendirilir ve en uygun tedavi planlaması gerçekleştirilir. Uzman hekimlerden destek dışında bireyler yoğun iltihaplanmalara yapacakları bireysel müdahaleler ile yara ve yara izi gelişimini tetikleyebileceği için dikkatli olmalıdırlar.

Losyon, jel, antibiyotik ilaçların reçetelendirilmesi gibi yaklaşımlar bakteriyel kaynaklı kıl kökü iltihaplarının tedavisinde kullanılır. Maya mantarı kaynaklı kıl kökü iltihaplanmalarında ise krem, şampuan ve antifungal etkili ilaçlara başvurulabilir. Fronkül ve karbonkül gelişimi halinde hekimler cilt üzerinde iltihaplı bölgeye küçük bir kesi gerçekleştirerek irini boşaltırlar ve enfektif alanı uygun antiseptik solüsyonlar ile temizlerler. Tüm bu yöntemlere rağmen bazı bireylerde kıl kökü iltihabının tekrarlayıcı bir seyir izleyebileceği unutulmamalıdır. Özellikle bir bölgede lokalize tekrarlayan kıl kökü iltihaplanmalarında lazer epilasyon gibi yaklaşımlar da hekimlerin bilgisi ve önerisi doğrultusunda fayda sağlayabilir.

Kıl kökü iltihabı ve diğer dermatolojik sorunlar hakkında bilgi almak ve muayene olmak için hemen randevu alabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Sağlık Merkezi
Anadolu Sağlık Merkezi

Deri Hastalıkları

Deri Hastalıkları

Bölüm Doktorları

Tıbbi Birimi İncele
Ataşehir

Deri Hastalıkları

Uzm. Dr. Eylem Emel Arıkan

Gebze

Deri Hastalıkları

Uzm. Dr. Mehmet Coşkun Acay

Gebze

Deri Hastalıkları

Uzm. Dr. Merve Genç

Ataşehir

Deri Hastalıkları

Uzm. Dr. Tülin Uygur

Ataşehir

Deri Hastalıkları

Uzm. Dr. Eylem Emel Arıkan

Gebze

Deri Hastalıkları

Uzm. Dr. Mehmet Coşkun Acay

Gebze

Deri Hastalıkları

Uzm. Dr. Merve Genç

Ataşehir

Deri Hastalıkları

Uzm. Dr. Tülin Uygur

Tümünü göster

Önerilen Sağlık Yazıları

Ergenlikte lazer epilasyon yapılmalı mı?

Ergenlikte lazer epilasyon yapılmalı mı?

Vücuttaki kahverengi lekeler nasıl geçirilir?

Vücuttaki kahverengi lekeler nasıl geçirilir?

Ayak Mantarı: Nedir, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Ayak Mantarı: Nedir, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Cilt Çatlağı

Cilt Çatlağı

Egzama Nedir? Egzama Neden Olur? Egzama Nasıl Geçer?

Egzama Nedir? Egzama Neden Olur? Egzama Nasıl Geçer?

Güneş Alerjisi Nedir: Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Güneş Alerjisi Nedir: Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Kurdeşen: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Kurdeşen: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Lazer Epilasyon Nedir? Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Lazer Epilasyon Nedir? Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Liken Planus Nedir: Belirtileri, Teşhis ve Tedavisi

Liken Planus Nedir: Belirtileri, Teşhis ve Tedavisi

Mantar enfeksiyonunun önüne geçme yolları

Mantar enfeksiyonunun önüne geçme yolları

Pişik nasıl oluşur, nasıl geçer?

Pişik nasıl oluşur, nasıl geçer?

Rozase Hastalığı: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Rozase Hastalığı: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Seboreik Dermatit: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Seboreik Dermatit: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Sedef Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sedef Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tırnak Mantarı : Nedir, Belirtileri, Teşhis ve Tedavisi

Tırnak Mantarı : Nedir, Belirtileri, Teşhis ve Tedavisi

Uyuz: Nedir, Belirtileri, Tedavisi

Uyuz: Nedir, Belirtileri, Tedavisi

Vitiligo: Türleri, Belirtileri, Nedenleri, Tedavi Yöntemleri

Vitiligo: Türleri, Belirtileri, Nedenleri, Tedavi Yöntemleri

Vücutta Kaşıntı: Nedir, Teşhis ve Tedavisi

Vücutta Kaşıntı: Nedir, Teşhis ve Tedavisi

Zona: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Zona: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Akne (Sivilce) Nedir? Akne Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Akne (Sivilce) Nedir? Akne Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Altın İğne (İğneli Radyofrekans)

