Gastroenteroloji

Gastroenteroloji

Anadolu Sağlık Merkezi Gastroenteroloji Bölümü’nde yemek borusu, mide, ince ve kalın barsaklar ile karaciğer, safra kesesi ve safra yolları, pankreasın da dahil olduğu sindirim sistemi alanına giren tüm hastalıklara yönelik tanı, tetkik ve tedavi hizmeti sunuluyor.

Bölümde, ağızdan anüse kadar olan tüm sindirim kanalındaki ve bu kanal içerisinde sürdürülen sindirim işlevine salgılarla katkıda bulunan karaciğer, safra kesesi, dalak ve pankreas gibi karın içi organlardaki hastalıkların tedavisine yönelik alanında deneyimli uzman doktorlarla tam kapsamlı bir hizmet veriliyor.

Gastroenteroloji Bölümü’nde hangi tanı ve tedaviler uygulanıyor?

 • Üst Gastrointestinal (Gİ) Sistem Endoskopileri (Özofago- gastro - duodenoskopi)
 • Alt Gastrointestinal (Gİ) Sistem Endoskopileri (Kolonoskopi, fleksibl sigmoidoskopi)
 • Polipektomiler, enjeksiyon skleroterapileri / band ligasyonları / Argon plasma koagülasyonu (Poliplerin kesilerek çıkarılması, Hemoroid ve kanamalara ilaç enjeksiyonu / bantla ya da yakılarak tedaviler)
 • ERCP - Endoskopik retrograd kolanjiyo pankreatografi (Safra ve pankreas kanalının endoskopik olarak tetkiki ve tedavisi)
 • Endoskopik Ultrasonografi (EUS) / EUS eşliğinde girişimsel işlemler (Pankreas tümörlerinden biyopsi alınması vb)
 • Dilatasyon (genişletme-buji ya da balon ile) ve stent (plastik ya da metal yapay kanal) işlemleri
 • PEG / PEJ / J-PEG (Karın duvarı ile mide ya da ince bağırsağın ağızlaştırılarak, beslenme tüpü akılması)
 • Mide içi balon uygulamaları
 • Endoskopik hemoroid tedavileri (enjeksiyon skleroterapisi / band ligasyonu)
 • Özofageal ve kolonik manometri – motilite incelemeleri (Yemek borusu ve kalın bağırsağın kas fonksiyonları ve hareketlerinin grafiksel incelenmesi)
 • 24 saatlik pH metre ölçümü (24 saat süre ile mide asitinin yemek borusuna geçişinin ve asit düzeyinin incelenmesi)
 • Kapsül Endoskopi (Kamera taşıyan bir kapsül yutturularak çekilen resimler aracılığı ile bağırsakların içinin görüntülenmesi)

İlgi Alanları

Reflüye Ne İyi Gelir? Reflü Şikayetlerini Azaltacak Öneriler

Reflü, mide asidinin yemek borusuna geri kaçması sonucu oluşan yaygın bir sindirim sorunudur. Bu durum göğüste yanma hissi, boğazda acı veya ekşi bir tat, yutma güçlüğü, ses kısıklığı, öksürük veya astım gibi belirtilere neden olabilir. Reflünün uzun süre devam etmesi yemek borusunda iltihaplanma, ülser, veya kanser gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Reflü, yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilen bir durumdur. Reflü sonucunda oluşan belirtileri azaltmak veya önlemek için bazı diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri yapılabilir. Bu değişiklikler, reflü ilaçlarına ihtiyaç duymadan reflüyü kontrol altına alabilir. Bu yazının devamında ‘’Reflüye ne iyi gelir?’’ sorusunun cevabı detaylandırılmıştır. Siz de reflü hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazının devamını okuyabilirsiniz.

Karın Şişkinliğine Ne İyi Gelir? Şişkinlik Nasıl Geçer?

Karın şişkinliği, karın bölgesindeki aşırı gaz birikimi, sıvı toplanması veya bağırsakların genişlemesi sonucu oluşan bir durumdur. Bu durum karın bölgesinin şiş, gergin ve rahatsız hissedilmesine neden olabilir. Karın şişkinliği, pek çok kişi için rahatsız edici bir durum olabilir ve genellikle sindirim sistemi sorunlarının bir belirtisi olarak ortaya çıkar.

