Vajina Kaşıntısına Ne İyi Gelir? Vajina Kaşıntısı Neden Olur?

Vajina kaşıntısı, birçok kadının yaşadığı yaygın bir sağlık sorundur. Vajina kaşıntısının nedenleri arasında cilt tahrişi, enfeksiyonlar, hormonal değişiklikler, alerjik reaksiyonlar ve cilt hastalıkları yer alabilir. Bu durum sonucunda vajina bölgesinde kötü kokan akıntı, kızarıklık, kaşıntı, ağrı ve rahatsızlık hissi ortaya çıkabilir. Vajina kaşıntısı alınabilecek bazı önlemlerle iyileştirilebilen bir durum olabileceği gibi ciddi bir sağlık sorununu işareti ediyor da olabilir.

Vajina Kaşıntısının Nedenleri Nelerdir?

Vajina kaşıntısını tetikleyen farklı birçok faktör bulunabilir. Bunlardan bazıları şu şekildedir: 

 • Tahriş Edici Maddeler: Vajina ve vulva bölgesinde bulunan cilt dokusu, vücudun diğer bölgelerinden daha hassas bir yapıya sahiptir. Sabun, duş jeli, köpük banyosu, kadın spreyi, losyonlar, kokulu tuvalet kağıdı, ve tamponlar gibi ürünlerde bulunan kimyasal maddeler, vajina bölgesinde kontakt dermatite (alerjik bir reaksiyon) neden olabilir. Bu durumda vajina bölgesi kaşıntı, kızarıklık ve hassasiyet oluşabilir. 
 • Cilt Hastalıkları: Egzama ve sedef hastalığı gibi bazı cilt rahatsızlıkları vajina bölgesinde kızarıklık ve kaşıntıya yol açabilir. 
 • Mantar Enfeksiyonu: Vajinada doğal olarak bulunan bir mantar olan Candida, vajinal mantar enfeksiyonuna yol açabilir. İlaç kullanımı, hormonal durumlar veya sabun gibi bazı maddeler mantarın aşırı çoğalmasına ve enfeksiyona neden olabilir. Mantar enfeksiyonu vajina bölgesinde kaşıntı ve kötü kokulu akıntı oluşmasına neden olabilir. Oluşan akıntı kötü bir koku da yayabilir. 
 • Bakteriyel Vajinozis. Vajina bölgesinde normalde herhangi bir sağlık sorununa yol açmayan bazı bakteriler bulunur. Bu bölgede bulunan bakteriyel dengenin bozulması bazı bakteri türlerinin aşırı çoğalmasına (özellikle de Gardnerella Vaginalis’in) yol açabilir. Duş yapmak, kondom veya diğer koruma yöntemlerini kullanmamak ve birden fazla cinsel partner ile birlikte olmak bakteriyel vajinozis riskini artırabilir. Bakteriyel vajinozis, balık gibi kokan bir vajinal koku, idrar yaparken yanma ve gri, beyaz veya yeşil renkli bir akıntıya neden olabilir. 
 • Vajinal Kuruluk: Vajinal kuruluk farklı birçok sağlık sorununu işaret edebilir. Vajinal kuruluk, vajinanın içinde kaşıntı hissine neden olabilir. Vajinal kuruluk sonucunda vajina bölgesinde kaşıntı oluşabilir. 
 • Menopoz: Kadının üreme yıllarının sonunda östrojen üretiminde meydana gelen azalma, vajinal duvarların incelmesine ve kurumasına neden olabilir. Bu durum vajinada kaşıntı ve tahriş oluşmasına yol açabilir. 

Bu tür durumlar vajinal kuruluğa neden olabilir. 

