Cilt (Deri) Kanseri: Nedir, Belirtileri, Tanı ve Tedavisi

Cilt kanseri, sanılanın aksine yaygın bir kanser türüdür. Yapılan araştırmalar, neredeyse beş kişiden birinin yaşamının bir döneminde cilt kanserine yakalandığını kanıtlamıştır (1). Bunun yanında hastalığın erken teşhis edilmesi ile tamamen tedavi edilmesi mümkündür. Yaygın olarak kullanılan tedavi yöntemleri arasında eksizyon, kriyoterapi, kemoterapi, radyasyon ve mohs cerrahisi gibi yöntemler yer alır. Hastalığın türüne veya ilerleme durumuna göre uygun tedavi yöntemleri kullanılabilir. Ayrıca birkaç tedavi yönteminin bir arada kullanılması da söz konusu olabilir. Erken teşhis, hastalığın tamamen tedavisine olanak sağladığı için ciltte meydana gelen her türlü değişimin dikkate alınması önemlidir. Cilt kanserinden kaçınmak için en az yılda bir kere dermatoloğa muayene olmak önem taşır.

Cilt Kanseri Nedir?

Kanser, doku veya organlardaki hücrelerin kontrolsüz şekilde büyümesine ve çoğalmasına neden olan bir hastalık türüdür. Sıklıkla meydana geldiği dokunun veya organın adına göre isimlendirilir. Cilt hücrelerinin kontrolsüz bir şekilde büyümesi veya çoğalmasıyla cilt kanseri ortaya çıkar. Sağlıklı bir insan vücudunda ölen veya yaşlanan bir cilt hücresinin yerine yenisi oluşur. Herhangi bir sebepten dolayı bu döngünün bozulması söz konusu olabilir. Döngüdeki bozulma neticesinde henüz sağlıklı hücreler yok olmadan da yeni hücre üretimi görülebilir. Bu durum da kansere yol açar.

Cilt kanserinin en yaygın sebebi, gerekenden fazla güneşten gelen ultraviyole (UV) ışınlara maruz kalmaktır. Bu nedenle özellikle yaz aylarında güneşin dik geldiği saatlerde, dışarı çıkarken, önlem alınması önerilir. Aksi takdirde derinin doğrudan UV ışınlarına maruz kalması söz konusudur. Bu durumda ciltteki hücrelerin yapısı bozulur ve kanserleşme meydana gelebilir.

Cilt kanseri, vücudun güneş ışığına en çok maruz kaldığı bölgelerde daha sık ortaya çıkar. Yüz, kulaklar, boyun, dudaklar, kollar, göğüs, üst sırt, bacaklar ve eller bu bölgelerin başlıcalarıdır. Ancak güneşe çok daha az maruz kalan parmak araları, cinsel organlar, ayak tabanları vs. gibi bölgelerde de cilt kanseri görülme olasılığı vardır.

Cilt Kanseri Neden Olur?

Cilt kanserinin oluşmasına neden olan başlıca sebep, güneşe fazla maruz kalmaktan dolayı ortaya çıkan yanıklardır. Özellikle vücudun su kabarcıkları oluşturacak kadar yanması, cilt kanseri için riskli bir durumdur. Güneşten gelen UV ışınları, ciltteki hücrelerin DNA’sına zarar verebilir. DNA’sı bozulan hücreler; anormalleşir, olması gerekenden daha çabuk büyür ve çoğalır. Bu durum, bölgede kanserleşmeye sebep olur.

Cilt kanserinin diğer bilinen nedenleri arasında katran ve kömür gibi bazı maddelerle sık sık temas etmek yer alır. Ayrıca cilt kanserine yakalanma riskini arttıran bazı durumlar da söz konusudur. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Güneşli veya yüksek rakımda yaşamak,
 • Bronzlaşmak için solaryum cihazını sıklıkla kullanmak,
 • Açık renkli gözlere, açık renkli veya çilli bir cilde sahip olmak,
 • Ailede cilt kanseri öyküsü olması,
 • Daha önce organ nakli olmak,
 • Bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olan hastalıklara sahip olmak veya bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullanmak,
 • Sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılan UV ışınlarına maruz kalmak (1).

Cilt Kanseri Çeşitleri

En yaygın cilt kanseri türlerinden bazıları melanom, bazal hücreli karsinom ve skuamöz hücreli karsinom olarak sıralanabilir. Ancak daha az yaygın olan türler de mevcuttur. Bunlar ise kaposi sarkomu, merkel hücreli karsinom ve yağ bezi karsinomu olarak adlandırılır (2).

