Akne (Sivilce) Nedir? Akne Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Akne (sivilce), tüm dünya çapında yaşamın parçası olarak görülen dermatolojik bir sorundur. Farklı vücut bölgelerinde oluşabilen bu durum sıklıkla deri altındaki kıl köklerinde ve yağ bezlerinde meydana gelir. Kesin derecelendirme üzerinde fikir birliği bulunmamakla beraber fotografik yöntemler ve lezyon sayımı ile derecelendirilebilir. Temelde inflamatuar ve inflamatuar olmayan lezyonlar olmak üzere morfolojisine bağlı olarak dört şiddet derecesine ayrılır. Bunlar komedojenik akne, hafif ya da orta şiddette papülopüstüler akne, şiddetli papülopüstüler akne ya da orta derecede nodüler akne ve şiddetli nodüler akne/konglobat aknedir. inflamatuar lezyon olmasına bağlı olarak şiddeti ve tedavisi belirlenir. Akne oluşumunda yağ bezi aktivitesinin bozulması, sebum üretiminin artması, foliküler kanalın tıkanarak bakteri kolonizasyonu ile bağışıklık sisteminin aktivasyonu etkilidir.

Akne (Sivilce) Nedir?

Akne, deri altındaki kıl köklerinde ve yağ bezlerinde tıkanma ile oluşan bir cilt sorunudur. Problemin temelinde androjenler (böbrek üstü bezinden salgılanan hormon) ve sebositleri (hormonların yağ bezlerini üreten hücreleri) uyarması ile yağ bezi salgısı üretimi artar. Yağ bezleri cilt hücrelerini çoğaltır ve bağışıklığı düzenleyen hücrelerden daha fazla üretir. İltihaplanmayı sağlayan, kıl kökleri ve yağ bezlerinde bulunan bakteriler, derideki gözenekleri tıkaması için uyarır. Ergenlik dönemindeki insanların yaklaşık yüzde 85’inde görüldüğü gibi hayatın her evresinde de görülebilen bir durumdur. 25 yaşının üstünde görülenleri ise ya ergenlikten itibaren devam edebilir ya da yetişkinlik zamanında akne tarda olarak ortaya çıkabilir. Akne tarda sıklıkla kadınlarda az sayıda ve yüksek iltihaplı şekilde çene bölgesinde görülür. Sivilce genellikle alın, çene, boyun, sırt, göğüs ve omuzlarda görülür. İltihaplı ya da iltihapsız olabilir. İltihaplı olanlarının iltihabı ucunda sarı renk şeklindedir. Kapalı komedon şeklinde olanların ucu da beyaz renkli iken açık komedon şeklindekilerin ucu siyah rengindedir.  

Akne (Sivilce) Belirtileri Nelerdir?

Sivilce, halk arasında sıklıkla karşılaşılan bir problemdir. Akne belirtileri sivilcenizin durumuna göre değişir. Sivilce durumlar arasında şunlar yer alır: 

 • Siyah noktalar 
 • Ucu beyaz sivilceler 
 • Derinin altındaki ağrılı, büyük, sert yumru şeklindeki sivilceler 
 • Derinin altındaki ağrılı irin dolu sivilceler 
 • Kırmızı renkli küçük sivilceler 

Bu çeşitli sivilce durumlarının belirtileri genellikle bölgede kızarıklık ve ağrı ile başlar. Zamanla ağrı ve kızarıklık artabilir, koyu lekeler ve yara izleri oluşabilir. 

Akne (Sivilce) Nedenleri

Sıklıkla ergenlik döneminde görülmeye başlayan sivilcelerin %15 ile % 20’si orta ya da şiddetli şekildedir. Ergenlik ve gençlik döneminde çıkan sivilcelerden 30 yaşına kadar süren kişilerin hayatlarının ilerleyen döneminde de sivilce lezyonları yaşamaları olasıdır. Akne oluşumunun temelinde yatan neden sıklıkla kalıtım olarak kabul edilse de beslenme şekli, çevresel faktörler ve yaşam tarzı da yüksek oranda etkilidir.  

