Gebze Ataşehir
Ebru Öztürk Öksüz
Op. Dr.

Ebru Öztürk Öksüz

2007 yılından bu yana Anadolu Sağlık Merkezi’nde kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olarak görevini sürdürüyor.

Uzmanlık

 • Kısırlık tedavisi
 • Üremeye yardımcı tedavi yöntemleri
 • Hormon ve üreme bozuklukları
 • Gebelik takibi ve doğum
 • Jinekolojik hastalıkların tanı ve tedavisi

Eğitim

Üniversite 

 • Marmara Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi, İstanbul 1999

Uzmanlık eğitimi 

 • İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, İstanbul 2004
 • Memorial Hastanesi, Tüp Bebek Ünitesi, İstanbul 2007

Çalıştığı Kurumlar

 • İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
 • Meltem Hastanesi 
 • Memorial Hastanesi
 • Anadolu Sağlık Merkezi
 • Tabipler Odası
 • TJOD
 • Üremeye yardımcı tedavi yöntemleri eğitim sertifikası, 2006
 • Advenced course on perinatal ultrasound, 2001
 • Laparoskopi Kursu, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, İstanbul 2014
 • Ulusal ve uluslararası 5 yayın
 • Ulusal ve uluslararası 10 poster sunumu
 • Uluslararası 3 oral sunum

Basın & Haberler

4 Şubat 2021 Perşembe
POSTA
Erkeklerde infertilite nedenleri ve çözümleri

8 Ağustos 2016 Pazartesi
SÖZCÜ
Genç kadınların korkulu rüyası: POCS

28 Nisan 2016 Perşembe
POSTA
Tekrarlayan düşüklere PGT yöntemi ile çözüm

İlgi Alanları

Embriyo Transferi Nedir? Embriyo Transferi Nasıl Yapılır?

Embriyo transferi tüp bebek tedavisi sırasında laboratuvar ortamında, yani kadın vücudunun dışında elde edilen embriyoların anne adayının rahmine yerleştirilmesi işlemidir. Anne adayından toplanan yumurta hücrelerinin, baba adayından alınan sperm hücreleri ile laboratuvar ortamında döllenmesi ve ardından anne adayının rahmine bırakılması olarak da tanımlanan embriyo transferi, doğal yollarla bebek sahibi olamayan çiftlerde gebelik elde edilmesine yardımcı olabilir.

Yumurta Rezerv Düşüklüğü (AMH) Nedir?, Nedenleri ve Tedavisi

Kadınlardaki yumurta sayılarındaki azalma günümüzde sık sık karşılaşılan bir kısırlık nedenidir. Kadınlarda beli bir yaştan itibaren hem yumurta sayısı hem de yumurta kalitesi düşer. Bu da yumurtaların döllenme ihtimalini düşürerek bireylerin çocuk sahibi olmalarını engelleyebilir. AMH adı verilen doğurganlık hormonunun azalması anlamına gelen bu durum bazen genç kadınlarda da görülebilir. Yumurta rezerv düşüklüğü hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için metnin devamına göz atabilirsiniz.

Yumurta Rezervi ve Kalitesi Nasıl Arttırılır?

Yumurta rezervi bir kadının doğurganlık potansiyelini anlamaya yardımcı olan önemli bir terimdir. Bu kavram kadınların üreme kapasitelerini ve yumurtalıklarındaki yumurta miktarını değerlendirmek için kullanılır.

Yumurta Dondurma İşlemi Nedir, Kimlere Yapılabilir

Yumurta dondurma, kadınların doğurganlık kapasitesini ileri yaşlara ertelemek istedikleri bir üreme seçeneğidir. Yumurta dondurma işlemi, yumurtalıkları hormon ilaçları ile uyararak ve toplanan olgun yumurtaları dondurarak gerçekleştirilir. Bu sayede bireyler yaşam tarzlarına ve ihtiyaçlarına uygun bir üreme planı oluşturabilirler.