Bazal Hücreli Karsinom

Bazal hücreli karsinom, cildin dış tabakasında (epidermis) lezyon veya yumru oluşmasına neden olan bir cilt kanseri türüdür. Ciltte güneşe en çok maruz kalan bölgelerde bu lezyon ve yumruların görülmesi olasıdır. Erken teşhis ile tedavi edilmesi mümkündür.

Skuamöz Hücreli Karsinom

Skuamöz hücreli karsinom, epidermiste bulunan skuamöz hücrelerinin aşırı üretiminden dolayı ortaya çıkabilen bir cilt kanseri türüdür. Çok fazla UV ışınlarına maruz kalmak hastalığın riskini arttıran bir etkendir.

Melanom

Melanomdur, cilt kanserinin en tehlikeli türüdür. Tedavi edilmediği takdirde ölüm riskine yol açabilir. Ancak erken teşhis edilmesi tamamen tedavi edilmesini sağlayabilir. Açık tenli, sarı ya da kızıl saçlı, göz rengi açık olan insanlarda görülme olasılığı diğer bireylere göre daha yüksektir.

Kaposi Sarkomu

Çok nadir görülen bu cilt kanseri türü, ciltteki kan damarlarında gelişir ve kırmızı veya mor lekelere neden olur.

Merkel Hücreli Karsinom

Bu cilt kanseri türü, cildin üzerinde veya hemen altında, saç foliküllerinde meydana gelen sert ve parlak nodüllere sebep olur. Sık olarak boyun, baş ve gövdede görülür.

Yağ Bezi Karsinomu

Ciltteki yağ bezelerinden kaynaklanan bu cilt kanseri türü nadir ve agresiftir. Yaygın olarak göz kapaklarında görülür ve ağrısız, sert nodüllere yol açar.

Cilt Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Cilt kanserinin birçok türü vardır, bu türlere göre hastalığın belirtileri de değişiklik gösterir. Bazal hücreli karsinom adı verilen cilt kanseri türünün en yaygın belirtileri arasında;

 • Ciltte balmumu gibi yumrular oluşması,
 • Düz, ten renginde veya kahverengi yara benzeri lezyonlar oluşması,
 • İyileşen ancak tekrardan kanayan kabuklu yaralar meydana gelmesi yer alır.
   

Skuamöz hücreli karsinom olarak adlandırılan cilt kanseri türü; yüz, eller ve kulaklarda yaygın olarak görülür. Bu türün en yaygın belirtileri ise şu şekildedir:

 • Kırmızı, sert bir nodül,
 • Hem kabuklu hem de pullu bir yüzeye sahip olabilen düz lezyonlar.
   

Melanom adı verilen cilt kanseri türünün belirtileri ise daha farklı seyreder. Bu belirtilerden bazıları şunlardır:

 • Çoğunlukla koyu benekli, büyük veya iri, kahverengiye yakın bir renge sahip nokta ya da noktalar,
 • Kanayan yumru şeklinde yaralar,
 • Kaşıntı, yanma veya ağrıya sebep olan lezyonlar,
 • Vücudun herhangi bir bölgesinde bulunan mukoza zarlarında meydana gelen koyu renkli lezyonlar (2).

Cilt Kanseri Teşhis Yöntemleri

Cilt kanserinin teşhisi için bir dermatoloğa muayene olmak önem arz eder. Muayene ilk olarak vücutta mevcut çillerde, benlerde veya diğer lekelerde bir artış ya da büyüme söz konusu olup olmadığının tespit edilmesi ile başlar. Daha sonra dermatolog, kafa derisi ve cinsel uzuvlar dahil olmak üzere tüm vücudu inceleyebilir. Ciltte şüpheli bir lezyon mevcut ise biyopsi uygulaması söz konusu olabilir. Alınan doku örneğinde cilt kanserine işaret eden delil bulunması halinde en uygun tedavi yöntemi belirlenebilir.

Cilt Kanseri Tedavisi

Tedavinin seyri, hastalığın evresine bağlı olarak değişiklik gösterir. Cilt kanserinin evreleri 0’dan 4’e kadar derecelendirilir. Derecenin artması, kanserin daha çok yayıldığı anlamına gelir. Erken teşhis halinde kanser dokusu çok sınırlı alanda bulunduğu için bir biyopsi bile tüm kanserli hücrenin çıkarılmasına olanak tanıyabilir. Ancak ileri seviyelerde farklı tedavi yöntemleri uygulanması olasıdır.

Kriyoterapi

Cilt kanserinden dolayı oluşan kanserli yapının çok düşük sıcaklıklara maruz bırakılarak dondurulması ve ardından vücuttan çıkarılmasını içeren tedavi yöntemidir. Kanserli yapının dondurulması için argon gazı veya sıvı azottan faydalanılır.

