Hemen Arayın
Kanser ve Yaşam | Güncel

Kanser Türlerini Tanıyın

Prof. Dr. Necdet Üskent Prof. Dr. Necdet Üskent
Basın & Haberler | Güncel
Medikal Onkoloji
Prof. Dr. Necdet Üskent
Prof. Dr. N. Serdar Turhal Prof. Dr. N. Serdar Turhal
Basın & Haberler | Güncel
Medikal Onkoloji
Prof. Dr. N. Serdar Turhal
Prof. Dr. Şeref Kömürcü Prof. Dr. Şeref Kömürcü
Basın & Haberler | Güncel
Medikal Onkoloji
Prof. Dr. Şeref Kömürcü

Doğru Bilinen Yanlışlar
Doğru Bilinen Yanlışlar

 • Kanser bulaşıcıdır.

  “Kanser”enfeksiyon hastalıkları gibi bulaşıcı bir hastalık değildir. Bu nedenle kanserli hasta ile günlük yakın temas kansere yakalanma açısından risk oluşturmaz. Bununla birlikte, virüslerin neden olduğu bazı kanser türleri bulunuyor. Bunların öncü örneği rahim ağzı kanseridir. Cinsel yolla bulaşan HPV virüsünün neden olduğu enfeksiyon sonucu riski artan rahim ağzı kanserlerinin görülme sıklığı son yıllarda kullanılmaya başlayan aşı ile azalmaya başlamıştır.

 • Kanser hastası olan bir ebevynin çocuğunda da kanser gelişir.

  Bu bilgi doğru değildir. Bazı kanser türlerinin kalıtsal olduğu biliniyor. Bazı ailelerin soy ağacını izlediğimizde, aynı ya da benzer kanser türlerine rastlanabiliyor.Bunların içerisinde en çok bilinenlerden biri meme kanseridir. Ancak, tüm meme kanserinin sadece yüzde 5-8’i kalıtsaldır. 13-14 meme kanseri hastasının sadece bir tanesinin soy ağacında meme kanserinin izlerine rastlayabiliyoruz. Çok özel durumlar dışında, ebeveynin kanser olmasına bağlı olarak çocuklarında da kanser görüleceği yolunda bir kural bulunmuyor.

 • Saç boyası, parfümler gibi dış etkenler kanser yapar.

  Her türlü toksik maddenin vücüdumuzdaki hücereler ve DNA’mız üzerinde olumsuz etkisi olduğunu biliyoruz. Bu yüzden toksik maddelerden ne kadar uzak durursak o kadar sağlıklı yaşayacağız kesin. Bununla birlikte saç boyaları ve deodarantlar gibi kozmetik maddelerin birebir kanser türleriyle ilişkisi gösterilmiş değildir.Diğer taraftan, başta sigara gibi bazı kimyasal maddelerin genlerde bazı mutasyonlara neden olduğunu ve kişilerin kanser riskini artırdığını biliyoruz. Tütünün dışında bazı sanayi ürünlerinde kullanılan -başta asbest olmak üzere- bazı maddelerin ve petrol ürünlerininkanser riskini artırdığını biliyoruz. Ama ticari olarak satılan kozmetik malzemelerinin kansere neden olduğu bilimsel olarak gösterilmiş değildir.

 • Stres ve üzüntü kanser yapar.

  Stres ve üzüntünün kansere neden olduğunu gösteren bir çalışma bulunmuyor. Bağışıklık sistemi kanser gelişmesinde ve kanser tanısı konmuş hastaların tedavisinde önemlidir. Ancak, birebir pozitif düşünerek kanserin yenilebileceği, tedavi edilebileceği; ya da tam tersi olarak, çok depresif, stressli olunduğunda ya da çok kötü hayat deneyimi yaşandığında bazı kanserlerin daha sık görüldüğü konusunda da bir kanıt bulunmuyor.

 • Pozitif düşünceyle kanseri yenmek mümkün.

  Kanser tedavisinde pozitif düşünce son derece önemli olsa da tek başına hastalığı yenmek için yeterli değildir. Hastalarınhem fiziksel, hem de ruhsal sağlıklarınınbütünleşik olarak korunabilmesi önemlidir. Özelliklede ameliyat, ilaç tedavisi ve radyoterapi tedavisi sırasında hastanın psikilojik durumlarını koruyabildiğimiz, pozitif düşünceye sahip olmalarını sağladığımız zaman sonuçlar çok daha iyi oluyor ve hastalar tedaviyi tolere edebiliyor.