Tüplerde Tıkanıklık Nedenleri, Belirtileri, Tanı ve Tedavisi

Tıkalı fallop tüpleri dişi üreme sağlığını etkileyen yaygın bir sorundur. Bu tüpler, yumurtalıkları rahme bağlayarak döllenmeyi kolaylaştırır. Tıkanıklık meydana geldiğinde bu karmaşık üreme sürecini bozabilir ve infertiliteye (kısırlığa) yol açabilir. Tıkanmanın nedenleri, enfeksiyonlar, endometriozis veya önceki cerrahilerden kaynaklanan yaralanmaları içerir. Bu tıkanıklıkların nedenlerini anlama, teşhis ve tedavi seçeneklerini öğrenme, bebek sahibi olmak isteyen çiftler için son derece önemlidir.

Tüp Bebek Uygulamasında Glutatyon Tedavisi

Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için hem spermin hem de yumurtanın sağlıklı olması gerekir. Ancak metabolik olaylar sonucunda açığa çıkan radikaller, vücutta birikerek yumurta veya spermin bozulmasına yol açabilir. Bunun sonucunda da kısırlık sorunu ortaya çıkabilir. Glutatyon adı verilen antioksidan vücutta biriken bu radikallerin uzaklaşmasına ve daha sağlıklı gebeliklerin gerçekleşmesine yardımcı olur. Bundan dolayı tüp bebek tedavilerinde glutatyon tedavisi daha sağlıklı bir gebelik süreci için önemlidir. Tüp bebek tedavisinde glutatyon tedavisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edebilirsiniz.

Tüp Bebek (IVF) Yönteminde PRP Uygulaması

Polikistik Over Sendromu (PCOS) Nedir, Belirtileri, Tedavisi

Polikistik over sendromu üreme çağındaki kadınları yaygın olarak etkileyen bir sağlık sorunudur. Sendromun oluşmasının temelinde hormonal değişiklikler yer alabilir. Erkeklere özgü androjen hormonları kadınlarda belirli seviyelerde mevcuttur. Ancak bu hormonların aşırı miktarda üretilmesinde bazı bozukluklara sebebiyet verebilir. Bunun sonucunda adet döngüsünün bozulması ile birlikte cilt ve saçta değişiklikler, yumurtalıklarda kistler şeklinde kendini gösterebilir. Ana nedeni henüz bilinmeyen PCOS, kısırlığın en yaygın nedenlerinden biridir. Bununla birlikte polikistik over sendromunun oluşmasına zemin hazırlayabilen birtakım risk faktörleri bulunabilir. Aile geçmişi, yaşam tarzı alışkanlıkları ve bazı hastalıklar PCOS gelişmesini uyarabilen etkenlerdir. Polikistik over sendromu erken teşhis edilmediğinde ve tedavi sağlanmadığında kardiyovasküler hastalıklar ve tip 2 diyabet gibi uzun vadeli komplikasyonlar gösterebilir (1, 2).

Kısırlık Nedir, Prensipler, Tanı ve Tedavisi

Gebe kalmak için vücudumuzda önemli adımlar vardır. Beyin üreme hormonları üretir, yumurta olgunlaşır ve ovulasyonla serbest bırakılır. Fallop tüpleri yumurtayı yakalar, erkek partnerin sperm hücreleri yol alır ve bir sperm hücresinin yumurtayı döllenmesi gerekir. Döllenmiş yumurta rahime yerleşir, bu da hamileliğin başlangıcını temsil eder. Bu karmaşık süreçte yaşanan aksaklıklar gebeliğin gerçekleşmemesine neden olabilir. Ancak her başarısız deneyim kısırlık olarak kabul edilmez. Şimdi kısırlık nedir konusunu inceleyelim.

Embriyo Yapıştırıcı (Embryo Glue) Nedir? Kimlerde Kullanılır?

