Sinüzite Ne İyi Gelir? Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

Sinüsler, burun boşluklarının etrafında bulunan hava dolu boşluklardır. Bu boşluklarda çoğunlukla viral ve bakteriyel kaynaklı iltihaplanma görülür. İltihaplanma sonucu sinüzit meydana gelir. Sinüzit belirtileri çoğunlukla soğuk algınlığı veya alerji gibi durumlarla benzerlik gösterir, ancak sinüzitin bu tip rahatsızlıklardan temel farkı genellikle daha uzun süre devam etmesidir. Viral enfeksiyonlar, sinüzitin en yaygın nedenidir. Ayrıca bazı durumlarda alerjik reaksiyonlar, sinüslerin şişmesine ve tıkanmasına neden olabilir. Alerjik veya virüs kaynaklı sinüzit nedenlerinin yanı sıra sinüslerde görülen anatomik bozukluklar da sinüslerin boşluklarının daralmasına veya tıkanmasına neden olarak sinüzite yol açabilir. Sinüzit, genellikle doktor kontrolünde kendiliğinden iyileşen bir durumdur. Sinüzit rahatsızlığı ile başa çıkmak için birkaç doğal yöntem bulunmaktadır. Sıcak buhar inhalasyonu, tuzlu su gargarası, yeterli sıvı alımı ve dinlenme, sinüzit belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir.

Sinüzit Nedir?

Sinüzit, baş bölgesinde bulunan  sinüs adı verilen hava dolu boşlukların iltihaplanmasıdır. Vücut genellikle yaklaşık 2-3 hafta içinde iltihabı yenebilir. Sinüzit bazı durumlarda alerjik reaksiyonlar veya burundaki yapısal sorunların nedeni ile kronik (uzun süreli) bir rahatsızlık olabilir. Sinüzit belirtileri arasında burun tıkanıklığı, yüz ağrısı, baş ağrısı, öksürük halsizlik gibi semptomlar yaygın olarak görülür. Sinüs boşluklarının iltihaplanması, mukusun birikmesine ve bu boşluklarda basınca neden olarak ağrıya yol açabilir.

Sinüzit Çeşitleri Nelerdir?

Her sinüzit türü, semptomları, etkilenen sinüs boşlukları, nedenleri ve tedavileri açısından farklılık gösterir. Sinüzit, rahatsızlığın süresine ve altta yatan nedene göre sınıflandırılır. Bazı sinüzit tipleri şunlardır:

Akut Sinüzit

Akut sinüzit çoğunlukla viral bir enfeksiyon olan soğuk algınlığından kaynaklanır. Belirtiler 4 hafta kadar uzun süre devam edebilse de genellikle 7-10 gün içinde kişiler kendilerini daha iyi hissedebilirler. Semptomlar hızla gelişir ve kısa süreli bir iltihaplanma durumunun bir reaksiyonu olarak görülür. Tedavi genellikle semptomların hafifletilmesine yönelik uygulanır.

Kronik Sinüzit

Kronik sinüzit ise genellikle uzun süreli ve tekrarlayan bir durumdur, belirtiler en az 12 hafta boyunca devam edebilir. Kronik sinüzitin belirtileri genellikle daha şiddetlidir ve daha uzun sürer. En yaygın nedenleri viral enfeksiyonlar, alerjiler ve anatomik bozukluklardır.

Subakut Sinüzit

Subakut sinüzit, akut ve kronik sinüzit arasında geçiş sürecinde oluşan durumdur. Genellikle semptomlar 4 ila 12 hafta arasında devam eder. Subakut sinüzit, genellikle bir önceki solunum yolu enfeksiyonu veya akut sinüzitin düzelmemesi sonucu ortaya çıkabilir.

Sinüzit Neden Olur?

