Homeopati Nedir?

Geleneksel, tamamlayıcı veya alternatif tıp uygulamaları olarak adlandırılan uygulamalar sağlığı korumak, geliştirmek, sürdürmek, rahatlatmak, fiziksel ve ruhsal hastalıkları iyileştirmek için kullanılan tıbbi sistemler ve terapilerdir.Bu yöntemlerden birisi olan homeopati yönteminde ‘’Benzer, benzeri çözer.’’ ilkesi hakimdir. Vücudun kendini doğal bir şekilde iyileştirmesine destek olunur. Günümüzde homeopati yönteminin ne kadar bilimsel olduğu konusunda tartışmalar meydana gelmektedir.Bu disiplinin bilim olup olmadığına ilişkin tartışmalar, bilim felsefecileri arasında da devam etmektedir.

Homeopati Nedir?

Dünya Sağlık Örgütüne göre alternatif bir tıp yöntemi olarak kabul edilen homeopati, popüler ve yaygın olarak kullanılan bir yöntem olarak kabul edilir. 

Meşhur Alman hekim Dr. Samuel Hahnemann tarafından 1976 yılında geliştirilmiş olan bu yöntem ilk kez Hipokrat tarafından duyurulmuştur. Günümüzde de birçok ülkede kullanılmaktadır ve ilgi her geçen gün artmaktadır. Homeopati yöntemi sağlıklı bir kişiye yüksek dozda verildiğinde, hastalık belirtilerine yol açan bir maddenin benzer belirtileri gösteren bir hastaya çok düşük dozda verilmesi ile iyileşme sağlanmasıdır. İlkelerine uygun kullanıldığında doğal, yan etkisiz ve bütüncül yaklaşıma sahip bir iyileştirme yöntemidir. 

Homeopati, hastanın/danışanın kişilik özelliklerine, alışkanlıklarına ve benzeri pek çok değişkene odaklanarak, hastalık durumunu oluşturan sorunun kaynağını iyileştirmeye çalışır. Bunu gerçekleştirirken kişide hâlihazırda var olan semptomlar (belirtiler) kullanır. Klasik tıbbın aksine var olan belirtileri yok etmeye çalışmak yerine belirtilerin nedenlerine yönelik, hastanın yaşam enerjisini harekete geçirerek iyileştirme mekanizmalarını kullanır. 

Homeopati Nasıl Etki Eder?

Homeopatik ilaçların hastaların fiziksel ve duygusal sağlıklarını iyileştirmek, iyilik hâlini artırmak, yaşam süresini uzatmak, yorgunluğu azaltmak, vücudun doğal savunmasını güçlendirmek ve kemoterapi gibi tedavilere toleransı artırmak için kullanıldığı bilinmektedir. Bu sebepler göz önünde bulundurulduğunda homeopatinin hastaların yaşam kalitesini etkilediği düşünülmektedir. Yapılan çalışmalarda, yaşam kalitesine olumlu yönde etkileri olduğu ve memnuniyet düzeylerinin yüksek olduğu bildirilmektedir. 

Homeopati Muayenesi Nasıl Yapılır?

Klasik homeopatik yaklaşımı, 2 ana unsurdan oluşmaktadır. Bu unsurlar sırasıyla; bireysel vaka öyküsünü almak (anamnez almak) ve hasta tarafından söylenen belirtilere karşılık gelen homeopatik remediyi (ilaç, kür) seçmektir. Ayrıntılı şekilde alınan hasta öyküsünün sonucunda kişinin semptomlarını belirlemek bireyselleştirilmiş ilacın seçilmesini mümkün kılar. Klasik homeopatlar genellikle tek ilaç kullanır; remedi yüksek oranda seyreltilir, çalkalanır ve çok nadiren 2 veya daha fazla remedi ile birleştirilir. 

Homeopatik remedilerin hangi amaçla, hangi belirti ve bulguların tedavisinde kullanılacağı, sağlıklı kişilerde ortaya çıkardıkları belirti, bulgu ve özelliklere göre belirlenir. 

Homeopatik İlaçlar Nasıl Hazırlanır?

