Üroloji

Üroloji

Anadolu Sağlık Merkezi Üroloji Bölümü’nde kadın, erkek ve çocuk hastalara çeşitli hastalıklara yönelik farklı uygulama alanlarında hizmet veriliyor. Poliklinik, ürodinami laboratuvarı, infertilite (kısırlık) merkezi, ameliyathane, aynı gün cerrahi servisi ve acil serviste multidisipliner yaklaşım ile hastalar değerlendiriliyor.

Ürolojik kanserlerin tedavisiyle ilgilenen Üroonkoloji Merkezi’nde ise Medikal Onkoloji ve Radyasyon Onkolojisi gibi farklı bölümlerle iş birliği içerisinde multidispliner bir yaklaşım sunuluyor.

Ürolojik Acil Hastalıklar

  • Böbrek yaralanmaları
  • Mesane + üretra yaralanmaları
  • Penil fraktür
  • Testis torsiyonu

Ürolojik Enfeksiyonlar

  • Sistit (Mesane iltihabı)
  • Piyelonefrit (Böbrek iltihabı)
  • Prostatit (Prostat iltihabı)
  • Üretrit (Bel soğukluğu)
  • Orşit-epididimit (Testis iltihabı)
  • Gebelerde idrar yolu enfeksiyonları

İlgi Alanları

HoLEP Nedir? HoLEP Ameliyatı ile Prostat Cerrahisi

Sistit nedir, tedavide ne yapılır?

Erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülen sistit, her ne kadar “çözümsüz” olduğu düşünülse de, aslında tedavisi olan bir hastalık.

Kronik prostatit nasıl teşhis ve tedavi edilir?

Prostatit, erkeklerde bulunan prostat bezinin iltihaplanmasıdır. Prostat, mesanenin altında bulunan küçük bir bezdir. Prostat idrar yollarının üretra adı verilen kısmını çevreler ve erkek üreme sisteminin bir parçasını oluşturur. Prostatit, bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanabilir ancak çoğu durumda rahatsızlığın nedeni saptanamamaktadır.

Kegel Egzersizi Nedir

İdrar kaçırma problemi, toplumda birçok yaş grubunda gözlenebilen ve çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen bir durumdur. İdrar inkontinansı olarak adlandırılan bu şikayete ek olarak görülebilen diğer bir sorun ise gaz ve gaita (dışkı) kaçırılmasıdır. Pelvik taban kaslarındaki zayıflık sebebiyle meydana gelen bu sıkıntılar, kişilerin günlük ve sosyal yaşantılarını önemli derecede olumsuz etkileyen bir hale gelebilir. Dolayısıyla uygun şekilde tedavi edilmeleri gerekir. İnkontinans tedavisinde birçok alternatif tedavi söz konusudur. Kegel egzersizi ise bu tedavi seçenekleri içerisinde yer alır. Kegel egzersizi, bireyler tarafından kolaylıkla uygulanabilen ve etkili sonuçlar alınabilen bir yöntemdir. Bu egzersiz sayesinde kısa süre içerisinde var olan mevcut şikayetlerde gerileme gözlenebilir. Fakat istenen etkilerin oluşması için doğru şekilde egzersiz önem taşır. Kegel egzersizi hakkındaki detaylı bilgiye, yazının devamını takip ederek ulaşabilirsiniz.

İdrar Yolu Enfeksiyonu: Nedir, Neden Olur, Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Erişkinlerde görülen en sık bakteriyel enfeksiyonlardan olduğu bilinen üriner sistem enfeksiyonları dünya genelinde her yıl 150 milyon kişiyi etkileyen ve sepsise yol açarak yoğun bakım ünitesine yatış ihtiyacı doğurabilen önemli bir enfeksiyon tablosudur. İdrar yollarında görülen bakteriyel enfeksiyonlar özellikle cinsel olarak aktif kadınlarda oldukça sık karşılaşılan ve doğru şekilde tedavi edilmediği takdirde sık aralıklarla tekrarlayarak böbrek enfeksiyonuna yol açabilen önemli sağlık sorunlarından biridir. Bu nedenle idrar yolu enfeksiyonu hakkında doğru bilgi sahibi olmak, belirti ve bulguları zamanında fark edebilmek ve doğru yöntemlerle enfeksiyon tablosunu kontrol altına almak son derece önemlidir.

