Hemen Arayın

Bağışıklık sistemini nasıl güçlendirebiliriz?

okuyabilirsiniz.

Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet uzmanları, bağışıklık sisteminin zayıf olmasının nedenleri ve güçlendirmek için neler yapılması gerektiği konusunda bilgi verdi.

Bağışıklık sistemini nasıl güçlendirebiliriz?

Bağışıklık sistemimiz bizi hastalıklara karşı korur. Savunma sisteminizin, her an her türlü soruna karşı hazır olması ve güçlü bir şekilde savunmayı gerçekleştirmesi gerekiyor. Peki, bağışıklık sistemini güçlü ve her daim hazır kılmak için biz ne yapabiliriz? Doğru beslenme, stresten uzak kalmak ve yaşa uygun egzersizleri düzenli olarak yapmakla işe başlayabiliriz. Başka neler yapmalıyız?  


Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir?  

 • Et, balık, süt ve süt ürünleri, tahıl, sebze ve meyveler düzenli olarak tüketin. 
 • Düzenli ve yeterli uyumaya dikkat edin. 
 • Kesinlikle sigara kullanmayın. 
 • Aşırı alkol kullanımından kaçının. 
 • Düzenli olarak egzersiz yapın. 
 • İdeal kilonuzu korumaya dikkat edin.
 • Stresten uzak durmaya çalışın.  

 

Düzenli ve dengeli beslenin  


Bağışıklık sistemini zinde tutmanın ilk koşulu, düzenli ve dengeli beslenmek. Bazı besinler bakteriyolojik açıdan yüksek risk taşıyor. Sadece bağışıklık sistemi zayıf olan bireyler değil, herkes beslenmede şu kriterlere dikkat etmeli:  

 

 

 • Pişmemiş veya kabuğu ayıklanmamış sebze ve meyveleri tercih etmeyin.
 • Çiğ veya akışkan kıvamda olan yumurta tüketmeyin. 
 • Yumurta ile yapılan her türlü yiyeceğin yeteri kadar pişirilmiş olmasına dikkat edin. 
 • Pastörize edilmemiş meyve ve sebze suları tüketmeyin.  

 

 

Stresle başa çıkmayı öğrenin  


Araştırmalar, stres altındaki bireylerin her zaman için enfeksiyona daha yatkın olduğunu gösteriyor. Psikolojik durumun enfeksiyonla olan ilişkisi henüz tam olarak açıklanamamış olmakla birlikte, uzun süren depresyon ve stresin yetersiz beslenmeye yol açarak, enfeksiyon hastalıklarının ortaya çıkmasını sağladığı düşünülüyor.  

 

 

 

Egzersiz yapın  


Egzersiz, bağışıklık sisteminin enfeksiyonlarla savaşmasını sağlarken kalp hastalığı, kemik erimesi ve kanser gibi hastalıkların oluşmasını da önlüyor. Fiziksel aktivite, bağışıklık sisteminde yer alan bazı hücrelerin vücutta normalden daha çabuk hareket etmesini sağlayarak bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Fiziksel aktivitenin bağışıklık sistemini belirli hastalıklara karşı tam olarak koruyacağı kesin değil. Ancak fiziksel aktivite, ruhen ve bedenen kişinin daha sağlıklı olmasına katkıda bulunuyor.

 

 

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.