Üroloji

Üroloji

Anadolu Sağlık Merkezi Üroloji Bölümü’nde kadın, erkek ve çocuk hastalara çeşitli hastalıklara yönelik farklı uygulama alanlarında hizmet veriliyor. Poliklinik, ürodinami laboratuvarı, infertilite (kısırlık) merkezi, ameliyathane, aynı gün cerrahi servisi ve acil serviste multidisipliner yaklaşım ile hastalar değerlendiriliyor.

Ürolojik kanserlerin tedavisiyle ilgilenen Üroonkoloji Merkezi’nde ise Medikal Onkoloji ve Radyasyon Onkolojisi gibi farklı bölümlerle iş birliği içerisinde multidispliner bir yaklaşım sunuluyor.

Ürolojik Acil Hastalıklar

  • Böbrek yaralanmaları
  • Mesane + üretra yaralanmaları
  • Penil fraktür
  • Testis torsiyonu

Ürolojik Enfeksiyonlar

  • Sistit (Mesane iltihabı)
  • Piyelonefrit (Böbrek iltihabı)
  • Prostatit (Prostat iltihabı)
  • Üretrit (Bel soğukluğu)
  • Orşit-epididimit (Testis iltihabı)
  • Gebelerde idrar yolu enfeksiyonları

İlgi Alanları

Varikosel Nedir? Varikosel Belirtileri ve Ameliyatı

Varikosel, tüm dünya çapında görülen ve erkekleri etkileyen bir sağlık problemidir. Hayati tehlike oluşturmaz ancak kişinin konforunu etkileyebilir, özellikle çocuk sahibi olmak isteyenler için risk faktörü olarak değerlendirilebilir. Kısırlık yaşayan erkeklerin nerdeyse %40’ında varikosel katkısından söz edilebilir.

Frengi (Sifiliz) Nedir?

Frengi, bilinen bir diğer adıyla sifiliz, bir çeşit bakterinin neden olduğu cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon hastalığıdır. Frengi genellikle cinsel organlarda, anüste veya ağızda ağrısız yaralar ile başlar. Erken dönemde tanı konulmaz ve tedaviye başlanmazsa enfeksiyon ilerleyen dönemlerde kalp, beyin gibi organlara zarar verebilir. Frengiye ilişkin merak edilenler yazının ilerleyen kısımlarında yer almaktadır.

HoLEP Nedir? HoLEP Ameliyatı ile Prostat Cerrahisi

Sistit nedir, tedavide ne yapılır?

Erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülen sistit, her ne kadar “çözümsüz” olduğu düşünülse de, aslında tedavisi olan bir hastalık.

Kronik prostatit nasıl teşhis ve tedavi edilir?

Prostatit, erkeklerde bulunan prostat bezinin iltihaplanmasıdır. Prostat, mesanenin altında bulunan küçük bir bezdir. Prostat idrar yollarının üretra adı verilen kısmını çevreler ve erkek üreme sisteminin bir parçasını oluşturur. Prostatit, bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanabilir ancak çoğu durumda rahatsızlığın nedeni saptanamamaktadır.

Kegel Egzersizi Nedir

İdrar kaçırma problemi, toplumda birçok yaş grubunda gözlenebilen ve çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen bir durumdur. İdrar inkontinansı olarak adlandırılan bu şikayete ek olarak görülebilen diğer bir sorun ise gaz ve gaita (dışkı) kaçırılmasıdır. Pelvik taban kaslarındaki zayıflık sebebiyle meydana gelen bu sıkıntılar, kişilerin günlük ve sosyal yaşantılarını önemli derecede olumsuz etkileyen bir hale gelebilir. Dolayısıyla uygun şekilde tedavi edilmeleri gerekir. İnkontinans tedavisinde birçok alternatif tedavi söz konusudur. Kegel egzersizi ise bu tedavi seçenekleri içerisinde yer alır. Kegel egzersizi, bireyler tarafından kolaylıkla uygulanabilen ve etkili sonuçlar alınabilen bir yöntemdir. Bu egzersiz sayesinde kısa süre içerisinde var olan mevcut şikayetlerde gerileme gözlenebilir. Fakat istenen etkilerin oluşması için doğru şekilde egzersiz önem taşır. Kegel egzersizi hakkındaki detaylı bilgiye, yazının devamını takip ederek ulaşabilirsiniz.

