Liposuction nedir, kimler yaptırabilir?

Aslında bir kilo verme yönteminden ziyade estetik olarak vücuda şekil verme amacı taşıyan liposuction ameliyatları kadınlar kadar erkekler tarafından da tercih ediliyor. Özellikle vazer liposuction yönteminin yaygınlaşması ve sonuçlarının görülmesi, pek çok erkeği özellikle jinekomasti (erkek meme küçültme) işlemi için liposuction ameliyatına yöneltiyor.

Pek çoğumuz onu bir kilo verme yöntemi olarak bilse de aslında liposuction, bir şekil verme işlemi. Kısaca, vücudumuzdaki yağların özel bir hortum aracılığıyla negatif basınç altında emilerek dışarı atılması olarak tanımlayabileceğimiz liposuction, genellikle kadınların bel ve basen bölgeleri için yapılırken, son yıllarda erkekler arasında da ilgi gören bir ameliyat. Anadolu Sağlık Merkezi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Haluk Duman, estetik ameliyatlarda liposuction yönteminin yardımcı bir tedavi olarak kullanıldığına dikkat çekerken, konuya dair verdiği dikkat çekici bilgileri de yazımızın devamında paylaşıyor...

Liposuction nasıl uygulanıyor?

Küçük vakalarda lokal, daha büyük çaplı vakalarda ise genel anestezi altında yapılan liposuction ameliyatında, ilk olarak hastada bölgesel işaretlemeler yapılarak yağların alınacağı bölgeler belirleniyor. Ameliyata alınan hastaya, yağ dokusunu bir miktar parçalamak, işlemin mümkün olduğunca az kanama ve ağrıyla geçmesini sağlamak için özel bir sıvı veriliyor. Genellikle 3-4 mm’lik küçük deliklerden girilerek yapılan ameliyatın sonrasında, ilk bir ay için hastaya basınçlı korse takılıyor. Ancak klasik uygulamanın yanı sıra kanama riskinin ve ağrı şikayetlerinin çok daha düşük olduğu lazer ve vazer yöntemleriyle de liposuction işleminde başarılı sonuçlar alınıyor. 

Lazer uygulamasında ışıkla yağların yakılması söz konusuyken, vazerde ise ultrason ile ses dalgaları üzerinden yağların yakılması sağlanıyor. Her iki uygulamada da amaç, ameliyat sonrası iyileşme sürecini hızlandırmak. Özellikle erkeklerde karın ve göğüs bölgelerine yapılan liposuction için lazer ile vazer yöntemleri oldukça başarılı sonuçlar veriyor.

Liposuction kimlere uygulanabilir?

Liposuction herkese uygulanabilse de öncesinde hastanın çok iyi değerlendirilmesine ihtiyaç var. Ayrıca alınacak sonuçların neler olacağı konusunda hastanın da en doğru şekilde bilgilendirilmesi önemli. Başta da belirttiğimiz gibi bu ameliyatın, özellikle bir kilo verme yöntemi olmadığının, bir şekillendirme amacı taşıdığının bilinmesi gerekiyor. Örneğin, karın ya da basen bölgesinde cilt altı dokusu gevşek ve çok yumuşak olan hastalarda liposuction ile gereken sıkılaşmanın gerçekleşmeyeceği hastaya söylenmeli. Liposuction başka bazı durumlarda da tek başına yeterli bir yöntem olmayabiliyor. Örneğin aşırı kilolu bazı hastalarda cerrahi açıdan dokunulamayan bölgeler oluyor, karın içi yağlanma gibi. Göbekteki yağlar alınabilirken (bu bölgedeki 3-4 cm’lik kalınlık 1 cm’ye kadar düşürülebiliyor), karın içi yağlarına dokunulamıyor ve dolayısıyla ideal bir düz karın elde etme şansı olmayabiliyor. Bu gibi hastalar için ameliyat sonrası özel diyet önerileriyle kilo vermeleri sağlanıyor. Vücut yeniden şekillenmeye başlarken vücudun hafızası da kilo vermeyle birlikte ortaya çıkarak hastada ameliyat sonrası görülebilecek bazı düzensizlikleri ortadan kaldırıyor. Bu nedenle tek başına liposuction ile ideal bir sonuç alınır diyemeyiz. 

Liposuction, ileri yaş hastalarda bacak içi ve kol germeleri için yapılan ameliyatlarda yardımcı bir yöntem olarak da başarıyla kullanılıyor. Örneğin sadece bir gıdı için yapılacak liposuction ile birlikte aynı anda yüz gerdirme işlemini de yapmak mümkün oluyor. 

Liposuction sonrası tekrar kilo alınır mı?

Evet alınabilir, çünkü bu işlemde vücuttaki tüm yağlar ortadan kalkmıyor. Biyolojik gerçeğimiz şu ki; vücuttaki yağ hücresi sayısı değişmez. Sadece hücrelerin büyümesi değişir. Yani şişmanladıkça, yağ hücrelerinin de kapladıkları alan genişliyor. Bu nedenle hastalar işlem sonrası kilo alabileceklerini de göz ardı etmeden, doktorlarının önerilerini dinlemeleri gerekiyor. 

Erkekler neden liposuction yaptırıyor?

Son yıllara baktığımızda liposuction ameliyatlarının kadınlar kadar erkekler tarafından da tercih edilir hale geldiğini görüyoruz. Özellikle erkeklerde HD denilen vazer liposuction uygulamasının yaygınlaşması ve sonuçlarının görülmesi, pek çok erkeği jinekomasti (erkek meme küçültme) işlemi için, liposuction ameliyatına yöneltiyor. Kadınlar ise daha çok bel ve basen bölgeleri için bu işleme başvuruyor. 

Sağlık Merkezi
Anadolu Sağlık Merkezi

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Bölüm Doktorları

Tıbbi Birimi İncele
Gebze Ataşehir

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Prof. Dr. Haluk Duman

Gebze

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Op. Dr. Serdar Düzgün

Gebze Ataşehir

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Prof. Dr. Haluk Duman

Gebze

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Op. Dr. Serdar Düzgün

Tümünü göster