Hemen Arayın

Astigmat hastalığı

okuyabilirsiniz.

Gözün kornea tabakasının oval şekil almasıyla bulanık ve dalgalı görme şeklinde kendini gösteren görme sorunudur. Sözcük anlamı itibariyle "noktasızlık" demektir.

Astigmat hastalığı

Astigmat nedir?

Gözün kornea tabakasının oval şekil almasıyla bulanık ve dalgalı görme şeklinde kendini gösteren görme sorunudur. Sözcük anlamı itibariyle "noktasızlık" demektir. Kişi, bir noktayı dağınık, etrafa saçılmış görmektedir.   Astigmat, genetik kökenli ya da doğumsal nedenlerle olabilir. Çok nadiren olsa da, göz kapaklarındaki kitlelerin basıncıyla da oluşabilmektedir. Astigmat tek başına olabileceği gibi miyop veya hipermetropla birlikte de görülebilir. Astigmat olan göze yansıyan bozuk görüntü tamamen retina önünde kalıyorsa miyop astigmat, eğer sinir tabakanın arkasına düşüyorsa hipermetrop astigmat olarak adlandırılır.  

Astigmat belirtileri nelerdir?

•       Baş ağrısı
•       Göz yorgunluğu
•       Gözlerde yanma hissi
•       Uzak ve yakın görmede bulanıklık  

Astigmat ameliyatı hangi durumlarda tercih edilir?

Astigmat, göz doktorunun muayenesi sonucu kesinleşir. Sorun ne kadar büyük olursa olsun, gözlük ya da kontakt lenslerle düzeltilebilmektedir. Ayrıca refraktif cerrahi de bir seçenektir. Eğer bir erişkinde düşük dereceli astigmatla birlikte miyop ya da hipermetropi sorunları yoksa herhangi bir şikayeti olmadığı sürece, gözlük kullanmayabilir. Ancak bu durumun tersi bir öykü söz konusuysa, göz doktoru gözlük, kontakt lens ya da cerrahi yöntemi önerebilir. Cerrahi yöntemde korneanın yapısının değiştirilmesi suretiyle hastanın ömür boyu gözlük ya da kontakt lens kullanımı ortadan kalkmaktadır. 
Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.