Hemen Arayın

Akciğer kanseri evreleme

okuyabilirsiniz.

Akciğer kanseri evreleme kanserin akciğerin dışına çıkıp çıkmadığına göre yapılır. Lenf nodlarına ve diğer organlara yayılım evreleme için kullanılır. Akciğerler büyük olduğu için kanserin teşhisinden önce kanser dokusu uzun bir süre çevre dokulara yayılmadan akciğerler içinde büyüyebilir.

Akciğer kanseri evreleme

Öksürük ve yorgunluk gibi belirtiler ortaya çıktığında bile hastalar bunları soğuk algınlığı, farenjit ya da bronşit gibi başka nedenlere bağlar. Bu nedenle de erken evreler olan evre 1 ve 2’de kanseri tespit etmek zordur. Akciğer kanserinin evrelenmesi tedavinin planlanabilmesi için önemlidir. 

Küçük hücreli akciğer kanseri evreleri

Evre 1: Kanser sadece akciğerlerde bulunur ve herhangi bir lenf bezine yayılmamıştır.

Evre 2: Kanser akciğere ve yakın lenf düğümlerine yayılmıştır.

Evre 3: Bu evre 3A ve 3B olmak üzere 2’ye ayrılır. Kanser sadece kanserin başladığı akciğer yarısının aynı tarafındaki lenf düğümlerine yayılmışsa evre 3A olarak adlandırılır. Kanser karşı taraftaki lenf düğümlerine de geçmişse veya köprücük kemiğinin üstündeki lenf düğümlerinde yayılırsa buna da 3B denir.

Evre 4: Akciğer kanseri 4. evre kanserin en ileri aşamasıdır. Bu evrede kanser diğer akciğer yarısına, karaciğer gibi uzak organlara ve akciğer ve kalp zarları arasındaki sıvıya sıçramıştır. İleri evre akciğer kanseri yoğun bakım ünitesinde tedavi gerektirecek çok ağır belirtiler gösterebilir.

Küçük hücreli akciğer kanserinin evreleri

Bu akciğer kanseri türü sınırlı ve yaygın hastalık olmak üzere 2 evrede ele alınır.

Sınırlı hastalık: Bu aşamada, kanser sadece göğsün bir tarafında  akciğerin sadece bir kısmında ve yakındaki lenf düğümlerinde bulunur.

Yaygın hastalık: Bu evrede, kanser göğsün diğer yarısına veya vücudun diğer bölgelerine yayılmıştır.

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.