Gebze Ataşehir
Kayra Göktaş
Terapist

Kayra Göktaş

2022 yılından beri Anadolu Sağlık Merkezi'nde Dil ve Konuşma Terapisti olarak görev yapmaktadır.

Çalıştığı Kurumlar

 • Pendik Anne Şefkati Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezi (2020 Temmuz – 2021 Mart)
 • Pendik Gökkuşağı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi (2021 Mart – 2021 Temmuz)
 • Binsu Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi (2021 Mart – 2022 Ekim )

Eğitim

 • Üniversite 

İstanbul Üsküdar Üniversitesi Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü - 2020

 • Uzmanlık

Kapadokya Üniversitesi’nde Dil ve Konuşma Terapisi alanında yüksek lisans – 2021

 

Kongre, Seminer, Sempozyum

Dünya Ses Günü Sempozyumu, Üsküdar Üniversitesi, İstanbul (2017)

2. Dil Beyin Sempozyumu, Anadolu Üniversitesi, Eskişehir (2018)

2. Özgürce Kekele Konferansı, İstanbul (2018) 

Dil Şebekesi ve Afaziler Semineri, Prof.Dr. Öget Öktem TANÖR, İstanbul Çapa Tıp Fakültesi, İstanbul (2018) 

1. Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü Öğrenci Sempozyumu, Üsküdar Üniversitesi, İstanbul. (2018) 

10. Ulusal Dil ve Konuşma Bozuklukları Kongresi, İstanbul (2019) 

2. Ulusal Dil ve Konuşma Terapisi Öğrenci Kongresi, Hacettepe Üniversitesi, Ankara (2020)

Voice İstanbul (2022)

Uzmanlık

 • Kulak-burun-boğaz hastalıkları
 • Ses Bozuklukları
 • Yutma Bozuklukları
 • Sesletim ve Ses Bilgisel Bozukluklar
 • Motor Konuşma Bozuklukları
 • Edinilmiş Dil Bozuklukları
 • Ses Terapileri Uygulamaları Eğitimi 
 • Temel Şan Eğitimi 
 • Ses terapisi uygulamaları 
 • Fleksible Endoskopik Yutma Değerlendirme Kursu
 • Ses Protez Uygulamalarına Giriş Kursu
 • VitalStim Uygulamalarına Giriş Kursu
 • Gilliam Otistik Bozukluk Değerlendirme Ölçeği (GOBDO-2TV) Kursu
 • Etkileşim Temelli Erken Çocuklukta Müdahale Programı (ETEÇOM) Kursu 
 • Türkçe Erken Dil Gelişim Testi (TEDİL) Uygulayıcı Eğitimi     
 • Oyun Terapisi Eğitimi
 • Başkent İletişim Diksiyon ve Hitabet Kursu
 • Kekemelik: Toplum Farkındalığı, Kekemeler Derneği 3. Türkiye Konferansı, Üsküdar Üniversitesi, Sözlü Sunum (21 Ekim 2018)
 • 10. Ulusal Dil ve Konuşma Bozuklukları Kongresi, Türk ve Yabancı Üniversite Öğrencilerinin Kekemelik Hakkındaki Görüş ve Tutumlarının Belirlenmesi, Medipol Üniversitesi, Poster Sunumu (30 Nisan 2019)
 • İnme Vakalarında Geleneksel Yutma Terapisinin Etkililik Çalışması, Bitirme Projesi, Üsküdar Üniversitesi, İstinye Üniversitesi Liv Hastanesi, İstanbul. (2019 Ekim - 2020 Haziran)  
 • Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde Çalışan Profesyonel Ses Kullanıcılarının Ses Bozukluğu Belirtileri ve Yaşam Kalitelerine Etkisi, Yüksek Lisans Tezi, Kapadokya Üniversitesi, Kapadokya. (2023 Mart)

İlgi Alanları

Vertigo: Nedir, Belirtileri, Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Vertigo toplumda sık olarak görülür.

Ses Kısıklığı: Nedir, Belirtileri, Teşhis ve Tedavisi

İnsanların konuşabilmesi sahip oldukları ses telleri ve gırtlağın birlikte çalışması ile gerçekleşir.

Orta Kulak İltihabı: Nedir, Belirtileri, Teşhis ve Tedavisi

Otitis media olarak da bilinen orta kulak iltihabı, kulak zarının arkasında yer alan orta kulağın enfeksiyonudur.