Sinüsler kafatasında 4 farklı bölgede bulunan hava dolu boşluklardır. Alnın, burun kemiklerinin, yanakların ve gözlerin arkasında bulunurlar. Sinüsler, hava akımını düzenlerken, burun mukusunun üretimine katkıda bulunur ve kafa kemiklerini hafifletirler. Sağlıklı sinüsler bakteri veya başka mikroplar içermez. Ancak sinüs açıklıkları herhangi bir nedenden dolayı tıkandığında veya sinüs içinde çok fazla mukus biriktiğinde enfeksiyon gelişir. Sinüzite neden olan faktörlerden bazıları şunlardır:

 • Viral enfeksiyonlar
 • Bakteriyel enfeksiyonlar
 • Alerjenler
 • Burun yapısı
 • Burun tıkanıklığı
 • Diş ağrısı

Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

Sinüzit genellikle soğuk algınlığı benzeri üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra görülür. Sinüzit rahatsızlığında karşılaşılan yaygın belirtileri şunlardır:

 • Burundan gelen yeşil veya sarı akıntı
 • Burun tıkanıklığı
 • Yanaklarda, gözlerde veya alnın etrafında ağrı ve hassasiyet
 • Baş ağrısı
 • Ateş
 • Diş ağrısı
 • Koku alma duyusunun azalması
 • Genel halsizlik
 • Göz etrafında kızarıklık ve sulanma
 • Ağız kokusu

Sinüzit Nasıl Teşhis Edilir?

Sinüzit teşhisi doktor tarafından klinik değerlendirme ve semptomların incelenmesiyle yapılır. Sinüzitin altında yatan nedeni belirlemek amacıyla şu yöntem ve görsel testlere başvurulabilir:

 • Görsel Muayene: Doktor, burun içini ve yüz kemiklerini bir endoskop aracılığıyla inceleyebilir. Bu, sinüs boşluklarındaki iltihaplanma veya polipleri görmeye yardımcı olabilir.
 • Görüntüleme Testleri: Bilgisayarlı tomografi veya manyetik rezonans gibi görüntüleme testleri, doktora sinüs boşluklarının detaylı bir şekilde incelenmesine olanak tanır.
 • Burun Akıntısının Kültürü: Sinüzitin bakteriyel mi, viral mi olduğunu belirlemek için burun akıntısının kültürü alınabilir.
 • Alerji Testleri: Alerjik reaksiyonların sinüzite neden olup olmadığının tespiti amacıyla alerji testleri yapılabilir.
 • Kan Testleri: Kan testleri, vücutta enfeksiyon belirtilerini değerlendirmek ve iltihaplanma düzeyini kontrol etmek için kullanılabilir.

Sinüzite Ne İyi Gelir?

Sinüzite karşı doğal yöntemler, semptomları kontrol etmeye yardımcı olabilir. Ancak altta yatan nedenin tespiti için öncelikle doktor kontrolü gerekir. Evde kullanılan destek yöntemlerinden en yaygını, tuzlu suyla gargara yapmaktır. Bu metot, sinüs boşluklarını temizleyerek iltihabın azalmasına katkı sağlayabilir. Sıcak bir banyo da sinüsleri nemlendirir ve tıkanıklığı azaltabilir. Ayrıca, yeteri miktarda su içmek, dinlenmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek için vitamin ve mineralleri içeren besinler tüketmek, bitki çayları içmek sinüzitin iyileşme sürecine olumlu etki edebilir. Ancak evde tedavi amaçlı uygulanacak destek yöntemlerinin, kişilerin genel sağlığı ve alerjik yapıları farklı olduğu için doktora danışılarak uygulanması gerekir.

Çocuklarda ve Bebeklerde Sinüzite Ne İyi Gelir?

Çocuklarda ve bebeklerde sinüzit tedavisi, semptomların durumuna ve rahatsızlığa neden olan etkene bağlı olarak değişebilir. Hafif semptomları olan çocuklarda ve bebeklerde, doktor kontrolünde evde uygulanabilecek tedaviler yeterli olabilir. Daha ciddi durumlarda, doktor antibiyotik veya diğer ilaçlar reçete edebilir. Sık sık nemlendirilmiş hava sağlamak, özellikle soğuk hava dönemlerinde, sinüsleri nemlendirerek rahatlamalarına yardımcı olabilir. Ayrıca yatarken başın hafif yüksekte tutulması mukusun daha iyi drenajını sağlayabilir. Doktor tarafından verilen burun yıkama solüsyonları ve burun spreyleri mukusun temizlenmesine ve sinüslerin açılmasına yardımcı olabilir. Ancak burun spreylerinde uzun süre kullanımının bağımlılık etkisi olabileceğinden doktorun belirttiği sürelerde kullanmak gerekir. Yeteri miktarda sıvı tüketimi, mukusun incelmesine ve atılmasına yardımcı olabilir. İstirahat ve dengeli beslenmede bağışıklık sistemini güçlendirerek tedaviye katkı verebilir. Ancak çocukların ve bebeklerin vücut yapıları gelişme sürecinde olduğundan ve alerjik yapıları farklı olduğundan evde yapılacak tedavi destek uygulamaları doktor kontrolünde yapılması gerekir.

