Tokyo’da Türkiye’yi Anadolu Sağlık Merkezi temsil etti

Anadolu Sağlık Merkezi dünyanın en büyük sağlıkta kalite kongresi olan “33. ISQua Uluslararası Sağlıkta Kalite Kongresi”ne katıldı. Anadolu Sağlık Merkezi bu yıl Tokyo’da düzenlenen kongreye Türkiye’den katılan tek hastane olarak dikkat çekti. Kongrenin konusu olan klinik kalitenin ve hasta odaklı yaklaşımın önemine değinen Anadolu Sağlık Merkezi Genel Direktörü Türkan Özilhan Tacir “Doktorlarımız dâhil tüm hastane çalışanlarımızla, son teknolojimizle, altyapımızla dünya standartlarında sağlık hizmeti sunuyoruz. Ancak tüm bunların yanı sıra, global olarak sağlık sektörünün gündeminde yer tutan hasta odaklı bakım yaklaşımını da hizmetlerimizin odağında tutuyoruz. Bize göre hasta odaklı bakım, deneyimli sağlık ekipleri ve güncel teknoloji kullanımı kadar önemli” dedi.

Sağlıkta kalite, hasta güvenliği ve hasta odaklı bakım konularında söz sahibi olan “International Society for Quality in Healthcare” (ISQua) adlı kuruluşun 16-19 Ekim tarihlerinde Tokyo-Japonya’da düzenlediği uluslararası kongreye tüm dünyadan kurumların ilgisi büyüktü. Johns Hopkins Medicine dahil dünyadan pek çok önemli sağlık kuruluşunun katıldığı kongrede Türkiye’den ise sadece Anadolu Sağlık Merkezi vardı. Kongrede bir panele katılan Anadolu Sağlık Merkezi Genel Direktörü Türkan Özilhan Tacir , Hasta Odaklı Bakım konusunda gerçekleştirdikleri yeniliklerden, projelerden, özellikle de Hasta ve Yakınları Danışma Kurulu faaliyetlerinden söz etti. Anadolu Sağlık Merkezi Klinik Kaliteden Sorumlu Tıbbi Direktör Yardımcısı Dr. Hişam Alahdab ise Anadolu Sağlık Merkezi’nin Onkoloji alanında hasta güvenliği kültürünü artırdığı CUSP (Comprehensive Unit Based Safety Program - Kapsamlı Bölüm Bazlı Hasta Güvenliği Programı) tecrübesine değindi.
 

Kongrede ağırlıklı olarak “inovasyon” konuşuldu

Dünyanın her yerinden fikir ve tecrübelerin paylaşıldığı kongrede ağırlıklı olarak inovasyon konularının tartışıldığını söyleyen Tacir, “Hastanemiz kurulduğu 2005 yılından bu yana özellikle hasta güvenliği, klinik kalite ve hasta odaklı bakım prensiplerine sadık kalarak dünya standartlarında sağlık hizmeti sunuyor, ‘Sağlığın Merkezi’ olma hedefiyle hızla ilerliyoruz. Özellikle de kanser ve kalp hastalıklarının tedavisi konusundaki donanım ve deneyimimiz bizi bir adım daha ileriye taşıyor. Onkoloji Merkezi ve Kalp Sağlığı Merkezi’mizdeki güçlü ekibimiz ve hasta odaklı bakım felsefemizle fark yaratıyoruz” dedi. Kongreye hastaların da katıldığını anlatan Tacir, “Birçok hastanın tecrübesini kendi ağzından dinleme fırsatı yakaladık. Ayrıca panele katılan 3 farklı ülkede yaşanan hasta odaklı bakım ile ilgili tecrübeleri, hasta güvenliğine ve hasta memnuniyetine olan katkılarını değerlendirdik” dedi.