Hemen Arayın

Sedef Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

okuyabilirsiniz.

Sık görülen bir cilt hastalığı olan sedef hastalığının ülkemizde görülme sıklığı %1-3 oranındadır. Alevlenme atakları ile kendini gösteren hastalık erkek ve kadınlarda eşit oranlarda görülür. Sedefe benzeyen beyaz gri pullanmalarla karakterize olan cilt hastalığı her yaşta ortaya çıkabilir ancak yaygın olarak 20’li yaşlarda başlar. Kadınlarda adölesan çağda, hamilelikte ve emziklilik döneminde yaygın olarak rastlanırken erkeklerde de adölesan çağ ve sosyo-ekonomik problemlerin olduğu dönemlerde ortaya çıkar.

Sedef Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sedef Hastalığı Nedir?

Cilt hücreleri cildin en derin tabakasında oluşur. Cilt yüzeyine doğru kademeli olarak ilerleyen hücreler burada ölür. Gün içersinde yapılan aktiviteler ile birlikte parçalanarak dökülürler. Dökülen cilt hücreler yerini alt dokuda oluşan yeni hücrelere bırakır. Cilt hücrelerinin meydana gelmesi ve dökülmesi süreci yaklaşık 28 gün sürer. Sedef hastalığında ise bu süreç oldukça hızlıdır. Normal süreçten yaklaşık 10 kat daha hızlı seyreden hastalıkta cilt hücrelerinin dökülmesi 2-6 gün arasındadır. Bu durumda da ölü cilt hücreleri yüzeyde birikir. Kısır döngüye giren ciltte aşırı üretim ve dökülmeye bağlı olarak tipik görünüme sahip olan sedef rengi pullanmalar ve kabuklanmalar oluşur.

Sedef Hastalığı Neden Olur?

Kronik bir hastalık olan sedef hastalığının nedeni kesin olarak belli değildir. Herhangi bir bakteri veya virüs kaynaklı bir hastalık olmadığından dolayı bulaşıcı değildir.  Hastalıkla ilgili olarak en çok merak edilen sedef hastalığı genetik mi sorusudur. Sedef hastalığının nedenlerinden biri de hastalığın genetik yatkınlığa sahip olmasıdır. Annede veya babada sedef hastalığı olmasa bile daha önceki kuşaklarda hastalığın olması ortaya çıkmasına neden olabilir.  Aşırı üzüntü, stres ve depresyon sahibi insanlarda sedef hastalığı görülme oranı daha yüksektir. Bağışıklık siteminin zayıflaması, aşırı alkol ve sigara kullanımı ve yüksek kilo da hastalığı tetikleyici unsurlar arasındadır. Bunlara ek olarak iyodit, antimalaryal, beta bloker ve yüksek tansiyon ilaçlarını yan etkisi olarak da sedef hastalığı görülebilir.

Sedef Hastalığı Belirtileri

  • Özellikle diz ve dirsek bölgelerinde yer alan sedef rengi pullanma ve kabuklanmalar. Bu cilt lezyonları genital bölgede, tırnak ve saç derisinde de gözlenebilir. Arıca kollar, bacaklar, avuç içleri ve ayak tabanında kırmızı lekeler üzerinde gri-beyaz renkli deri döküntüleri ve kabuklanmalar
  • Tırnaklarda çukurcuklar, kalınlaşma ve sarı renk oluşumu, tırnak çevresinde şişlik ve kızarıklıklar
  • Ciltte kuruluk, yanma hissi, kaşıntı ve kanamalar
  • Eklemlerde ağrı, şişlik ve kızarıklık

Sedef Hastalığının Tedavisi

Ömür boyu devam eden bir hastalık olan sedef hastalığı uygun tedavi yöntemi ile kontrol altına alınabilir. Hastalığın erken teşhis edilmesi kontrol altına alınmasını kolaylaştırır. Ancak döküntü ve pullanmalar vücut derisinin %10’unu kaplamışsa fototerapi ya da sistemik tedavi uygulanmalıdır. Sedef tedavisi kişiye özeldir. Hastalığın cilt üzerindeki yaygınlığı, hastanın yaşı, cinsiyeti, tedaviye uyumlu davranışı uygulanacak tedavinin seçiminde önemli faktörlerdir. Döküntü ve pullanmalar sınırlı bir alandaysa krem şeklinde olan sedef hastalığı ilaçları ya da nemlendirciler kullanılır. Hastalık yaygınlaşmışsa sentetik A vitamini içeren ilaçlar, fototorepi ve bazı kanser ilaçları uygulanabilir.

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.