Gebze
Tuba Örnek
Uzm. Dyt.

Tuba Örnek

2016 yılından bu yana Anadolu Sağlık Merkezi’nde Beslenme ve Diyet Uzmanı olarak görevini sürdürüyor.

Uzmanlık

 • Kişiye özel beslenme programları
 • Fitoterapi (Onkoloji hastaları hariç)
 • Onkoloji hastalarında beslenme
 • Enteral ve parenteral beslenme
 • Kilo kontrolünde beslenme
 • Obezite cerrahisinde beslenme
 • Gebelik ve emziklilikte beslenme
 • Kronik hastalıklarda beslenme
 • Çocukluk ve ergenlik döneminde beslenme

Eğitim

 

 • Hacettepe Üniversitesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü, Ankara 2004
 • Yeditepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fitoterapi yüksek lisansı, İstanbul 2018
 • Fonksiyonel Tıp Platformu, Fonksiyonel Tıp Diyetisyenliği Eğitimi, İstanbul 2020

Çalıştığı Kurumlar

 • Anadolu Sağlık Merkezi  Gebze Hastanesi
 • Medistate Kavacık Hastanesi
 • Bayındır İçerenköy Hastanesi
 • Özel Kocaeli Akademi Hastanesi
 • Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi
 • Türkiye Diyetisyenler Derneği
 • KEPAN
 • Fonksiyonel Tıp Platformu, ”Fonksiyonel Tıp Diyetisyenliği Eğitimi”, İstanbul 2020
 • Acıbadem Üniversitesi, ‘’Onkoloji Diyetisyenliği Kursu’’, İstanbul 2017.
 • Türkiye Diyetisyenler Derneği, ‘’Nutrisyon Kursu’’, Antalya 2015.
 • Espen, Life – Long Learning on Clinical Nutrition and Metabolism, İstanbul 2006.
 • GATA, “Nutrisyon Temel Eğitim Kursu”, İstanbul 2005.

Basın & Haberler

25 Aralık 2021 Cumartesi
SÖZCÜ
C VİTAMİNİ

10 Ağustos 2021 Salı
SÖZCÜ
10 diyet hatası

14 Haziran 2021 Pazartesi
SÖZCÜ
Yazın zayıflamanın pratik yolları

3 Mart 2021 Çarşamba
SÖZCÜ
Pandemi sürecinde çocuklar ve sağlıklı beslenme

10 Ağustos 2020 Pazartesi
MİLLİYET
Kahvenin yararları

3 Ocak 2018 Çarşamba
MİLLİYET
Kış aylarında beslenme önerileri

İlgi Alanları

E Vitamini Faydaları Nelerdir?

E vitamini yüksek antioksidan etkilere sahip, vücudu oksidatif stresten korumaya ve bağışıklık direncini yükseltmeye yardımcı olan iyi bir kaynaktır. Başta saç ve cilt bakımı olmak üzere görme sağlığının desteklenmesine ve kalbi çeşitli hastalık risklerine karşı korumaya karşı yardımcı olabilir. Bu vitamin belirli besinlerden alınabileceği gibi çeşitli formlarda bulunan ilaçlarla da takviye edilebilir.

Zerdeçal Nedir, Faydaları Nelerdir? Zerdeçal Neye İyi Gelir?

Bitkisel kaynaklı ürünler geçmişten günümüze çok çeşitli amaçlar için kullanılmışlardır. Bitkisel ürünlerden biri olan zerdeçal, zencefilgiller familyasına ait olan Curcuma Longa adlı bitkiden elde edilir. Zencefilin içerdiği kimyasal bileşiklerin miktarı ve kalitesi bitkinin yetiştiği ortamın koşullarına bağlı olarak değişse de zencefil biyoaktif bileşikler bakımından oldukça zengindir. Tüm bileşenler içerisinde ana aktif bileşik olarak adlandırılan ve sağlıkla ile ilgili faydalardan asıl sorumlu olan kimyasal kurkumindir. Kurkumin antioksidan, anti-inflamatuar, anti-bakteriyel özellikler göstermektedir.