Altın İğne (İğneli Radyofrekans)

Bölgesel İncelme ve Selülit Tedavisi

Bölgesel İncelme ve Selülit Tedavisi

Botoks

Botoks

Cilt Bakımında Hydrafacial MD Power ve Aquapeel Cilt Bakımı

Cilt Bakımında Hydrafacial MD Power ve Aquapeel Cilt Bakımı

Annelik Estetiği Nedir, Türleri ve Uygulama Teknikleri

Annelik Estetiği Nedir, Türleri ve Uygulama Teknikleri

Dolgu

Dolgu

DUAL (HIFU)

DUAL (HIFU)

Exilis Elite Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Exilis Elite Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Fraksiyonel Karbondioksit Lazer

Fraksiyonel Karbondioksit Lazer

Göz Çevresi (Light Eyes)

Göz Çevresi (Light Eyes)

Hydrafacial Cilt Bakımı

Hydrafacial Cilt Bakımı

Kalıcı Makyaj

Kalıcı Makyaj

Kimyasal Peeling

Kimyasal Peeling

Lazer Epilasyon ve Lazerle Kılcal Damar Tedavisi

Lazer Epilasyon ve Lazerle Kılcal Damar Tedavisi

Lazer Liposuction

Lazer Liposuction

Leke Tedavisi

Leke Tedavisi

Mezolift

Mezolift

PRP ile Yüz Gençleştirme

PRP ile Yüz Gençleştirme

Saç Dökülmesi ve Saç Canlandırma Tedavileri

Saç Dökülmesi ve Saç Canlandırma Tedavileri

Saç Ekimi

Saç Ekimi

Somon DNA Aşısı

Somon DNA Aşısı

Yaz aylarında aşırı terleme ve tedavisi

Yaz aylarında aşırı terleme ve tedavisi

Yüz PRP

Yüz PRP

Yüz ve Dudak Dolgusu Nedir? Dolgu İşlemi Nasıl Yapılır?

Yüz ve Dudak Dolgusu Nedir? Dolgu İşlemi Nasıl Yapılır?

Ayaklarda sık görülen 4 cilt hastalığı

Ayaklarda sık görülen 4 cilt hastalığı

Cüzzam Hastalığı

Cüzzam Hastalığı

Anti-Aging | Mezolifting / Yüz Mezoterapisi

Anti-Aging | Mezolifting / Yüz Mezoterapisi

Cilt Lekeleri Neden Olur? Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

Cilt Lekeleri Neden Olur? Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

Yanığa Ne İyi Gelir? Yanık Dereceleri Nelerdir?

Yanığa Ne İyi Gelir? Yanık Dereceleri Nelerdir?

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Saç Dökülmesi Nasıl Geçer?

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Saç Dökülmesi Nasıl Geçer?

Ayak Kokusuna Ne İyi Gelir? Ayak Kokusu Nasıl Geçer?

Ayak Kokusuna Ne İyi Gelir? Ayak Kokusu Nasıl Geçer?

Dil Yarasına Ne İyi Gelir? Dil Yarası Neden Olur?

Dil Yarasına Ne İyi Gelir? Dil Yarası Neden Olur?

Nasıra Ne İyi Gelir? Nasır Nasıl Geçer?

Nasıra Ne İyi Gelir? Nasır Nasıl Geçer?

Pişiğe Ne İyi Gelir? Pişik Neden Olur? Pişik Nasıl Önlenir?

Pişiğe Ne İyi Gelir? Pişik Neden Olur? Pişik Nasıl Önlenir?

Uçuğa Ne İyi Gelir? Uçuk Nasıl Geçer? Uçuk Neden Olur?

Uçuğa Ne İyi Gelir? Uçuk Nasıl Geçer? Uçuk Neden Olur?

Mezoterapi Nedir? Mezoterapi Ne İşe Yarar?

Mezoterapi Nedir? Mezoterapi Ne İşe Yarar?

Nioli Yağı Nedir? Nioli Yağının Faydaları Nedir?

Nioli Yağı Nedir? Nioli Yağının Faydaları Nedir?

Behçet Hastalığı Nedir? Behçet Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Behçet Hastalığı Nedir? Behçet Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Tümünü göster