Homeopatik amaçla; hayvansal (yılan ve arı zehiri, köpek sütü, göbek kordonu, kıkırdak doku, irin, kan, embriyo vb), bitkisel ve  mineral (kalsiyum, fosfor, çinko, arsenik, altın vb), asitler (askorbik asit, sülfürik asit vb), tuzlar (kalsiyum, magnezyum, potasyum, sodyum tuzları gibi), enzimler (Koenzim A vb.) ve sentetik (doğal olmayan) kaynaklı maddeler kullanılabilir. Bu maddelere benzer olarak hastaların bağışıklık sistemine etki etmesi amacıyla, hastalık yapıcı etken maddelerden hazırlanan aşı benzeri homeopatik maddeler tedavide tercih edilebilir. Bu maddeler homeopatik remediler diye bilinirler. Homeopatik remedilerin kullanım durumları aşağıda verilmiştir: 

 • Hayvansal remediler: Hırsın, rekabetin ve dikkat çekmenin önemli olduğu durumlarda  ve mücadelenin önemli olduğu hallerde tercih edilen remediler hayvansal remedilerdir. Bu remedilerin kullanıldığı insan profilinin özellikle, çok dikkat çekici giyinen, hayvan figürlü aksesuar kullanan, hızlı ve çok konuşan veya konuşurken ‘’üzerlerine atladım, onları döveceğim” gibi ifadeleri sık kullanan kişilerdir. Yine bu kişilerin sık aşık olduğu ve yemek yerken daha çok et, balık, süt gibi hayvansal gıdaları tercih ettikleri fark edilmiştir. 
 • Bitkisel Remediler: Sorunların duygusallık ve hassasiyet kaynaklı olduğu durumlarda tercih edilen homeopatik remedilerdir. Bu remedilerin kullanıldığı insan profilinin belirgin olarak kalp kırıklığı yaşayan; günlük hayatlarında çiçekli, alacalı, romantik desenli kıyafetleri giymeyi tercih eden; sohbet esnasında “bu beni çok incitti, bu beni aşar, ben artık bu kadarına dayanamayacağım” gibi ifadeleri kullanan kişiler olduğu dikkati çekmiştir. Yine bu kişilerin sanat ve müzikle ilgilendikleri ve yemek yeme alışkanlıklarında hemen hemen her şeyi yedikleri de bildirilmiştir. 
 • Mineral Remediler: İkili ilişkilerin bozulması, sık sık başarısızlığa uğrama, iflas ve boşanma gibi durumlarda tercih edilen homeopatik remedilerdir. Bu remedilerin kullanıldığı hastalar karakteristik olarak; özellikle tertipli ve düzenli hayatlarını sistemli, planlı olarak organize eden; kişisel bilgilerini düzenli bir şekilde tutan; günlük olarak kıyafetlerinde karmaşık renkleri kullanmayan ve genelde düz, sade renkleri tercih eden; insanlarla kurduğu iletişim esnasında ‘’ben,benim’’ gibi ifadeleri sık kullanan kişisel olduğu çekmiştir. Yine bu kişilerin yemek yeme alışkanlıklarında canlarının tuz, toprak, tebeşir çektiği de bildirilmiştir.  
 • Diğer Remediler: Bu başlık altında hastalıklı dokular ve mikroorganizmalar gibi (Carcinosinum, Tuberculinum gibi) maddeler yer alır. 

Uygun Remedi Seçimi

Homeopati yönteminin geliştiricisi Hahnemann doğal hastalığın tüm belirtileri ile en çok benzeyen, hastanın özellikle göze çarpan olağandışı, tuhaf, acayip, karakteristik işaret ve belirtilerin saptanması gerektiğini belirtmiştir. Homeopatik tedavide remediler hastaya karşı (hastalığa karşı değil) kullanıldığı için belirtilerin tespiti  önemli ve değerlidir. Çünkü aranan remedinin etkileri bu karakteristik semptomlara uygun olmak zorundadır. İştahsızlık, baş ağrısı, halsizlik, uyku düzensizliği, rahatsızlık hissi gibi genel ve belirsiz bulgular; hasta tarafından detaylı şekilde tarif edilemiyorsa dikkate alınmamalıdır. Çünkü bu belirtiler ile neredeyse her hastalıkta, her ilaçta karşılaşılması mümkündür. Belirsiz belirtilerden daha ziyade garip, ayırt edici işaretlere dikkat edilmesi daha önemlidir. Daha sonra hastaya en uygun remedi seçilmelidir. 