Eksizyonel Cerrahi

Bu ameliyatın amacı, kanserli hücrenin tamamen vücuttan çıkarılmasını sağlamaktır. Bundan emin olmak için kanserli bölgenin etrafındaki bir kısım sağlıklı dokunun da alınması söz konusudur.

Mohs Ameliyatı

Bu ameliyat yönteminde ise kanserli doku katman katman kesilerek vücuttan uzaklaştırılır. Her katman kesildikten sonra doku incelenir ve kanserli doku kalmayana kadar kesme işlemi devam eder. Bu ameliyat yönteminin avantajı, sağlıklı dokulara minimal hasar verilmesidir. Özellikle kozmetik açıdan önemli, gözle görülür bölgeler için kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Bu yaygın tedaviler dışında bazal hücreli ve skuamöz hücreli cilt kanserinin tedavisinde kürtaj ve elektrodesikasyon tedavisi uygulanabilir. İleri seviye ve vücudun birçok noktasına yayılan cilt kanserinin tedavisinde ise kemoterapi, immünoterapi ve radyoterapi tedavisi söz konusu olabilir.

Cilt kanserini önlemek için güneşin tehlikeli ışınlarından ve güneş yanığından korunabilirsiniz. Olumsuz bir durumda ise erken teşhis ve tedavi yöntemleri ile sağlığınıza kavuşmak için vakit kaybetmeden muayene olabilirsiniz.

Sağlık Merkezi
Anadolu Sağlık Merkezi

Onkoloji Merkezi (Kanser Merkezi)

Onkoloji Merkezi (Kanser Merkezi) , Deri Hastalıkları

Bölüm Doktorları

Ataşehir

Deri Hastalıkları

Uzm. Dr. Eylem Emel Arıkan

Gebze

Deri Hastalıkları

Uzm. Dr. Mehmet Coşkun Acay

Gebze

Deri Hastalıkları

Uzm. Dr. Merve Genç

Ataşehir

Deri Hastalıkları

Uzm. Dr. Tülin Uygur

Gebze

Onkoloji Merkezi (Kanser Merkezi)

Prof. Dr. Altan Kır

Gebze

Onkoloji Merkezi (Kanser Merkezi)

Prof. Dr. Bülent Karagöz

Gebze

Onkoloji Merkezi (Kanser Merkezi)

Prof. Dr. Hale Başak Çağlar

Gebze Ataşehir

Onkoloji Merkezi (Kanser Merkezi)

Prof. Dr. İlker Tinay

Gebze

Onkoloji Merkezi (Kanser Merkezi)

Prof. Dr. Necdet Üskent

Gebze

Onkoloji Merkezi (Kanser Merkezi)

Prof. Dr. Şeref Kömürcü

Gebze

Onkoloji Merkezi (Kanser Merkezi)

Prof. Dr. Yeşim Yıldırım

Gebze

Onkoloji Merkezi (Kanser Merkezi)

Doç. Dr. Eda Tanrıkulu Şimşek

Gebze

Onkoloji Merkezi (Kanser Merkezi)

Uzm. Dr. Mehmet Doğu Canoğlu

Gebze

Onkoloji Merkezi (Kanser Merkezi)

Uzm. Dr. Rashad Rzazade

Gebze

Onkoloji Merkezi (Kanser Merkezi)

Uzm. Dr. Sinan Karaaslan

Ataşehir

Deri Hastalıkları

Uzm. Dr. Eylem Emel Arıkan

Gebze

Deri Hastalıkları

Uzm. Dr. Mehmet Coşkun Acay

Gebze

Deri Hastalıkları

Uzm. Dr. Merve Genç

Ataşehir

Deri Hastalıkları

Uzm. Dr. Tülin Uygur

Gebze

Onkoloji Merkezi (Kanser Merkezi)

Prof. Dr. Altan Kır

Gebze

Onkoloji Merkezi (Kanser Merkezi)

Prof. Dr. Bülent Karagöz

Gebze

Onkoloji Merkezi (Kanser Merkezi)

Prof. Dr. Hale Başak Çağlar

Gebze Ataşehir

Onkoloji Merkezi (Kanser Merkezi)

Prof. Dr. İlker Tinay

Gebze

Onkoloji Merkezi (Kanser Merkezi)

Prof. Dr. Necdet Üskent

Gebze

Onkoloji Merkezi (Kanser Merkezi)

Prof. Dr. Şeref Kömürcü

Gebze

Onkoloji Merkezi (Kanser Merkezi)

Prof. Dr. Yeşim Yıldırım

Gebze

Onkoloji Merkezi (Kanser Merkezi)

Doç. Dr. Eda Tanrıkulu Şimşek

Gebze

Onkoloji Merkezi (Kanser Merkezi)

Uzm. Dr. Mehmet Doğu Canoğlu

Gebze

Onkoloji Merkezi (Kanser Merkezi)

Uzm. Dr. Rashad Rzazade

Gebze

Onkoloji Merkezi (Kanser Merkezi)

Uzm. Dr. Sinan Karaaslan

Tümünü göster

Önerilen Sağlık Yazıları

“Genetik kanser” mi, “kalıtsal kanser” mi?

