Hemen Arayın

Pankreas Kanseri Nedir ve Tedavi Sürecindeki "Whipple Ameliyatı" Nasıl Uygulanır?

okuyabilirsiniz.

Pankreas kanseri yaygın görülen kanser türlerinden biri. Pankreas kanseri nedir, belirtileri neler, tedavide ne yapılır? Anadolu Sağlık Merkezi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Yedibela konuyla ilgili önemli bilgiler vererek genel cerrahi branşının en zor ameliyatlarından olan “whipple tekniği” ile ilgili de bilgi verdi...

Pankreas Kanseri Nedir ve Tedavi Sürecindeki

Pankreas kanseri yaygın görülen kanser türlerinden biri. Pankreas kanseri nedir, belirtileri neler, tedavide ne yapılır? Anadolu Sağlık Merkezi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Yedibela konuyla ilgili önemli bilgiler vererek genel cerrahi branşının en zor ameliyatlarından olan “whipple tekniği” ile ilgili de bilgi verdi...

Pankreas kanseri nedir, hangi belirtilerle kendini gösterir?

Pankreas kanseri, pankreastaki kanalları oluşturan hücrelerden kaynaklı, agresif bir kanser türüdür. Belirtileri, tümörün pankreas içerisindeki yerine göre farklılık gösterebilir. Hastaların büyük bir kısmında tümör, pankreasın baş kısmında görülür ve sarılık, kaşıntı, hazımsızlık, kilo kaybı ve ağrı gibi şikayetlerle ortaya çıkar. Buradaki kilo kaybı aynı zamanda kanserin oniki parmak bağırsağına yaptığı baskıdan da kaynaklanabilir. Ağrı ise adeta bir kemer şeklinde, karın bölgesinin üst kısmından sırta doğru ilerler. Ancak bu noktada şunun altını çizmek gerekir; bilhassa erken evrelerde, ağrısız bir sarılık gelişirse, öncelikle bunun pankreasta bir kanser olduğu düşünülür. Çünkü sarılığa ağrı eşlik ettiğinde bunun nedeni çoğunlukla safra kesesindeki taşlardır.

Pankreas kanseri başka organlara da sıçrayarak da (metastaz) ortaya çıkabiliyor mu?

Pankreas kanserinde metastazın gelişmiş olması, lokal lenf nodu metastazları hariç, dördüncü evre demektir ve bu durumda cerrahi tedavi şansını yitirmiş demektir. Pankreas kanserinin en sık metastazlarının geliştiği organ karaciğerdir.

Sebepleri nedir?

Sebepleri henüz tam olarak bilinmiyor. Ancak bilimsel çalışma sonuçları gösteriyor ki, sigara ve genetik eğilim önemli faktörler arasında yer alıyor.

Kimler risk altında? 

Özellikle tütün mamulleri kullananlarda, erkeklerde ve 65 yaş üstündeki kişilerde pankreas kanserinin gelişim olasılığı daha yüksektir. Günümüzde tanının konması açısından pankreas kanserinin görülme sıklığı artmış gibi bir tablo olsa da, sebebi pankreas kanserinin artmasından değil, daha çok insanların ortalama yaşam sürelerinin uzamasının payı büyüktür.

Önlenebilir mi? 

Önlemenin kesin bir yolu yok ancak tütün mamullerinden uzak durarak belirli derecede bir koruma sağlanabilir. Ayrıca sportif aktiviteler, sağlıklı beslenme ve kilo kontrolü de bu korumayı güçlü tutacak önemli faktörlerdir.

Tedavi sürecinde neler yapılıyor? 

Pankreas kanserinde hastalar maalesef genellikle kanser ilerlediğinde hastaneye başvuruyorlar. Ancak kanserin başlangıcında görülen sarılık şikayeti sayesinde vakitlice hastaneye başvuranlarda erken tanı mümkün oluyor. Pankreas kanserinin en iyi tedavi seçeneği cerrahidir. Bunun yanı sıra palyatif kemoterapi ya da immünoterapi ve radyoterapi gibi seçenekler de devreye girebilir.