 • Kanser olduğu hastaya söylenmemeli.

  Hasta yakınlarının, “morali bozulur, daha kötü olur” inancıyla hastadan tanıyı saklamaya çalışması yanlış bir düşüncedir. Modern tıpta hekimin yapması gereken, hastaya bilmek istediği kadar doğru, güncel bilgiyi vermek, olası tedavi seçeneklerini sunmak ve her seçeneğin olumlu ve olumsuz yönlerini tartışarak kararı hastayla birlikte almasıdır.

  Hastanın karar ve tercihleri çok önemlidir. Hiç bir bilgiye sahip olmadan hastadan karar vermesini beklemek doğru değildir. Hasta hangi durumda olduğunu bilerekkendisi için en uygun olan tedavi seçeneğini seçmek, bu kararı verme hakkına sahiptir. Erişkin bir hastada bu hakkın hastanın ailesi tarafından kullanılmaması gerekir. Hastalığın başından itibaren hasta durumu hakkında doğru bilgiye sahip olmazsa hasta, hekim ve aile üyeleri arasında bir çeşit oyun oynanmaya başlanacak, bu kadar önemli bir hayati bulgu kendinden saklandığı için hastanın yakınlarına ve hekimlerine güveni olumsuz yönde etkilenecektir. Tedavi sürecinde de gerçekten olumlu gelişmeler olduğunda da hasta hekimin verdiği bilgiye inanmayacaktır.

 • Kanserde cerrahi işlemler hastalığın yayılımını artırır. Bıçak değdiği zaman kanser yayılır.

  Bu da son derece yersiz ve yanlış bir inanıştır. Bir çok kanser türünde en etkin tedavi cerrahi tedavidir. Tedavide elimizdeki en büyük güçlerden biri olan ameliyat klinik sonuçları da olumlu yönde etkiliyor. Hastalıklı organının ya da tümörünün çıkartılması, hastanın çok daha uzun süre yaşamasını ve hastalığın geri gelme riskinin anlamlı olarak azalmasını sağlıyor. Bu nedenle bıçak değince kanser yayılır düşüncesinin tam tersine, bıçak değince kanser hastası iyileşir fikrine inanmak gerekiyor. Yeter ki hasta ameliyat ile hastalığın çıkarılabileceği bir evrede olsun.

 • Biyopsi yapmak kanserin yayılımını hızlandırır.

  Biyopsiler, hastalığın tanısını koymak ve tedavisini planlamak için olmazsa olmaz girişimlerdir. Hastalarda zaman zaman, biyopsi yapıldığında hastalığın sıçradığı, kötüleştiği ya da dağıldığına ilişkin korkular ortaya çıksa da, bu korkuları destekleyen bilimsel çalışmalar bulunmuyor. Yani bu korkular son derece yersiz. Ne açık cerrahi yöntemle yaptığımız biyopsilerne de iğneyle yapılan biyopsiler hastalığın yayılımına ya da kötüleşmesine neden olmazlar. Özellikle kanserin cerrahi tedavisinde son yıllarda elde edilen gelişmeler veyeni teknolojilerin kullanımı veminimal invaziv yöntemlerle bugün artık kanserlere dokunarak, “bıçak değdirerek” daha da iyi sonuçlar elde etmeye başladık.

 • Kanser olan hastalar mutlaka hastanede yatar ve tedavisi bu şekilde gerçekleşir.