“Genetik kanser” mi, “kalıtsal kanser” mi?

Kanserden korunmanın 13 yolu

Kanserden korunmanın 13 yolu

Pankreas Kanseri Nedir ve Tedavi Sürecindeki "Whipple Ameliyatı" Nasıl Uygulanır?

Pankreas Kanseri Nedir ve Tedavi Sürecindeki "Whipple Ameliyatı" Nasıl Uygulanır?

Mide Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Mide Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Pankreas Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Pankreas Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Rektum Kanseri Nedir? Rektum Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Rektum Kanseri Nedir? Rektum Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Ağız Kanseri: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Ağız Kanseri: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Baş Boyun Kanserleri: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Baş Boyun Kanserleri: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Dil Kanseri: Nedir, Belirtileri, Çeşitleri

Dil Kanseri: Nedir, Belirtileri, Çeşitleri

Farenks, Yutak Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavi Süreci

Farenks, Yutak Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavi Süreci

Nazofarenks Kanseri: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Nazofarenks Kanseri: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Karaciğer Kanseri

Karaciğer Kanseri

Safra Kesesi Kanseri Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Safra Kesesi Kanseri Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Kemik Kanseri: Nedir, Çeşitleri, Belirtileri, Tanı ve Tedavi

Kemik Kanseri: Nedir, Çeşitleri, Belirtileri, Tanı ve Tedavi

Yumuşak Doku Kanseri (Sarkom): Nedir, Belirtileri, Türleri ve Tedavisi

Yumuşak Doku Kanseri (Sarkom): Nedir, Belirtileri, Türleri ve Tedavisi

Mesane Kanseri Belirtileri, Tanı ve Tedavi Süreci

Mesane Kanseri Belirtileri, Tanı ve Tedavi Süreci

Prostat Kanseri Belirtileri Nelerdir? Evreleri ve Tedavisi

Prostat Kanseri Belirtileri Nelerdir? Evreleri ve Tedavisi

Testis Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Testis Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Rahim Ağzı Kanseri

Rahim Ağzı Kanseri

Vulva Kanseri: Nedir, Çeşitleri, Belirtileri, Tanı ve Tedavi

Vulva Kanseri: Nedir, Çeşitleri, Belirtileri, Tanı ve Tedavi

Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri: Belirtileri, Çeşitleri ve Tedavisi

Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri: Belirtileri, Çeşitleri ve Tedavisi

Kanser Nasıl Oluşur?

Kanser Nasıl Oluşur?

Ortopedik Onkoloji

Ortopedik Onkoloji

Lenf (Lenfoma) Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Lenf (Lenfoma) Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Lösemi (Kan kanseri): Nedir, Belirtileri, Tanı ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Lösemi (Kan kanseri): Nedir, Belirtileri, Tanı ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Akciğer Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Palyatif Bakım: Nedir, Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

Palyatif Bakım: Nedir, Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

Likit Biyopsi Nedir? Likit Biyopsi Nasıl Yapılır?

Likit Biyopsi Nedir? Likit Biyopsi Nasıl Yapılır?

Gırtlak Kanseri Belirtileri Nelerdir, Nedenleri ve Tedavisi

Gırtlak Kanseri Belirtileri Nelerdir, Nedenleri ve Tedavisi

Deri Kanseri Türleri, Tanı ve Tedavi Süreçleri

Deri Kanseri Türleri, Tanı ve Tedavi Süreçleri

Kanser Nedir? Tanı ve Tedavi Yöntemleri

Kanser Nedir? Tanı ve Tedavi Yöntemleri

Yanlış tedavi nedeniyle kanser tüm vücuduna yayıldı

Yanlış tedavi nedeniyle kanser tüm vücuduna yayıldı

Kanser hakkında doğru bilinen yanlışlar

Kanser hakkında doğru bilinen yanlışlar

İmmünoterapi Nedir? İmmünoterapi Nasıl Uygulanır?

İmmünoterapi Nedir? İmmünoterapi Nasıl Uygulanır?

Yumurtalık (Over) Kanseri Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık (Over) Kanseri Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yöntemi

Böbrek Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yöntemi

Kanser Ağrısı

Kanser Ağrısı

Kemik Tümörleri

Kemik Tümörleri

Kanser Tedavisi Nedir? Kanser Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanser Tedavisi Nedir? Kanser Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tümünü göster