Lazer Epilasyon Nedir? Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Lazer epilasyon istenmeyen tüyler için gerçekleştirilen tıraş, ağda ya da diğer epilasyon yöntemlerini uygulama konusunda mutlu olmayan kişilerin tercih edebildiği bir alternatif kozmetik girişimdir. Kozmetik uygulamalar içerisinde sık gerçekleştirilen prosedürler arasında yer alan lazer epilasyon kabaca yüksek enerjili ışınların kıl folikülüne ateşlenmesi ile gerçekleştirilir. Folikül içerisinde yer alan pigment bu ışınları absorbe eder ve böylelikle kıl folikülü hasarlanmış olur.

Lazer Epilasyon Nedir?

Lazer epilasyon yüksek enerjili yoğunlaştırılmış ışınlar kullanılarak istenmeyen tüylerin ortadan kaldırılmasını sağlayan kozmetik yöntemdir. Lazer epilasyon uygulaması sırasında kıl folikülünün içerisinde yer alan kahverengi-siyah renkli melanin pigmenti bu ışınları yakalar ve absorbe eder. Işınların yüksek enerjisi, pigment tarafından yakalanma sonrasında ısı enerjisine dönüşür ve kıl folikülünün tüp şeklindeki keselerinde hasar meydana getirir. Bu hasar sonrasında folikülde yeni kıl üretimi geciktirilmiş veya durdurulmuş olur.
 

Lazer epilasyonunun uygulanabildiği çeşitli vücut bölgeleri şu şekildedir:

 • Sırt
 • Omuzlar
 • Kollar
 • Göğüs bölgesi
 • Bikini bölgesi
 • Bacaklar
 • Boyun
 • Dudağın üst kısmı
 • Çene

Lazer Epilasyon Çeşitleri Nelerdir?

Lazer epilasyon türleri kendi içerisinde temel olarak atılan ışığın dalga boyuna göre sınıflandırılır. Farklı dalga boyuna sahip lazerlerden hangisinin tercih edileceği özellikle kişinin vücudunun uygulama yapılacak bölgesinin cilt ve kıl rengi ile ilişkilidir. Daha koyu tenli bireylerde Nd:YAG ve diode lazer epilasyon türleri tercih edilirken daha açık ten rengine sahip bireylerde IPL uygulamaları daha iyi sonuç verebilir.

Lazer Epilasyon Nasıl Çalışır?

Lazer epilasyon yoğunlaştırılmış ışığın kıl büyümesi ve gelişiminden sorumlu foliküle ateşlenmesi ile çalışan bir kozmetik uygulamadır. Kıl folikülünde yer alan melanin ışığı absorbe eder ve kılın ısı etkisi ile ortadan kaldırılması sağlanır. Işığın emilimini sağlayan melanin pigmenti ne kadar bol yani kıl ne kadar koyu renkli ise lazer epilasyonun sonucu da o kadar etkili olur. Özellikle ten rengi beyaz olan koyu kıl rengine sahip bireyler lazer epilasyon için ideal adaylar olarak tanımlanabilir.

Koyu ten rengine sahip bireylerde benzer koyulukta olan kıl folikülünün alglanabilmesi için özel lazer türleri gerekli olabilir. Kıl renginin açık renkli olması halinde yeterince pigmente olmayan foliküle lazer ışınlarının etkisi azdır ve bu da istenilen sonucun elde edilememesi sonucunu doğurabilir.

Lazer Epilasyon Seans Süresi ve Aralıkları Nasıldır?

Lazer epilasyonun seans süresi ve aralıkları bu uygulamanın hangi vücut bölgesine yapıldığına ve kıl yoğunluğuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Aralıkların belirlenmesinde ise uygulama yapılan bölgedeki kılların ne kadar sürede geri uzayabileceği göz önünde bulundurulur. Bıyık bölgesi gibi kılların daha hızlı uzadığı vücut bölgelerinde kozmetik uygulama 4-8 haftada bir tekrarlanabilir. Sırt gibi kılların daha yavaş uzama eğiliminde olduğu bölgelerde ise uygulama aralığı 12-16 haftaya kadar çıkarılabilir.

Lazer Epilasyon Kaç Seansta Biter?

