Hemen Arayın

Bebek üşümesine karşı önlemler

okuyabilirsiniz.

Mevsim kış olunca; ebeveynler bebekleri soğuktan koruma konusunda daha da hassaslaşıyor. Peki, doğru oda sıcaklığı kaç derece olmalı, uyurken nasıl giydirmeli, dışarı çıkınca neye dikkat etmeli?

Bebek üşümesine karşı önlemler

Yenidoğan bebeklerin bakımında ısı koruma önemli konulardan biri. Yenidoğan bebekler, cilt altı yağ dokusu henüz yeterli kalınlıkta olmadığından, vücut ısısını uzun süre koruyabilecek durumda olmuyor. Çıplak bırakıldığında veya soğuk ortamlarda vücut ısısı kolayca düşebiliyor. Diğer taraftan ter bezleri de olgun olmadığından, fazla ısıtıldığında terleyememe ve vücut ısısının kontrolsüz olarak yükselmesi söz konusu oluyor.

Bebeklerin vücut ısısı kaç derece olmalı?  


Yenidoğan bebeğin vücut ısısı, koltuk altından ölçüm yapılıyorsa 36,5-37,5 derece arasında olmalı. Kulaktan ölçülen ısı bundan 0,5-1 derece daha yüksek bulunabilir. Kaloriferli ve ısı yalıtımlı evlerde genelde aşırı sıcak ve kuru ortam kış bebeklerini zorlarken, sobalı evlerde odalar arası ısı farkı problem olabilir. Bebeğin odasında sıcaklık 22-23 derece idealdir. Merkezi ısıtma sistemleri nedeniyle hava aşırı kurumuşsa, bebek odasında ıslak bir parça havlunun kurudukça ıslatılarak bulundurulması sorunu çözecektir. Buna rağmen kuruluk nedeniyle burun tıkanıklığı yaşanırsa, serum fizyolojikli damlalarla burun temizliği yapılabilir. Bebek cildi de kuruluktan etkilenir. Banyoda cildi kurutmayan ürünler kullanılabilir ve sonrasında uygun losyon veya bebe yağları ile nemlendirme yapılabilir.  

Bebekleri uyurken çok kalın giydirmeyin


Bebek odası kışın da güneş alabilen, pencere açılarak havalandırılabilen bir oda olmalı. Soğuk havalarda bile evin havalandırılması gerekiyor. Odalar arası ısı farkının yaşandığı evlerde, bebeğin gereğinde çıkarılabilecek birkaç kat ile giydirilmesi ve ısı değişikliğine göre katların azaltılıp artırılması gerekiyor. Yenidoğan bebek için tenine temas edecek pamuklu bir badi ve üstüne ayaklı bir tulum en uygun kıyafet olarak tavsiye ediliyor. Tulum kalınlığı ısıya göre penyeden kadifeye kadar değişen dokularda seçilebilir. Uyuturken çok kalın giydirilmemesi, üzerine polar gibi hafif ama sıcak tutan bir battaniye ya da hafif bir yorgan örtülmesi gerekiyor.  

Bebekleri ısıtıcılara çok yakın yatırmayın

Bebeğin ısıtıcılara çok yakın ve ağır örtüler altında yatırılmasının sakıncaları var; özellikle ilk günlerde uyanma zorlukları, emmeme, halsizlik gibi durumlara yol açabiliyor. Bebekle kışın sokağa çıkılması gerektiğinde, normal ev kıyafetinin üzerine giydirilebilen içi izolasyonlu tulum tarzında giyeceklerin tercih edilmesi gerekiyor. Mutlaka şapka kullanılmalı, rüzgârlı zamanlarda kulakları da içine aldığından emin olunmalı. Araba koltuğu ya da pusete kemerlerle bağlanabilen, zarf gibi bebeği sarabilen aparatlar, dışarıda vakit geçirilmesi gerektiğinde çok yararlı oluyor. Soğukta, rüzgârda kalınacak ise bebeğin açıkta kalan yüz bölgelerine soğukla teması azaltacak uygun kremler sürülmesi yararlı olur. Arabada bebek bir kat soyulmalı ya da araba fazla ısıtılmamalı.  

 

Kış hastalıklarına dikkat

Tüm yenidoğanlar, ilk 4-6 hafta boyunca bağışıklık açısından duyarlıdır. Bu nedenle, özellikle enfeksiyonların sık olduğu kış mevsiminde kalabalıktan uzak tutulması gerekiyor. Anne baba ve evdeki birinci derece yakınlar dışında, kucak ve yakın temastan kaçınılması gerekiyor. Özellikle el temizliğine çok dikkat etmekte fayda var. Kış aylarında iç mekan, dış mekan arasındaki ısı farklılıklarına karşı bebeklerin daha hassas olduğunu, kalabalık ve kapalı ortamlarda hastalıklarla karşılaşma olasılığının yükseldiğini unutmayın.  

 

D vitamini desteği gerekebilir

Dışarıdan gelen ev sakinlerinin bebekle ilgilenmeden önce özellikle el temizliklerine dikkat etmeleri, sigara içilmemesi, hastayken evde maske takılması ve evin sık sık havalandırılması önemli. Emziren annelerin solunum yolu hastalıklarına yakalanmaları durumunda, emzirirken maske kullanmaları, bebekle yakın temas etmemeye çalışmaları gerekiyor. Böyle dönemlerde emzirme, bebeğin annenin bağışıklığından yararlanabilmesi için önem kazanıyor. Sütle solunum yolu enfeksiyonu bulaşmadığını da anımsatmakta fayda var. Kış mevsiminde doğan bebekler için dikkat edilecek başka bir konu da D vitamini desteği. Güneş, D vitamininin en önemli kaynağı olduğundan özellikle uzun süre güneş görülemeyen aylarda anne sütü alan bebeklerin D vitamini ile desteklenmesine özen gösterilmeli. 

 

Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Doç. Dr. Neşe Karaaslan Bıyıklı
Doktorun Biyografisini Gör

Doç. Dr. Neşe Karaaslan Bıyıklı, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra, aynı fakültede Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda pediatri ihtisasını tamamladı. 2003 yılında Çocuk Nefrolojisi üst ihtisasını Marmara Üniversitesi Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı’nda yaptı ve 2007 yılında doçent oldu. 2009 yılında Anadolu Sağlık Merkezi’nde çalışmaya başlayan Doç. Dr. Bıyıklı, halen çocuk nefrolojisi ve genel pediatri uzmanı olarak görevini sürdürüyor. 


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.