Derideki gözeneklerin içerisi tıkandığında burada bulunan bakteriler için üreme ortamı oluşur. Bakteriler üredikçe iltihaplanma gerçekleşir ve akne oluşur. Akne oluşumunun bazı nedenleri şu şekilde sıralanır: 

 • Kalıtsal 
 • Yağ bezi aktivitesinin bozulması ve cildin fazla yağ üretimi 
 • Androjen metabolizmasındaki bozukluklar 
 • Hormonal değişiklikler 
 • Bazı ilaçlar 
 • Sivilce sıkma, tahriş 
 • Sağlıksız ve zararlı beslenme 
 • Karbonhidrat ve yağ ağırlıklı beslenme 
 • Uygunsuz kozmetik kullanımı 
 • Cilt temizliğinde ihmalkarlık 
 • Yağ ve ölü deri hücreleri tarafından tıkanmış gözenekler 
 • Mekanik tahriş 
 • Nemden ya da güneşe maruz kalmaktan kaynaklanan tahriş 

Hormon seviyesindeki değişiklikler, hormonal sivilcelerin oluşmasını artırır. Bunu etkileyen birçok neden vardır. Düzensiz uyku, hareketsiz yaşam ya da az su içmek hormonları etkileyerek sivilce oluşumuna neden olur. 

 • Stres 
 • Regl döngüsü 
 • A ve E vitamininin düşüklüğü 
 • B vitamini fazla alımı 
 • Ergenlik dönemi 
 • Doğum kontrol hapları 
 • Hamilelik 
 • Progesteron hormonu fazlalığı 

Yaşam döngüsünde sivilcenin çıktığı ilk zamanlar ergenlik dönemi diye adlandırılır. Bu dönemde androjen hormonu yükselir ve duyarlılığı artar. Böylece deride üretilen yağ miktarı da artış gösterir. Yağ miktarının artmasıyla cilt yağlı bir görünüm alır ve buna ek olarak yağ bezlerinin dışarı açılan kısımlarında hücreler, toz ya da kozmetik malzemeler birikir, gözenekler tıkanır. Aknenin ilk oluşum evresi bu şekilde başlar. Bu durumun gözeneklerde siyah ya da beyaz nokta şeklinde kalabilirken orada bulunan bakterilerin üremesiyle iltihapta ortaya çıkabilir, iltihap nedeniyle büyük ya da küçük şişlikler oluşabilir ve orası kızarabilir. Bu tür olaylar sıklıkla yüz, sırt, alın, çene, burun ya da omuz gibi yağ oranı fazla bölgelerde olur.  

Fazla stres altında kalmak doğrudan sivilce ile bağdaştırılamaz fakat kişi stresliyken bilinçsiz bir şekilde eliyle saç diplerini, yüzünü, sırtını ya da omuzlarını yolabilir, var olan sivilce ile oynayabilir ve bu sebepten ötürü küçük bir akneyi büyütebilir, yara yapabilir. Bunun sonucunda da tedavi alınsa bile ömür boyu geçmeyen akne izi ve lekeleri oluşur. Bu durum ciltte sorun yarattığı gibi psikolojik olarak da kişiyi kötü etkiler. 

Adet dönemindeyken de aşırı androjen hormonu salgılanması nedeniyle sivilce artışı görülür. Bu genellikle yüz, alın, göğüs arası, çene ve boyun gibi yerlerde oluşur. 

Ergenlik sonrasında görülen kalıcı sivilcelerin temel nedenlerinden biri olarak fazla kozmetik malzeme kullanımı kabul edilir. Bu malzemelerin kullanımından hemen ya da aylar sonra akne oluşumu gözlenebilir. Bu nedenle kozmetik malzeme seçerken cildinize en uygun olanı ve mümkün olduğu kadar en az akne yapıcı olanı tercih edilmelisiniz. 

Ergenlik döneminde işlenmiş karbonhidrat ve yağ tüketimi de akne oluşumunu artırır.  

Uzun süreli ağızdan alınarak kullanılan ilaçlar, antibiyotikler yan etki olarak sivilce çıkartır. Antibiyotiklerin sebep olduğu sivilceler tedaviye dirençli olur. Steroidleri ve B vitaminini fazla kullanmak da sivilce oluşumunu artırır ya da var olan sivilceyi şiddetlendirir. 

Cilt yapısı da sivilce oluşumunda önemli bir etkendir. Kendiliğinden yağlı bir ciltte sivilce oluşumu daha yüksek olabileceği gibi geniş gözenekler de sivilce oluşumunu tetikler. Ergenlik döneminde sıklıkla erkeklerde sivilce çıkar, kadınlarda da erişkin aknesi oluşur. Erişkin aknesi daha çık iz ve iltihap bırakır. 

Akne (Sivilce) Tedavisi

Her aknenin tedavisi ve tedavi süresi aynı olmamakla beraber akne tedavi edilebilir bir sorundur. Bu nedenle aknenin yapısına uygun tedavi yöntemi için bir uzman hekime başvurulmalıdır.  