Lazer epilasyon uygulamasının hemen sonrasında bile bireyler kıllarında bir miktar azalma meydana geldiğini gözlemleyebilirler. Yaklaşık 2-8 seans sonrasında ise uygulama yapılan bölgede kıl yoğunluğunda bir miktar artış tespit edilebileceği de unutulmamalıdır. Bu durum genel olarak farklı kıl foliküllerinin lazer ışınlarına karşı farklı reaksiyon vermesinden kaynaklanır. Uygulama yapılan bireylerin büyük bir kısmında ilk bakışta %25’e kadar kıl düzeyinde azalma sağlanabilir. Takip eden 3-8 seans sonrasında ise genellikle kalıcı kıl kaybı sağlanmış olur.

Lazer Epilasyon Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Lazer epilasyon öncesi dönemde uygulamanın etkinliğinin artırılması ve istenmeyen etkilerin önlenmesi adına hekimler tarafından bireylere çeşitli önerilerde bulunulabilir:

 • Uygulamadan birkaç gün öncesinden itibaren güneş ışını maruziyetinden uzak durulması
 • ciltte tahriş meydana gelmesinin önlenmesi
 • ağda gibi diğer epilasyon uygulamalarının yapılmaması
   

Uygulama sırasında kanama miktarını artırabilecek steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlardan uzak durulması hekimlerinizin bilgisi ve önerisi dahilinde lazer epilasyon öncesinde dikkat edilmesi gereken hususlardan bazılarıdır. Lazer epilasyon işlemi sonrasında da öncesinde olduğu gibi yapılabilecek çeşitli uygulamalar mevcuttur. Bu uygulamalar genel olarak şu şekilde özetlenebilir:

 • Lazer epilasyon seansları arasında en az 4-6 hafta ara bırakılması
 • Bronzlaşmamak
 • Bronzlaşmayı sağlayan kozmetik ürünlerin kullanılmaması
 • Uygulama bölgesine parfüm ya da çeşitli aromatik kimyasallar içeren kozmetik ürünlerin sürülmemesi
 • Özellikle koltuk altı bölgesine uygulama sonrasında bu bölgelere deodorant sıkılmaması

Bu tarz yanlış uygulamalardan kaçınarak hekimlerinizin bilgisi ve önerisi dahilinde epilasyon bölgelerine soğuk kompres yapılması veya reçete edilen kremlerin sürülmesi gibi uygulamalar gerçekleştirilebilir.

Lazer Epilasyonun Başarısını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Lazer epilasyonun başarısını etkileyen en temel faktör kişinin kıl yaşam döngüsüdür. Baz kişilerde bu döngünün oldukça hızlı olması diğer bireylere göre lazer epilasyona verdiği yanıtın değişken olmasında etkilidir. Kılın yaşam döngüsü dışında fiziksel özelliklerinin nasıl olduğu da lazer epilasyonun başarısını etkileyen faktörler arasında yer alır.
 

Lazer Epilasyonda Ten Rengi

Lazer epilasyon uygulamalarının en iyi sonuç verdiği bireyler koyu kıl rengine sahip açık tenli kişilerdir. Pigment düzeyinin yüksek ve etrafının açık renk olması ile lazer ışınlarının foliküle hedeflenmesi kolaylaşmış olur.

Lazer Epilasyonu Kimler Yaptırabilir?

Lazer epilasyon genel olarak güvenli ve iyi tolere edilebilen bir uygulama olarak kabul edilir. Bu prosedür ile ilişkili olan ve gelecekte bireyin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek herhangi bir spesifik yan etki tespit edilememiştir. Bazı bireylerde ise lazer epilasyon sonrasında çeşitli minör yan etkiler ortaya çıkabilir.

Lazer epilasyon işleminden uzak durması gereken en önemli grup gebelerdir. Gebelik sırasında meydana gelen hormonal değişiklikler vücudun çeşitli bölgelerinde istenmeyen tüylerin gelişimini tetikleyici etki gösterebilir. Bu kıllanma artışı her ne kadar kozmetik açıdan olumsuz olsa bile gebeliğin sonrasında kendiliğinden gerileme eğiliminde olacağı unutulmamalıdır.

Lazer Epilasyonun Yan Etkileri Var mı?

Kızarıklık, renk değişikliği ve ödem lazer epilasyon sonrası sık görülen geçici yan etkiler arasındadır. Bu tarz istenmeyen etkilerden korunmak adına uygulama öncesinde hekimler bireyin cilt ve kıl özelliklerini irdeleyerek en uygun lazer tipinin hangisi olduğuna karar verirler.

Lazer Epilasyonun Zararları var mı?