Narın Faydaları Nelerdir? Nar Neye İyi Gelir?

Günümüzde endüstriyel gelişmelere ve teknolojinin hızla ilerlemesine bağlı olarak, insanlar sağlıklı bir yaşam biçimi sürmeye ve sağlığı destekleyici gıdalar tüketmeye yönelmiştir. Buna bağlı olarak meyve çeşitlerinin önemi giderek artmıştır. Meyve türleri içerisinde yer alan hem lezzetiyle hem de sağlığa etkileriyle çok önemli bir besin kaynağı olan nar, dünya genelinde popülerliği en çok artan meyvelerden biridir. Punicacae familyasına mensup olan ve latince adı Punica granatum L. olan nar, antik çağlardan beri varlığını koruyan, tıbbi faydalarından dolayı halk sağlığında yaygın olarak kullanılan bir meyvedir. Nar; folik asit, potasyum, fosfor, demir, C vitamini ve lif bakımından oldukça yüksek içeriklere sahiptir. Bu özelliklerine bağlı olarak Japon patentli ilaçlarda yer alan 9 bitkisel gıdadan biridir. Narın sadece etli kısmı değil; köklerinden, çiçeğinden, kabuğundan ve çekirdeğinden de aktif olarak sağlık sektöründe yararlanılır.

Cevizin Faydaları Nelerdir? Ceviz Neye İyi Gelir?

Ceviz besin değerleri, besleyici özelliği ve lezzetli tadı sayesinde popüler bir kuruyemiştir. İçerisindeki zengin yağ asitleri, antioksidanlar, vitaminler ve mineraller kalp rahatsızlıklarından beyin hastalıklarına, hafıza sorunlarından diyabete, kanser riskinden korunmaya ve cilt sağlığının korunmasına kadar birçok sağlık koşuluna fayda sağlayabilir. Cevizi beslenme rutinine dahil ederek sağlıklı bir yaşam desteklenebilir.

Ayvanın Faydaları Nelerdir? Ayva Neye İyi Gelir?

Ayva (Cydonia oblonga), armuta benzeyen meyveleri olan, kuraklığa dayanıklı, küçük, yaprak döken bir ağaçtır. Meyvesi çiğ olarak tüketilebileceği gibi beslenme düzeninde reçel veya unlu mamullere eklenerek de yenilebilir. Asya ve Akdeniz'in çeşitli bölgelerine özgü bir meyvedir. Havaya maruz kaldığında, beyaz-sarı dokusu sertleşir, tadı ekşi, acı ve asidik hale gelir. Ancak olgunlaştığında ayva hoş, ekşi tatlı arası güzel bir tada sahip olur. Yapısında kişilerin sağlığına katkı verebilecek birçok fayda bulunur. İçerdiği lif, vitamin ve antioksidanlar sayesinde vücut sağlığını destekler.

Adaçayının Faydaları Nelerdir? Adaçayı Neye İyi Gelir?

Tıbbi ve aromatik bitkiler geçmişten günümüze hastalıklardan korunma ve hastalıkların tedavisi amacıyla oldukça sık kullanılmaktadır. Bu bitkilerin kullanımı tıbbi amaçlarla da sınırlandırılmamış çok çeşitli sektörlerde bitkilerden yararlanılmıştır. Adaçayı da Lamiaceae familyasına ait olan değerli bir tıbbi bitkidir. Bilimsel adı Salvia Officinalis L. olan adaçayının dünyada 900 tane türü bulunmaktadır. Ülkemiz de bu bitki açısından zengin bir coğrafyada bulunduğundan 87 adet türü bulundurmaktadır. Adaçayının ismi latince “Salveo” kelimesinden gelmektedir. Salveo kurtarmak iyileştirmek gibi anlamları karşılayan bir sözcüktür. Adaçayı içerdiği kimyasal bileşenlerden ötürü tedavide terapötik amaçla oldukça sık kullanılmaktadır. Adaçayı bakteri enfeksiyonlarına, mantar enfeksiyonlarına karşı etkili olmanın yanında kanser hastalıklarında tümörlerin küçültülmesinde dahi faydalı olan oldukça etkili bir bitkidir. Son yapılan çalışmalarda bitkinin antioksidan aktivite gösterdiği de ortaya konmuştur. Adaçayının halk arasında oldukça çeşitli uygulanış biçimleri bulunmaktadır. En yaygın kullanım şekli ise demleme usulü yapılan çaydır. Adaçayının kullanılış şekli mevcut hastalığa göre değişiklik göstermektedir.