Vajina Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Kaşıntı mantar enfeksiyonu, bakteriyel vajinozis, vajinal kuruluk, kimyasal tahriş veya cilt hastalıkları gibi farklı durumlardan kaynaklanabilir. Vajinal kaşıntının nedenine bağlı olarak farklı ev uygulamaları kaşıntının iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Bu uygulamalardan bazıları şu şekildedir: 

 • Karbonat: Karbonat, vajinanın pH dengesini düzenleyerek mantar enfeksiyonunu önleyebilir veya tedavi edebilir. Karbonatlı suyla duş almak vajina kaşıntısını ve yanmasını azaltabilir. 
 • Yoğurt: Probiyotik kullanımı vajinada bulunan sağlıklı bakterilerin büyümesine yardımcı olabilir. Vajinadan bulunan bu bakteriler, mantar ve diğer zararlı mikroorganizmaların aşırı çoğalmasını engelleyerek vajinal enfeksiyonları önleyebilir veya var olan enfeksiyonları tedavi edebilir. İyi bir probiyotik kaynağı olan yoğurt tüketimi vajina kaşıntısını ve akıntısını azaltabilir. 
 • Antifungal Kremler: Mantar enfeksiyonu nedeniyle ortaya çıkan vajina kaşıntısı antifungal krem kullanımı ile tedavi edilebilir. Bu kremler mantar enfeksiyonunun büyümesini durdurarak kaşıntı, yanma ve akıntı gibi belirtileri iyileştirebilir. 
 • Su Bazlı Kayganlaştırıcılar. Vajinal kuruluk, vajinanın içinde kaşıntı hissine neden olabilir. Su bazlı kayganlaştırıcılar, vajinal kuruluğun iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Bu ürünler cinsel ilişki veya mastürbasyon öncesinde vajina bölgesine uygulanabilir.  

Vajina Kaşıntısı Nasıl Teşhis Edilir?

Doktor tarafından yapılan fizik muayene vajina kaşıntısını teşhis etmeye yardımcı olabilir. Yapılan fizik muayenede doktor tarafından vajina kaşıntısının ne zaman başladığı, ne kadar sürdüğü, ne sıklıkta oluştuğu ve kaşıntıya eşlik eden diğer belirtilerin olup olmadığı gibi bilgiler sorulabilir. Bununla birlikte vajina kaşıntısının nedenini belirlemek için pelvik muayene yapılabilir. Pelvik muayene sırasında vajina ve vulva bölgesinde kızarıklık, şişlik, yara, döküntü, siğil veya başka anormallikler olup olmadığını kontrol edilir. Vajina kaşıntısını teşhis etmek için kullanılan diğer yöntemlerden bazıları şu şekildedir: 

 • Vajinadan Örnek Alınması: Vajina kaşıntısının nedenini belirlemek için vajinal akıntıdan bir  sıvı örneği alınabilir. Bu örnek, laboratuvarda mikroskop altında incelenebilir. Örnekte mantar, bakteri, parazit veya virüs gibi enfeksiyon etkenleri aranabilir. Ayrıca vajinanın pH seviyesi, hücre sayısı ve tipi gibi diğer parametreler de değerlendirilebilir. 
 • Tıbbi Testler: İdrar testi, kan testi veya cinsel yolla bulaşan hastalıklar (CYBH) testi gibi bazı testler vajina kaşıntısının nedenlerini belirlemeye yardımcı olabilir. Bu testler vajina kaşıntısına neden olabilecek durumları (örneğin idrar yolu enfeksiyonu, diyabet, menopoz, CYBH) belirlemek için kullanılabilir. 

Vajina kaşıntısının teşhisi, doktor tarafından yapılan fizik muayene ve test sonuçlarına göre konabilir. Vajina kaşıntısının teşhis edilmesinden sonra bireye uygun tedavi planı hazırlanabilir. 

Vajina Kaşıntısı Nasıl Tedavi Edilir?

