Hemen Arayın

Diş çürükleriyle ilgili 6 soru, 6 cevap

okuyabilirsiniz.

Günümüzde giderek yaygınlaşan sağlıksız beslenme alışkanlıkları, diş çürüklerini de yaygınlaştırıyor. Özellikle de şeker, karbonhidrat ve asitli gıdaların ağırlıklı olarak tüketilmesi ve diş temizliğine önem verilmemesi, dişlerimizin hızla çürümesine yol açıyor. Peki diş sağlığımızı nasıl korumalıyız? Çürük tedavisinde ne gibi gelişmeler var? Anadolu Sağlık Merkezi Diş Hekimi Arzu Tekkeli çürüklerle ilgili sorulara yanıt verdi...

Diş çürükleriyle ilgili 6 soru, 6 cevap

Diş çürüğü nedir? Nasıl oluşur?

Ağzımızda varolan bazı bakteriler, yiyeceklerden aldığımız şeker ve karbonhidratı asite dönüştürür. Bu asitler, diş yüzeyindeki mineralleri yok ederek önceleri ufak, ama sonra hızla büyüyen delikler oluştururlar. Bunlara çürük adı verilir. Yani diş çürüğü, dişin mine tabakasının asitle aşınması sonucu oluşur.

Kimler risk altında?

Düzenli diş fırçalama ve ağız bakımı yapmayan kişiler, beslenmesinde karbonhidrat ve şekere ağırlık verenler, gece dişlerini fırçalamadan yatanlar, bebeklik çağında biberonla şeker, bal katılmış gıdalar ile beslenenler, çok fazla asitli gıdalar tüketenler diş çürükleri açısından risk altındalar. 

Diş çürüklerini önlemek için ne yapmalı?

Diş çürükleri tabii ki önlenebilir. Burada dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz: 

- Beslenmemizde şekerli, asitli ve yoğun karbonhidrat içeren gidalardan uzak durmak

- Dişlerimizi günde en az iki kez, tercihen her ana öğünden sonra fırçalamak

- Diş ipi ve ağız gargarası gibi fırçalamaya yardımcı destek ürünler kullanmak

- 6 ayda bir diş hekimi kontrolünü aksatmamak

Beslenmede nelere dikkat edilmeli? 

Diş sağlığı açısından zararlı olarak nitelendirilen gıda maddeleri şekerli ve asitli gıdalar ile dişler üzerine yapışıp kalan, kolay temizlenemeyen maddelerdir. Önerilen beslenme tarzı şu şekildedir: 

- Şekerli, yapışkan ya da asitli gıdalar tüketilecekse üç ana öğün içinde tüketilmeli, öğünler sonrasında diş fırçalanmalıdır. 

- O an diş fırçalamak mümkün değilse, ağız su ile çalkalanmalı ya da bir bardak su içilmelidir. 

- Ara öğünlerde elma, havuç gibi sert gıdalar tercih edilmelidir. Çünkü bu gıdalar dişleri temizleyip diş etlerine masaj yapar.

- Son olarak, yemeği şekerli ya da yapışkan bir gıda ile bitirmek yerine, ağıza en son atılacak bir parça peynir, şekerin çürük etkisini gidermek açısından çok önemlidir.

Diş çürükleri ne kadar yaygın?

Diş çürükleri özellikle bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde daha çok görülüyor. Sosyo-kültürel açıdan zayıf kalmış toplumlarda, maddi imkanları kısıtlı toplum ve bireylerde daha sık görülüyor. Bu durumun başlıca sebepleri arasında endüstriyel işlenmiş ve paketli gıdaların hayatımıza gereğinden fazla girmiş olmasının yanı sıra, ağız ve diş sağlığı eğitimini hem aileden, hem de okullarımızdan yeterince alamamış olmamız geliyor.

Bir önemli etken de, eskiden insanlar şeker kullanmaz, yiyecekleri fazla pişirmeden daha katı şekilde tüketirlerdi. Sert gıdalar dişleri doğal yollarla temizlemektedir. Yaşadığımız dönemde ise elimizin her an altında bulunabilen paketli ve işlenmiş gıdalar, asidi yüksek içecekler, pişirilmiş ve yumuşacık yapılmış karbonhidratlar yüzünden diş çürükleri oldukça yaygın görülebilmektedir.

Çürük tedavisinde neler yapılıyor?

Çürük tedavisinde öncelikle yapılacak iş, ilerleyen çürüğü durdurmak ve pulpanın, yani dişin canlılığını koruyabilmektir. Mine yüzeyinin bozulma sürecinin en erken aşaması beyaz nokta lezyonudur. Bu lezyonların geleneksel tedavileri topikal fluorid uygulaması ve oral hijyeni geliştirmek ile olur. Diş yüzeyinde, yani minede bir kavite meydan gelmişse, amaç çürüğü pulpaya ilerlemeden durdurmak ve basit tek seanslık bir işlemle dolgu yapmaktır. 

Eğer çürük dişin pulpasına kadar ilerlemişse, yapılacak iş pulpa dokusunun çıkarılması (dişin sinirlerinin alınması olarak bilinir), kanalların doldurulması ve dişin üst dolgusunun yapılmasıdır. 

Diş çürükleri günümüz teknolojisi ve yeni nesil diş hekimliği aletleri ile acısız ve hızlı bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Dişin çürüdüğü gibi çekildiği eski zamanlar ile günümüzü kıyaslarsak, artık amacımız dişi vücudumuzun herhangi bir organı gibi görüp, mümkün olduğunca uzun süre ağzımızın içinde tutmaya çalışmaktır. Biz hekimler bunun için son teknoloji cihazlar ve en iyi malzemeleri kullanarak, yıllar içinde oluşmuş bilgi birikimimizi de işin içine katarak hastalarımız için en iyisini yapmayı hedefliyoruz.

Paylaş WhatsApp
Randevu Al 44 44 276
Dt. Arzu Tekkeli
Doktorun Biyografisini Gör

Dt. Arzu Tekkeli, 1994 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1999 yılında mezun oldu. 2018 yılına kadar Avicenna Umut Hastanesi’nde çalışan Dt. Tekeli 2018 yılından bu yana Anadolu Sağlık Merkezi'nde diş hekimi olarak görevini sürdürüyor.


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.