Gluten Nedir? Gluten Hangi Gıdalarda Bulunur?

Tahıllar geçmişten bugüne kadar toplumların beslenmesinde oldukça önemli bir yer edinmiştir. Gluten, glutenin ve gliadin fraksiyonundan oluşan, tahılların bir kısmının içeriğinde bulunan bitkisel bir proteindir. Gliadin proteini glutenin çoğu olumsuz etkisinden sorumludur. Gluten içeren tahıl ve bileşenler başta buğday, arpa, çavdar olmak üzere, bira mayası, glutensiz olarak etiketlenmeyen yulaf şeklinde sıralanabilir. En yaygın gluten kaynakları ise ekmek, makarna, kek ve kurabiye gibi unlu mamuller şeklindedir. Bazı bireylerin tıbbi durumlar nedeniyle gluten tüketmemesi gerekir. Ancak gluten tüketiminden kaçınmak biraz zordur. Bu nedenle gluten içeren ve içermeyen besinler iyi bilinmeli, gluten diyetinin prensipleri iyi benimsenmelidir.

Kabak Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Kabak çekirdeği içerisindeki yağ asitleri, vitamin ve mineraller sayesinde kronik hastalıkların tedavisine yardımcı olmaktan cilt sorunlarına kadar pek çok alanda kullanılmaktadır. Vücuttaki toksinlerin atılması, kan şekerinin dengelenmesi gibi etkileri vardır. Kabak çekirdekleri, takviye ürün olarak kullanılabileceği gibi yemek ve salataların tatlandırılması için kullanılabilir. Çekirdekten elde edilen yağ da bağırsakların temizlenmesi, cildin nemlendirilmesi için tercih edilebilir. Tüm doğal ürünlerde olduğu gibi kabak çekirdeğinin yanlış ve fazla kullanımı istenmeyen etkilere neden olabilir. Bu nedenle daha fazla kullanıldığında daha etkili olacağı düşünülmemelidir.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir? Yeşil Çay Ne İşe Yarar?

Yeşil çay, sağlık üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle birçok sağlık uzmanı tarafından önerilen, günlük beslenmeye eklenebilecek bitki türlerinden biridir. İçerisinde bulunan kateşinler sayesinde güçlü bir antioksidan kaynağı olan yeşil çay, kanser ve tip 2 diyabet gelişimini önlemede bilinen etkileriyle ön plana çıkar. Bu hastalıkların beraberinde yapılan çalışmalar yeşil çay tüketiminin kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltabileceğini gösterir. Yeşil çay tüketiminin farklı faydaları bulunurken tüketilen miktara, demlenme şekline ve kimler tarafından tüketilebileceğine dikkat edilmesi gerekir. Doğru tüketim ile yeşil çayın olumlu etkilerinden yararlanılabilir.

Lavanta Yağının Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Lavanta yağı, aromaterapi alanında kullanılan oldukça popüler ve çok yönlü bir esansiyel yağdır. Lavanta bitkisinden distilasyon yoluyla elde edilen lavanta yağı, gevşemeyi destekler ve stres, kaygı ve depresyon gibi durumlarda katkı sağlayabilir. Lavanta yağı birçok farklı amaçla daha kullanılabilen bir üründür. Anti-inflamatuar, antifungal, antiseptik ve antimikrobiyal özelliklerine ek olarak antispazmodik, analjezik ve sedatif etkileri de mevcuttur. Lavanta yağı faydaları ile pek çok sağlık sorunu için tedavi alternatifi olabileceği gibi, bitkisel ürünlerde doz ve hasta öyküsünün önemi unutulmamalıdır. Her vücut için tolerans düzeyi, alerjik öykü ve etkin doz miktarı değişebilir.

