Hemen Arayın

Omuz ağrılarının sebepleri nelerdir? Nasıl tedavi edilir?

okuyabilirsiniz.

Omuz ağrısı sık görülen eklem ağrıları arasında yer alır. Özellikle kolunu kullanarak çalışan kişilerde yaygın bir problem olan omuz ağrısı yaşam kalitesini olumsuz etkiler.

Omuz ağrılarının sebepleri nelerdir? Nasıl tedavi edilir?

Omuz ağrısı nedenleri

  • Kol yukarı kaldırıldığında bıçak saplanır tarzda bir ağrı hissediliyorsa, çaydanlık gibi mutfak malzemelerini kaldırmada zorluk yaşanıyorsa, saç tararken omuzda yanma his varsa, geceleri yön değiştirirken uyandıracak kadar kesin bir ağrı söz konuysa omuzda kas yırtılması vardır.
  • Giyinirken ve soyunurken omuz hareketlerinde yaşanan kısıtlanma ve eli sırta götürmede zorlanmaya eşlik eden omuz ağrıları omuz donmasına işaret eder.
  • Omuz çevresindeki kaslarda görülen sinir hasarına bağlı olarak oluşan omuz ağrılarına kas gücünde zayıflama eşlik eder.
  • İç organlarda görülen hastalıklara bağlı olarak da omuz ağrısı gelişebilir. Göğüs hastalıkları, akciğer ve safra kesesi hastalıkları omuz ağrısına neden olabilir.
  • Omuz sıkışma sendromu, tendonlarda kireç birikimi olarak tanımlanan kalsifik tendinitler, omuz gevşekliği, omuzun yarı çıkıkları, omuz çevresindeki kaslara bağlı olarak gelişen zorlanma ağrıları miyofasyal ağrı sendromu ve omuzda kireçlenme gibi omuz hastalıkları ağrılara yol açar.

Sol omuz ağrısı nedenleri

Hayati öneme sahip kalbin olduğu tarafta yer alan sol omuz ağrıları ciddi bir hastalığın habercisi olabilir.  Uzun süreli yatak istirahatı yapan hastalarda ve hareketsiz yaşam tarzına sahip olan kişilerde görülen donuk omuz sendromu sol omuzda ağrılara neden olabilir. Dolaşım bozukluğu hastalıkları ve eklem kireçlenmesi gibi rahatsızlıklara ek olarak kalp problemleri de sol omuz ağrısına neden olabilir. Omuz sinirlerinde yaşanan iltihaplanma ve sinir sıkışması gibi nedenler sol omuzda keskin ağrılara ve uyuşmalara yol açabilir. Bunlara ek olarak boyun fıtığı da omuz ağrısının en sık rastlanılan nedenlerinden biridir.

Sağ omuz ağrısı nedenleri

Sağ omuz ekleminin çalışma ya da egzersiz nedeniyle zorlanması sonucu meydana gelebilen sağ omuz ağrısı kasların aşırı çalıştırılması durumunda da görülebilir. Sağ omuzun eklemden çıkması nedeniyle oluşan sağ omuz ağrıları en yaygın görülen ağrı çeşididir. Genel olarak ani omuz hareketi sonucu oluşur. Sağ omuz üzerine uyunması sonucu oluşan ağrı oldukça şiddetlidir. Bazen ise daha önceden sağ omuza alınan darbeler yıllar sonra omuz ağrısı olarak ortaya çıkabilir. Omuz eklemlerinde yaşanan iltihaplanmalar ile başlayan sağ omuz ağrısına mide bulantısı ve ateş eşlik ederse en yanın sağlık kuruluşuna gidilmesi önerilir.

Omuz ağrısı tedavisi

Omuz ağrısı tedavisi nedene yönelik yapılmalıdır. Omuz ağrısını tetikleyen nedenler gözden geçirilmeli ve neden olan etmenler ortadan kaldırılmalıdır. Ağır bir egzersiz sonrası oluşan omuz ağrısının tedavisinde soğuk ya da sıcak kompresler uygulanabilir. Masa başında çalışanlarda görülen omuz ağrıları için gün içinde uzmanlar tarafından önerilen boyun ve omuz egzersizleri yapılabilir. Yaralanma sonucu oluşan ağrılar için kortizon iğnelerinden, fizik tedavi uygulamalarına hatta cerrahi mücadeleye kadar birçok yönteme başvurulabilir.

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.