Sinüzit Nasıl Tedavi Edilir?

Hafif vakalarda sinüzit çoğunlukla doktor kontrolünde kendiliğinden düzelir. Sinüzit tedavisi doktor kontrolünde semptomlara ve sinüzitin tipine bağlı olarak farklı yöntemlerle tedavi edilebilir. Yaygın olarak kullanılan tedavi yöntemlerinden bazıları şunlardır:

 • İlaç Tedavisi: Viral sinüzit genellikle soğuk algınlığı veya grip virüsleri nedeniyle oluştuğundan, genellikle antibiyotik tedavisi gerektirmez. Doktor kontrolünde uygulanan ilaç tedavisi, genellikle semptomlara yöneliktir. Ağrı kesiciler ve ateş düşürücüler, reçete edilebilir. Bakteriyel sinüzit durumunda, doktorlar genellikle antibiyotik tedavisi önerir. Bu tedavi, bakterilerle mücadele ederek iltihaplanmayı azaltmayı amaçlar.
 • Burun Spreyleri ve Damlalar: Burun spreyleri ve damlalar, burun tıkanıklığını gidermeye ve sinüs boşluklarının açılmasına yardımcı olabilir. Kortikosteroid burun spreyleri, iltihabı azaltarak semptomların hafiflemesine katkı sağlar. Ancak burun spreylerinin uzun süre kullanımlarında kişilerde olası bağımlılık etkisi nedeni ile doktorun belirttiği sürelerde kullanması gerekir.
 • Burun Temizleme: Doktorun belirttiği oranda tuzlu su ile nazal irrigasyon, sinüs boşluklarını temizleyerek mukusun seyreltilmesine yardımcı olabilir. Bu yöntem, sinüzit semptomlarını hafifletme de doğal bir yöntem olarak faydalı olabilir.
 • Ağrı ve Şişlik Tedavisi: Ağrı ve şişlik meydana geldiğinde doktorun belirttiği yöntem ve sürelerde semptomlarını hafifletmek için soğuk uygulama yapılabilir. Soğuk uygulamalar  iltihabı azaltabilir ve rahatlama sağlayabilir.
 • Sıvı Tüketimi ve Dengeli Beslenme: Yeterli sıvı alımı, mukusun seyreltilmesine ve vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı olabilir. Bol su içmek, genel sağlığı destekler ve iyileşme sürecini hızlandırabilir. Ayrıca dinlenme ve dengeli beslenme bağışıklık sistemini güçlenmesine katkı vererek sinüzitin etkilerini azaltabilir.
 • Cerrahi Müdahale: Sinüzit tedavisinde cerrahi müdahale, genellikle kronik ve tekrarlayan sinüzit durumlarında düşünülür. Cerrahi müdahale, sinüs boşluklarındaki tıkanıklıkları düzeltmeyi ve anormal oluşumları gidermeyi amaçlar.

Sinüzite Evde Doğal Çözümler Nelerdir?

Tuzlu su ile nazal irrigasyon yapmak, sinüs boşluklarını temizleyerek mukusun seyreltilmesine yardımcı olabilir. Buhar inhalasyonu, sinüs tıkanıklığını azaltarak rahatlamayı destekler. Ilık içecekler, boğazı rahatlatır ve vücudu nemlendirerek semptomların hafiflemesine katkı sağlayabilir. Taze zencefil veya bal gibi, antienflamatuar özellikli gıdaların beslenme düzenine eklenmesi sinüzit semptomlarını hafifletebilir. Yeterli sıvı alımı ve düzenli dinlenme, bağışıklık sistemini güçlendirerek iyileşme sürecini destekler. Ancak, evde tedavi amaçlı uygulanacak doğal çözümlerin, kişilerin genel sağlığı ve alerjik yapıları farklı olduğu için doktora danışılarak uygulanması gerekir.