Detoks Nedir?

Son yıllarda adından sıklıkla bahsedilen detoks kısaca vücudu temizlemek ve toksinlerden arındırmak için başvurulan bir diyet sürecidir. Hava kirliliği, stres, yanlış beslenme alışkanlıkları, çeşitli kimyasallara maruz kalınması gibi pek çok sebeple vücutta toksin adı verilen zararlı maddeler birikebilir. Uzman kontrolünde yapılan çeşitli detokslar vücutta biriken toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olabilir. “Detoks nedir?”, “Detoks çeşitleri nelerdir?”, “Kimler detoks yapabilir?” gibi soruların cevapları ve detoks hakkında merak edilenler yazının ilerleyen kısımlarında detaylı olarak yer almaktadır.

Ginseng Nedir?

Ginseng Uzak Doğu ülkelerinde uzun yıllardır geleneksel tıpta kullanılan bir bitkidir. Bitkisel ürünlerin kullanımında yaygın olarak tercih edilen ginseng, strese karşı direnç arttırıcı etkilere sahiptir.

Anoreksiya

Vücut imajı hakkında endişeler günümüzde birçok sektörde etkisini gösterir. Oyuncu ve modeller, bale, dövüş sanatları ve uzun mesafe koşucuları gibi meslek gruplarına dâhil olan kişiler vücut ağrılıklarını korumak veya azaltmak için yoğun tempo içinde olabilir.

Zencefil: Faydaları, Etkileri, Tüketimi

Zencefil (Zingiber officinale), zerdeçal ve kakule kök ailesine ait bir bitkidir.

Yaban Mersini: Faydaları, Etkileri, Kullanım Alanları

Yaban mersini, Kuzey Amerika kökenli bir meyve türüdür ve bilimsel adı Vaccinium corymbosum'dur.

Semizotu Faydaları Nelerdir?

Semizotu diğer adıyla pirpirim, sıcak iklimli, otsu, etli ve tek yıllık bir bitkidir.

Rezene Çayı : Nedir, Faydaları, Tüketimi

Rezene, sağlığı iyileştirici özellikleri bulunan bitkilerden biridir.

Papatya Çayı : Faydaları, Etkileri, Tüketimi

Papatya, asteraceae bitki familyasına ait olan ve tıbbi, aromatik amaçla yüzyıllardır kullanılan bir bitkidir.

Keten Tohumu Faydaları Nelerdir?

Keten tohumu, keten bitkisinden elde edilen tohumdur.

Kekik Çayı: Nedir, Faydaları, Tüketimi

Özellikle Akdeniz bölgesi gibi ılıman iklimlerde yetiştiriciliği yapılan kekik, mutfakların sevilen baharatlarından bir tanesidir.

Kefir Nedir? Kefirin Faydaları Nelerdir?

Kefir, süt ve süt ürünleri, kemik sağlığının korunması başta olmak üzere vücutta pek çok önemli görevleri bulunan ve insanlarda yaşam boyu gereksinim duyulan minerallerden bir tanesi olan kalsiyumun temel kaynağıdır.

Çörek Otu: Faydaları, Etkileri, Tüketimi

Çörek otu, eski zamanlardan bu yana gıda, ilaç gibi çeşitli kullanım alanına sahip bir tohumdur.

B12 Vitamini Nedir? B12 Eksikliği Belirtileri Neledir?

Kobalamin olarak da adlandırılan B12 vitamini, içeriğindeki kobalt (Co) elementinden dolayı parlak kırmızı renkte ve kristal yapıdadır.