Hidrosel ameliyatı ve iyileşme süreci

Halk dilinde su fıtığı, torbaların şişmesi ve su toplaması olarak bilinen hidrosel, özellikle yeni doğanlarda yaygın olarak görülür.

Erken Boşalma: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Cinsel işlev bozuklukları günümüzde sık görülen sağlık sorunlarının başında gelir.

Andropoz: Nedir, Belirtileri, Tanı Yöntemleri ve Tedavisi

Erkeklerde yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan hormon değişikliklerinin yapısı kadınlara göre daha farklıdır. Her ne kadar hormon değişiklikleri yaşlanmanın doğal bir parçası olsa da yaşam kalitesinin düşmesinden dolayı bazı insanlarda zorluklara yol açabilir.

Böbrek Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yöntemi

Testis Kanseri Belirtileri, Tanı ve Tedavisi

Testis, yumurta şeklinde, gergin bir kılıfla çevrelenmiş, süngersi kıvamda bir organdır. Bu yumurta şeklinde organın tepesinde, kendinden ayrı, lastiksi kıvamda tübüler bir yapı bulunur. Sperm, vücut dışına atılmadan önce epididim denen bu organın içinde olgunlaşır. Normal koşullarda testislerin kıvamı üniform olmalı ve yine her iki testisin büyüklükleri arasında önemli bir fark olmamalıdır. Testis tümörleri ile ilgili olarak bilinmesi gereken en önemli şey, tedavi başarısının çok yüksek olduğudur. Erken tanı bu başarıyı daha da artırmaktadır.

Testis kanseri nasıl anlaşılır, nasıl tedavi edilir

15-35 yaş grubu erkeklerde en sık karşılaşılan kötü huylu tümörlerin başında gelen testis tümörü, erkekte meydana gelen tüm kanser çeşitleri içerisinde %1-2 oranındadır. Hastalığın ortaya çıkmasına neden olan etmenler araştırıldığında hem genetik hem de çevresel faktörlerin etkili olduğu görülmüştür. Testis kanserine yol açan bu faktörler içerisinde en büyük rolü inmemiş testis hastalığı oynar ve bu kanser ile karşı karşıya kalan hastaların yaklaşık %10'unda inmemiş testis hastalığının görüldüğü söylenebilir. Erken yaşlarda tedavi edilebilen bu hastalık cerrahi bir operasyonla düzeltilse dahi hastanın ilerleyen yaşlarda kötü huylu tümör ile karşı karşıya kalma olasılığı değişmez. İnmemiş testis hastalığı bulunan bireylerde testis kanseri meydana gelme riskinin 5-15 kat artış gösterdiği bilinmeli ve çocukluk çağından itibaren mutlaka düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Prostat Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanser olup kanser ölümlerinde ikinci sıradadır. Klinik çalışmalarda, 50 yaşında bir erkeğin prostat kanserine yakalanma riski %40, tanı konma olasılığı %9,5 ve bu hastalığa bağlı ölüm riski ise %2,9 olarak hesaplanmıştır.

Mesane Kanseri Belirtileri, Tanı ve Tedavi Süreci

Mesane kanseri, böbreklerden başlayarak idrar yolları boyunca ortaya çıkan kanserler arasında, ikinci sıklıkta karşılaşılan kanserdir. Mesane kanserlerinin yaklaşık olarak üçte ikisi ölümcül bir seyir izlemeyen ancak tekrar etme eğilimindeki oluşumlar iken üçte biri ise kas dokusuna ve ardından vücudun geri kalanına yayılma (metastaz yapma) potansiyeline sahip kötü seyirli oluşumlardır.

