Hemen Arayın

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

okuyabilirsiniz.

Dünya genelinde baş ağrısından sonra ikinci sırada yer alan bel ağrısı özellikle masa başı çalışanlarının yaşam kalitesini düşürür. Kişilerin iş ve sosyal yaşamını olumsuz yönde etkileyen rahatsızlık aynı zamanda birçok önemli sağlık sorununa da neden olur.  Bel, sırt ve omurga bölgelerinde oluşan kas ağrısı ve eklem ağrıları şeklinde kendini gösteren bel ağrısının birçok nedeni olabilir.

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Bel Ağrısı Neden Olur?

Erişkin nüfusun neredeyse %80’inin hayatının bir bölümünde mutlaka karşılaştığı bir sağlık sorunu olan bel ağrısı, duruş bozukluğu ve bel zorlanması sonucu kişilerin bel kaslarına, eklemlerine ve bağlarına hasar veren bir ağrı çeşididir.  Uzun süre ayakta durmak, gebelik, aşırı kilo alımı, bacaklar arasındaki uzunluk farkı, yüksek topuklu ayakkabı giymek sırt ağrısı nedenleri arasında yer alır. Masa başı çalışanları, aşırı yük kaldıranlar, uzun yol sürücüleri ve inşat makineleri kullanan çalışanlarda bel ağrısı görülme riski yüksektir.

Bunlara ek olarak bel ağrısı nedenleri şöyle sıralanabilir:

 • Bel fıtığı, postür bozuklukları ve bel zorlanması
 • Ani hareketler ya da üşütme nedeniyle oluşan bel tutulması
 • Başarısız bel ameliyatları sonrası
 • Psikojenik bel ağrısı
 • Böbrek, karaciğer ve mide gibi organ rahatsızlıkları
 • Kanserler
 • Brucella, tüberküloz
 • Bel omurgasının kireçlenmesi
 • Omurga kırıkları veya omurga kayması
 • Doğumsal anomaliler

Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Bel ağrısının tedavisi diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi nedenine göre yapılır. Genel olarak bel ağrısı tedavisinde;

 • Basit ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, anti-romaizmal ilaçlar kullanılır.
 • Kasları güçlendirme ve yıpranan sinirleri uyarma, elektrik akımları ile ağrı kesme, lazer terapi ile derin dokuları gevşetme, ultrason, yüzeysel sıcak ya da soğutma uygulamaları gibi fizik tedavi ajanları uygulanır.
 • Korseleme ve ağrı bantları kullanılır.
 • Monipulasyon, mobilizasyon ve masaj yapılır. 
 • Egzersiz programları ve lokal enjeksiyonlar uygulanır.
 • Cerrahi uygulamalar yapılır.

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Fizik tedavi uzmanının önerdiği bel egzersizleri, bel bölgesinde yer alan kasların güçlenmesini sağlayarak ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Ağrının başladığı ilk 24-48 saatlik dilimde ağrıyan bölgeye 5-10 dakikalık soğuk kompres uygulanması ve klima, cereyan gibi rüzgârlı ortamlardan uzak durulması bel ağrısını geçirmek için yapılması gerekenler arasında yer alır. Çok fazla beli yormadan kısa yürüyüşler yapmak, yüzmek,  bisiklet kullanmak, esneme ve gerilme egzersizleri yapmak bel ağrısına çözüm olabilir. Oturulduğu zaman bel kavisini destekleyen özel yastık kullanmak ve uzun süre aynı pozisyonda oturmaktan kaçınmak bel ağrısına iyi gelebilir. Ancak bel ağrısı dinlenme ile geçmiyor, hareketlerde aşırı kısıtlanmaya yol açıyor ve bacağa yayılarak bacaklarda uyuşma ve karıncalanmaya sebep oluyor ise vakit geçirmeden uzman bir doktora gidilmelidir.

Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Prof. Dr. Ahmet Kıral
Doktorun Biyografisini Gör

Prof. Dr. Ahmet Kıral, tıp eğitimini Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, ihtisasını ise GATA Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı’nda tamamladı. 1987 yılında yardımcı doçent, 1993 yılında ise doçent oldu. 2000 yılında profesör unvanını alan Prof. Dr. Kıral, 1987-2008 yılları arasında GATA Tıp Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalıştı. 2008 yılında Anadolu Sağlık Merkezi’nde çalışmaya başlayan ve 2009 yılında ortopedi bölüm direktörü olan Prof. Dr. Kıral, halen aynı görevini sürdürüyor


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.