Pankreas İltihaplanması (Pankreatit) Nedir, Tedavisi

Pankreatit, pankreasın iltihaplanması rahatsızlığını belirten bir tıbbi terimdir. Pankreas, sindirim enzimleri ve insülin üretimi gibi önemli görevleri olan bir organdır. Pankreatit, pankreastaki enzimlerin anormal bir şekilde aktive olması sonucu pankreas dokusunda inflamasyon ve hasar meydana gelmesi durumunda ortaya çıkar. Akut ve kronik olmak üzere iki ana türü bulunan pankreatit, çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişebilir. Safra taşları, yüksek yağlı diyetler, enfeksiyonlar ve genetik faktörler pankreatit riskini artırabilir. Hastalığın semptomları arasında karın ağrısı, bulantı, kusma, ateş ve sindirim sorunları yer alır. Pankreatitin ciddi komplikasyonları arasında pankreas nekrozu, pankreas psözistleri ve diyabet gelişimi bulunabilir. Pankreatitin tedavisi, hastalığın türüne ve şiddetine bağlı olarak değişebilir ve sıvı tedavisi, ağrı kontrolü, diyet değişiklikleri ve bazen cerrahi müdahale içerebilir. Pankreatit, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen bir rahatsızlık olup erken tanı ve tedavi, hastalığın seyrini olumlu yönde etkileyebilir.

Karaciğer Biyopsisi Yerine Fibroscan Yöntemi

Karaciğer hastalıklarının değerlendirilmesinde altın standart karaciğer biyopsisidir. Ancak geliştirilen Fibroscan teknolojisi sayesinde artık pek çok karaciğer hastalığında biyopsi yerine ultrason dalgalarıyla ölçüm yapılıyor, karaciğerin çok daha büyük bir alanı değerlendirilebiliyor. Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Melih Özel, girişimsel bir yöntem olmayan Fibroscan ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı...

Kalın Bağırsak Kanserlerin Nedenleri ve Tedavisi

Kolon (Bağırsak) Kanseri: Belirtileri ve Tedavisi

Kolon yani kalın bağırsak kanseri en sık görülen üçüncü kanserdir ve hem erkek hem de kadınlar arasında kansere bağlı ölüm nedenleri arasında üçüncü sırada gelmektedir. Ancak erken evrelerinde tanı konulup tedaviye başlandığında tedavisi en olanaklı kanserler arasındadır. Erken evrede tanı konulup tedaviye alınmış olanlar arasında beş yıllık sağkalım oranı %90’dır. Bazı olgularda düzenli tarama, alınması olası prekanseröz oluşumların ortaya çıkarılmasını sağlamakta ve böylelikle de daha baştan kanser oluşumu önlenmektedir.

ERCP Nedir?

Ülseratif Kolit: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsaklarımız vücudumuzun ikinci beyni olarak isimlendirilir ve sağlık açısından büyük bir önemi vardır.

Ülser Nedir? Belirtileri, Teşhis ve Tedavisi

Vücut dışında yaralar gelişebildiği gibi vücut içerisinde yaraların gerçekleşmesi de normaldir.

Siroz: Nedir, Belirtileri, Nedenleri, Evreleri ve Tedavisi

Siroz, karaciğer hastalıklarının son evresini ve komplikasyonlarını ifade eden genel bir terimdir. Sirozun ilk aşamalarında hasta herhangi bir belirti göstermeyebilir ve şikayeti olmayabilir.

Mikrobiyota Nedir?

Gözle görülmeyen dev yapı mikrobiyota, tıp dünyasının son zamanlardaki en popüler ve ilgi çekici konularından biri. Öyle ki, yapı içindeki mikroorganizma sayısı her birimizde 100 trilyonu buluyor. Dolayısıyla bu kadar kalabalık bir yapının sağlığımıza etkileri, hastalıklarla ilişkileri, modern tıbbın en çok üzerinde çalıştığı konulardan biri haline geldi. Biz de konuyu mercek altına almak ve vücudumuzdaki bu mikroskobik organizmalar topluluğuna daha yakından bakmak istedik. Anadolu Sağlık Merkezi Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Melih Özel konuyla ilgili önemli bilgiler paylaştı...

