Diş Beyazlatma Nedir? Türleri Nelerdir?

Diş beyazlatma, kişilerin dişlerini görsel açıdan geliştirmek için uygulanan kozmetik diş hekimliği tedavilerinden biridir. Çeşitli nedenlere bağlı, dişlerde beyaz rengini kaybederek kısmı ya da tamamen renk kaybı gelişir. Diş hekimleri tarafından profesyonel şekilde gerçekleştirilebileceği gibi evde beyazlatma yöntemleri ile de bu işlem gerçekleştirilebilir. Kozmetik olarak uygulanan bu yöntem güvenli kabul edilse de kullanılan maddelerin korozif (aşındırıcı) etkileri nedeniyle risklere de sahip olabilir. Aynı zamanda etkileri kişiden kişiye değişiklik göstereceğinden herkese uygulanmayabilir.

Diş Beyazlatma Nedir?

Diş beyazlatma işlemi, dişlerin zaman içerisinde bozulan beyaz rengini geri kazanmasını sağlar. Beyazlama seviyesi dişin yapısına ve uygulanan maddelere göre değişiklik gösterir. Diş beyazlatma isteğe bağlı bir prosedürdür ve kişinin isteğine bağlı gelişir. Beyazlatma ürünleri olarak, profesyonel olsun ya da olmasın genellikle hidrojen peroksit veya karbamid gibi kimyasallar kullanılır. Fakat bu kimyasalların miktarı ürünler içerisinde farklılık gösterir. Ağartıcı olarak adlandırılan bu maddeler, dişin mine tabakasından emilip, mineden biraz daha yumuşak olan dentine ulaşır ve koyu renklerin açılmasını sağlar.

Diş Beyazlığını Neden Kaybeder?

Diş minesinde çeşitli nedenlerle koyu lekeler oluşabilir. Bu lekeler diş minesinin içinde ya da dışında gelişebilir. Diş minesinin içindeki lekelere içsel lekeler denir. İçsel lekelenme bazen çocukluk döneminde dişler diş etinden çıkmadan önce meydana gelebilir. Ayrıca lekeler antibiyotik kullanımından, yüksek düzeyde florid maruziyetinden ve yaşlanmaya bağlı diş minesinin incelmesi nedeniyle olabilir. Dışsal lekeler ise dişin dışındadır. Bunlar, diş minesindeki renk bozulması çevresel maruziyet nedeniyle oluşur. Dişlerin dışarıdan beyazlığını kaybetmesi birçok nedenden kaynaklanabilir. Özellikle kahve ve çay gibi belirli yiyecek ve içecekleri tüketmek, tütün kullanmak, yaşlanma, antihistaminikler ve kemoterapi gibi bazı ilaçların kullanımı etkilidir.

Diş Beyazlatma Türleri Nelerdir?

Diş beyazlatmak için diş hekimleri tarafından profesyonel çözümler sunulsa da ciddi olmayan lekeleri insanlar kendileri beyazlatmak isteyebilir. Beyazlatma sonuçları, beyazlatmadan yaklaşık iki hafta sonrasına kadar tam olarak görülmez.

Beyazlatıcı Ürünler

Beyazlatma ürünleri, beyazlatıcı diş macunu ve gargara şeklinde bulunur. Beyazlatıcı ürünler içeriklerinde karbamid ya da hidrojen peroksit bulundurabilir. Fakat bu maddeler profesyonel beyazlatıcı uygulamalarda olduğu kadar yoğun değildir. Aynı zamanda dişe verilen zararı minimuma indirmeyi amaçlayarak florür maddesi de içeriğe eklenebilir.
 

Evde Diş Beyazlatma Setleri

Evde beyazlatma kitleri, jel ya da macun şeklinde bulunabilirler. Bu ürünler profesyonel olanlardan daha az miktarda kimyasal içerirler. Bu nedenle daha fazla uygulama ile beyazlık elde edilebilir. Fakat bu ürünler diş hekimi uygulamaları kadar uzun süreli etkili değildir.
 

Profesyonel Diş Beyazlatma

Diş hekimleri tarafından uygulanan kimyasallarda karbamid ve hidrojen peroksit yüksek miktarda bulunur. Profesyonel bir diş hekimi tarafından uygulanan bu kimyasallar hızlı ve daha uzun süre kalıcı etki için kullanılır. Profesyonel diş beyazlatma işlemi lekelerin miktarına göre birkaç seans gerektirebilir. Profesyonel diş beyazlatma, dişlerin 20 ile 30 dakika boyunca güçlü bir hidrojen peroksit solüsyonu ile durulanmasını içerir. Bazı uygulamalardan sonra kalıcılığı arttırmak için kimyasal üzerine lazer uygulaması yapılabilir.

Diş Beyazlatma Güvenli Midir?

Diş beyazlatma işlemi doğru uygulandığında güvenli kabul edilebilir. Profesyonel bir diş hekimi tarafından uygulandığında ve tavsiyelere uyulduğunda güvenli kabul edilen bir prosedürdür. İşlemler sonrası en sık rastlanan durum hassasiyettir. Beyazlatma hassasiyeti bir veya iki günden fazla sürmez, ancak bazı durumlarda bir aya kadar devam edebilir. Fakat diş beyazlatma ile yaygın olarak bildirilen riskler, artan diş hassasiyeti ve hafif diş eti tahrişini içerir. Bu yan etkilerin derecesi, peroksit ağartıcı bileşenin konsantrasyonu, tedavi süresi ve kullanılan ürünün ağartıcı olmayan bileşimi ile doğrudan ilişkilidir. Diş hassasiyeti genellikle tedavi sırasında ortaya çıkar ve birkaç gün sürebilir; diş eti tahrişi tedaviden sonraki bir gün içinde başlar ve birkaç gün sürebilir.