Lazer epilasyon uygulamaları invaziv (girişimsel) olmayan ve kişiye hafif düzeyde rahatsızlık veren kozmetik uygulamalar arasında yer alır. Ancak çeşitli nedenlerle meydana gelebilecek aşağıdaki durumların gelişmesi halinde sağlık kuruluşlarına başvurarak uzmanlardan destek alınması önerilir:

 • Ödemde artış
 • Yanık yarası veya vezikül gelişimi
 • Reçete edilen krem uygulamalarına rağmen ciltte ağrı hissinin geçmemesi
 • Uygulama bölgesinde yara gelişimi veya artan pigmentasyon değişiklikleri
 • Isı artışı, kızarıklık veya akıntı gibi enfeksiyon belirtilerinin meydana gelmesi

Lazer Epilasyon Sonuçları Kalıcı mı?

Lazer epilasyon ile kıl folikülünün ortadan kaldırılması sıklıkla kalıcı sonuç veren bir uygulamadır ancak uygulamadan bir süre sonra bölgede tekrar kıl gelişiminin meydana gelebileceği unutulmamalıdır. Genellikle uygun seans sayısı sonrasında uygulama yapılan bölgede kıl büyümesi durdurulmuş olur. Bu süreç bazı kişilerde ise o bölgedeki kılların tamamını kapsar ve kalıcı bir kıl azalması gerçekleştirilebilir. Uygulama bölgesinde tekrar gelişen kıllar ise genellikle önceki kıllara göre daha açık renkte ve daha az fark edilebilir düzeydedir.

Lazer epilasyon bireyin istemediği tüylerinden kurtulması adına yapılabilecek etkili uygulamalar arasındadır. Bu uygulama için uygun bir aday olup olmadığınızı veya uygulama sonrasında beklentilerinizin karşılanıp karşılanmayacağı hakkında sağlık kuruluşlarına başvurarak uzman hekimlerden destek alabilirsiniz.


 

Sağlık Merkezi
Anadolu Sağlık Merkezi

Deri Hastalıkları

Deri Hastalıkları

Bölüm Doktorları

Tıbbi Birimi İncele
Ataşehir

Deri Hastalıkları

Uzm. Dr. Eylem Emel Arıkan

Gebze

Deri Hastalıkları

Uzm. Dr. Mehmet Coşkun Acay

Gebze

Deri Hastalıkları

Uzm. Dr. Merve Genç

Ataşehir

Deri Hastalıkları

Uzm. Dr. Tülin Uygur

Ataşehir

Deri Hastalıkları

Uzm. Dr. Eylem Emel Arıkan

Gebze

Deri Hastalıkları

Uzm. Dr. Mehmet Coşkun Acay

Gebze

Deri Hastalıkları

Uzm. Dr. Merve Genç

Ataşehir

Deri Hastalıkları

Uzm. Dr. Tülin Uygur

Tümünü göster

Önerilen Sağlık Yazıları

Ergenlikte lazer epilasyon yapılmalı mı?

Ergenlikte lazer epilasyon yapılmalı mı?

Vücuttaki kahverengi lekeler nasıl geçirilir?

Vücuttaki kahverengi lekeler nasıl geçirilir?

Ayak Mantarı: Nedir, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Ayak Mantarı: Nedir, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Cilt Çatlağı

Cilt Çatlağı

Egzama Nedir? Egzama Neden Olur? Egzama Nasıl Geçer?

Egzama Nedir? Egzama Neden Olur? Egzama Nasıl Geçer?

Güneş Alerjisi Nedir: Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Güneş Alerjisi Nedir: Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Kurdeşen: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Kurdeşen: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Liken Planus Nedir: Belirtileri, Teşhis ve Tedavisi

Liken Planus Nedir: Belirtileri, Teşhis ve Tedavisi

Mantar enfeksiyonunun önüne geçme yolları

Mantar enfeksiyonunun önüne geçme yolları

Pişik nasıl oluşur, nasıl geçer?

Pişik nasıl oluşur, nasıl geçer?

Rozase Hastalığı: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Rozase Hastalığı: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Seboreik Dermatit: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Seboreik Dermatit: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Sedef Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sedef Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tırnak Mantarı : Nedir, Belirtileri, Teşhis ve Tedavisi

Tırnak Mantarı : Nedir, Belirtileri, Teşhis ve Tedavisi

Uyuz: Nedir, Belirtileri, Tedavisi

Uyuz: Nedir, Belirtileri, Tedavisi

Vitiligo: Türleri, Belirtileri, Nedenleri, Tedavi Yöntemleri

Vitiligo: Türleri, Belirtileri, Nedenleri, Tedavi Yöntemleri

Vücutta Kaşıntı: Nedir, Teşhis ve Tedavisi

Vücutta Kaşıntı: Nedir, Teşhis ve Tedavisi

Zona: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Zona: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Akne (Sivilce) Nedir? Akne Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Akne (Sivilce) Nedir? Akne Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Altın İğne (İğneli Radyofrekans)

