Hemen Arayın

Grip Nasıl Geçer? En Hızlı 5 Öneri!

okuyabilirsiniz.

Grip mevsiminde gripten korunmak kadar hasta olduktan sonra en hızlı şekilde atlatmak da önemli. Anadolu Sağlık Merkezi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanları, bulaşıcı bir hastalık olan gripten korunma yollarının yanı sıra hızlı bir şekilde iyileşmek için 5 basit öneride bulunuyor. 

Grip Nasıl Geçer? En Hızlı 5 Öneri!

Havalardaki sıcaklık değişimleri gribe davetiye çıkarıyor. Grip ciddi derecede işgücü kaybı ve okul çağındaki çocuklarda da ders kaybına neden olmaktadır. İstirahat edilmezse hem tedavi süreci uzuyor hem de hastalığın oluşturacağı yan etki riskleri artırılmış oluyor. Grip, bilindiği gibi hasta kişilerin bulunduğu ortamlarda, hapşırma, öksürme yoluyla ve virüs bulaşmış ellerle temas sonrasında ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalık. Gribe yakalandıktan sonra 5 basit uygulamayla hastalıktan en sağlıklı şekilde hızlıca kurtulabiliriz.

Gribe karşı korunmak için ne yapılmalı?

Gripten korunmak için el temizliği son derece önemli. Kirli ellerle ağız veya buruna temas etmemeli, el temizliğinize özen göstermelisiniz. Eğer işiniz gereği sık tokalaşmak zorunda kalıyorsanız el antiseptiklerinden kullanabilirsiniz. Bulunulan ortamın ısısı çok yüksek olmamalı  ve mutlaka vakit geçirilen ortam havalandırılmadır. Mikroplara karşı vücudun savunma sistemini güçlendirmek için de düzenli egzersiz yapılması gerekir.  

Gribin tedavi sürecini hızlandırın

Gribe yakalandıktan sonra hızlı bir şekilde hastalıktan kurtulmak isteyenlere 5 basit öneri ise şöyle;

Tedavinizi aksatmayın: Grip için doktorunuzun verdiği tedaviyi aksatmadan uygulayın. Kendi teşhisinizi kendiniz koyup gelişigüzel ilaç kullanmayın. Özellikle tedavi amacıyla alınan antibiyotiklerin faydasından çok zararı olmaktadır. Grip için reçete edilen ilaçlar; doğrudan enfeksiyona yönelik olmayıp, belirtileri düzeltmeye, hastalığın daha kolay geçirilmesine ve komplikasyonların önlenmesine yardımcı olmak içindir. Antibiyotikler değil; doktorun reçete edeceği ateş düşürücüler, burun solunumunu rahatlatan spreyler, boğaz ağrısı ve yanması için gargaralar ve pastiller, vücut direncini artırmak amacıyla vitaminler kullanılmalıdır.

Gripliyken istirahat edin: Bu dönemde hasta kişi yatağında yatmasa bile kesinlikle vücudu yorucu-yıpratıcı egzersiz ve hareketlerden uzak durmalı, mutlaka birkaç gün istirahat etmelidir. Grip ciddi derecede işgücü kaybı ve okul çağındaki çocuklarda da ders kaybına neden olmaktadır. İstirahat edilmezse hem tedavi süreci uzuyor hem de hastalığın oluşturacağı yan etki riskleri artırılmış oluyor. Hasta kişilerin istirahat etmesinin bir diğer avantajı da, çalıştıkları kurumlarda başka kişileri hasta etmeyecek ve hastalığı yaymayacak olmalarıdır.

Yeterli süre boyunca uyuyun: Uyku düzeni vücut sıhhati için en önemli detaylardan biridir. Uyku esnasında, özellikle çocuklarda, hücreler yenileniyor ve melatonin hormonu salgılanıyor. Günlük ortalama 7 saat uyunması organizmanın savunma sistemini güçlendirecektir.

Sıvı tüketiminizi azaltmayın: Bol su için. Özellikle karışık bitki çayları da (ıhlamur, kuşburnu, ahududu, yasemin, papatya, böğürtlen...) tüketebilirsiniz. Elbette her fazla şeyin zararı olduğundan, aşırı sıvı tüketiminden de kaçınmalısınız.

İyi beslenin: C vitamini vücudun savunma sistemini güçlendirdiğinden özellikle turunçgiller olmak üzere meyve tüketin. Koyu yeşil yapraklı taze sebzeleri sıkça tüketmeniz de vücut direncinizi artıracaktır.  

Grip aşısı gerekli midir?

Grip aşısı, özellikle hastalığın neden olabileceği ciddi sorunları ve buna bağlı ölümleri engellemek amacıyla yapılır. Bağışıklık durumu zayıf hastalar, diyabetliler (şeker hastaları), kalp, akciğer, böbrek ve romatizmal hastalıklar gibi kronik hastalığı olanlar ve 65 yaş üstü kişilerin yılda bir kez sonbahar aylarında aşılanması önerilir. Özellikle bakım evlerinde yaşayan yaşlı kişilerin aşılanmasında fayda vardır. İlk 3 aydaki gebelere aşı önerilmezken, risk çok yüksekse 3 aydan sonra aşılanma (Aralık-Mart aylarında) yapılabilir. 50-64 yaş arası kişilerin tıbbi riskleri değerlendirilerek grip aşısı yapılabilir. Emziren annelere yapılmasında bir sakınca yoktur.  
 

Grip ile nezle arasındaki fark nedir?

Grip ile nezle arasında önemli farklar vardır. Grip daha yüksek ateşle seyreden bir sorundur, daha uzun sürebilir. Tedavi edilmediğinde zatürre, orta kulak iltihabı ya da beyin zarı iltihabı gibi birçok hastalığa sebep olabilir. Nezlede ise yüksek ateş olmaz. Kendini daha ziyade burun akıntısıyla gösterir. 

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.