İdrar Yolu Enfeksiyonu: Nedir, Neden Olur, Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Erişkinlerde görülen en sık bakteriyel enfeksiyonlardan olduğu bilinen üriner sistem enfeksiyonları dünya genelinde her yıl 150 milyon kişiyi etkileyen ve sepsise yol açarak yoğun bakım ünitesine yatış ihtiyacı doğurabilen önemli bir enfeksiyon tablosudur. İdrar yollarında görülen bakteriyel enfeksiyonlar özellikle cinsel olarak aktif kadınlarda oldukça sık karşılaşılan ve doğru şekilde tedavi edilmediği takdirde sık aralıklarla tekrarlayarak böbrek enfeksiyonuna yol açabilen önemli sağlık sorunlarından biridir. Bu nedenle idrar yolu enfeksiyonu hakkında doğru bilgi sahibi olmak, belirti ve bulguları zamanında fark edebilmek ve doğru yöntemlerle enfeksiyon tablosunu kontrol altına almak son derece önemlidir.

Hidrosel ameliyatı ve iyileşme süreci

Halk dilinde su fıtığı, torbaların şişmesi ve su toplaması olarak bilinen hidrosel, özellikle yeni doğanlarda yaygın olarak görülür.

Erken Boşalma: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Cinsel işlev bozuklukları günümüzde sık görülen sağlık sorunlarının başında gelir.

Andropoz: Nedir, Belirtileri, Tanı Yöntemleri ve Tedavisi

Yaşın ilerlemesiyle beraber erkeklerde sinirlilik, yorgunluk ve fiziksel güçte azalma gibi semptomlar görülebilir. Çoğu kişi bu tür belirtileri yaşlanma belirtileri olarak adlandırılsa da tıpta bu durumun daha farklı bir açıklaması bulunur. Andropoz, erkek menopozu olarak da adlandırılan vücuttaki testosteron seviyelerine ilişkin açığa çıkan bir sendromdur. Sinsi bir başlangıçla beraber yavaşça ilerleyen sendrom tüm erkekleri etkileyebilir ve vücudun doğal bir süreci olarak kabul edilir. Andropozun bilinmesi ve süreç hakkında bilgi sahibi olunması bu dönemi atlatmada birçok erkeğe yardımcı olabilir.

Böbrek Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yöntemi

Testis Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Testisler skrotum adı verilen deri bir kese içerisinde korunan, penisin hemen arkasında bulunan erkek üreme sisteminin temel organlarındandır. Testisler spermlerin hem üretildiği hem de depolandığı yerdir. Testisler ayrıca ana cinsiyet hormonu olan testesteronun üretimini de gerçekleştirir. Testis hücrelerinde meydana gelen kontrolsüz büyüme ve çoğalma ile tümörleşme gerçekleşir. Testis kanserleri erkeklerde en sık rastlanan üreme sistemi kanserlerindendir. Testis kanseri uzun dönem belirti vermeden ilerleme özelliğine sahiptir. Fakat aynı zamanda tedavi oranının ve başarısının en yüksek olduğu kanserlerdir. Bu yüzden erken tanı büyük önem taşımaktadır.

Prostat Kanseri Belirtileri Nelerdir? Evreleri ve Tedavisi

Prostat bezi erkeklerde bulunan, idrar kesesinin hemen altında, taban kısmı mesane ile temasta olan piramidimsi yapıya sahip erkek üreme sistemi elemanı bir organdır. Prostat, idrar kesesinden idrarın akışını sağlamada görevli kanal olan prostatik üretranın çevresini sarmaktadır. Prostat henüz ergenliğe girmemiş erkek bireylerde 2 gram iken yaşla beraber büyüyerek 52 yaştan önceki yetişkin erkek bireylerde 20 grama kadar ulaşmaktadır. Prostat erkek üreme sisteminde önemli görevli olan doğurganlığı etkileyen bir bezdir. Ana görevi spermi besleyen sıvıyı üretmek ve spermlerin semen sıvısı içinde korunmasını sağlamaktır. Prostat kanseri, prostat bezinin yapısında bulunan hücrelerin kontrolsüz bölünme, çoğalma ve büyüme yeteneği kazanarak kanserleşmesidir. Prostat kanseri erken dönemde genellikle belirti vermediğinden tanı gecikebilmekte ve metastaz olasılığı artmaktadır.