Diş Beyazlatma Yan Etkileri Nelerdir?

Diş beyazlatma prosedürlerinin en sık rastlanan yan etkisi geçici diş hassasiyetidir. Beyazlatma ürünlerinde kullanılan hidrojen peroksit maddesi bu hassasiyetin en büyük nedenlerinden biridir. Dişler beyazlatıldığında yan etkiyi azaltmak için tedavi sırasında diş eti korunmalıdır. Fakat sıcak ve soğuk ürünler tüketilirken dişlerde sızlama şeklinde hassasiyet söz konusu olabilir. Bazı aşındırıcılar çok sık veya uzun süreli kullanıldıklarında diş minesine zarar verebilir. Yan etkiler işlemden sonraki 48 saat içinde azalır. Fakat nadiren belirtiler devam ederse veya daha şiddetli hale gelirse diş hekimi ile iletişime geçilmesi gerekir.

Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri Zararlı Mıdır?

Doğal diş beyazlatma yöntemlerinin kişiler için güvenli olduğu onaylanmamıştır. Diş beyazlatmak için kullanılan doğal ürünler ciddi diş eti tahrişine neden olabilir. Ayrıca diş minesinin yavaş yavaş zayıflamasına ve sıyrılmasına sebebiyet verebilir. Bu temel koruyucu tabaka gittiğinde, dişlerin çürüklere karşı daha savunmasız ve gelecekte lekelenmeye karşı daha hassas olması kaçınılmazdır. Birçok ev yapımı diş beyazlatma maddesi, dişleri yalnızca bir veya iki ton hafifletebilir. Fakat eğer yanlış uygulama sonucu diş minesinde sıyrılma gerçekleşirse diş lekelenmeleri artabilir ve ciddi ağız problemleri meydana gelebilir.

Diş Beyazlatma Etkisi Ne Kadar Sürer?

Beyazlatma etkileri geçicidir ve birkaç aydan 3 yıla kadar sürebilir. Kişi dişlerini dişçi muayenehanesinde profesyonelce beyazlattırmayı seçerse, uygun bakımla sonuçlar bir yıla kadar, hatta daha uzun süre dayanabilir. Düzenli olarak kahve, çay veya tütün gibi koyu renkli ürünler kullanmak dişlerin daha kısa sürede tekrar sararmasına neden olabilir. Aynı durum meyveler veya domates sosu gibi çok renkli veya asitli yiyecekler için de geçerlidir. Gün içerisinde mutlaka dişler düzenli fırçalanmalı ve bakımları yapılmalıdır. En uzun sonuç için diş hekiminin tavsiyelerine dikkat edilmesi gerekir.

Herkes Diş Beyazlatma İşlemi Yaptırabilir Mi?

Diş beyazlatma işlemi çoğu yetişkin için uygundur. Fakat bazı özel durumlar bu işlemin güvenliğini kısıtlayabilir. Özellikel hamilelik ve emzirme beyazlatma için kullanılan kimyasalların kullanılmamasını gerektirir. Bunun dışında dişleri ve diş etleri hassas, diş çatlağı bulunan kişiler diş beyazlatma için uygun değildir. Aynı zamanda beyazlatma işlemi dolguları ve kaplamaları da beyazlatamaz. Diş beyazlatmak için kişinin uygunluğuna diş hekimi tarafından karar verilmelidir ve gerekli durumlarda önlem alınmalıdır.

Diş Beyazlatma İşlemi Etkisi Herkeste Aynı Mıdır?

Diş beyazlatma işleminin sonuçları kişinin diş özelliklerine bağlıdır. Fakat profesyonel diş beyazlatma sırasında kullanılan kimyasalların miktarı ve seans sayısı değiştirilebilir. Amaç her diş için mümkün olan en beyaz dişlere ulaşmaktır. Fakat bu noktada dişlere ve sağlığa zarar verilmemesi hedeflenir. Aynı zamanda kişinin yaşam tarzı da beyazlatma etkilerinin kalıcılığını kısa vadede etkileyebilir. Fakat maksimum etkiyi almak evde beyazlatma işlemleri ile mümkün olmayabilir. Diş hekimleri tarafından verilen hizmet ile kişiye uygun bir plan çizilerek maksimum beyazlık sağlanabilir. Nadir durumlarda kişinin dişlerine beyazlatıcı maddeler nüfuz edemediği için sonuç alınmayabilir.

Dişlerinin renginden memnun olmayan kişilerin diş beyazlatma işlemine uygunluğu için bir diş hekimiyle görüşmesi önemlidir. Aksi durumda istenmeyen yan etkiler meydana gelebilir.


 

Sağlık Merkezi
Anadolu Sağlık Merkezi

Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve Diş Sağlığı

Bölüm Doktorları

Tıbbi Birimi İncele
Gebze

Ağız ve Diş Sağlığı

Dt. Arzu Tekkeli

Gebze

Ağız ve Diş Sağlığı

Dt. Ayça Tarakçı

Gebze

Ağız ve Diş Sağlığı

Dt. İsmail Ergül

Gebze

Ağız ve Diş Sağlığı

Dt. Melis Güldalı

Gebze

Ağız ve Diş Sağlığı

Dt. Arzu Tekkeli

Gebze

Ağız ve Diş Sağlığı

Dt. Ayça Tarakçı

Gebze

Ağız ve Diş Sağlığı

Dt. İsmail Ergül

Gebze

Ağız ve Diş Sağlığı

Dt. Melis Güldalı

Tümünü göster