Hemen Arayın

4 Boyutlu Mamografi

GÖRÜNTÜLEME YÖNTEMLERİNDE “ÜÇ BOYUTLU” GELİŞMELER

Görüntüleme yöntemlerindeki gelişmeler de dikkat çekici. Örneğin, yeni cihazlar sayesinde, eskiden memeye ait en fazla dört görüntü alınabiliyorken, bugün artık yaklaşık 80 civarında farklı görüntü alınarak meme milim milim incelenebiliyor.

Bilindiği gibi mamografi, meme dokusunun düşük doz röntgen ışını kullanılarak incelenmesini sağlayan, meme kanserinin saptanmasında ve meme kanserine bağlı ölümleri azaltmak için kullanılan tanı yöntemi.

4 Boyutlu Mamografi

Son yıllarda mamografide iki önemli gelişmeden söz edebiliriz:

1. Tam Saha Dijital Mamografi FFDM

Dijital mamografinin konvansiyonel (klasik) mamografiye belirli üstünlükleri söz konusu. Örneğin, konvansiyonel mamografide yaşanan film kalitesi, banyo sorunları, taşınması gibi aşamalardan kaynaklanan sorunlar yaşanmıyor.

Konvansiyonel yöntemde tekrar çekim gerektiren birçok işlem, tekrar gerektirmeden bilgisayar ortamında oluşturulabiliyor ve görüntüler büyütülebiliyor. Dijital görüntüler kopyalanabiliyor, bilgisayar ortamına, CD’lere aktarılabiliyor, arşivlenebiliyor. Dijital mamografide inceleme süresi ve radyasyon maruziyeti de daha az.

2. Dijital Tomosentez

Normal mamografide görüntüler iki boyutlu elde edilirken, tomosentezle memenin milimetrik kesitleri alınıyor ve üç boyutlu görüntü elde ediliyor. Bu şekilde meme dokusunun iç yapısı daha net olarak görüntüleniyor ve varsa tümörün 3 boyutlu olarak yeri tespit edilebiliyor. Normal mamografide normal dokular üst üste gelerek kanseri saklayabilirken veya yalancı kanser benzeri görüntüler oluşturabilirken bu yöntemle meme dokusunun kesit kesit değerlendirilebilmesi sayesinde bu sorunlar aşılabiliyor.

Mamografide tespit edilmiş kitle mevcutsa kitlenin iç yapısının araştırılmasında veya mamografide şüpheli dansite - yoğunluk artışı görüldüğünde ya da elle muayenede saptanan kitlelerin değerlendirilmesinde ultrasonografi tamamlayıcı bir yöntem olmakta. Bu nedenle mamografi incelemesi yapılan olgulara eş zamanlı olarak ultrasonografi incelemesi yapılması incelemenin güvenilirliğini artırıyor.

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.