Hemen Arayın

Hipertansiyon neden olur? Hipertansiyon belirtileri ve tedavisi

okuyabilirsiniz.

Kalp ve böbrek yetersizliği, felç, kalp krizi ve göz tansiyonu gibi komplikasyonlara neden olan hipertansiyon tedavi edilmesi gereken ciddi bir hastalıktır. Hem erkek hem de kadınlarda görülebilen hipertansiyon yaşam süresini ve kalitesini etkiler. Yetişkinlerin % 25’inde görülen hastalık, toplum sağlığı açısından da ciddi bir tehdittir.

Hipertansiyon neden olur? Hipertansiyon belirtileri ve tedavisi

Tansiyon Nedir? Tansiyon Nasıl Ölçülür?

Kalp kanı pompaladığı sırada damar duvarlarına basınç uygular ve bu basınca tansiyon ya da kan basıncı denir. Kan basıncı dijital ya da manuel ölçüm cihazlarıyla ölçülür. Tansiyon büyük ve küçük şeklinde 2 sayı ile ifade edilir. Kalbin kasılırken oluşturduğu basınca sistolik ya da büyük tansiyon, kalpte kasılma olmadığı zamanlardaki damar basıncına diostalik ya da küçük tansiyon denir. Vücudun yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmesi için büyük tansiyon 90mmHg, küçük tansiyonun ise 60mmHg’nin üzerinde olması gerekir.

Hipertansiyon Nedir?

Kan damarlarındaki kanın damar duvarına yaptığı yüksek basınç, hipertansiyon olarak tanımlanır. Uzun süre yüksek kan basıncı damarın iç yüzeyinde hasara neden olur. Damarlarda tıkanma, yırtılma ya da genişlemeye neden olan yüksek tansiyon, kan akışını bozar ve organ yetmezliği oluşabilir.  Erişkin bir insanın 3 ayrı ölçümünde diostolik kan basıncı 90 mmHg, sistolik kan basıncı 140 mmHg'dan yüksek olması hipertansiyon teşhisinin konması için yeterlidir.

Hipertansiyon Nedenleri?

  • Yüksek tuz tüketimi
  • Stres, obezite
  • Genetik faktörler
  • Diyabet, kolesterol
  • Fiziksel aktivitenin az olması
  • Magnezyum, potasyum ve kalsiyumdan yetersiz beslenme
  • Tiroit hastalıkları, böbrek hastalıkları, böbrek üstü bezi tümörleri
  • Doğum kontrol hapları, bazı ağrı kesiciler

Hipertansiyon Belirtileri

Sinsi düşman olarak bilinen hipertansiyonun belirtileri mutlaka dikkate alınmalıdır. Bağ ağrısı, baş dönmesi, çarpıntı, nefes darlığı, görmede bozukluk ve göğüs ağrısı en belirgin hipertansiyon belirtileridir.  Ayrıca yorgunluk, halsizlik, kulak çınlaması, burun kanaması, yürümede zorlanma, sık idrar yapma ve bacaklarda görülen ödemler de hipertansiyon belirtileri arasında yer alır. Bunların yanı sıra zonklayan baş ağrısı, baş dönmesi, kusma, bulantı, çift görme, yüzde ve vücutta karıncalanma ve dilde pelteklik kan basıncının çok yükseldiği durumlarda gözlenen belirtilerdir.

Hipertansiyon Tedavisi

Yüksek tansiyon hastalığı tedavisinde amaç, kan basıncını 140/90 mmHg’nin altına çekmektir. Yaşam tarzının değiştirilmesini amaçlayan tedavide öncelikli olarak hastaya sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırmak ve düzenli egzersize teşvik etmek büyük önem taşır. Tuz alımının kısıtlanması sağlanır.  Ayrıca hastaya özel olarak verilen tansiyon ilaçları, düzenli kullanıldığında hipertansiyonun neden olduğu ciddi problemlerin önüne geçilmesini sağlar. Dirençli hipertansiyon hastalarında ise böbrek atardamarlarına yapılan işlemler sayesinde kan basıncı kontrol altına alınır.

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.