Yenidoğan Yoğun Bakım

Yenidoğan Yoğun Bakım

Anadolu Sağlık Merkezi Yenidoğan Yoğun Bakım Bölümü’nde; prematüre veya sağlık sorunuyla doğan (solunum güçlüğü, sarılık, metabolik bozukluklar, menenjit ve sepsis gibi hastalıklar vb.) bebeklerin tedavisini gerçekleştiriliyor.

Yenidoğan Yoğun Bakım Bölümü’nde erken doğan bebekler için gerekli solunum desteğini sağlayacak solunum cihazları, gerekli vücut ısısında tutmak için kuvözler ve üstten ısıtmalı bebek yatakları gibi altyapıyla hizmet veriliyor.

Hizmet Alanları

20.08.2023
Yenidoğan Bakımı ve Beslenmesi

Yeni doğan bebeğin beslenmesi için en mükemmel besin anne sütüdür. Anne sütü ile beslenme bebeğin sağlıklı büyüme ve gelişmesi için eşsiz bir fırsattır. Bebek için biyolojik ve geleneksel bir beslenme yoludur. Anne ve bebek arasındaki duygusal bağı oluşturan önemli bir faktördür. Anne sütü ilk altı ay tek başına bebeğin su dahil tüm gereksinimlerini karşılamaktadır. Anne sütü öncelikle temiz bir besindir. Hazırlama, ısıtma gibi zorlukları yoktur, her an kullanıma hazırdır. Sindirimi kolaydır. İçerdiği fonksiyonel bileşenler ve canlı hücreler ile bebeği hastalıklardan korur. Emziren annelerde de meme kanseri, yumurtalık kanseri, kemik erimesi ve kansızlık daha az görülür. Anne sütünün içeriği sabit değildir, bebeğin gereksinimlerine göre annenin beslenmesinden bağımsız düzenlenir. Örneğin, erken doğum yapmış annelerin sütleri, zamanında doğum yapmış annelerin sütlerinden farklıdır. İlk ağız sütü diye bilinen ilk yedi günde gelen süte kolostrum denir. Sarımsı renkte olup, daha kıvamlıdır. Protein, bebeği hastalıklardan koruyan antikorlar, mineral ve vitaminlerden zengindir. İlerleyen günlerde anne sütündeki protein azalırken laktoz ve yağ oranı artmaktadır. Emzirmenin sonuna doğru sütün içersindeki yağ miktarı artarak (sonsüt) bebekte doygunluk sağlar, bebeği obesiteden korur. Anne sütünün yapılmasını ve devamını sağlayan en önemli faktör bebeğin emmesidir. Emzirme süresince sütün yağdan zengin hale geçme süresi bebeğin emme gücüne bağlı olarak değişir. Bu nedenle bebeğin yağdan zengin son sütü yeterince alabilmesi için bebek kendiliğinden memeden ayrılana kadar emzirilmelidir. Anne sütünün yapımı bebeğin emmesi dışında bebeğin doğru teknik ve sık aralar ile emzirilmesi ile artar. Emzirme sırasında anne rahat oturmalı, bebeği kendi vücuduna yakın tutmalı, bebeğin başı ve vücudu aynı doğrultuda, düz bir hat üzeride olmalı, bebek yalnız meme ucunu değil etrafındaki kahverengi alanı da kavramalıdır. Doğumdan sonra memeler dolu olmasa da hemen emzirmeye başlamak süt yapımının uyarılması ve devamı için çok önemlidir. İlk aylarda gece emzirme süt yapımını artırır. Yorgunluk ve uykusuzluk süt yapımını olumsuz etkileyen faktörlerden biridir. Bu nedenle annenin yardıma ve desteğe gereksinimi vardır. Bebeğin emzirilmesi: İlk haftalarda emzirme düzensizdir ve bebek her istediğinde emzirilmelidir. Her iki memeye eşit sürelerde tutturmak idealdir. Ancak bu her zaman gerçekleşmez. Bebek bir seferde tek memeyi emerse bir sonraki sefer diğer taraftan emzirmek gerekir. Emzirme sonunda gazın çıkartılması kolik ağrılarını azaltır. Ortalama emzirme süresi 15 - 20 dakika, ortalama emzirme aralığı 2-3 saattir. Genellikle dördüncü haftadan sonra bebekler 3 saat ara ile emerler. Gece uyuma süreleri 4-5 saate çıkabilir. Uyuyorsa, emzirmek için uyandırılmamalıdır. Emzirilen bebeğe su vermek gerekmez.

Gebze

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Prof. Dr. Nermin Tansuğ

Gebze

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Uzm. Dr. Mehmet Kılıç

Gebze

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Prof. Dr. Nermin Tansuğ

Gebze

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Uzm. Dr. Mehmet Kılıç

Hızlı Erişim Formları

Sizi Dinliyoruz
Sizi Dinliyoruz

Hizmet kalitemizi daha da yükseltmek için görüşlerinize, önerilerinize kulak veriyoruz.

Formu doldur
Evde Bakım ve Sağlık Formu
Evde Bakım ve Sağlık Formu

İhtiyaç duyduğunuz sağlık hizmeti evinize geliyor. Evde sağlık hizmeti için formu doldurabilirsiniz.

Formu doldur
Tıbbi İkinci Görüş Formu
Tıbbi İkinci Görüş Formu

Tetkiklerinizin sonuçları, hastalığınızın teşhisi ve size sunduğumuz tedavi seçenekleri gibi konularda ikinci bir doktor görüşü için formu doldurabilirsiniz.

Formu doldur
Fiyat Talep Formu
Fiyat Talep Formu

Özel tedavi ve hizmetler için fiyat talep edebilirsiniz.

Formu doldur