Hemen Arayın

MS hastalığının belirtileri ve tedavisi

okuyabilirsiniz.

MS hastalığı ya da multipl skleroz kısaca beyin, omurilik ve göz sinirlerini etkileyebilen kronik bir hastalıktır. Hastalık; görme, denge, kas kontrolü ve diğer temel vücut fonksiyonları ile ilgili sorunlara neden olur. Hastalık belirtilerinin şiddeti hastadan hastaya farklılık gösterir. Bazı kişilerin tedavi gerektirmeyen çok hafif belirtileri vardır. Diğerleri ise etrafta dolaşmak ve günlük aktiviteleri yapmak için bile yardıma ihtiyaç duyabilir.

MS hastalığının belirtileri ve tedavisi

MS Hastalığı Neden Olur?

Multpl skleroz hastalığında kişinin kendi bağışıklık sistemi hücreleri, miyelin adı verilen sinir hücrelerinin üstünü kaplayan koruyucu kılıfa saldırır. Miyelin, sinir liflerini korumak ve beyin ile vücudun geri kalanı arasındaki iletişimi sağlamakla sorumludur. Bu saldırı sonucunda hastalık sinirlerin bozulmasına ya da kalıcı olarak hasar görmesine neden olabilir.

MS Hastalığı Belirtileri

Multpl skleroz belirti ve bulguları, merkezi sinir sisteminin hangi kısmını etkilendiğine ve etkileme derecesine göre değişir. Bu sebeple görülebilen belirtilerin şekli ve derecesi değişkenlik gösterir.

Semptomlar beş önemli sağlık probleminin kombinasyonu şeklinde ortaya çıkabilir:

  1. Motor kontrol sorunları - kas spazmları, güçsüzlük, koordinasyon, denge, kol ve bacak hareketleri ile ilgili sorunlar
  2. Kaslarda hızlı yorulma ve halsizlik 
  3. Duyusal problemler - Nörolojik duyu sorunları vertigo, uyuşma, karıncalanma ve görsel rahatsızlıklar
  4. Boşaltım fonksiyonu sorunları - İdrar ve büyük abdest kaçırma gibi boşaltım sorunları
  5. Nöropsikolojik belirtiler - hafıza kaybı, depresyon ve bilişsel zorluklar dahil

MS Hastalığı Testi ve MS Teşhisi

Ms hastalığında görülen belirti ve bulgular diğer pek çok nörolojik hastalığı taklit edebilir. Bu sebeple ayırıcı tanı için ayrıntılı öykü, fizik muayene, bazı testler ve görüntüleme yöntemleri kullanmak gerekir. Hastalığın teşhisinde kullanılabilecek özelleşmiş bir test yoktur. Tanı için öncelikle belirtilerin diğer olası nedenlerinin dışlanması gerekir.

Nöroloji uzmanı tarafından yapılan ayrıntılı bir nörolojik muayene tanı için değerlidir. MRG ile beyin ve omurilikteki miyelin kılıfında herhangi bir hasarın var olup olmadığı gösterilebilir. Yani tanının doğrulanmasındaki en büyük yardımcılardan biri MRG'dir.

Kan testleri, genellikle belirtilerde vitamin eksikliği veya nöromiyelitis optika olarak adlandırılan çok nadir fakat potansiyel olarak MS ile çok benzer bir durum olan hastalığı ayırt etmek için yapılır.

Lomber ponksiyon, belinizden bir iğne yardımıyla beyin omurilik sıvısından bir numune almak için kullanılan bir prosedürdür. Beyin omurilik sıvısı, beyin ve omuriliğinizi çevreleyen sıvıdır ve bu sıvıda meydana gelen değişiklikler, sinir sistemi ile ilgili sorunlara yol açabilir.

MS Hastalığı Tedavisi

Multipl skleroz hastalığının kesin bir tedavisi yoktur. Fakat hastalığın ilerlemesini yavaşlattığı kanıtlanmış iki farklı ilaç bulunur.

Bu ilaçlara ek olarak üç aydan uzun süren kronik ve üç aydan kısa süren akut belirtileri yönetmek için kullanılabilecek başka ilaçlar da vardır.

İmmünoterapi ms ataklarında kullanılan, hastalığın zarar verme potansiyelini azaltarak miyelin kılıfın daha az hasar görmesini sağlayan tedavi seçeneğidir.

Metotreksat veya mitoksantron gibi bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar, özellikle çok aktif multipl sklerozlu kişiler için kullanılabilir.

Metilprednizolon, etkilenen bölgede iltihabi süreci baskılayarak multipl skleroz atağının şiddetini en aza indirmek için kullanılan bir steroid ilaçtır.

Multipl sklerozu tedavi etmek için çok sayıda yeni tedavi seçeneği denenmektedir. Yeni tedavi seçenekleri ve denemelere katılmak için nöroloğunuzla konuşabilirsiniz.

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.