Altın İğne (İğneli Radyofrekans)

Bölgesel İncelme ve Selülit Tedavisi

Bölgesel İncelme ve Selülit Tedavisi

Botoks

Botoks

BTL Exilis Elite (Saten Yüz Germe)

BTL Exilis Elite (Saten Yüz Germe)

BTL Vanquish Me (Temassız Estetik)

BTL Vanquish Me (Temassız Estetik)

Cilt Bakımında Hydrafacial MD Power ve Aquapeel Cilt Bakımı

Cilt Bakımında Hydrafacial MD Power ve Aquapeel Cilt Bakımı

Annelik Estetiği Nedir, Türleri ve Uygulama Teknikleri

Annelik Estetiği Nedir, Türleri ve Uygulama Teknikleri

Dolgu

Dolgu

DUAL (HIFU)

DUAL (HIFU)

Exilis Elite Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Exilis Elite Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Fraksiyonel Karbondioksit Lazer

Fraksiyonel Karbondioksit Lazer

Göz Çevresi (Light Eyes)

Göz Çevresi (Light Eyes)

Hydrafacial Cilt Bakımı

Hydrafacial Cilt Bakımı

Kalıcı Makyaj

Kalıcı Makyaj

Kimyasal Peeling

Kimyasal Peeling

Lazer Epilasyon ve Lazerle Kılcal Damar Tedavisi

Lazer Epilasyon ve Lazerle Kılcal Damar Tedavisi

Lazer Liposuction

Lazer Liposuction

Leke Tedavisi

Leke Tedavisi

Mezolift

Mezolift

PRP ile Yüz Gençleştirme

PRP ile Yüz Gençleştirme

Saç Dökülmesi ve Saç Canlandırma Tedavileri

Saç Dökülmesi ve Saç Canlandırma Tedavileri

Saç Ekimi

Saç Ekimi

Somon DNA Aşısı

Somon DNA Aşısı

Yaz aylarında aşırı terleme ve tedavisi

Yaz aylarında aşırı terleme ve tedavisi

Yüz PRP

Yüz PRP

Yüz ve Dudak Dolgusu Nedir? Dolgu İşlemi Nasıl Yapılır?

Yüz ve Dudak Dolgusu Nedir? Dolgu İşlemi Nasıl Yapılır?

Ayaklarda sık görülen 4 cilt hastalığı

Ayaklarda sık görülen 4 cilt hastalığı

Kıl Kökü İltihabı

Kıl Kökü İltihabı

Cüzzam Hastalığı

Cüzzam Hastalığı

Anti-Aging | Mezolifting / Yüz Mezoterapisi

Anti-Aging | Mezolifting / Yüz Mezoterapisi

Cilt Lekeleri Neden Olur? Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

Cilt Lekeleri Neden Olur? Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

Yanığa Ne İyi Gelir? Yanık Dereceleri Nelerdir?

Yanığa Ne İyi Gelir? Yanık Dereceleri Nelerdir?

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Saç Dökülmesi Nasıl Geçer?

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Saç Dökülmesi Nasıl Geçer?

Ayak Kokusuna Ne İyi Gelir? Ayak Kokusu Nasıl Geçer?

Ayak Kokusuna Ne İyi Gelir? Ayak Kokusu Nasıl Geçer?

Dil Yarasına Ne İyi Gelir? Dil Yarası Neden Olur?

Dil Yarasına Ne İyi Gelir? Dil Yarası Neden Olur?

Nasıra Ne İyi Gelir? Nasır Nasıl Geçer?

Nasıra Ne İyi Gelir? Nasır Nasıl Geçer?

Pişiğe Ne İyi Gelir? Pişik Neden Olur? Pişik Nasıl Önlenir?

Pişiğe Ne İyi Gelir? Pişik Neden Olur? Pişik Nasıl Önlenir?

Uçuğa Ne İyi Gelir? Uçuk Nasıl Geçer? Uçuk Neden Olur?

Uçuğa Ne İyi Gelir? Uçuk Nasıl Geçer? Uçuk Neden Olur?

Mezoterapi Nedir? Mezoterapi Ne İşe Yarar?

Mezoterapi Nedir? Mezoterapi Ne İşe Yarar?

Nioli Yağı Nedir? Nioli Yağının Faydaları Nedir?

Nioli Yağı Nedir? Nioli Yağının Faydaları Nedir?

Tümünü göster