Hemen Arayın

Gut hastalığı nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

okuyabilirsiniz.

Ürik asit adlı maddenin böbreklerden yeterli düzeyde atılamaması ya da fazla miktarda üretilmesi, vücutta ürik asit birikmesine neden olur ve bu durum Hiperürisemi olarak adlandırılır. Artan ürik asit düzeyi ile metabolizma üzerinde çeşitli aksaklıklar meydana gelir ve eklem sıvısında ve/veya yumuşak dokularda monosodyum ürat monohidrat adı verilen ürik asit kristalleri birikmeye başlar. Genellikle ayak başparmağı, dirsek ya da diz ekleminde biriken bu kristaller, biriktiği bölgede enfeksiyon gelişmesine neden olur ve bu hastalık gut hastalığı olarak tanımlanır. 

Gut hastalığı nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Hastalık genellikle obezite, şeker hastalığı ve hipertansiyon gibi diğer metabolik hastalıklarla birlikte seyreder ve orta yaşlı şeker hastası erkeklerde görülme oranı %0.2 - 0.6 düzeyinde artış gösterir. Halk arasında nikris olarak da bilinen gut hastalığı genellikle 4 aşamada seyreder ve belirtiler akut ve kronik aşamalarda farklılık gösterir.

Gut Hastalığı Belirtileri Nelerdir? 

Akut Dönem Belirtileri:

  • Hasta tarafından gözlemlenebilen ilk belirgin bulgu sıklıkla ayak başparmağı ekleminde gelişen kızarıklık, şişlik ve ağrı şikayetidir.
  • İlk belirtiler çoğunlukla gece saatlerinde ani bir başlangıç gösterir ve 8 - 12 saat içerisinde şiddetlenir.
  • Ağrı, istirahat ile geçmez ancak eklem hareketi sırasında artış gösterir.
  • Hastalığın akut döneminde eklem deformitesi gelişmemiştir ve gözlenen şikayetler 5 - 10 gün içerisinde kendiliğinden iyileşir. 

Kronik Dönem Belirtileri: 

  • İlerleyen dönemlerde gelişen eklem deformitesi ile birlikte hastalık kronik hale gelir. 
  • Kronik gut hastalığı, birden fazla eklem bölgesinde görülen eklem deformiteleri, tofüs adı verilen deri altı yumru oluşumları ve böbrek taşı ile karakterizedir.

Hastalarda gözlemlenen tüm bu belirtiler laboratuvar bulguları ile desteklenmeli, bu bulgular sonucunda tedavi planlaması yapılmalıdır. Akut gut hastalarının %10'unda ürik asit seviyesinin normal değerlerde olduğu, dolayısıyla serum ürat değerlerinin tanılama sırasında yanıltıcı olabileceği bilinmelidir. Kesin tanı için hastanın eklem bölgesinden bir miktar eklem sıvısı alınır ve sıvıda monosodyum ürat kristallerinin varlığı incelenir.

Gut Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gut Hastalığı tedavisi 4 amaca yönelik uygulanır. Bunlar; yaşanan akut gut atağının hızlı şekilde sonlandırılması, hastalığın nüksetmesinin önlenmesi, kristal birikimine bağlı eklem ve böbrek hasarının önüne geçilmesi, böbrek taşı oluşumunun ve tekrarının önlenmesi şeklinde sıralanabilir. 

  • Akut atak sırasında en çok tercih edilen gut hastalığı ilaçları nonsteroid antiinflamatuar grubu ilaçlardır. Tedavide başlangıç dozu genellikle yüksek tutulur ve İndometazin (3x 50 mg), sülindak, naproksen, ibuprofen (3x 800 mg) tercih edilebilir. NSAİİ’lar 24 saat içinde semptomları azaltır.
  • Kronik gut döneminde uygulanan tedavinin asıl amacı yeni gut ataklarının oluşmasını ve hiperüriseminin zararlarını önlemektir. Bu amaca yönelik gut diyeti, hiperürisemiyi önleyen ilaç tedavisi ve koruyucu etki gösteren kolşisin uygulanır. Düzenlenen diyette pürin adlı maddeyi içeren yiyecekler tüketimi ve alkol kullanımı yasaklanır. 
Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.