Mide Kanaması: Nedir, Belirtileri, Neden Olur ve Nasıl Geçer?

İnsan vücudunda birçok sistem mevcuttur. Bu sistemlerden biri de gastrointestinal sistemdir.

Mide Bulantısı: Nedir, Neden Olur ve Tedavisi

Mide bulantısı, kişilerin günlük yaşamında sık karşılaştığı, hayat kalitesini düşüren sağlık sorunlarının başında gelir.

Mide ağrısına ne iyi gelir?

Karın boşluğunun sol üst kısmında bulunan ve sindirim sisteminin en önemli organı olan mide, yemek borusu ile on iki parmak bağırsağı arasında yer alır.

Makattan Kan Neden Gelir?

Makattan kan gelmesi şikayeti, alt gastrointestinal sisteme bağlı olabileceği gibi perianal bölge ya da farklı bir deyişle makat ve çevresinden de kaynaklanabilir.

İshal Nedir? İshale Ne İyi Gelir?

İshal, basit bir sağlık sorunu gibi görünse de özellikle 5 yaş altı çocuklarda ve yaşlı, düşkün, başka nedenlerle tedavi görmekte olan hastalarda ölümcül bile seyredebilir.

İrritabl (Huzursuz) Bağırsak Sendromu: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

İrritabl bağırsak sendromu, bağırsak hareketleri ve alışkanlıklarında değişim ile karakterize kronik bir rahatsızlıktır.

Gaz Sıkışması: Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Her insanın bağırsağında değişen miktarlarda gaz bulunur.

Gastrit: Nedir, Nedenleri, Tanı ve Tedavisi

Gastrit mide asinin gereğinden fazla salgılanması sonucu görülen bir hastalıktır ve tedavi edilmediği takdirde daha büyük problemlere neden olabilir.

Bağırsak Kurdu Nedir? Belirtiler ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bağırsak kurdu, bağırsaklara yerleşen parazitlerin neden olduğu bir tür enfeksiyondur. Bağırsak kurdu daha yaygın olarak çoçuklarda ve çocuklu ailelerde görülür. Temel olarak hijyen eksikliğinden kaynaklı görülen bu durum, enfekte bir kişiyle temas, ortak eşya kullanımı veya kontamine olmuş gıdalar yoluyla bulaşabilir. Bu durum karın ağrısı, ishal ve çeşitli sindirim problemlerine neden olabilir. Bağırsak kurdu genel olarak hafif veya orta şiddetli şiddetli semptomlara neden olur ve ilaçlarla kolayca tedavi edilebilir. Bağırsak kurdu nedenleri, önleme yöntemleri ve tedavisi hakkında bilgi sahibi olmak için yazının devamını takip edebilirsiniz.

Pankreas Kanseri Nedir ve Tedavi Sürecindeki "Whipple Ameliyatı" Nasıl Uygulanır?

Pankreas kanseri yaygın görülen kanser türlerinden biri. Pankreas kanseri nedir, belirtileri neler, tedavide ne yapılır? Genel cerrahi branşının en zor ameliyatlarından olan “whipple tekniği” nasıl uygulanır.

Karaciğer Kanseri

Karaciğer içerisinde gelişen kötü huylu tümöral oluşumlar, karaciğer kanseri olarak isimlendirilir. Karaciğer, vücudun en büyük iç organıdır. Başta çeşitli atıkların vücuttan uzaklaştırılması, çeşitli besin maddelerinin emilimi ve yara iyileşmesi olmak üzere birçok yaşam fonksiyonunun gerçekleştirilmesinden sorumludur. Karın bölgesinin sağ üst bölümünde yer alan karaciğer, aynı zamanda safra üretiminden sorumludur.

Pankreas Kanseri Belirtileri, Risk Faktörleri, Tanı ve Tedavisi

Pankreas kanseri nedir sorusunu yanıtlamadan önce pankreas nedir sorusunun cevabını açıklamak gerekir. Pankreas yaklaşık 15 cm büyüklüğünde, sindirim sisteminin bir parçası olarak kabul edilen, vücutta mide ve karaciğerin arkasında yer alan bez formunda bir organdır. Pankreastan salgılanan sindirim enzimleri oniki parmak bağırsağına, vücuttaki şeker metabolizmasını düzenleyen insülin hormonu ise direkt kana karışarak etki gösterir. Pankreas kanseri pankreası oluşturan hücrelerin aşırı çoğalmasına bağlı olarak gelişen kötü huylu bir hastalıktır.