Meniere Hastalığı: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Meniere hastalığı, vertigo (baş dönmesi), tinnitus (kulak çınlaması) ve ilerleyici sağırlık ile karakterize bir rahatsızlıktır.

Kulak Tıkanıklığı: Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Birbirinden farklı sağlık sorunlarından kaynaklanabilen kulak tıkanıklığı, toplumda sık karşılaşılan duyu organı rahatsızlıklarından biridir.

Kulak ağrısı neden kaynaklanır?

Tıp dilinde otalji olarak adlandırılan kulak ağrısı, en basit tanımı ile kulakta duyulan ağrı hissi olarak ifade edilebilir.

Horlama: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Horlama insanlar arasında çok yaygın olarak görülebilen ve uyku kalitesinin düşmesinden sosyal problemlere kadar birçok olumsuz etkiyi beraberinde getiren bir sağlık sorunudur.

Geniz Eti Belirtileri Nelerdir, Geniz Eti Ameliyatı Nasıl Olur

Geniz eti, üst solunum yolunda burun ile boğazınızın arasında yer alan lenfatik bir dokudur.

Geniz Akıntısı: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Bazen günlük hayatımızı olumsuz etkileyen sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalırız.

Farenjit: Nedir, Nedenleri, Belirtisi ve Tedavisi

Kış aylarında sıklıkla solunum yolu hastalıklarıyla karşılaşırız.

Elma Sirkesi: Faydaları, Etkileri, Tüketimi

Sirke; elma, armut, üzüm, tahıl, melas, sorgum, çilek, kavun, patates, pancar, akçaağaç şurubu gibi fermente edilebilen karbonhidrat kaynağı olan ürünlerden üretilebilen sıvı gıdadır.

Dış kulak iltihabı neden olur, tedavisi nasıldır?

Dış kulak yolunda meydana gelen ve akut veya kronik olarak seyredebilen dış kulak iltihabı, şiddetli ağrıya neden olan rahatsızlıklardan biridir.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Yaşam kalitesini etkileyen ve kişileri ciddi derecede rahatsız eden burun tıkanıklığı basit gribal enfeksiyonlardan ya da mevsimsel geçişlerden kaynaklı olabilir.

Burun Kanaması: Nedir, Belirtileri, Teşhis ve Tedavisi

Burun kanaması, burun içini kaplayan dokuda kan kaybıdır. Burun kanamaları yaygındır. Çünkü burnun yüzün ortasındaki konumu ve iç yüzeyindeki yüzeye yakın çok sayıda kan damarı, onu yaralanma ve burun kanaması için kolay bir hedef haline getirir. Bu kan damarları kolayca kanayabilen bir yapıdadır. Burundan geçen hava, burnun içini kaplayan zarları kurutabilir ve tahriş edebilir. Fakat çoğu burun kanaması ciddi değildir ve evde tedavi edilebilir. Ancak bazıları doktor tarafından kontrol edilmelidir. Çünkü bazı durumlarda burun kanamaları diğer tıbbi sorunların erken bir işareti olabilir. Özellikle de burnun arka kısmında gerçekleşen kanamalarda bu durum söz konusudur. Burun kanaması bazı durumlarda evde durdurulabileceği gibi ciddi durumların habercisi de olabildiği unutulmamalıdır.

Boğaz İltihabına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Çocukluk çağından yetişkinlik dönemine kadar her yaş grubunu etkileyen boğaz iltihabı problemi özellikle mevsim geçişlerinde sıkça karşılaşılan bir sağlık problemidir.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Boğaz ağrısı, yılın her döneminde, her yaş grubunda görülebilen genellikle yutkunma ile hissedilmeye başlayan ve günlük hayatı olumsuz yönde etkileyebilen bir semptomdur. Farklı hastalıklar nedeniyle gelişebilen boğaz ağrısı kendiliğinden geçebildiği gibi gerekli durumlarda ilaç tedavileri ile iyileştirilebilir. Viral veya bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle boğaz ağrısı ile karşılaşma oranı yüksek olurken bakteriyel enfeksiyonlarda antibiyotik tedavisine başvurulabilir. Boğaz ağrısı semptomu gözlemlenmesi ve geçmemesi halinde bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Doktor tarafından gerçekleştirilecek klinik muayene ardından hasta için tedavi planlaması yapılmalıdır.