  Bu da yanlış bir inanıştır. Kanser cerrahisi yaptığımız hastaların hastalığın tipine ve hastanın özelliklerine bağlı olarak birkaç gün gibi kısa mümkün olduğu kadar kısa bir süre hastanede yatırıyoruz. Bu hem cerrahi girişimuyguladığımız dokuların iyileşmesi, hem de hastanın evdekiolanaklarda yaşayabilecek duruma gelmesi için gerekli bir süredir. Son yıllarda uyguladığımız kanser ameliyatları iledaha kısa süre hastanede yatışı, daha hızlı hastaneden taburculuğu, daha erken günlük yaşamına ve işine dönüşü sağlayabiliyoruz. Hastanın genel durumunda bir bozulma yoksa radyoterapi tedavisi hastaları yatırmadan sadece günde bir kez radyoterapi merkezine gelip tedavi alıp eve dönecek şekilde planlanabiliyor. Kemoterapi dediğimiz ilaç tedavisinin de büyük bir kısmında hastalar yine hastaneye yatmadan tedavilerini alıp evlerine dönebiliyorlar.

 • Bir kere kanser olduktan sonra işe dönmek oldukça zordur.

  Yanlış bir mittir. Artık birçok kanser hastasına, tedavi tamamlandıktan sonra yaşıtları kadar yaşam beklentisi vadedebiliyoruz. Örneğin, meme kanserinde -özellikle erken evrede yakaladığımız, tümörü oldukça küçük ve koltuk altındaki lenf bezlerine yayılma olmamış olan hastalarda-tedavi tamamlandıktan sonra hastalığın geri gelmeme olasılığı son derece yüksek. O hastalar tedavi bittikten sonra benzer yaştaki ve risk unsurlarına sahip insanlarla aynı sürede yaşamını devam ettirebiliyor. Tiroid kanseri, deri kanseri gibi tam şifa sunabildiğimiz kanserlerdenormal yaşamına dönmesi için hastayı biz cesaretlendiriyoruz. Ayrıca, son yıllarda geliştirilen ve bazı kanser türlerinde etkin olarak kullanılabilen hap şeklinde olan, yutulabilen kanser ilaçları sayesinde de hastalar günlük aktivitelerini kısıtlamadan, yaşam kalitelerini koruyarak işlerine de devam edebilmektedirler. Bu nedenle pek çok kanser türünde hasta hem özel hem de profesyonel yaşamını normal sürdürecektir.

Onkokardiyoloji
Onkokardiyoloji
Kanser kalbi yoruyor, kanser tedavisinde başarı için kalbe dikkat

Kanser ile ilgili Gelişmeler & Haberler
Kanser ile ilgili Gelişmeler & Haberler

Anadolu Sağlık Merkezi
İleri Sağlık Teknolojileri
MR-TRUS Füzyon
Prostat kanserinde MR-TRUS füzyon "akıllı biyopsi" teknolojisi
ile doğrudan hedefe odaklanıyoruz.
Anadolu Sağlık Merkezi
İleri Sağlık Teknolojileri
Tüm İleri Sağlık Teknolojileri
Dünya standartlarında ve en iyi teknolojilerle hizmetinizdeyiz.

Kanser Konusunda Uzman Doktorlarımız
Kanser Konusunda Uzman Doktorlarımız

Hastalarımızdan Dinleyin

Sağlıkla ilgili kişisel tecrübeler, bir hastalıkla tanışmak zorunda kalındığında nasıl bir yol izlendiği hepimiz için değerlidir...

Kanser tanısı aldığımda çok kötü hissetmiştim

Bir hafta süren mide şişkinliği, yemek yiyememe, hareket edememe gibi şikayetlerle doktora başv...

Hikayesini Oku

Kimse kanser hastası olduğuma inanmıyor

2009 yılında hiç beklemediğim bir anda kanamam oldu ve doktora gittim. Muayene ve incelemeler...

Hikayesini Oku

Kanser olunca onkolog olmaya karar verdim

2007 yılında bana papiler tiroit kanseri tanısı kondu ve Gürcistan’da ameliyat oldum. Anc...

Hikayesini Oku

Artık kanser değilim!

Hemoroid ameliyatımdan bir yıl sonra dışkımda kan olduğunu fark edince doktora başvurdum. Yapılan ko...

Hikayesini Oku

En başından beri kanseri yeneceğime inandım

Bilgisayar mühehdisi ve aynı zamanda vücut geliştirme öğretmenliği yaptığım, kısacası...

Hikayesini Oku

Çocuk sahibi olmak isterken, kanser olduğumu öğrendim

Evlendikten iki yıl sonra çocuk sahibi olmaya karar verdim. Kadınların hamile kaldığında g&ou...

Hikayesini Oku

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.