Genel cerrahinin en zor tekniklerinden olan “whipple ameliyatı” nasıl uygulanıyor?

Tümörün bulunduğu bölgeye göre cerrahi teknikler de farklılık gösterebiliyor. Örneğin tümörün pankreasın başında olduğu hastalarda, “whipple” tekniği kullanılıyor. Çok zor

ve komplikasyonları yüksek olan bu teknikte, midenin son üçte biri, oniki parmak bağırsağı, pankreas başı, safra kanalı ve kesesi alınıyor. Ayrıca bu bölgelerdeki lenf nodlarının da alınması önemli. Son olarak ise pankreas kanalı, safra kanalı ve mide, tekrar ince bağırsakla birleştirilerek ameliyat tamamlanıyor.

Whipple her hasta için uygun bir teknik mi?

Tekniğin uygulanmasına, bazı kriterler çerçevesinde, hastanın da genel durumuna bakılarak karar veriliyor. Genel olarak, damarları tutmuş hastalarda bu tekniği kullanmak için bazı kriterlere bakılmalıdır. Ancak damarların tutulması her zaman bir engel oluşturmuyor.

Hastalar ameliyattan sonra sosyal hayatlarına hızlıca dönebiliyor mu?

Hem hastalar hem de cerrahlar için elbette büyük ve zor bir ameliyat. Ancak bu alanda tecrübeli ekiplerin yaptığı ameliyatlardan sonra hastalar iki hafta içinde normal yaşamlarına dönebiliyor. Pankreasın bir bölümü alındığından, hastalarda diyabet (şeker hastalığı) gelişme riski olduğu için bu konuda hastaların bilgilendirilmesi de çok önemli. Pankreasın başı, bazı önemli enzimlerin oluştuğu önemli bir bölgedir ve bu enzimlerin ikamesi amacıyla ilaç tedavisi gereklidir. Pankreasın gövde veya kuyruk kısmı alındığında ve bu bölgede yoğunlukla insülin üretildiğinden, hastalarda diyabet gelişecektir ve bu sebeple gerekli ilaç tedavi verilmedir.

Pankreas kanserinde whipple dışında başka bir teknik uygulanırsa, pankreas ya da bağırsak gibi bölgelerin ne derece etkilendiğine göre, ameliyat sonrasında hastaların yaşamlarında farklı kısıtlamalar gerekebilir. Tümörün evresine göre ek tedavi olarak kemoterapi, immünoterapi veya radyoterapi de gerekli olabilir.

Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Prof. Dr. Süleyman Yedibela
Doktorun Biyografisini Gör

Prof. Dr. Süleyman Yedibela tıp eğitimini Almanya’da tamamladı. Erlangen, Friedrich-Alexander-Üniversitesi’nden mezun oldu. Uzmanlık eğitimini Erlangen Üniversitesi Hastanesi, Genel Cerrahi bölümünde tamamladı. 2007 yılında Leipzig Üniversitesi’nde Living-Related-Liver-Transplantation programını başlattı ve yönetti. Aynı zamanda Certificated Center for Colorectal Cancer Leipzig`in yönetiminde bulundu. 2009 yılında Erlangen Üniversitesi’nde Karaciğer-Safra Yolları-Pankreas Cerrahisi (Hepato-Pankreato-Biliyer) ve Organ Nakli Sorumlusu olarak çalıştı. Prof. Dr. Süleyman Yedibela sırasıyla, Oldenburg-Groningen Üniversitesi, Medical School Hastanesi, Genel Cerrahi Direktör Yardımcısı, İstanbul Kadıköy Florence Nightingale Organ Nakli Müdürü, Agaplesion Rotenburg Hastanesi Cerrahi Bölüm Direktör Yardımcısı ve Bielefeld Üniversitesi Bethel Kliniği’nde Yemek Borusu ve Karaciğer-Safra Yolları-Pankreas (Ezofagus ve Hepato-Pankreato-Biliyer) Cerrahi Bölüm Başkanlığı yaptı. Prof. Dr. Süleyman Yedibela, 2022 yılından bu yana Anadolu Sağlık Merkezi’nde genel cerrahi uzmanı olarak görevini sürdürüyor.


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.