Hizmet Alanları

18.10.2023
Ürojinekoloji

Gebze Ataşehir

Üroloji

Prof. Dr. Cüneyt Adayener

Gebze Ataşehir

Üroloji

Prof. Dr. İlker Tinay

Ataşehir

Üroloji

Prof. Dr. Levend Özkan

Gebze

Üroloji

Prof. Dr. Nazmi Yalçın İlker

Gebze

Üroloji

Prof. Dr. Cüneyt Adayener

Gebze

Üroloji

Prof. Dr. İlker Tinay

Ataşehir

Üroloji

Prof. Dr. Levend Özkan

Gebze

Üroloji

Prof. Dr. Nazmi Yalçın İlker

1.09.2023

Böbrek Hastalıklarında Tanı ve Tedavi Yöntemleri - Canlı Yayın

Video Thumbnail
1.09.2023

Böbrek Hastalıklarında Tanı ve Tedavi Yöntemleri - Canlı Yayın

Video Thumbnail
31.08.2023

Böbrek Taşı Nasıl Oluşur? Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir?

Video Thumbnail
31.08.2023

Üriner Sistem Taş Hastalıkları

Video Thumbnail
31.08.2023

İdrar Kaçırma Hakkında Merak Edilenler - Canlı Yayın

Video Thumbnail
31.08.2023

Böbrek Taşı Nasıl Düşer?

Video Thumbnail
31.08.2023

Böbrek Taşı Daha Çok Kimlerde Görülür?

Video Thumbnail
31.08.2023

Böbrek Taşı Ne Kadar Sürede Düşer?

Video Thumbnail
31.08.2023

Böbrek Taşı Düşürme Sürecinde Nasıl Tedavi Uygulanır?

Video Thumbnail
31.08.2023

Böbrek Taşının Oluşması ve Tekrar Etmesini Ne Etkiler?

Video Thumbnail
31.08.2023

Böbrek Taşı Nedir?

Video Thumbnail
31.08.2023

Böbrek Taşının Cerrahi Tedavisindeki Yenilikler ve Faydaları Nelerdir?

Video Thumbnail
31.08.2023

Böbrek Taşının Cerrahi Tedavisi Sonrası İyileşme Süresi Nedir?

Video Thumbnail
31.08.2023

Böbrek Taşında Metabolik Araştırma Önemli Mi?

Video Thumbnail
31.08.2023

Böbrek Taşının Belirtileri Nedir?

Video Thumbnail
20.10.2023

Prostat Kanseri Hakkında Merak Edilenler – Doç. Dr. İlker Tinay – FOX TV

Video Thumbnail
1.09.2023

Prostat Kanseri Nedir ?

Video Thumbnail
1.09.2023

Prostat Kanseri Tedavi Yöntemleri?

Hızlı Erişim Formları

Sizi Dinliyoruz
Sizi Dinliyoruz

Hizmet kalitemizi daha da yükseltmek için görüşlerinize, önerilerinize kulak veriyoruz.

Formu doldur
Evde Bakım ve Sağlık Formu
Evde Bakım ve Sağlık Formu

İhtiyaç duyduğunuz sağlık hizmeti evinize geliyor. Evde sağlık hizmeti için formu doldurabilirsiniz.

Formu doldur
Tıbbi İkinci Görüş Formu
Tıbbi İkinci Görüş Formu

Tetkiklerinizin sonuçları, hastalığınızın teşhisi ve size sunduğumuz tedavi seçenekleri gibi konularda ikinci bir doktor görüşü için formu doldurabilirsiniz.

Formu doldur
Fiyat Talep Formu
Fiyat Talep Formu

Özel tedavi ve hizmetler için fiyat talep edebilirsiniz.

Formu doldur