Hemen Arayın

MR-TRUS Füzyon

MR-TRUS Füzyon: Prostat kanserinde hedefe yönelik biyopsi

Hedefe yönelik Prostat MR-TRUS Füzyon Biyopsisi, ileri teknoloji cihaz ve yazılım kullanılarak prostatta kanser şüphesi olan odakları saptayan ve bu odaklardan milimetrik hassasiyetle biyopsi yapılmasını sağlayan bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde kanser odakları daha yüksek doğrulukla saptanabiliyor ve tekrarlayan biyopsilere gerek kalmıyor.

MR-TRUS

Prostat biyopsisi neden yapılır?

Biyopsi, üroloğunuz tarafından prostat muayenenizde şüpheli bir durum görüldüğünde ve/veya kanınızda yüksek Prostat Spesifik Antijen (PSA) değeri saptandığında, prostat bezinizde kanser olup olmadığını tespit etmek için gerçekleştiriliyor. Biyopsi sonucunda varsa kanserin karakteristik özellikleri (yerleşimi, boyutu, saldırganlığı) de değerlendirilerek, bu bilgiler doğrultusunda tedavi yaklaşımı belirleniyor.

MR-TRUS Füzyon nedir?

“MR-TRUS Füzyon”, prostat kanseri tanısında doğruluğu ve hassasiyeti yüksek “akıllı biyopsi” yöntemidir. Prostata ait Manyetik Rezonans (MR) görüntülerinin, özel bir yazılım yardımı ile işlenmesi ve gerçek zamanlı Trans Rektal Ultrasonografi (TRUS) görüntüsü ile birleştirilmesi esasına dayanır. Gelişmiş MR teknolojisi sayesinde prostatta kanser açısından şüpheli odaklar işaretleniyor; biyopsi sırasında Prostat MR-TRUS Füzyon cihazından elde edilen prostat görüntüleri, yine aynı cihazda 3 boyutlu hale dönüştürüldükten sonra MR ile TRUS görüntüleri üst üste getirilerek “füzyon” işlemi gerçekleştiriliyor. Sonrasında biyopsi iğnesi robotik bir kol yardımıyla, işaretlenmiş şüpheli MR bölgelerine yazılımındaki navigasyon özelliği ile yönlendiriliyor ve hedefe yönelik biyopsi işlemi yapılıyor.

MR-TRUS

Prostat Manyetik Rezonans Görüntüleme’nin (MRG) avantajı nedir?

Diğer organ kanserlerinin aksine prostat kanserinin hassas görüntülenmesi MRG’nin devreye girmesine kadar hemen hemen mümkün değildi. Son yıllarda MRG teknolojisindeki gelişmeler tümör şüphesi olan alanların normal prostat dokusundan ayrımını kolaylaştırarak görüntülemenin doğruluğunu artırmış; hem de işlemin daha kısa süreli ve hastalar için konforlu olmasına olanak vermiştir.

Hedefe Yönelik MR-TRUS Füzyon biyopsisinin klasik prostat biyopsisine üstünlükleri nelerdir?

Klasik yöntemle Trans Rektal Ultrason eşliğinde standart bölgelerden biyopsi örnekleri alınırken, gelişmiş MR görüntülerini gerçek zamanlı ultrason görüntüleri ile birleştiren MR-TRUS Füzyon yöntemi prostatın 3 boyutlu haritasını çıkararak biyopsi iğnesini doğrudan kanser şüphesi olan odaklara yönlendiriyor.Muayenesi normal PSA’sı yüksek hastalarda kanser oranı %25-30’dur. Klasik biyopsi, varolan kanserlerin %70-75’ine tanı koyabilir. Biyopside alınan parça sayısına bağlı olarak enfeksiyon ve septik komplikasyon riski koruyucu önlemlere rağmen yüksektir.

MR-TRUS Füzyon biopsisiyle ise tanı oranı %95’in üzerine çıkar. Ayrıca MR-TRUS Füzyon biyopsisi hedefe yönelik yapıldığı için alınan parça sayısı az olacağından enfektif komplikasyon olasılığı daha azdır. MR-TRUS Füzyon biyopsisi sayesinde özellikle PSA yüksekliği devam eden ve tekrarlayan prostat biyopsilerinde tümör saptanmayan hastalarda klinik açıdan önemli (hastaya zarar verme olasılığı yüksek) kanserlerin yakalanma oranı yükselir.

MR-TRUS

Sizi Dinliyoruz

Hastanemizde aldığınız hizmetin kalitesini daha da yükseltmek için görüşlerinize, önerilerinize ve eleştirilerinize kulak veriyoruz.

  • Ad *
  • Soyad *
  • E-Posta *
  • Cep Telefonu *
  • Cinsiyet
  • Kalan Karakter Sayısı: 5000

Hastanemizde aldığınız hizmetin kalitesini daha da yükseltmek için görüşlerinize, önerilerinize ve eleştirilerinize kulak veriyoruz.

Bunun için aşağıdaki kişisel bilgilerinizi, istek, görüş veya şikayetlerinizi ve aşağıda yazılı muvafakat beyanlarını bize göndermeniz yeterli olacaktır.

Hastanemize vereceğiniz kişisel verilerinizin işlenip işlenmediğini öğrenme, işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme, işlenme amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme, aktarıldığı üçüncü kişileri öğrenme, eksik veya yanlışların düzeltilmesini isteme, mevzuat çerçevesinde silinmesini veya yok edilmesini isteme, taleplerinizin aktarım yapılan kişilere bildirilmesini isteme, münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz sonucu aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme, kanuna aykırı işlemelerden doğan zararını tazmin etme haklarınız bulunmaktadır.

Hastanemizin veri sorumlusu Başhekimiz Dr. Özgür Devrim Kılıç’tır.

Kişisel verileriniz sadece aşağıdaki muvafakat beyanlarında yazılı işlemler için kullanılacak ve bu işlemlerin yapılması için görevli kişi ve kuruluşlara aktarılacaktır. T.C kimlik numaranız hiçbir şekilde hiçbir kuruluşa aktarılmayacaktır. Bu kişisel verileriniz web sitemize yapacağınız beyan usulüyle kişisel verilerin korunması mevzuatına göre toplanmaktadır.


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.