Hemen Arayın

Mide Kanseri

okuyabilirsiniz.

Mideyi oluşturan dokulardan köken alan kanserdir. Midenin kas tabakasından, midenin içini kaplayan epitel hücrelerinden, midenin bağışıklık sistemi ile ilgili dokularından köken alabilir. En sık görüleni mide asiti ve mukus salgılayan epitelyum hücrelerinden köken alanıdır.

Mide Kanseri
 
 
Ülkemizde yılda konan mide kanseri tanısı henüz belli değildir. Amerika da yıllık olarak 21.000 kişiye mide kanser tanısı konulmaktadır.
 
Mide kanseri ne kadar yaygın?
 
Mide kanserinin sıklığı ülkeden ülkeye çok farklılıklar gösterebilir. Örneğin Japonya, Malezya, Şili ve İzlanda en sık görülen ülkelerden bazılarıdır. Genellikle erkeklerde kadınlara oranla iki kat daha fazla görülür. En sık görüldüğü yaşlar 60-70 yaşlar arasındadır. Düşük sosyoekonomik düzeyli toplumlarda sıklık yükselir. Dünyada kansere bağlı ölümlerde önemli bir yer almaktadır. ABD’de ve batı Avrupa ülkelerinde yemek alışkanlıklarında ve çevresel faktörlerdeki düzenlemeler ile sıklık düşmüştür. Türkiye’de ise mide kanseri oldukça yaygın bir şekilde görülüyor. Japonya’da bu kanser en sık görülmesine rağmen, gelişmiş erken tarama yöntemleri ve halkın bu konudaki farkındalığı nedeniyle mide kanserine bağlı ölüm oranları çok azalmıştır.
 
Belirtileri Nelerdir?
 
Erken belirtiler hazımsızlık ve iştah kaybıdır. Geç belirtileri ise karın ağrısı, kusma, kabızlık, ishal, mide kanaması, halsizlik, yemek sonrası şişkinlik, erken doygunluk, yemekleri yutmada zorluk, kilo kaybı, halsizliktir.
 
Erken Tanı Mümkün mü?
 
Yukarıda da belirtilen şikayetler, zaman zaman hepimizin hissettiği ama önemsemediğimiz, genellikle mide koruyucu ilaçlar kullanarak geçiştirdiğimiz belirtilerdir ve bunlar mide kanseri erken belirtileri olabilir. Şu an mide kanseri için henüz tanımlanmış bir tarama testi yok. Üst mide endoskopisi toplumu tarama amaçlı kullanım için çok pahalı bir yöntemdir ve ulaşımı kolay değildir. Basit şikayetleri kanserden ayırmanın tek yolu, profesyoneller tarafından yapılan mide endoskopisinin sonucunda gerekli ise alınan biyopsilerin patoloji sonucudur.
 
Hastalara önerimiz ise şikayetlerinde geçme olmaz ise bir profesyonele başvurmaları ve eğer
 
Endoskopik taramanın önemini asıl pekiştiren kesinlikle erken yakalanan hastalarda ömür beklentisine cevap verebilmemizdir, bu yüzden erken yakalanan mide kanseri hastası sayısını artırmamız gerekmektedir.
 
Korunmak Mümkün mü?
 
Değiştirilebilir risklerden uzak kalınarak risk azaltılabilir:
  • Et ağırlıklı beslenmede ısrarcı olmak riski artırmaktadır.
  • Helicobacter pylori gastriti olan hastalar, düzenli antibiyotik tedavisi ile mide kanseri risklerini azaltabilirler.
  • Beta-karoten ve vitamin C den zengin diyet almak riski azaltmaktadır.
 
Tedavi Seçenekleri
 
Cerrahi: Mide kanseri olgularında genellikle mide ve mide etrafındaki lenf nodlarının çıkarıldığı ameliyatlar yapılmaktadır. Yapılacak olan ameliyat hastalığın ne kadar ilerlediği ile çok ilgilidir. Hastalığın vücuttan uzaklaştırılması hala stratejik bir önem arz etmektedir. Mide kanserine bağlı olan kanama ve mide çıkışı tıkanıklıkları içinde cerrahi tedavi yapılmaktadır.
 
Kemoterapi: Son yıllarda gelişen teknolojik imkanlar ile geliştirilen ilaçlar hastalara daha iyi ve daha konforlu tedavi imkanı sunmaktadır.
Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.