Vajina kaşıntısını tedavi etmek için evde bazı yöntemler uygulanabilir. Bununla birlikte bazı durumlarda vajina kaşıntısını iyileştirmek için tıbbi tedavi uygulanması gerekebilir. Uygulanacak olan tıbbi tedavi vajinal kaşıntıya neden olan faktöre göre değişiklik gösterebilir. Altta yatan nedene göre vajina kaşıntısında uygulanan tedavi yöntemlerinden bazıları şu şekildedir: 

 • Vajina kaşıntısının en sık görülen nedenlerinden biri mantar enfeksiyondur. Mantar enfeksiyonu, vajinada doğal olarak bulunan Candida adlı mikroorganizmanın aşırı çoğalması sonucu oluşur. Antibiyotik kullanımı, hormon değişiklikler veya sabun gibi ürünler mantar enfeksiyonu riskini artırabilir. Mantar enfeksiyonu, vajinada kaşıntı veya yanma hissi, yoğun, beyaz, peynirimsi akıntı gibi belirtilere neden olabilir. Antifungal ilaçlar kullanarak mantar enfeksiyonu tedavi edilebilir. 
 • Bakteriyel vajinozis, vajinada belirli bakterilerin çok fazla olması durumunda ortaya çıkan bir durumdur. Bakteriyel vajinozis vajinadaki normal bakteri dengesini değiştirir. Vajinada sağlıklı bir şekilde yaşayan Laktobasil adlı bakterilerin azalması ve Gardnerella Vaginalis gibi patojen bakterilerin artması bu duruma yol açar. Vajinal duş yapmak, prezervatif veya diğer korunma yöntemlerini kullanmamak ve birden fazla cinsel partnere sahip olmak bakteriyel vajinozis riskini artırabilir. Bakteriyel vajinozis vajinada balık kokusu, idrar yaparken yanma, gri, beyaz veya yeşil renkli akıntı gibi belirtilere sebep olabilir. Antibiyotik ilaç kullanımı bakteriyel vajinozisi tedavi etmeye yardımcı olabilir. 
 • Vajinal kuruluk, vajinada kaşıntıya neden olabilecek bir başka durumdur. Vajinal kuruluğun iyileştirilmesinde su bazlı kayganlaştırıcılar kullanılabilir. Bununla birlikte östrojen kremleri de vajinal kuruluk ve kaşıntıyı iyileştirmeye katkı sağlayabilir. 
 • Vajina kaşıntısı, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların (CYBE) bir belirtisi de olabilir. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar vajinada kaşıntı, yanma, ağrı, akıntı, kanama, yara, kabarcık gibi farklı belirtilere neden olabilir. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların tanısı için doktora başvurmak ve tedavi için uygun ilaçları kullanmak gerekir. Bununla birlikte prezervatif gibi korunma yöntemlerini kullanmak, cinsel partner sayısını azaltmak, düzenli olarak test yaptırmak da oldukça önemlidir. 

Vajina kaşıntısı kadınlar için rahatsız edici ve stresli bir durum olabilir. Bu durum doğru tedavi yöntemleriyle çoğu zaman iyileşme gösterebilir. Vajina kaşıntısının nedenini belirlemek için sağlık kuruluşuna başvurmak ve doktor tarafından önerilen uygulamaları yapmak etkili bir tedavi için oldukça önemlidir. 

 

Sağlık Merkezi
Anadolu Sağlık Merkezi

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Bölüm Doktorları

Tıbbi Birimi İncele
Gebze

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Prof. Dr. Mustafa Ulubay

Gebze Ataşehir

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Op. Dr. Meltem Emine Çam

Gebze Ataşehir

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Op. Dr. Nuri Ceydeli

Gebze

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Op. Dr. Zeynep Yılmaz

Gebze

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Prof. Dr. Mustafa Ulubay

Gebze Ataşehir

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Op. Dr. Meltem Emine Çam

Gebze Ataşehir

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Op. Dr. Nuri Ceydeli

Gebze

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Op. Dr. Zeynep Yılmaz

Tümünü göster

Önerilen Sağlık Yazıları

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonlarını önlemenin 10 yolu

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonlarını önlemenin 10 yolu

10 soruda Menopoz ve Menopoz Tedavisi

10 soruda Menopoz ve Menopoz Tedavisi

Adeti Ertelemek Ne Kadar Doğru?

Adeti Ertelemek Ne Kadar Doğru?

Mamografi nedir? Ne zaman çekilir?

Mamografi nedir? Ne zaman çekilir?

Adet Düzensizliği Neden Olur? Adet Düzensizliği Nasıl Geçer?

Adet Düzensizliği Neden Olur? Adet Düzensizliği Nasıl Geçer?