Tedavinin süresi ve şekli kişinin sağlık durumuna, kullandığı ilaçlara, yaşına ve sivilcenin durumuna bağlı olarak şekillenir. Akne tedavisi için oral ya da tropikal olarak kullanılan birçok ilaç vardır. Fakat bu ilaçlara kısıtlayıcı ya da tedavi eşiği düşük kullanım tavsiye edilir. Akne tedavisinden önce aknenin kişinin yaşam kalitesi üzerindeki psikolojik ve fiziksel etkisine bakılır. Akne tedavisinde kullanılan başlıca yöntemler şu şekildedir: 

 • Antibiyotikler 
 • İdame tedavisi 
 • Retinoidler 
 • Benzoil peroksit 
 • Fototerapi 
 • Drenaj 
 • Lazer tedavisi 
 • Adapalen  
 • Azelaik asidi 

Sivilce İzleri 

Bu soruna sahip kişilerin çoğunda sivilce ve yara izleri kalıcıdır. Sivilce izlerinin tedavisi zordur ve bitirme garantisi vermez. Akne tedavisinde öncelikle bir doktorun görmesi gerekir. Erken tedavinin oldukça önemli olduğu bu durumda aknenin şiddeti, yayılımı ve süresi belirleyici bir faktördür. Sivilce izi tedavisinde hastanın bağışıklık sistemi önemli rol oynar. Sivilce izi tedavisinde kullanılan başlıca cilt yenileme yöntemleri şöyledir: 

 • Dermabrazyon 
 • Lazer 
 • Kimyasal peeling 

Eğer sizin de akne izleriniz varsa ve bundan rahatsız oluyorsanız uzman bir sağlık kuruluşuna başvurarak dermatoloji uzmanlarının muayenesinden geçebilirsiniz. Doktorunuzun önerisine göre cildinizin ihtiyacı olan tedavi yöntemine başlayabilirsiniz. 

 

Sağlık Merkezi
Anadolu Sağlık Merkezi

Deri Hastalıkları

Deri Hastalıkları

Bölüm Doktorları

Tıbbi Birimi İncele
Ataşehir

Deri Hastalıkları

Uzm. Dr. Eylem Emel Arıkan

Gebze

Deri Hastalıkları

Uzm. Dr. Mehmet Coşkun Acay

Gebze

Deri Hastalıkları

Uzm. Dr. Merve Genç

Ataşehir

Deri Hastalıkları

Uzm. Dr. Tülin Uygur

Ataşehir

Deri Hastalıkları

Uzm. Dr. Eylem Emel Arıkan

Gebze

Deri Hastalıkları

Uzm. Dr. Mehmet Coşkun Acay

Gebze

Deri Hastalıkları

Uzm. Dr. Merve Genç

Ataşehir

Deri Hastalıkları

Uzm. Dr. Tülin Uygur

Tümünü göster

Önerilen Sağlık Yazıları

Ergenlikte lazer epilasyon yapılmalı mı?

Ergenlikte lazer epilasyon yapılmalı mı?

Vücuttaki kahverengi lekeler nasıl geçirilir?

Vücuttaki kahverengi lekeler nasıl geçirilir?

Ayak Mantarı: Nedir, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Ayak Mantarı: Nedir, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Cilt Çatlağı

Cilt Çatlağı

Egzama Nedir? Egzama Neden Olur? Egzama Nasıl Geçer?

Egzama Nedir? Egzama Neden Olur? Egzama Nasıl Geçer?

Güneş Alerjisi Nedir: Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Güneş Alerjisi Nedir: Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Kurdeşen: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Kurdeşen: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Lazer Epilasyon Nedir? Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Lazer Epilasyon Nedir? Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Liken Planus Nedir: Belirtileri, Teşhis ve Tedavisi

Liken Planus Nedir: Belirtileri, Teşhis ve Tedavisi

Mantar enfeksiyonunun önüne geçme yolları

Mantar enfeksiyonunun önüne geçme yolları

Pişik nasıl oluşur, nasıl geçer?

Pişik nasıl oluşur, nasıl geçer?