Sinüzit Nasıl Önlenir?

Sinüzitin önlenmesi için günlük yaşamda birkaç önlem almak faydalı olabilir. İlk olarak, elleri düzenli olarak yıkamak ve enfeksiyon kapma riskini azaltmak önemlidir. Alerjenlere karşı dikkatli olmak, özellikle evde temiz hava sirkülasyonunu sağlamak önleyici bir adımdır. Ayrıca, yeterli sıvı alımı, dengeli beslenme ve doktor kontrolünde düzenli egzersiz, genel bağışıklık sistemini güçlendirerek sinüzit riskini azaltabilir.

Sinüzit, kişilerin günlük yaşamını etkileyen bir rahatsızlıktır. Erken teşhis ve tedavi ile semptomlar kontrol altına alınabilir. Sinüzit belirtileri olan kişiler kulak burun boğaz polikliniğinden randevu alarak tedaviye başlayabilirler.

Sağlık Merkezi
Anadolu Sağlık Merkezi

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

Bölüm Doktorları

Tıbbi Birimi İncele
Gebze

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

Prof. Dr. Bülent Evren Erkul

Gebze Ataşehir

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

Prof. Dr. Ziya Saltürk

Gebze Ataşehir

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

Op. Dr. Ahmet Hamdi Önay

Gebze Ataşehir

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

Terapist Kayra Göktaş

Gebze

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

Prof. Dr. Bülent Evren Erkul

Gebze Ataşehir

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

Prof. Dr. Ziya Saltürk

Gebze Ataşehir

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

Op. Dr. Ahmet Hamdi Önay

Gebze Ataşehir

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

Terapist Kayra Göktaş

Tümünü göster

Önerilen Sağlık Yazıları

Grip Nasıl Geçer? En Hızlı 5 Öneri!

Grip Nasıl Geçer? En Hızlı 5 Öneri!

Denge Laboratuvarı

Denge Laboratuvarı

Alerjik Rinit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Alerjik Rinit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Boğaz İltihabına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Boğaz İltihabına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Burun Kanaması: Nedir, Belirtileri, Teşhis ve Tedavisi

Burun Kanaması: Nedir, Belirtileri, Teşhis ve Tedavisi

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Dış Kulak İltihabı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Dış Kulak İltihabı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Elma Sirkesi: Faydaları, Etkileri, Tüketimi

Elma Sirkesi: Faydaları, Etkileri, Tüketimi

Farenjit: Nedir, Nedenleri, Belirtisi ve Tedavisi

Farenjit: Nedir, Nedenleri, Belirtisi ve Tedavisi

Geniz Akıntısı: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Geniz Akıntısı: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Geniz Eti Belirtileri Nelerdir, Geniz Eti Ameliyatı Nasıl Olur

Geniz Eti Belirtileri Nelerdir, Geniz Eti Ameliyatı Nasıl Olur

Horlama: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Horlama: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir? Kulak Ağrısı Neden Olur?

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir? Kulak Ağrısı Neden Olur?

Kulak Tıkanıklığı: Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Kulak Tıkanıklığı: Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Meniere Hastalığı: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Meniere Hastalığı: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Orta Kulak İltihabı: Nedir, Belirtileri, Teşhis ve Tedavisi

Orta Kulak İltihabı: Nedir, Belirtileri, Teşhis ve Tedavisi

Ses Kısıklığı: Nedir, Belirtileri, Teşhis ve Tedavisi

Ses Kısıklığı: Nedir, Belirtileri, Teşhis ve Tedavisi

Vertigo: Nedir, Belirtileri, Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Vertigo: Nedir, Belirtileri, Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir? Kuru Öksürük Nasıl Geçer?

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir? Kuru Öksürük Nasıl Geçer?

Öksürüğe Ne İyi Gelir? Öksürük Nasıl Geçer?

Öksürüğe Ne İyi Gelir? Öksürük Nasıl Geçer?

Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir? Ses Kısıklığı Neden Olur?

Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir? Ses Kısıklığı Neden Olur?

Tümünü göster