Hahnemann ilaç seçimi sırasında hastalığın ayırt edici semptomlarına tam olarak benzerlik gösteren bir ilaç seçilmediğinde tedavinin başarılı olamayacağını da dile getirmiştir. 

Homeopatik Remedi Ne zaman Alınmalıdır? 

Homeopatik remediler vücudun dinleneceği zaman, yatma zamanı alınabilir. Gün içerisinde alınması gerekiyorsa yemek yemeden 30 dakika önce veya sonra alınabilir. Eğer diş fırçalanacak veya aromalı şeyler yenilip içilecek ise 30 dakika önce veya sonra alınması gerekmektedir. 

Homeopatik remedi dil altına alınıp bir süre ağızda bekletilmelidir. Suya karıştırıp içmeniz gerekli ise bile bir süre ağızda bekletmeniz daha iyi olacaktır.Düşme, çarpma gibi acil durumlarda derhal remedi alınmalıdır. 

Homeopati Tedavisinden Kimler Faydalanabilir?

Homeopati tedavisinden depresyonda olan, alerjisi bulunan, astıma sahip, migren ve baş ağrısı ile baş etmeye çalışan kişiler faydalanabilir. Bu kişilerin yanında anksiyete gibi kaygı bozukluğu yaşayan kişiler, cilt bozukluklarına sahip olanlar, kronik yorgunluğu bulunanla tiroid ve otoimmün bozuklukları olanlar, huzursuz bağırsak sendromu gibi sindirim sorunları yaşayan hastalar faydalanabilirler. 

Homeopati Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Homeopatik tedavi sırasında tedavinin daha etkili olabilmesi için öneriler aşağıda sıralanmıştır: 

 • Kahve, nane, mentol, papatya çayı vb. gibi aromaları güçlü yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır. 
 • Nane aromalı diş macunu, mentollü  ağız çalkalama suyu, naneli sakız, kafeinsiz olduğu söylenen içeceklerden dahi uzak durulmalıdır. 
 • Kafein ihtiyacı duyulması halinde çay veya kafeinli soda gibi içecekler tercih edilebilir.  
 • Esanslı yağlar, parfüm, sabun, kolonya, aromalı sigaralar vb. gibi ağır kokulu ürünler kullanılmamalıdır. 
 • Esrar, afyon, uyuşturucu gibi narkotik ürünlerden sakınılmalıdır. 
 • Güçlü manyetik alan yaratan teknolojik ürünlerden uzak durulmalıdır. 
 • Homeopatik remediler kokusuz, nemsiz, sakin ortamlarda saklanmalıdır. 

Tüm bu maddeler homeopatik remedilerin etkisini azaltmaktadır. Homeopati size zarar vermez ancak doğru kullanılmaz ise yararı da olmaz. 

Homeopatik tedavi yöntemlerinin bilinmesi toplumdaki soru işaretlerinin giderilmesi durumunda tedavinin doğal olması, kalıntı bırakmaması ve bağımlılık yapmaması gibi avantajları düşünüldüğünde homeopatik tedavi yöntemlerine eğilim artacaktır. 

Sağlık Merkezi
Anadolu Sağlık Merkezi

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Bölüm Doktorları

Tıbbi Birimi İncele
Gebze

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Prof. Dr. Semih Akı

Ataşehir

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Uzm. Dr. Sadi Kayıran

Gebze

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Prof. Dr. Semih Akı

Ataşehir

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Uzm. Dr. Sadi Kayıran

Tümünü göster

Önerilen Sağlık Yazıları

Sabah ağrılarla uyanıyorsanız dikkat

Sabah ağrılarla uyanıyorsanız dikkat

Boyun ağrısına engel olmanın 9 yolu

Boyun ağrısına engel olmanın 9 yolu

Sırtüstü yatmak bel ağrısı sebebi

Sırtüstü yatmak bel ağrısı sebebi

Vücutta karıncalanma neden olur?