Rozase Hastalığı: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Rozase Hastalığı: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Seboreik Dermatit: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Seboreik Dermatit: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Sedef Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sedef Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tırnak Mantarı : Nedir, Belirtileri, Teşhis ve Tedavisi

Tırnak Mantarı : Nedir, Belirtileri, Teşhis ve Tedavisi

Uyuz: Nedir, Belirtileri, Tedavisi

Uyuz: Nedir, Belirtileri, Tedavisi

Vitiligo: Türleri, Belirtileri, Nedenleri, Tedavi Yöntemleri

Vitiligo: Türleri, Belirtileri, Nedenleri, Tedavi Yöntemleri

Vücutta Kaşıntı: Nedir, Teşhis ve Tedavisi

Vücutta Kaşıntı: Nedir, Teşhis ve Tedavisi

Zona: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Zona: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Altın İğne (İğneli Radyofrekans)

Altın İğne (İğneli Radyofrekans)

Bölgesel İncelme ve Selülit Tedavisi

Bölgesel İncelme ve Selülit Tedavisi

Botoks

Botoks

Cilt Bakımında Hydrafacial MD Power ve Aquapeel Cilt Bakımı

Cilt Bakımında Hydrafacial MD Power ve Aquapeel Cilt Bakımı

Annelik Estetiği Nedir, Türleri ve Uygulama Teknikleri

Annelik Estetiği Nedir, Türleri ve Uygulama Teknikleri

Dolgu

Dolgu

DUAL (HIFU)

DUAL (HIFU)

Exilis Elite Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Exilis Elite Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Fraksiyonel Karbondioksit Lazer

Fraksiyonel Karbondioksit Lazer

Göz Çevresi (Light Eyes)

Göz Çevresi (Light Eyes)

Hydrafacial Cilt Bakımı

Hydrafacial Cilt Bakımı

Kalıcı Makyaj

Kalıcı Makyaj

Kimyasal Peeling

Kimyasal Peeling

Lazer Epilasyon ve Lazerle Kılcal Damar Tedavisi

Lazer Epilasyon ve Lazerle Kılcal Damar Tedavisi

Lazer Liposuction

Lazer Liposuction

Leke Tedavisi

Leke Tedavisi

Mezolift

Mezolift

PRP ile Yüz Gençleştirme

PRP ile Yüz Gençleştirme

Saç Dökülmesi ve Saç Canlandırma Tedavileri

Saç Dökülmesi ve Saç Canlandırma Tedavileri

Saç Ekimi

Saç Ekimi

Somon DNA Aşısı

Somon DNA Aşısı

Yaz aylarında aşırı terleme ve tedavisi

Yaz aylarında aşırı terleme ve tedavisi

Yüz PRP

Yüz PRP

Yüz ve Dudak Dolgusu Nedir? Dolgu İşlemi Nasıl Yapılır?

Yüz ve Dudak Dolgusu Nedir? Dolgu İşlemi Nasıl Yapılır?

Ayaklarda sık görülen 4 cilt hastalığı

Ayaklarda sık görülen 4 cilt hastalığı

Kıl Kökü İltihabı

Kıl Kökü İltihabı

Cüzzam Hastalığı

Cüzzam Hastalığı

Anti-Aging | Mezolifting / Yüz Mezoterapisi

Anti-Aging | Mezolifting / Yüz Mezoterapisi

Cilt Lekeleri Neden Olur? Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

Cilt Lekeleri Neden Olur? Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

Yanığa Ne İyi Gelir? Yanık Dereceleri Nelerdir?

Yanığa Ne İyi Gelir? Yanık Dereceleri Nelerdir?

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Saç Dökülmesi Nasıl Geçer?

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Saç Dökülmesi Nasıl Geçer?

Ayak Kokusuna Ne İyi Gelir? Ayak Kokusu Nasıl Geçer?

Ayak Kokusuna Ne İyi Gelir? Ayak Kokusu Nasıl Geçer?

Dil Yarasına Ne İyi Gelir? Dil Yarası Neden Olur?

Dil Yarasına Ne İyi Gelir? Dil Yarası Neden Olur?

Nasıra Ne İyi Gelir? Nasır Nasıl Geçer?

Nasıra Ne İyi Gelir? Nasır Nasıl Geçer?

Pişiğe Ne İyi Gelir? Pişik Neden Olur? Pişik Nasıl Önlenir?

Pişiğe Ne İyi Gelir? Pişik Neden Olur? Pişik Nasıl Önlenir?

Uçuğa Ne İyi Gelir? Uçuk Nasıl Geçer? Uçuk Neden Olur?

Uçuğa Ne İyi Gelir? Uçuk Nasıl Geçer? Uçuk Neden Olur?

Mezoterapi Nedir? Mezoterapi Ne İşe Yarar?

Mezoterapi Nedir? Mezoterapi Ne İşe Yarar?

Nioli Yağı Nedir? Nioli Yağının Faydaları Nedir?

Nioli Yağı Nedir? Nioli Yağının Faydaları Nedir?

Behçet Hastalığı Nedir? Behçet Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Behçet Hastalığı Nedir? Behçet Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Tümünü göster