Tüp bebek tedavilerinde kullanılan embriyo yapıştırıcı, gelişmekte olan embriyo ile rahim iç zarı arasında güçlü ve istikrarlı bir bağlantı oluşmasına yardımcı olur. Başarılı implantasyon ve gebelik şansını önemli ölçüde artıran embriyo yapıştırıcısı hakkında daha fazla bilgi edinmek için metnin devamını okuyabilirsiniz.

Çip Bebek Nedir? Çip Bebek Nasıl Yapılır?

Tüp bebekte çipli aşılama, çiftlerin doğal yollarla hamilelik elde etme şanslarını artırmak için kullanılan bir tıbbi prosedürdür. Bu yöntemde, anne adayının yumurtaları uyarılır ve olgunlaştırılır. Ardından, baba adayından alınan spermin, laboratuvar ortamında seçilerek anne adayının yumurtasıyla döllenmesi sağlanır. Döllenen yumurta, embriyo haline gelir ve anne adayının rahmine yerleştirilir. Çipli aşılama, infertilite sorunu yaşayan çiftlere umut veren bir seçenek olabilir. İşlem, tıbbi bir uzman gözetiminde gerçekleştirilir ve çiftlerin bireysel sağlık durumlarına göre uyarlanır.

Çikolata Kisti (Endometriozis) Nedir, Belirtileri, Tedavisi

Çikolata kisti, kadın sağlığı üzerinde önemli bir etkiye sahip olan bir jinekolojik sorundur. Çikolata kisti, tıbbi terimi ile Endometriozis, endometrium adı verilen rahim iç tabakasının rahim dışındaki bölgelerde büyümesi ile ortaya çıkan bir durumdur. Genetik yatkınlık, hormonal dengesizlikler, menstrüel akışın rahim dışına doğru geriye kaçması ve bağışıklık sistemi sorunları çikolata kisti oluşumunda rol oynayabilir. Bu faktörlerin bir araya gelmesi endometrial (rahim duvarı) dokuda iltihaplanma, kanamalar ve sonucunda çikolata kistleri oluşturabilir. Çikolata kisti adını içerdikleri kahverengi renkli sıvı benzeri maddeden alır ve bu kistler genellikle yumurtalıklarda bulunur. Çikolata kisti, ağrılı adet dönemleri, pelvik ağrı, ilişki sırasında ağrı ve fertilite(doğurganlık) sorunları gibi bir dizi semptomla neden olur. Bu durum, kadınların yaşam kalitesini büyük oranda etkileyebilir ve uzun süreli tedavi ihtiyacı doğurtabilir.

Tüp Bebek Nedir? Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır?

Doğal yollarla çocuk sahibi olamayan kişilere uygulanan tüp bebek tedavisi, in vitro fertilization (IVF) ya da farklı bir deyişle üreme hücrelerinin laboratuvar ortamında bir araya getirilmesi işlemi olarak tanımlanabilir.

Polikistik Over Sendromu Nedir? Hamilelik Tedavisi

Özellikle fazla kilosu olan kadınlarda görülen “Polikistik Over Sendromu”, çocuk sahibi olmayı zorlaştırsa da bir engel değil. Bu sorunu yaşayan kadınlar da tüp bebek tedavisiyle anne olabilme şansına sahip.

Yumurtlama Dönemi: Nedir, Belirtileri, Hesaplama Yöntemi

Yumurtlama dönemi, kadınlarda belli bir olgunluğa gelen yumurtaların, yumurtalıktan salınması dönemidir. Yumurtlama dönemi, adet döngüsünün önemli bir parçasıdır ve kadınların hamile kalmasında önemli rol oynar. Yumurtlama döneminin geldiğini gösteren bazı belirtiler vardır. Kadınlar, gebe kalmak istediklerinde bu belirtileri takip ederek belirli hesaplama yöntemi ile gebe kalmak için en uygun zamanı seçebilirler. Yumurtlama dönemi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için yazının devamını okuyabilirsiniz.