Mide Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Mide kanseri, midenin yüzeyini kaplayan hücrelerin kontrolsüz büyüme ve çoğalması sonucu oluşan bir kanser türüdür. Yemek borusu ile midenin birleşim yerinde veya midenin gövdesinde oluşabilir. Diğer kanserlere nazaran daha yavaş gelişim gösterir.

Hizmet Alanları

21.08.2023
Kabızlık Polikliniği

Anadolu Sağlık Merkezi Kabızlık Polikliniği’nde, kabızlıktan yakınan hastalar Gastroenteroloji Kliniği koordinatörlüğünde, Radyoloji, Biyokimya, Mikrobiyoloji bölümlerinin desteği ve ilgili diğer klinikler ile bir arada multidisipliner bir şekilde değerlendirilmektedir. Kabızlık Polikliniği’nde, mevcut olanak ve kapasitemizin etkin bir şekilde kullanılarak, hastalarımızın güncel bilgiler ışığında doğru bir şekilde yönlendirilmesine ve tedavilerine olanak sağlanıyor.

Gebze Ataşehir

Gastroenteroloji

Prof. Dr. Ahmet Melih Özel

Gebze

Gastroenteroloji

Prof. Dr. Zülfikar Polat

Gebze Ataşehir

Gastroenteroloji

Doç. Dr. Hasan Murat Gürsoy

Gebze

Gastroenteroloji

Prof. Dr. Ahmet Melih Özel

Gebze

Gastroenteroloji

Prof. Dr. Zülfikar Polat

Gebze

Gastroenteroloji

Doç. Dr. Hasan Murat Gürsoy

1.09.2023

Huzursuz Bağırsak Sendromu Nedir?

Video Thumbnail
1.09.2023

Huzursuz Bağırsak Sendromu Nedir?

Video Thumbnail
1.09.2023

Ramazan’da Hangi Hastaların Oruç Tutması Sakıncalı? - Prof. Dr. Melih Özel - NTV Radyo

Video Thumbnail
1.09.2023

Peptik Ülser Hastalığı Kimlerde Görülür?

Video Thumbnail
1.09.2023

Peptik Ülser Hastalığının Belirtileri

Video Thumbnail
31.08.2023

Peptik Ülser Hastalığında Tanı Nasıl Konur?

Video Thumbnail
31.08.2023

Peptik Ülser Nasıl Bir Hastalıktır?

Video Thumbnail
20.10.2023

Kolon Kanserinin Karaciğer Metastazında Tedavi Nasıl Yapılır?

Video Thumbnail
20.10.2023

Kolon Kanserinde Başarı Oranları Arttı Mı?

Video Thumbnail
20.10.2023

Kolon Kanseri Genetik Midir?

Video Thumbnail
20.10.2023

Kolon Kanseri Gençlerde Daha Mı Sık Görülmeye Başlandı?

Video Thumbnail
20.10.2023

Kolon Kanseri En Çok Nereye Yayılır?

Video Thumbnail
20.10.2023

Karaciğer Kanseri Nedir?

Hızlı Erişim Formları

Sizi Dinliyoruz
Sizi Dinliyoruz

Hizmet kalitemizi daha da yükseltmek için görüşlerinize, önerilerinize kulak veriyoruz.

Formu doldur
Evde Bakım ve Sağlık Formu
Evde Bakım ve Sağlık Formu

İhtiyaç duyduğunuz sağlık hizmeti evinize geliyor. Evde sağlık hizmeti için formu doldurabilirsiniz.

Formu doldur
Tıbbi İkinci Görüş Formu
Tıbbi İkinci Görüş Formu

Tetkiklerinizin sonuçları, hastalığınızın teşhisi ve size sunduğumuz tedavi seçenekleri gibi konularda ikinci bir doktor görüşü için formu doldurabilirsiniz.

Formu doldur
Fiyat Talep Formu
Fiyat Talep Formu

Özel tedavi ve hizmetler için fiyat talep edebilirsiniz.

Formu doldur