Tıbbi Bölümler Doktorlar Evde Bakım ve Sağlık
Hemen Arayın

Uzmanlık

  • Genel cerrahi Cerrahi enfeksiyonlar Meme kanseri cerrahisi Tiroit / Paratiroit cerrahisi İleri minimal invazif cerrahi

Yabancı Dil

  • İngilizce

Biyografi

Dr. Kemal Raşa, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden (HÜTF) 1990 yılında mezun olduktan sonra aynı üniversitede genel cerrahi ihtisasını gerçekleştirdi. TÜBİTAK tarafından sağlanan burs ile hazırladığı tez sonucunda 1996’da uzman oldu. HÜTF Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda öğretim görevlisi olarak başladığı, minimal invazif cerrahi ve endokrin cerrahisi (meme ve tiroit kanseri) odaklı kariyerine Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 6. Cerrahi Kliniği Başasistanı, Acıbadem Kadıköy Hastanesi ve Acıbadem Bodrum Hastanesi genel cerrahi bölümlerinde devam etti. 

“Cerrahi Enfeksiyonlar” alanına temel ilgisi olan Dr. Raşa, Avrupa Derneği’nde (Surgical Infection Society - Europe / SIS-E) 1990 yılından bu yana aktif olarak çalışıyor. 21. SIS-E Kongresi’nde kongre sekreterliği yaptıktan sonra derneğin yönetim kuruluna giren Dr. Raşa son yedi yıldır kurulda yer alıyor. Aynı zamanda, ilk üç yıl “Councilar at large” ve sonraki üç yıl “Recorder” olarak görev almasının ardından 2017 yılında derneğin genel sekreteri oldu. 2017 yılında kurulan World Surgical Infection Society’nin hem kurucu üyeliğine hem de  “Kurucu Yönetim Kurulu” başkanlığına seçildi. World Society of Emergency Surgery bünyesindeki çalışmalara katkıda bulunurken, kısa bir süre içerisinde yayınlanacak olan “Global declaration on appropriate use of antibiotics. Use Antibiotics Appropriately to Address Antibiotic Resistance” deklarasyonun yazar ekibi içerisinde yer almakta. Bunun yanı sıra, ulusal bazda “Ulusal Cerrahi Enfeksiyonları Önleme Kılavuzu” yazarlarından biri olarak başladığı çalışmalarını dernekleşme sürecinde de sürdürdü. “Cerrahi Enfeksiyon Derneği” kurucu üyesi ve yönetim kurulu üyesi olduktan sonra halen dernek sekreteri olarak çalışıyor.

2017 yılından itibaren kariyerine Anadolu Sağlık Merkezi ile devam eden Dr. Raşa, genel cerrahi uzmanı olarak görevini sürdürüyor. 

Eğitim

Üniversite
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Ankara 1990

Uzmanlık eğitimi
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Genel Cerrahi Anabilim Dalı, Ankara 1996 

Kurum Üyelikleri

Surgical Infection Society - Europe

World Surgical Infection Society

World Society of Emergency Surgery

TTB

Türk Cerrahi Derneği

Videolar

Yayınlar

1. Massimo Sartelli et al Global declaration on appropriate use of antibiotics. Use Antibiotics Appropriately to Address Antibiotic Resistance (in press).

2. Hakko E, Raşa K, Karaman ID, Enunlu T, Çakmakçı M. Low rate of compliance with hand hygiene before glove use. Am J Infect Control. 2011 Feb;39(1):82-3. 

3. Saruç M, Karaarslan M, Raşa K, Saygılı O, İnce U, Baysal C, Pour PM, Çakmakçı M, Tözün N. Pancreatic cancer and glucose metabolism. Turk J Gastroenterol. 2009 Dec;20(4):257-60.

4. Güvenç BH, Raşa K, Güvenç S. The presence of percutaneous endoscopic gastrostomy (PEG)-related postprocedural pneumoperitoneum. Endoscopy. 2009;41 Suppl 2:E269-70. Epub 2009 Oct 28. 

5. Özseker B, Özcan UA, Raşa K, Çizmeli OM. Treatment of breast abscesses with ultrasound-guided aspiration and irrigation in the emergency setting. Emerg Radiol. 2008 Mar;15(2):105-8. Epub 2008 Jan 10.

6. Raşa K, Erverdi N, Karabulut Z, Renda N, Korkmaz A. The effect of methylene blue on peritoneal adhesion formation. Turk J Gastroenterol. 2002 Jun;13(2):108-11.

7. Tanrıverdi P, Yüksel BC, Raşa K, Güler G, İskit AB, Güc MO, Korkmaz A. The effects of selective nitric oxide synthase blocker on survival, mesenteric blood flow and multiple organ failure induced by zymosan. J Surg Res. 2005 Mar;124(1):67-73.

8. Baykal A, Onat D, Rasa K, Renda N, Sayek I. Effects of polyglycolic acid and polypropylene meshes on postoperative adhesion formation in mice. World J Surg. 1997 Jul-Aug;21(6):579-82; discussion 582-3.

9. Beside many international congress presentations one internet course chapter (SIS-E Surgical Infections Course / Chapter 8 – Intravascular catheter infections) & 2 book chapters

Doktor Yazıları

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.