Alerjik Rinit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Mevsimsel alerjik rinit diğer adıyla bahar nezlesi en sık görülen alerjik hastalıklardan biri. Her yıl aynı zamanlarda kendinizi iyi hissetmiyorsanız, siz de bahar alerjisi olan kişilerden biri olabilirsiniz.

Larenks (Gırtlak) Kanserleri

Larenks (gırtlak) üç bölümden oluşur: ses tellerinin bulunduğu orta kısım (glottis), ses tellerinin üzerinde kalan supraglottik bölüm ve glottis’in altında kalan subglottik bölüm. Subglottik bölüm soluk borusu (trakea) olarak akciğerlere doğru devam eder.

Nazofarenks Kanseri: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Nazofarenks kanseri, baş boyun kanserlerinin sık görülen bir alt tipidir. Bu kanserler diğer baş boyun malignensilerinden etiyolojik, epidemiyolojik, histopatolojik özellikler, hastalığın biyolojik davranışı ve tedavisi açısından önemli farklılıklar göstermektedir. Bu nedenle nazofarenks kanserleri diğer baş boyun malignensilerinden ayrı olarak ele alınmalıdır. Erken teşhis koymanın zor olduğu bu kanser türünün tedavisi ise genellikle radyoterapi ve kemoterapi ile yapılır.

Farenks, Yutak Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavi Süreci

Farenks (yutak), burun ve ağız boşluğunun arkasında yer alır. En üst bölümü burun boşluğu ile bağlantılıdır (nazofarenks), alt ucu (hipofarenks) ise yemek borusu ile devam eder. Yutak kanserleri içinde dil kökü, küçük dil, bademcik dokusunun ve yutak arka duvarlarının kanserleri yer alır. Orofarenks ve hipofarenks kanserleri nazofarenks kanserlerine göre oldukça nadir olarak görülür. Dünya çapında yılda toplam 123.000 yeni orofarenks ve hipofarenks kanseri olgusu olduğu tahmin edilmektedir.

Dil Kanseri: Nedir, Belirtileri, Çeşitleri

Dil kanseri, dilin tüm bölgelerinde bulunan hücrelerden gelişen ağız kanseri türlerinden biridir. Bu durum, ağız içinde tümörler al oluşumlar ve lezyonların oluşmasına yol açabilir. Dil kanseri, dilin hangi bölümünde geliştiğine bağlı olarak farklı alt türlere ayrılır. Bu türlerin kendine has belirtileri vardır. Dil kanserinin genel olarak en yaygın belirtisi ise dil üzerinde iyileşmeyen yaralar olmasıdır. Dil kanseri, sıklıkla yaşlı bireylerde daha sık görülmekle beraber genç-orta yaşlarda da son dönemlerde görülme artışında bir meyil vardır. Erken teşhis ve tedavi ile kontrol altına alınarak tedavisi gerçekleştirilebilir.

Baş Boyun Kanserleri: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Baş boyun kanserleri, vücudun baş ve boyun bölümünde oluşabilen kanser hücrelerinin kontrolsüz ve anormal olarak çoğalmasına verilen isimdir. Baş boyun kanserlerinin erken teşhis edilmesi ve erken tedavisi son derece önem taşımaktadır. Yaygın olarak görülebilen baş boyun kanserlerinin tedavisi olabileceği gibi bazı durumlarda kalıcı hasarlar da verebilir. Bu hasarları önlemek için bazı tedavi yöntemleri uygulanarak kanser hücrelerinin yok edilmesi ya da ilerlemenin durdurulması sağlanabilir.

Ağız Kanseri: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Ağız kanseri, dünya çapında bir sağlık problemi olup, baş boyun kanserleri sıralamasında gelişmiş ülkelerde en sık ülkemizde ise 2. sırada yer alır. Birçok rahatsızlıkta olduğu gibi erken tanı ve tedavinin son derece önemli olduğu bir kanser türüdür. Baş boyun kanserleri içerisinde değerlendirilen ağız kanseri, yanak içi ve diş etleri de dahil olmak üzere bu bölgenin herhangi bir bölgesinde gelişen kanser türlerini tanımlar. Oral kanser olarak da isimlendirilen bu kötü huylu tümöral yapılar, genellikle ağız içi, dil ve dudaklardaki skuamöz (yassı) hücrelerden köken alır. Bu kanser türü hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için yazının devamını takip edebilirsiniz.