Hemen Arayın

Ergenlikte lazer epilasyon yapılmalı mı?

okuyabilirsiniz.

Anadolu Sağlık Merkezi Deri Hastalıkları Uzmanları, kıllarından erken yaşlarda kurtulmak isteyen ergenlik çağındaki genç kızlar ve ebeveynlerine lazer epilasyonun etkileri konusunda önerilerde bulunuyor.

Ergenlikte lazer epilasyon yapılmalı mı?

Lazer epilasyon nedir?  

Lazer epilasyon, vücutta oluşan istenmeyen kıllanmanın önlenmesinde ve giderilmesindeki yöntemlerden biridir. Hemen hemen her cilt tipine ve her yaşa göre uygulanabilen lazer epilasyon seans aralıkları ve süresi, uygulandığı bölgeye ve cilt tipine göre değişiklik gösteriyor. Lazer epilasyonda hedef doku, kıl köklerindeki pigment hücreleri oluyor. Pigment hücrelerin büyümesini sağlayan kök hücreler kıl köklerinde ve kıl gövdesinin orta kısımlarında “bulb” denilen bölgede bulunuyor. Kıl büyümesi; aktif büyüme (anagen),  dökülme (katagen) ve dinlenme (telogen) olmak üzere üç evrede gerçekleşiyor. Bu evrelerin uzunluğu her bölgede değişiktir. Bu nedenle lazer epilasyon seans aralıkları uygulanan bölgeye göre değişiklik gösteriyor. Lazer epilasyon uygulamaları aktif büyüme evresi denilen “anagen” dönemin başlarında yapılmalı. Lazer epilasyonu sadece sert ve koyu tüylerde etkili oluyor. Açık renk ve cansız tüylerde etkili olmuyor. Dinlenme denilen telogen dönemde de kıl köklerinde pigment hücresi bulunmuyor.  

16 yaş altına lazer epilasyon önerilmiyor  

Kılların çoğalması ve büyümesinde androjen hormonları etkili oluyor. Androjenler erkeklerde testislerden, kadınlarda yumurtalık ve böbreküstü bezinden salınıyor. Ergenlikte aktif hormonal uyarı nedeniyle oluşan tüylenme ergenlik çağındaki çocuklar ve aileleri için problem haline gelebiliyor. Ergenlik döneminin devam ettiği 12-16 (veya 18) yaşlarda hormonal üretim ve kıl köklerinin bu hormonlara duyarlılığı ise fazla oluyor. Bu yaşlarda uygulanacak lazer epilasyon, kılların dökülmesinde çok etkili olmamakla birlikte yanıt da geç alınıyor. 16 yaş ve altına lazer epilasyon önerilmiyor. Eğer yumurtalık kistleri veya diğer tüylenmeyi artıran bir durum varsa ve lazer epilasyon uygulanması mutlaka gerekliyse, seans aralıklarının normal lazer seans aralıklarından daha uzun tutulmasına dikkat edilmeli. Ayrıca tüylenme nedenine yönelik hormon tahlillerinin lazer epilasyon işlemine başlanmadan önce mutlaka yapılması gerekiyor.

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.