Hemen Arayın

Dış kulak iltihabı neden olur, tedavisi nasıldır?

okuyabilirsiniz.

Dış kulak yolunda meydana gelen ve akut veya kronik olarak seyredebilen dış kulak iltihabı, şiddetli ağrıya neden olan rahatsızlıklardan biridir. Kulak yolunun sürekli nemli olması, iç kısmın ince bir deri tabakasına sahip olması ve kulak kirinin fazlaca birikmesi gibi etmenler, dış kulak iltihabı riskini artıran nedenlerdir. Dolayısıyla iklim koşullarının sıcak ve nemli olduğu bölgelerde yaşayanlar ve havuz yüzücüleri dış kulak iltihabı açısından riskli grupta yer alır. 

Dış kulak iltihabı neden olur, tedavisi nasıldır?

Akut dış kulak iltihabı nedir? Belirtileri nelerdir?

Hastalığın akut formu, dış kulak yolunun en yaygın enfeksiyonudur. Enfeksiyonun ortaya çıkmasında etkili olan nedenler arasında yüksek sıcaklık ve nem, kulağa yabancı cisim sokulması, buşon olarak da adlandırılan kulak kiri azlığı, kulak yolunun pH değeri 7.0'den büyük olan sıvılarla temas etmesi, uzun ve dar kulak yolu ve işitme cihazı kullanımı şeklinde sıralanabilir. Akut dış kulak iltihabı gelişmesinde etkili olan en yaygın patojen psödomonas aeruginosa adlı bakteridir. Islak ve nemli zemini seven bu bakteri kulak yoluna yerleşerek enfeksiyon gelişmesine ve bölgenin hassasiyet göstermesine neden olur. 

Akut dış kulak iltihabı belirtileri, genellikle yüzme sonrası başlayan kaşıntı ve hızla artan ağrı şikayeti şeklindedir. Ağrı özellikle kulağa dokunulması veya kulağın hareket ettirilmesi durumunda fazlasıyla artar. Ödem dış kulak yolunun kapanmasına neden olarak duymayı zorlaştırabilir. Psödomonas aeruginosa bakterisi, yeşilimsi pürülan akıntı ile karakterizedir ancak enfeksiyon başka patojenler ile ortaya çıkmışsa akıntı şikayeti görülmeyebilir. 

Tedavide öncelikle ağrı şiddetinin hafifletilmesi için doktor tavsiyesine göre analjezik veya narkotik ilaç kullanılır. Daha sonra tedavinin etkisini artırmak için dış kulak yolunda birikmiş olan kir ve benzer döküntülerin temizlenmesi gerekir. Temizleme işlemi uygun miktarda gliserin sıvısının kulak yolunda damlatılması ile gerçekleştirilebilir. Lokal tedavi yöntemlerinden en çok etkili olduğu bilinen asetik asitin solüsyonu neomisin, polimiksin, gentamisin ve steroidli damlalar tercih edilebilir. Antibiyotik ve steroid damlalar genellikle 3-4 defa, her seferinde 3-4 damla olacak şekilde uygulanır. Tedavinin daha etkin şekilde sürdürülebilmesi için ilaçları doktor tarafından reçete edilen şekilde uygulamak oldukça önemlidir. 

Kronik dış kulak iltihabı nedir? Belirtileri nelerdir?

Kronik dış kulak iltihabının temel özelliği, aylar hatta yıllar sürebilen ve yayılım gösteren bir enfeksiyon hastalığı olmasıdır. Psödömonas ve Stafilococcus aereus adlı bakterilerin yol açtığı bu hastalık, baş ağrısı gibi pek çok belirtinin bir arada gözlendiği bir geniş bir tablodur.

Kulak yolu ödem nedeniyle oldukça daralır ve genellikle işitme kaybı gözlenir. Ayrıca kronik dış kulak iltihabında akıntı şikayetinin akut forma oranla çok daha az olduğu söylenebilir. 

Hastalığın tedavisinde genellikle steroidli damlalar ve uygun antibiyotik bir arada kullanılır. Ancak dış kulak yolunun çok fazla daraldığı durumlarda doktor tarafından cerrahi tedavi planlanabilir.

Dış kulak iltihabı ağrısı nasıl geçer? 

Dış kulak iltihabı ile ortaya çıkan ağrı şikayeti, oldukça şiddetli seyreden ve mutlaka analjezik ilaç kullanımı gerektiren bir problemdir. Ağrı kontrolü için kullanılacak olan ağrı kesici doktor tarafından belirlenmeli ve belirtilen sıklıkta kullanılmalıdır.

Bazı durumlarda analjezik ilaç kullanımı, ağrının kontrol altına alınmasında tek başına etkili olmayabilir. Bu gibi durumlarda kulak yolunun aspirasyon yöntemi ile temizlenmesi ağrıyı azaltıcı etki gösterir. Temizleme işleminin kulağa ve özellikle kulak zarına zarar vermemesi için mutlaka sağlık uzmanı kontrolünde yapılması gerekir. 

Kaşıntı ile seyreden dış kulak yolu iltihabı kişinin kulağını kaşımasına ve bu doğrultuda ağrının çoğalmasına neden olabilir. Bu gibi problemlerin önüne geçmek için tedaviye antihistaminik ilaçların eklenmesi önemlidir. 

Not: Hastalığa ait belirtileri gözlemliyor ve benzer şikayetler yaşıyorsanız Kulak Burun Boğaz Bölümü'ne başvurabilir, alanında uzman hekimler tarafından detaylı muayene ve tedavi şansı bulabilirsiniz. 

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.