Hemen Arayın

Alerjik astım belirtileri ve tedavisi

okuyabilirsiniz.

Dünyada ve ülkemizde oldukça yaygın olarak görülen alerjik astım hastalığı, bireylerin yaşam kalitesini düşürerek günlük hayatı olumsuz etkileyen rahatsızlık verici bir durumdur. Peki alerjik astım nedir?

Alerjik astım belirtileri ve tedavisi

Çeşitli bitkilerin polenleri, akarlar, toz ve mikroplar gibi birçok etkenden kaynaklanabilen bu astım türünde, solunum yollarınını kaplayan doku ve zarlarda tetikleyici faktörlere karşı aşırı bir tepki söz konusudur. Bu tepkinin sonucunda solunum yollarında bölgesel şişkinlikler oluşarak hava yolunun daralmasına sebep olur. Bu da alerjik astım hastalığında görülen öksürük, nefes darlığı ve hırıltılı solunum gibi sorunlara zemin hazırlar.

Alerjik Astım Belirtileri Nelerdir?

Alerjik astım hastalığında en temel belirti, hava yolunun daralması ve tıkanması sebebiyle oluşan ataklardır. Bu ataklar esnasında kişiler nefes darlığı, göğüs sıkışması, hırıltılı solunum ve öksürük belirgindir. Ataklar haricinde bireylerin günlük yaşamda karşılaştığı bazı belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Kuru ve inatçı öksürük krizleri
 • Nefes alıp verme esnasında hırıltı ve ıslık benzeri ses
 • Göğüste daralma ve sıkışma hissiyatı
 • Uyku bozuklukları

Alerjik Astım Neden Olur?

Alerjik astım hastalığının oluşumda genetik ve çevresel faktörler rol oynar. Bunlar arasında en temel risk faktörleri şunlardır:

 • Ailede daha önceki bireylerde astım veya alerjik astım öyküsünün olması
 • Bebeklik ve çocukluk döneminde solunum yollarını etkileyen ağır hastalıklar geçirmiş olmak veya alerjen maddelere yoğun şekilde maruz kalmış olmak
 • Alerjik astımı tetikleyen alerjen maddelerle yakın temas içerisinde olmayı gerektiren mesleklerde çalışmak
 • Sigara içilen ortamlarda yoğun şekilde dumana maruz kalmak
 • Düşük doğum ağırlığı ve erken doğum ile dünyaya gelmek

Alerjik Astım Nasıl Geçer?

Fiziki muayene, solunum testleri, radyolojik görüntüleme teknikleri ve kan tahlilleri sonucunda alerjik astım tanısı alan bireylerde, uygun tedavi yöntemlerinin uygulanması ve günlük hayatta alınacak birtakım önlemler neticesinde astım ataklarının önüne geçilebilir. Tipi, kullanım süresi ve şekli hekim tarafından belirlenecek olan bazı ilaçlar alerjik astım hastalığında kullanılabilir. Bunların yanı sıra bireylerin alerjik astım ataklarını önlemek için dikkat etmesi gereken en önemli noktalar şunlardır:

 • Alerji testleri yardımıyla bireyin hangi etkenlere karşı alerjisinin olduğu tespit edilerek bu etkenlerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.
 • Bireyler yaşadıkları ortamı sık sık havalandırmalı, evde sigara kullanılmamalıdır.
 • Oda spreyleri, parfüm ve deodorantlar kullanılmamalıdır.
 • Evcil hayvanlara alerjisi olduğu tespit edilen bireyler evde hayvan beslemekten kaçınmalıdır.
 • Polenlerin artış gösterdiği bahar mevsimlerinde pencereler ve kapılar kapalı tutulmalı, gerekmedikçe dışarı çıkılmamalıdır.
 • Besin alerjilerine dikkat edilmeli ve alerjik reaksiyona sebep olan besinler diyetten çıkarmalıdır.

Yukarıda belirtilen önlemler alındığında ve sağlık kontrolleri düzenli olarak yapıldığında alerjik astım belirtileri minimuma indirilerek yaşam kalitesi oldukça yükseltilebilir. Bu nedenle eğer siz de alerjik astım hastalığına sahipseniz veya sahip olduğunuzu düşünüyorsanız vakit kaybetmeksizin bir hekime başvurup önerilen tedaviye başlamalısınız. 

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.