Mesane Kanseri Belirtileri, Tanı ve Tedavi Süreci

Mesane kanseri, böbreklerden başlayarak idrar yolları boyunca ortaya çıkan kanserler arasında, ikinci sıklıkta karşılaşılan kanserdir. Mesane kanserlerinin yaklaşık olarak üçte ikisi ölümcül bir seyir izlemeyen ancak tekrar etme eğilimindeki oluşumlar iken üçte biri ise kas dokusuna ve ardından vücudun geri kalanına yayılma (metastaz yapma) potansiyeline sahip kötü seyirli oluşumlardır.

Hizmet Alanları

18.10.2023
Ürojinekoloji

Gebze Ataşehir

Üroloji

Prof. Dr. Cüneyt Adayener

Gebze Ataşehir

Üroloji

Prof. Dr. İlker Tinay

Gebze

Üroloji

Prof. Dr. Nazmi Yalçın İlker

Gebze

Üroloji

Op. Dr. Muhammed Sulukaya

Gebze

Üroloji

Prof. Dr. Cüneyt Adayener

Gebze

Üroloji

Prof. Dr. İlker Tinay

Gebze

Üroloji

Prof. Dr. Nazmi Yalçın İlker

Gebze

Üroloji

Op. Dr. Muhammed Sulukaya

1.09.2023

Böbrek Hastalıklarında Tanı ve Tedavi Yöntemleri - Canlı Yayın

Video Thumbnail
1.09.2023

Böbrek Hastalıklarında Tanı ve Tedavi Yöntemleri - Canlı Yayın

Video Thumbnail
31.08.2023

Böbrek Taşı Nasıl Oluşur? Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir?

Video Thumbnail
31.08.2023

Üriner Sistem Taş Hastalıkları

Video Thumbnail
31.08.2023

Böbrek Taşı Nasıl Düşer?

Video Thumbnail
31.08.2023

Böbrek Taşı Daha Çok Kimlerde Görülür?

Video Thumbnail
31.08.2023

Böbrek Taşı Ne Kadar Sürede Düşer?

Video Thumbnail
31.08.2023

Böbrek Taşı Düşürme Sürecinde Nasıl Tedavi Uygulanır?

Video Thumbnail
31.08.2023

Böbrek Taşının Oluşması ve Tekrar Etmesini Ne Etkiler?

Video Thumbnail
31.08.2023

Böbrek Taşı Nedir?

Video Thumbnail
31.08.2023

Böbrek Taşının Cerrahi Tedavisindeki Yenilikler ve Faydaları Nelerdir?

Video Thumbnail
31.08.2023

Böbrek Taşının Cerrahi Tedavisi Sonrası İyileşme Süresi Nedir?

Video Thumbnail
31.08.2023

Böbrek Taşında Metabolik Araştırma Önemli Mi?

Video Thumbnail
31.08.2023

Böbrek Taşının Belirtileri Nedir?

Video Thumbnail
20.10.2023

Prostat Kanseri Hakkında Merak Edilenler – Doç. Dr. İlker Tinay – FOX TV

Video Thumbnail
1.09.2023

Prostat Kanseri Nedir ?

Video Thumbnail
1.09.2023

Prostat Kanseri Tedavi Yöntemleri?

Hızlı Erişim Formları

Sizi Dinliyoruz
Sizi Dinliyoruz

Hizmet kalitemizi daha da yükseltmek için görüşlerinize, önerilerinize kulak veriyoruz.

Formu doldur
Evde Bakım ve Sağlık Formu
Evde Bakım ve Sağlık Formu

İhtiyaç duyduğunuz sağlık hizmeti evinize geliyor. Evde sağlık hizmeti için formu doldurabilirsiniz.

Formu doldur
Tıbbi İkinci Görüş Formu
Tıbbi İkinci Görüş Formu

Tetkiklerinizin sonuçları, hastalığınızın teşhisi ve size sunduğumuz tedavi seçenekleri gibi konularda ikinci bir doktor görüşü için formu doldurabilirsiniz.

Formu doldur
Fiyat Talep Formu
Fiyat Talep Formu

Özel tedavi ve hizmetler için fiyat talep edebilirsiniz.

Formu doldur