Adet Gecikmesi: Nedir, Belirtileri Nedir, Neden Olur?

Adet Gecikmesi: Nedir, Belirtileri Nedir, Neden Olur?

Adet Öncesi Sendrom (PMS) ve Tedavisi

Adet Öncesi Sendrom (PMS) ve Tedavisi

Adet Söktürücü: Nedir, Ne İşe Yarar?

Adet Söktürücü: Nedir, Ne İşe Yarar?

Akıntı Nedir? Neden Olur?

Akıntı Nedir? Neden Olur?

Beta HCG: Nedir, Değeri Kaç Olmalıdır?

Beta HCG: Nedir, Değeri Kaç Olmalıdır?

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar: Nedir, Türleri, Belirtileri, Tedavisi ve Önleme Yolları

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar: Nedir, Türleri, Belirtileri, Tedavisi ve Önleme Yolları

Doğum Kontrol Hapı: Nedir, Avantajları ve Dezavantajları, Kullanım Şekli, Yan Etkileri

Doğum Kontrol Hapı: Nedir, Avantajları ve Dezavantajları, Kullanım Şekli, Yan Etkileri

Ertesi Gün Hapı: Nedir, Ne Zaman, Nasıl Kullanılır?

Ertesi Gün Hapı: Nedir, Ne Zaman, Nasıl Kullanılır?

Genital Siğil ve Tedavisi

Genital Siğil ve Tedavisi

HPV Aşısı: Nedir, Kimlere, Ne Zaman Yapılabilir?

HPV Aşısı: Nedir, Kimlere, Ne Zaman Yapılabilir?

Spiral Nedir? Spiral Ne Zaman ve Nasıl Takılır?

Spiral Nedir? Spiral Ne Zaman ve Nasıl Takılır?

Vajinal Mantar: Nedir, Belirtileri Nelerdir, Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Vajinal Mantar: Nedir, Belirtileri Nelerdir, Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Vajinismus Nedir? Vajinismus Tedavisi Nasıl Olur?

Vajinismus Nedir? Vajinismus Tedavisi Nasıl Olur?

Yerleşme Kanaması: Nedir, Nasıl, Ne Zaman Olur?

Yerleşme Kanaması: Nedir, Nasıl, Ne Zaman Olur?

Yumurtalık Kisti Nedir?

Yumurtalık Kisti Nedir?

Regl Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur?

Regl Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur?

Yumurtlama Dönemi: Nedir, Belirtileri, Hesaplama Yöntemi

Yumurtlama Dönemi: Nedir, Belirtileri, Hesaplama Yöntemi

Boş Gebelik Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Boş Gebelik Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Genital Bölge Temizliği

Genital Bölge Temizliği

Hamilelikte (Gebelikte) Cinsellik Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte (Gebelikte) Cinsellik Nasıl Olmalıdır?

Herpes Virüsü Nedir, Belirtileri, Bulaşıcılığı ve Tedavisi

Herpes Virüsü Nedir, Belirtileri, Bulaşıcılığı ve Tedavisi

Çikolata kisti neden olur? Belirtileri nelerdir?

Çikolata kisti neden olur? Belirtileri nelerdir?

Doğumsal Anomaliler

Doğumsal Anomaliler

Prenses Doğum (Epidural Normal Doğum) Nedir?

Prenses Doğum (Epidural Normal Doğum) Nedir?

Servikal Serklaj Nedir?

Servikal Serklaj Nedir?

Menopoz Nedir? Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Menopoz Nedir? Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Hamilelikte Mide Yanması Neden Olur? Nasıl Geçer?

Hamilelikte Mide Yanması Neden Olur? Nasıl Geçer?

Östrojen Nedir? Östrojen Hormonu Nasıl Arttırılır?

Östrojen Nedir? Östrojen Hormonu Nasıl Arttırılır?

Rahim Kanseri Nedir? Rahim Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Rahim Kanseri Nedir? Rahim Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Jinelolojik Kanserlerde Erken Tanının Önemi

Jinelolojik Kanserlerde Erken Tanının Önemi

Tümünü göster