Vücutta karıncalanma neden olur?

Osteoporoz Kliniği neleri amaçlar?

Osteoporoz Kliniği neleri amaçlar?

Ankilozan Spondilit: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Ankilozan Spondilit: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Bel Fıtığı Nedir? Belirtileri ve Fizik Tedavisi

Bel Fıtığı Nedir? Belirtileri ve Fizik Tedavisi

Bel ve Sırt Ağrısı Tanı ve Tedavisi

Bel ve Sırt Ağrısı Tanı ve Tedavisi

Boyun Düzleşmesi: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Düzleşmesi: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Diz ağrısı nedenleri ve tedavisi

Diz ağrısı nedenleri ve tedavisi

El bileği ağrıları neden olur?

El bileği ağrıları neden olur?

Fibromiyalji: Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Fibromiyalji: Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Fizyoterapi Nedir, Fizyoterapi Kimlere Uygulanır?

Fizyoterapi Nedir, Fizyoterapi Kimlere Uygulanır?

İltihaplı romatizma için öneriler ve tedavi yöntemleri

İltihaplı romatizma için öneriler ve tedavi yöntemleri

Kalça ağrısı neden olur? Nasıl geçer?

Kalça ağrısı neden olur? Nasıl geçer?

Karpal Tünel Sendromu: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Karpal Tünel Sendromu: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Klinik pilates nedir, ne yararı vardır?

Klinik pilates nedir, ne yararı vardır?

Omuz ağrılarının sebepleri nelerdir? Nasıl tedavi edilir?

Omuz ağrılarının sebepleri nelerdir? Nasıl tedavi edilir?

Osteoporoz (Kemik Erimesi) Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Osteoporoz (Kemik Erimesi) Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Osteoporoz nedir? Nasıl tedavi edilir?

Osteoporoz nedir? Nasıl tedavi edilir?

Parapleji nedir? Tedavisi nasıldır?

Parapleji nedir? Tedavisi nasıldır?

Romatoid Artrit (İltihaplı Romatizma): Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Romatoid Artrit (İltihaplı Romatizma): Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Skolyoz: Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Skolyoz: Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Uyuşma neden olur?

Uyuşma neden olur?

Bacak Kas İskelet Sistemi Problemlerinin Tanı ve Tedavisi

Bacak Kas İskelet Sistemi Problemlerinin Tanı ve Tedavisi

Egzersiz Tedavisi

Egzersiz Tedavisi

Fizik Tedavi Yöntemleri

Fizik Tedavi Yöntemleri

Kanser Rehabilitasyonu

Kanser Rehabilitasyonu

Kas Ağrısı Sendromları ve Fibromiyalji Tanısı ve Rehabilitasyonu

Kas Ağrısı Sendromları ve Fibromiyalji Tanısı ve Rehabilitasyonu

Kayropraktik (Omurga Sağlığı)

Kayropraktik (Omurga Sağlığı)

Kişiye Özel Planlanmış Fiziksel Aktivite Programı

Kişiye Özel Planlanmış Fiziksel Aktivite Programı

Kol Kas İskelet Sistemi Problemlerinin Tanısı ve Tedavisi

Kol Kas İskelet Sistemi Problemlerinin Tanısı ve Tedavisi

Nörolojik (Sinir Sistemi) Hastalıkların Rehabilitasyonu

Nörolojik (Sinir Sistemi) Hastalıkların Rehabilitasyonu

Ozon Tedavisi: Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

Ozon Tedavisi: Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

Terapötik (Tıbbi) Masaj

Terapötik (Tıbbi) Masaj

Dirsek ağrıları neden olur?

Dirsek ağrıları neden olur?

Trafik kazalarında kamçı yaralanması

Trafik kazalarında kamçı yaralanması

Tetik Parmak Sendromu Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

Tetik Parmak Sendromu Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

Sabah ağrıları ve sabah ağrılarının nedenleri

Sabah ağrıları ve sabah ağrılarının nedenleri

Hacamat Nedir? Faydaları Nelerdir ve Nasıl Yapılır?

Hacamat Nedir? Faydaları Nelerdir ve Nasıl Yapılır?

Tümünü göster